Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 13:20   #61
Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
sorry ljudi, al meni fakat zvuci smjesno vodit curu u pubertetu psihologu, samo zato sto je u pubertetu i sto se zaljubila.
Zašto na "puno nas je predložilo da se posavjetuješ psihologu" reagiraš ovom rečenicom? Mama može i sama otići psihologu, barem za početak.

Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
vjerujte da stvarno imam strpljenja.. pricala sam satima s njom..obeca da ce se popraviti ali opet sljedeci dan sve bude isto..
Ti meni djeluješ ko da nas prcaš u mozak kolektivno. Otvorila si topik tražeći, kao, savjet, nešto, ljudi te pitaju pitanja, ti ih ignoriraš i tu i tamo napišeš neku rečeničicu koja ne zvuči baš najbolje, ali ti ne pada na pamet objasniti što si mislila, odgovoriti na pitanja, ništa. Ako tako razgovaraš i s kćeri, vjerojatno i tebi želi zabiti onaj šestar u ruku, znam da bih ja htjela na njenom mjestu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 16:47   #62
moj prijedlog, ukidanje đeparca , interneta i kojekakvih gluposti , ne ! ustvari na neki nacin da. neka to bude nagrada za nju . npr ucis sat vremena sat ipo internet.
Joker69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 17:27   #63
Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
Pa kolko sam ja skuzila, cura opce nije u depresiji, bas naprotiv, a depresija kao medicinski pojam ukljucuje neke simptome kao sto su umor,gubitak apetita,pretjerano ili premalo spavanja, depresivno raspolozenje, gubitak volje za aktivnostima koje su te prije veselile i slicno, a ne primjecujem da curu to muci, dapace, ona samo prkosi mami jer joj ova brani neke stvari. i vec smo tu pricali, postoji razlika izmedu reckanja inicijala i bas pravog rezanja i samoozljedivanja.

cisto informativno.....simptomi depresije kod djece i teenagera se mogu razlikovati od simtoma kod odraslih, tako da i prkos, izljevi bijesa i slicna ponasanja su jedan od simptoma depresije (naravno, treba videjti i priustvo ovih gore koje si nabrojala, kolko dugo traje, koji intenzitet).
u kombinaciji sa rezuckanjem, i odnosom koji dijete ima sa roditeljem, ja bih u ovom slucaju defintiivno puhala na hladno, ne bih sam tak rekla da je tipicni pubertet.

Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post


nije psiholog bauk, ali mora postojati uzajamna komunikacija, osobe koja ide njemu i njega, mora postojati zelja te osobe za slusanjem i savjetovanjem, a ne sad da ti dode roditelj i kaze ides psihologu, htjela ne htjela, ne vidim da bi to moglo uroditi kakvim plodom, mislim da bi cura shvatila to ko jos jednu od brojnih naredbi od strane mame i opet odreagirala prkosom, mozda bi i otisla pod prisilom, al nebi joj to nesto znacilo puno, a zamisli bruke pred frendovima te dobi da saznaju da si isao psihicu, mislim da bi jos dodatno samo zamrzila mamu.
a zamisli bruke pred frendovima kada poteskoce eskaliraju, pa zavrsi na hitnoj sa prerezanim zilama, i odlezi par tjedana na djecjem odjelu psihijatrije u najblizoj bolnici, ili u Kuksi, LOpaci...?
zarpravo, to moze i biti cool....mozda bi postala faca jer ima jedno novo iskustvo

sad...ako cemo cekati da dijete samo pozeli ici psihologu, nacekat cemo se do penzije.....odgovornsot je roditelja odvesti dijete strucnjaku za mentalno zdravlje ako pokazuje poteskoce koje mu ometaju svakodnevno funkcioniranje, jednako kao i kada ga boli zeludac odvest ga gastroenterologu.
problem nastaje u tome, sto i za psihologa i gastroenterologa, roditelj isprica simptome i ceka da mu strucnjak pregleda i vrati zdravo dijete. gastroenterolog to moze bez roditeljske suradnje (evenutlano nadziranje davanja lijekova i adekvatne hrane), medjutim, u rad sa psihologom mora se aktivno ukljuciti i roditelj. i mijenjati i svoja ponasanja i rigidne stavove i mozda priznati da je zajebo, i preuzeti odgovornost.

