Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2012., 14:42   #21
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ono pozitivno što vidim u ukidanju polugodišta je da će roditelji možda, kažem, možda više dolaziti u školu jer neće imati tog okvira polugodišta gdje će otprilike znati koliko njihovo dijete savladava odnosno ne savladava gradivo..
ma.. ja mislim da ne možeš nikome - zavrtat ruku... Tko dolazi - doći će, tko ne dolazi - neće... To je "čip" koji ili- imaju.. ili -nemaju.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:13   #22
U BiH je ukinuto ocjenjivanje prva tri razreda osnovne škole. I mislim da je to dobra stvar, djeci se ne stvara pritisak, uče zato što žele, a ne zato što moraju.

Ukidanje ocjena na polugodištu smatram dobrim upravo zato što će se nagrađivati redoviti rad i učenje, a ne kampanjski dva tjedna prije kraja.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:46   #23
Quote:
Dumber kaže: Pogledaj post
uče zato što žele, a ne zato što moraju.
Sjajno - pod pretpostavkom da sva djeca žele učiti. Budući da znamo čija je pretpostavka majka, eto nas u problemu.

I u Hrvatskoj je u jednom razdoblju bilo ukinuto brojčano ocjenjivanje - na kraju se stvar svela na to da su djeca dobivala od jedan do pet cvjetića ili što već.

Pošteđivanje osjetljive djetetove psihe ima smisla, ali u nekim razumnim granicama - bojati se za 7-godišnjakovo mentalno zdravlje uslijed ocjenjivanja je ipak malo puno previše.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:51   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Sjajno - pod pretpostavkom da sva djeca žele učiti. Budući da znamo čija je pretpostavka majka, eto nas u problemu.

I u Hrvatskoj je u jednom razdoblju bilo ukinuto brojčano ocjenjivanje - na kraju se stvar svela na to da su djeca dobivala od jedan do pet cvjetića ili što već.

Pošteđivanje osjetljive djetetove psihe ima smisla, ali u nekim razumnim granicama - bojati se za 7-godišnjakovo mentalno zdravlje uslijed ocjenjivanja je ipak malo puno previše.
I ne baš. Sva djeca nauče čitati, pisati, zbrajati i oduzimati. IMHO, to nije nešto što bi se trebalo ocjenjivati i stvarati im pritisak oko toga.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 16:03   #25
Quote:
Dumber kaže: Pogledaj post
I ne baš. Sva djeca nauče čitati, pisati, zbrajati i oduzimati.
U prva četiri razreda djeca bi trebala naučiti puno, puno više od toga (to što ih hrpa dođe do petog razreda funkcionalno nepismena je druga priča).
Quote:
IMHO, to nije nešto što bi se trebalo ocjenjivati i stvarati im pritisak oko toga.
Zašto bi ocjena kao mjera uspješnosti nužno bila pritisak? Pritisak mogu stvarati roditelji "interpretacijom" te ocjene. Zašto bi, ukidanjem ocjena, trebalo prešućivati činjenicu da neka djeca bolje, a neka lošije svladavaju gradivo?

Da ne spomimjem kako je, u vrijeme "bez ocjena", poprilično često bilo upravo dječje pitanje "koju sam ocjenu dobio/la?" i želja da se dobar rezultat brojčano ocijeni.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 16:31   #26
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Zašto kontraproduktivne?
Nemam ovih dana previše vremena za forum. Ali ukratko, to temeljim na par mojih opažanja.

1. Školstvo je generalno u klincu. Ne mislim samo u HR. Sveli smo školovanje na ukalupljivanje. I onda nam svako toliko neki nobelovac ili dobitnik neke druge nagrade svima skupa opali šamar kad svoj uspjeh pripiše - nedostatku formalnog obrazovanja. Djecu ne treba ukalupljivati nego otkrivati i oslobađati potencijal. S obzirom da nemam vremena nedavno je naš sjajni fizičar Davor Pavuna gostovao kod Bareta i rekao nešto o tome. Link, pogledati od 9:42 nadalje. Cijela emisija je izvrsna, ali linkani dio govori upravo o obrazovanju.