tak da, evo, ja mislim da, ako oooooo i njena kcer zaista postoje, da bi obje trebale zatraziti pomoc strucnjaka za mentalno zdravlje....mozda prvo samo mama, da, izmedju ostalog i nauci kako dijete pripremiti za zajednicki odlazak.

uostalom, ak su si fakat frendice, ne bi trebalo biti problem, samo trebaju obleku sloziti
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 18:33   #64
Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
sorry ljudi, al meni fakat zvuci smjesno vodit curu u pubertetu psihologu, samo zato sto je u pubertetu i sto se zaljubila. pa sve pubertetlije se 'ludo' zaljubljuju, misle da ce te ljubavi trajati cijeli zivot, da nikad nikog nece tako voljeti i sta ti ja znam kakve sve vec gluposti, to je normalni dio odrastanja i kao takav ne zahtjeva neke posebne strucne intervencije.

mislim, jer se od vas ovdje pristunih nitko nije ludo zaljubio s 15 godina, bio u depri jer ga taj ne voli, slusao tuzne pjesme , plakao nad svojom sudbinom,reckao inicijale na ruku/u skolsku klupu i sl, pa ne vjerujem da su vas zbog tog starci vodili psihologu.

mislim, u pubertetu se znaju desavati puno,puno gore stvari s djecom od ovih koje opisuje autorica od nesretnog zaljubljivanja i izderavanja na roditelje, s obzirom da nemam bas puno godina, mogu samo rec da ljudi moje dobi koji zive s starcima jos uvijek (a vecina ih zivi) takoder se svadaju s njima i izderavaju na njih, a nisu vise u pubertetu, a bome se i nesretno zaljubljuju u vise-manje problematicne ljude, tak da ne vidim neke silne strahote u tome
Po tebi rezanje šestarom nije ništa?! Klupa je jedno, a ruka nešto sasvim drugo.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 19:34   #65
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Po tebi rezanje šestarom nije ništa?! Klupa je jedno, a ruka nešto sasvim drugo.
"Crtanje srca i sličnih gluposti" baš i nije klasičan prizor dječjeg samoozljeđivanja.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 20:49   #66
meni za početak nije jasno kako autorica topica, pod uvjetom da je ovo sve istina, misli uspostaviti ponovno povjerenje prema kćeri, kad joj je provalila u account na forumu, i tko zna gdje još.. u tim godinama, to je u rangu kopanja po stvarima, čitanja dnevnika, i ne oprašta se. oću reć, ne bi ni u ovim godinama to oprostila..:

a što se tiče ostalih simptoma, ne pretjerujte. cura nije napravila ništa da bi ju se slalo u samostan ili na psihijatriju. kao što je već gore forumašica napisala, i mi smo se rezuckali, i barem još 5 mojih frendica je to radilo. a bio je kraj osamdesetih. prestali smo kad su nam ruke već izgledale kao da smo igrali "vješala" (to nije nimalo cool ) a objekti zaljubljenosti se su mijenjali svakih par tjedana, pa je, osim što boli, postalo se jako glupo zaklinjati nekome na vječnu ljubav na taj način..

da, imala je lošeg dečka. i prekinula je s njim, kad je mama to zatražila. meni sa 15 nije palo na pamet da mi mama određuje s kim ću izlaziti, iako je naravno bila u pravu. i sad pati i rezucka se. i čudno se oblači i sluša čudnu muziku. pobogu, 15 joj je, a šta bi trebala? javi se kad mala navrši 25. ako i tad to bude radila, e onda imaš problem.