2. Školovanje ima dvije komponente: odgojnu i obrazovnu. Ispočetka je odgojna sve, a obrazovna gotovo ništa, pa se taj omjer mijenja dok na faksu ne dođe do toga da je obrazovna komponenta sve a odgojna gotovo ništa. Što je odgojna dimenzija ocjene? Nagrada? Plaća? Razmislite da li je to ono što želimo djeci poručiti: usvajanje znanja = nagrada. Meni to liči na treniranje majmuna.

3. Psihoza. Smijte se koliko hoćete, ali moji klinci su u osnovnoj školi pa imam prilike promatrati djecu i odnos spram ocjena. Ja sam svojim klincima stoput rekao da je loša ocjena samo pokazatelj da moraju još malo zapeti i ništa više. Ali vraga. To je u djeci, kompetitivnost, to je i u roditeljima, očekivanja. Kada spojiš kompetitivnost i očekivanja dobiješ grčenje. Zbog čega zapravo?

4. Da li je ocjena mjerilo znanja? Ne, nije. Ocjena je mjerilo uspješnosti savladavanja školskog programa takvog kakav jest. A loš je, to sam već rekao u točki 1. Standardni školski program se više manje svuda, a za HR je to katastrofalno bolna činjenica, svodi na memoriranje. Štrebanje. Ja u tome ne vidim ništa dobro. Meni nije donijelo ništa dobro. Štoviše, nekoliko ljudi oko mene je uništilo život. Ljudi daleko nadprosječnih sposobnosti programiranja samljeveni u žrvnju lošeg školstva i prevelikih roditeljskih očekivanja. Danas vegetiraju umjesto da blistaju.


Ima još toga, kada stignem i ako tema preživi.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 19:18   #27
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
1. Školstvo je generalno u klincu. Ne mislim samo u HR. Sveli smo školovanje na ukalupljivanje. ... Djecu ne treba ukalupljivati nego otkrivati i oslobađati potencijal.
s ovim se slažem. Ali - radi se o programu, pristupu... ne nužno o - ocjeni...

Quote:
Razmislite da li je to ono što želimo djeci poručiti: usvajanje znanja = nagrada. Meni to liči na treniranje majmuna.
Ne, nego : trud, volja - se isplati! Ne možeš kroz život prolaziti sa sve 4 u zraku... moraš nešto dat od sebe... što više daješ - više dobiješ. (totalno kriva postavka za ostatak života jer će ostati jaaaako iznenađeni da npr. mogu 12 sati raditi u supermarketu i imati plaću manju od direktora koji se pojavio sat vremena na poslu al eto... recimo da im pružamo dio iluzije "kako bi trebalo biti" )

Quote:
Kada spojiš kompetitivnost i očekivanja dobiješ grčenje. Zbog čega zapravo?
NEKA djeca imaju taj natjecateljski duh i NEKI roditelji prevelika očekivanja. Obično se to - preklopi... jer ambicioznija djeca grizu da bolje uče, donose bolje ocjene i - time ispune (visoka) očekivanja roditelja. Mnogima taj segment - manjka! To što opisuješ više je stvar - karaktera, nego sustava ocjenjivanja. Izbaci ocjene - takvo ambiciozno dijete će se I DALJE natjecati - da dobije "zvjezdicu" više od onog drugog