što se tiče male, jedina uloga koju trebaš imati je korektivna, znači da pripaziš da ne zastrani. dokle god ide u školu, ima relativno ok ocjene, spava doma, ne pije i ne drogira se, uživaj. imaš normalno dijete.
__________________
Damn ninjas chopping onions...
zombie_chicken is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 21:12   #67
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Po tebi rezanje šestarom nije ništa?! Klupa je jedno, a ruka nešto sasvim drugo.
Da,od kada je to samoozljeđivanje postalo nešto sasvim "normalno" jer eto,urezuju se samo srca i inicijali.Možda postoji i određena dubina tih ureza do kojih se to smatra "normalno",a od kojih je vrijeme za psihologa.
Difference is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 21:25   #68
Quote:
-different- kaže: Pogledaj post
Da,od kada je to samoozljeđivanje postalo nešto sasvim "normalno" jer eto,urezuju se samo srca i inicijali.Možda postoji i određena dubina tih ureza do kojih se to smatra "normalno",a od kojih je vrijeme za psihologa.
a od kad je tetovaza normalna? to niej samoozljedjivanje?
ne kuzim kako netko ne vidi razliku izmedju pisanja inicijala i srca (koliko god to moronski bilo) i samoozljedjivanja, kojem je u cilju da nanese bol.
kad si crtsa srca i idiotarije stisnes zube i pretrpis bol, a kad se ozljedjujes bol je poanta. a privlacenje paznje je, naravno, zajednicko i jednom i drugome.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 22:24   #69
Quote:
Joker69 kaže: Pogledaj post
moj prijedlog, ukidanje đeparca , interneta i kojekakvih gluposti , ne ! ustvari na neki nacin da. neka to bude nagrada za nju . npr ucis sat vremena sat ipo internet.
I time će se riješiti koji dio problema?

Mala će prestat slušat metal i počet slušat Vrapce i komarce?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 07:54   #70
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne kuzim kako netko ne vidi razliku izmedju pisanja inicijala i srca (koliko god to moronski bilo) i samoozljedjivanja, kojem je u cilju da nanese bol.
Ako je tebi ok da tvoje dijete u budućnosti urezuje srca u svoje ruke i ako to smatraš primitivnom tetovažom,to je tvoje apsolutno pravo.
Da moje dijete to radi sigurno ne bih samo odmahnula rukom na to jer eto svi
to rade.
Difference is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 08:05   #71
Quote:
-different- kaže: Pogledaj post
Da,od kada je to samoozljeđivanje postalo nešto sasvim "normalno" jer eto,urezuju se samo srca i inicijali.Možda postoji i određena dubina tih ureza do kojih se to smatra "normalno",a od kojih je vrijeme za psihologa.

je, dodjes kod psihologa i onda ti metrom izmjeri kolko je urozotina duboka i u skladu sa time odredi dijagnozu i terapiju
u iznimnim slucajevima, u obzir uzima i "crtez" (preciznost, estetski dojam, motiv/temu crteza....)
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 08:38   #72
Quote:
-different- kaže: Pogledaj post
Da moje dijete to radi sigurno ne bih samo odmahnula rukom na to jer eto svi to rade.
Između "odmahivanja rukom" (što, BTW, ovdje nitko ne zagovara) i proglašavanja takve bedastoće ni manje ni više nego dječjim samoozljeđivanjem (uz pokretanje popratnih mehanizama koji se u slučaju samoozljeđivanja moraju pokrenuti) postoji cijela paleta mogućih reakcija.

Potezanje prejakih mjera u odgoju djeteta može napraviti podjednaku štetu kao i izostanak tih mjera - otprilike kao da, za svaki slučaj, uzimaš nekoliko tableta u vrijeme kad trebaš popiti jednu.