Quote:
4. Da li je ocjena mjerilo znanja? Ne, nije. Ocjena je mjerilo uspješnosti savladavanja školskog programa takvog kakav jest. A loš je, to sam već rekao u točki 1. Standardni školski program se više manje svuda, a za HR je to katastrofalno bolna činjenica, svodi na memoriranje. Štrebanje. Ja u tome ne vidim ništa dobro.
u štrebanju - ni ja ne vidim dobro. Program treba mijenjati - možda... NEKE učitelje koji inzistiraju na štreberluku - definitivno! Ali... imala sam i u "dobra stara vremena" (kako bi Lord rekao - nostalgično rečeno ) i ja - dobrih i loših učitelja. Iz stručnog predmeta koji bi mnogi prozvali "štreberskim", jer iziskuje upravo -takvu vrstu učenja - imala sam prilike vidjeti 2 profesora kako predaju... jedan: tražeći štrebanje, drugi: predavajući na način da sam godinama kasnije pamtila njegove primjere i slikovita prikazivanja i jednostavno - s razumjevanjem kužila ZAŠTO je to tako kako je, a ne - štrebajući napamet definicije . Ponekad je kriv program, ponekad - jednostavno treba ZNAT prenijet znanje! A vrednovanje tog usvojenog znanja - opet nema veze s tim. Bar ja to ne vidim ocjenu kao -uzrok tog problema.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 21:34   #28
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
ma.. ja mislim da ne možeš nikome - zavrtat ruku... Tko dolazi - doći će, tko ne dolazi - neće... To je "čip" koji ili- imaju.. ili -nemaju.
Ova što si napisao je potpuno točno. Oni koji su i do sada išli ići će i dalje. Oni koji nisu i dalje neće dolaziti..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 22:35   #29
M;eni su uzor Finci. Kod njih uopće nema ocjenjivanja, a ispiti se pišu dva puta godišnje. U istom razredu su istovremeno dva ili tri nastavnika koji se međusobno nadopunjuju i cirkuliraju među učenicima.

http://www.educentar.net/HR/Articles...JI-NA-SVIJETU/
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 10:47   #30
Upadam kao padobranac, moji još nisu školarci ali zar prvo polugodište ima ocjene?
Mislim na ocjene 1-5 ne na opisne.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 11:00   #31
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Upadam kao padobranac, moji još nisu školarci ali zar prvo polugodište ima ocjene?
Mislim na ocjene 1-5 ne na opisne.
pa i mi smo imali, na polugodištu smo nosili one plave knjižice doma.
Mislim da prvi razred nema brojčane ocjene.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 11:36   #32
Ma super. Najbolje da se i škola ukine pa da djeca sve uče preko kompa i sa fejsa...kad žele i koliko žele.
Nikakvih obveza više nema....škola kao da postaje divlji zapad. Ocjene su jednostavno odraz znanja - ako ih nema , neće ni učiti.
Svašta.
Možda ni prisustvo na satu ne bi treabalo biti obavezno više , pa neka se ukinu i neopravdani.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 12:19   #33
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Ocjene su jednostavno odraz znanja - ako ih nema , neće ni učiti.
Svašta.
A kako u Finskoj uče, dapače najbolji su na svijetu, a ocjena nema?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 12:25   #34
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
A kako u Finskoj uče, dapače najbolji su na svijetu, a ocjena nema?
Eh, ni u Njemačkoj ne prelaze cestu na crveno, iako miljama nema nikog.
Ti sjevernjaci već desecima godina shvaćaju da uče radi sebe (a ne radi ocjena), dok našima to iz guzice dođe do mozga....
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 12:36   #35
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Eh, ni u Njemačkoj ne prelaze cestu na crveno, iako miljama nema nikog.
Ti sjevernjaci već desecima godina shvaćaju da uče radi sebe (a ne radi ocjena), dok našima to iz guzice dođe do mozga....
Za to sui odgojeni od malena.