Na kraju se roditeljski odnos svede na neizrečeno uvjerenje da s djetetom sigurno nešto nije u redu, i iščekivanje kada će se ta premisa potvrditi - bilo čime, bilo kako.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 09:06   #73
Vidim da ovdje ima dosta zena koje nemaju djecu u pubertetu pa ne znaju kakvih problema ima u toj fazi. Juce je bila emisija 8 kad bas o pubertetu i bila je psihijatrica koja se bavi time. Preporucila bi majci da kontaktira tu prihijatricu i odvede djete na razgovor tj. zajednicki razgovor roditelja i djeteta sa psihijatricom. Itekako treba kontaktirati strucne ljude. Nemojte pustiti da vrijeme ucini svoje jer to moze biti stetno za djete i za vas. Djeca u toj dobi nisu ni svjesna posljedica koje ce se napraviti u tim godinama. Puibertet za neke je tezak i ulazne u velike probleme a najgore od svega je sto neka djeca roditelje dozivljavaju kao neprijatelje i time ne mozete uciniti nista. Znaci neka druga osoba tu moze pomoci dosta. Ja bi bez cekanja kontaktirala strucnu osobu u drugom gradu te nemojte dugo oklijevati jer djete moze uci u lose drustvo poceti piti, drogirati se. Da se sve zavrsi na cudnom odjevanju i slusanju cudne glazbe bilo bi odlicno jer to je prolazno i najmanje zlo. Oni u tim godinama imaju cudne ukuse za odjevanje i glazbom i to ne treba da vas puno nervira. Obratite paznju na ostale stvari i to sto se povrijedjuje, to nije dobro. Mjaka sam dviju kcerki koje su prosle pubertet. Sa starijom je islo teze nego s mladjom a vjerujte mi da sam mislila da cu ja poludjeti od svega toga. Mnoge stvari sam trpjela izbjegavala svadju i dreku i pokusavala smireno da razgovaram. Sva sreca da se nisu povrijedjivale ali da je bilo dreke, bilo je, da je bilo cudnog oblacenja i toga je bilo a i muzike cudne i to toliko glasne da mi je mozak skakao od buke. Nismo se bunili za muziku pa ni za odjevanje ali smo pazili u kakvom se drustvu krecu i sta konzumiraju. Znali smo naizmjenicno muz i ja da ih krijumice pratimo da vidimo sta rade kako bi na vrijeme sprecili najgore stvari. Sva sreca da toga nije bilo u tolikoj mjeri u to vrijeme kao danas, sva sreca da one nisu upale u to drustvo, sva sreca da su supjele da se odupru svim tim stvarima ijako smo mi pazili ali ne mozes uvjek sve drzati pod kontrolom.
Ja bi joj pustila da slusa tu glazbu pa bi joj cak pomogla da joj nabavim jos te garderobe nek je nosi nek se sve zavrsi na tome jer je to najbezbolniji njen hir.
U svakom slucaju zeli vam da sto prije dodjete do nekog rjesenja za obje i da nadjete svoj mir.
mimozaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 09:06   #74
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Između "odmahivanja rukom" (što, BTW, ovdje nitko ne zagovara) i proglašavanja takve bedastoće ni manje ni više nego dječjim samoozljeđivanjem (uz pokretanje popratnih mehanizama koji se u slučaju samoozljeđivanja moraju pokrenuti) postoji cijela paleta mogućih reakcija.
Ne bih rekla da ovdje baš nitko ne zagovara ignoriranje tih urezivanja.Možda je roditelju koje je to radilo sasvim ok da i njegovo dijete to radi.Meni nije.

Popratni mehanizmi koji bi se trebali pokrenuti,na žalost,ne pokreću se ni kod
očitog samoozljeđivanja nego se sve to skriva koliko god je moguće jer ne završi svatko na hitnoj zbog iskrvarenja.
Difference is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:25   #75
pa po meni su za odlazak psihologu u toj dobi potrebno zaista puno vise od zaljubljivanja i izderavanja na roditelje, a s obzirom da postavljacica topica koji mozda je mozda nije trollanje nije dala neke konkretnije informacije o svojem djetetu vec kak se tu i pisalo samo dode povremeno, ignorira pola savjeta, napise neku nepovezanu recenicu, mislim da je nemoguce udijeliti neki konkretan i koristan savjet.

da li se njezina kcer osim obicnog izderavanja i narusenog odnosa uza sve krece i u losem drustvu, da li je skolna konzumiranju alkohola,lakih droga (trava, ectasy) da li pusi, da li mijenja inace cesto decke, da li je stupila u sexualne odnose vec (dobro, koda bi to rekla mami), kakve su joj prijateljice i kak se one ponasaju, kakva je u skoli- da li je i tu popustila, da li markira, da li se profesori zale na neprimjereno ponasanje i slicno, stvarno za postavljanje bilo kakvih dijagnoza i bilo kakvih nagadanja kak bi trebalo djelovati u ovom slucaju treba znati puno, puno vise podataka, na temelju ovog sto je autorica napisala nemoguce je donijeti konkretne zakljucke, bar meni
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:55   #76
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ovako..
inace bas i nisam na ovom forumu.. sad mi moja starija kcer kaze da mi mozda mozete pomoc.. ugl. imam kcer kojoj je sad 15 godina..imala je jako problematicnog decka ciji je otac na losem glasu.. nakon silnog kritiziranja napokon je prekinula s njim.. dalje.. ima vise od pola godine nenormalno se ponasa.. dobro.. rec cete da je to normalno za tu dob,ali ona reze ruke sestarom.. crta srca i slicne gluposti.. pokusam joj ukinuti internet ali ne smeta joj.. pokusam ukidanjem dzeparca ali ni to ne pali.. stalno se dere na sve.. od osobe kojoj sam mogla povjerit i najvece tajne ( imale smo krasan odnos ) postala je osoba koja laze kad stigne.. ne znam vise sta cu s njom.. ne znam jel ova tema bas za RiD ali molim vas pomozite mi.. ocajna sam..
Odlučila sam se sa novim nikom postati baš ovdje iz razloga što su djeca broj 1 u mom životu.

Kako sam i sam majka djeteta koji je prošao to razdoblje smatram da će tako i tvoja kćer samo treba dosta strpljenja, razgovora ali i ostalih "mjera"
Nista to nije čudno i neobično, cura se vjerovatno zaljubila, a ti se guraš tamo gdje mozda nebi trebala (sorry -morala sam reći)
Nije ona s njim raskinula zato što si joj ti zvocala već zbog njihovog neslaganja ili šta ti ja znam već. Samim napadanjem i nastojanjem da raskine sa dečkom iz tebi valjanih razloga ona naravno ne razumije, već stvaras jaz između sebe i nje..odnosno gubiš povjerenje u njezinim očima, koje je teško vratiti.
Djetetu u tim godinama treba puno razgovora jer kroz otvoren razgovor ćes saznati s kim se druzi, kud ide, ima li dečka itd. itd. ukoliko ti kaze nesto sto ti smatraš da nije dobro po nju trebas joj to reći kao savjet a ne kao naređenje.
Period puberteta smo prošli svi i nitko nije bio anđel samo što mi to brzo zaboravimo
Sretno!
__________________
opća opasnost <3<3<3
the-akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:42   #77
Mole se pojedinci da se drže okvira teme, postovi brisani. Za međusobno dopisivanje dviju osoba imate p.p. Ovo molim da se shvati kao ozbiljno upozorenje. Hvala.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 00:57   #78
mislim da moja 16-togodišnja kci ima problem otkako se pocela družit s vlasnicom lokala u kojem vikendima honorarno radi potpala je potpuno pod njezin utjecaj muž i ja joj ne mozemo sve priustit pa ona zbog toga radi petak subota vecer i upravo tu nastaje problem šefica ju potpuno kontrolira, ucjenjuje je da prekine s dečkom koji je stvarno ok ,neprestano ju zove u svako doba dana i noći. Ona se zatvorila u sebe ne razgovara ni s mm ni sa mnom .Što da radim.??
mamičica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 15:32   #79
Quote:
mamičica kaže: Pogledaj post
mislim da moja 16-togodišnja kci ima problem otkako se pocela družit s vlasnicom lokala u kojem vikendima honorarno radi potpala je potpuno pod njezin utjecaj muž i ja joj ne mozemo sve priustit pa ona zbog toga radi petak subota vecer i upravo tu nastaje problem šefica ju potpuno kontrolira, ucjenjuje je da prekine s dečkom koji je stvarno ok ,neprestano ju zove u svako doba dana i noći. Ona se zatvorila u sebe ne razgovara ni s mm ni sa mnom .Što da radim.??
Napustiti posao, a ako zeli raditi, naci joj neki drugi posao..
Bubica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 22:49   #80
da to bih i ja htjela ali stvar je u tome što mi živimo u maloj sredini nema tu puno izbora za honorarni posao a ona si želi krpice, šminku...izlaske.A ja i mm joj sve to ne možemo priuštit k tomu još bi htjela vozački polagat.Vidim da se trudi,drži sve u sebi,a uz sve to vlasnica tog lokala je vrlo utjecajna ako ode i mogla bi je uvući u probleme a i sve nas.Što napravit da se izvuće iz te situacije a da ne izvuće "deblji kraj".Razgovarala sam s kćeri ona mi ništa direktno ne odgovara a dotična gospođa je poznata po takvom ponašanju.Prošlog vikenda je radila punih 16 sati zbog "gužve",a u lokalu 5 pijanaca.
mamičica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.