Što se tiuče ovog načina -. nema ocjena - nema stresa, ispit se polažće dva puta dodišnje iz cjelokupnog gradiva, a ne kao kod nas nabiflaju nešto 3 dana prije testa/ispitivanja, a tjedan dana poslije se više ničega ne sjećaju.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 12:37   #36
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
A kako u Finskoj uče, dapače najbolji su na svijetu, a ocjena nema?
Svaka im čast. Ali ide mi na k***** stalno uspoređivanje sa tamo nekim.
Školski program je takav kakav je. da treba mijenjati stvari - treba , dakako. Ali ljudi moji. Imam srednjoškolku pa imam i iskustva i sigurna sam da bi bilo drugačije da nema ocjena .
Boga ti...kad vidim da završe školu a nepismeni su do bola, dođe mi zlo.
Za neke učenike je potrebna ocjena jer ih jedino to tjera da se uhvate malo knjige.
Bilo bi puno pametnije da se uvedu novi predmeti poput bontona i opće kulture jer ovo danas je katastrofa - čast izuzecima.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 13:23   #37
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Svaka im čast. Ali ide mi na k***** stalno uspoređivanje sa tamo nekim.
A što nam preostaje drugo kod mijenanja obrazovnog sustava, već učenje od drugih i prilagođavanje nama koliko se najmanje mora? Od koga ćemo učiti, od Finske, Japana, SAD-a ili Konga, Sjeverne Koreje i Uzbekistana?

Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Školski program je takav kakav je. da treba mijenjati stvari - treba , dakako. Ali ljudi moji. Imam srednjoškolku pa imam i iskustva i sigurna sam da bi bilo drugačije da nema ocjena .
Naravno da ga treba mijenjati, da se to već napravilo bilo bi prekasno. Nitko ne govori o micanju ocjena iz srednjih škola.

Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post

Boga ti...kad vidim da završe školu a nepismeni su do bola, dođe mi zlo.
Za neke učenike je potrebna ocjena jer ih jedino to tjera da se uhvate malo knjige.
Bilo bi puno pametnije da se uvedu novi predmeti poput bontona i opće kulture jer ovo danas je katastrofa - čast izuzecima.
Svi ti nepismeni do bola su dobili ocjene od 2-5, očito je da ta ocjena nije jamstvo za pismenost. U niže razrede osnovne škole možda se može uvesti bonton, ali nikako dalje. A što ćeš učiti iz predmeta "Opća kultura", i kako bi to trebalo izgledati, hrpa činjenica koje na kraju učenici trebaju nabubati, pa će biti opće kulturni?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:20   #38
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Upadam kao padobranac, moji još nisu školarci ali zar prvo polugodište ima ocjene?
Mislim na ocjene 1-5 ne na opisne.
Kod mog sina u školi, opisne ocjene su bile samo prvo polugodište, prvog razreda.
Ostalo se sve normalno ocjenjuje.
Isto tako učitelj razredne nastave, je rekao, da se završna ocjena dodjeljuje većinom za uspjeh u drugom polugodištu. Tako da tko malo popusti pri kraju godine, dobiva manju ocjenu(jer se ne gleda cjela god).

Što se teme tiče, mislim da je krivo shvaćena, jer neće se ukidati ocjene kao takve, nego samo zaključivanje ocjena na polugodištu.
Po meni je to dobro.
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:21   #39
^^^
Opća kultura bi bilo puno toga. Puno toga što današnji mladi ne znaju. To ne bi bio strogo određeni predmet. Jedan od načina bi mogao biti - aktualna događanja. Razgovori o knjigama....glazbi....obitelji....životinjama....o dnosu prema starima....alkoholu..drogi...toliko toga ima.
Kada gledam tehnološki " napredak " danas....stvarno se bojim da za 10 godina mladi neće znati pisati olovkom nego će samo natipkavati. Lijep rukopis je također znak kulture.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 15:38   #40
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Upadam kao padobranac, moji još nisu školarci ali zar prvo polugodište ima ocjene?
Mislim na ocjene 1-5 ne na opisne.
Ako govorimo o višim razredima -da, dobivali su ocjene.
Prvi razred na polugodištu nema ocjena - tek na kraju.
Tako je bilo do sada.
Mada je praksa koju ja poznajem bila slijedeća: sastajala bi se razredna vijeća i gledalo svakog učenika posebno. Zatim bi se roditeljima s povratnicom slali pozivi u školu - naravno to su uvijek bili oni loših ocjena i s neopravdanim izostancima.
Ako se roditelj ne bi odazvao išlo se s dopisom na CZSS da roditelji ne surađuju.
I to bez obzira na dosadašnje polugodište..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.