Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2013., 12:32   #281
Udruga radi na pučkoj fešti i prodaje pića koja podliježu plaćanju poreza na potrošnju. Nisu ugostitelji i nisu u sustavu poreza na dobit niti PDV-a. Oni normalno obračunavaju i plaćaju ovaj porez?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 14:06   #282
moira, pitaj kod računovodj/knjigovodja na temi. ja nisam sigurna kako stvari sada stoje od 01.07.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 10:34   #283
Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
ja nisam sigurna kako stvari sada stoje od 01.07.
Mi možeš barem napisati kako je bilo do 1.7.?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 10:47   #284
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Mi možeš barem napisati kako je bilo do 1.7.?
znam da se prije na sajmovima, prigodnim manifestacijama i sl. nije izdavao račun, znači nije postojala zakonska obveza. kako je to sada, zaista ne znam. ne želim davati netočne informacije, ali imaš temu gdje knjigovodje odgovaraju pa pitaj tamo. takodjer možeš otići na www. uzuvrh.hr i pod pitanja/odgovori ili najčešća pitanja pogledati što kažu u dijelu koji se tiče gospodarstva.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 16:57   #285
Molim pomoć!
Članovi jedne udruge sumnjaju na malverzacije predsjednice svoje udruge. Kako dotična udruga ima strašno puno donacija u novcu i stvarima članovi/članice bi prijavili sumnju al ne znaju kome svemu mogu prijaviti slučaj. Kako ja u nedostatku vremena ne mogu baš istraživati molim Vas savjete. Hvala!
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 10:20   #286
Molim ako bi mi netko mogao odgovoriti na ovo pitanje vezano za osnivanje sportskog kluba u svojstvu udruge. Ako se udruga osniva u svrhu pokretanja amaterskog sportskog kluba da li je nužno statutom ili nekim drugim aktom imenovati trenera u klubu i ako treba mora li on biti licenciran na neki način npr. prvostupnik kineziologije ili slično?
AnteD is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 09:13   #287
Molim pomoć... dosad nisam poslovao s udrugama pa sam totalni tudum kaj se toga tiče...

imam jednu malu ufrugicu koja već treću godinu za redom ima manji promet i imovinu od 100.000kn pa bi od 01.01. prešli na jednostavno knjigovodstvo...

Da li mi može netko točno napisati šta treba napraviti, koje obrasce popuniti i gdje ih predati i u kojem roku...

Hvala
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 22:07   #288
Skupština udruge treba donijeti odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva, u pravilu na početku godine za tu godinu. Ako je obaveza predaje izvještaja za 2013. godinu, tada je to potrebno učiniti u vrijeme predaje izvješća za 2013. godinu.

Tekst odluke bi mogao biti, po prilici:
"Na temelju članka 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija, Skupština udruge ...na svojoj sjednici ....... donosi
Odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva za 2014.g.
Iz godišnjih financijskih izvještaja vidljivo je da udruga .... ima vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manju od 100.000,oo kn i godišnji prihod manji od 100.000,00 kn uzastopno u prethodne tri godine.
Po toj osnovi nismo obvezni voditi dvojno knjigovodstvo i predavati financijske izvještaje propisane čl.65. Uredbe ...
U skladu sa člankom 71.točka 2. navedene Uredbe donosimo odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva za 2014. godinu.
Ova odluka predstavlja dokument na temelju kojeg će se izvršiti promjena u načinu vođenja knjigovodstva i o tome izvjestiti Ministarstvo financija, na način propisan čl.72.c Uredbe."

Potrebno je popuniti obrazac RNO-P i uz odluku poslati na adresu: Ministarstvo financija, Sektor za državno računovodstvo i financijsko izvještavanje, Katančićeva 5, Zagreb.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:13   #289
Zahvaljujem
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:51   #290
Još samo jedno pitanje...

U RNO-P obrascu popunjavam samo one podatke koji se mijenjaju a ostalo ostavljam prazno ili ono što se ne mijenja jednostavno napišem isti podatak pod "stari podaci" i pod "novi podaci"?
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 19:43   #291
Tako je, u kolonu "stari podatak" ostaju svi stari podaci, a u kolonu "novi podatak" popune se samo pod red.br.27 NE, red.br.28 do 30 DA.

Pozdrav!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 11:42   #292
Pozdrav svima !
Imao bih par pitanja vezanih uz rad udruge , pa ko može neko pomoći savjetom :
Mi smo mala udruga sa prihodom od nekih 24000,kn isključivo od članova udruge koji se uplačuje tokom godine,
da li za svaku pojedinačnu uplatu treba izvršiti polog na račun ili može nekako drugačije da se regulira
blagajna , kad se nakupi više uplata pa izvrši polog na račun ?
MaHu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 15:33   #293
Udruge

mahu, pa u pravilu se koriste sljedeći modeli:

1. svatko tko želi postati član popuni opću uplatnicu, ode u FINA-u/poštu/banku i izvrši uplatu. sa kopijom ode u udrugu ili sačeka da im se pojavi na izvatku, i onda dobije člansku iskaznicu. to je najjednostavniji put.

2. potencijalni član dodje u udrugu, uplati u gotovini, potpiše se na uplatnicu, dobije jednu kopiju uplatnice kao dokaz da je platio, te člansku iskaznicu.

blagajnik u udruzi može skupljati članarine odredjeno vrijeme i onda ih odjednom položiti na račun. sjećam se da smo mi nekada starim članovima dali rok za uplatu članarine na početku godine, nekih tjedan dana. u tom roku je bilo poželjno da svi dodju i uplate kako bi blagajnica onda mogla sve odjendnom staviti na račun. e sad, ako tijekom godine netko dodje i želi postati član, onda blagajnica ispiše opću uplatnicu i pošalje ga na poštu/FINA-u/banku, jer ne zna kada će biti novih članova itd. pa da kao skuplja za veći polog.

tkodjer treba vidjeti što kaže novi zakon o financijskom poslovanju udruga. je li već na snazi, ne znam sad u ovom momentu.

----

po meni je najtransparentnije da svatko sam ode i izvrši uplatu. tako se na bankovnom izvatku vidi ime, prezime i datum.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 17:38   #294
Moja nejasnoća bazira se na ovome: vršimo uplatu gotovinom preko bloka uplatnica , uplate članova su pojedinačne,
pa ako jedan dan imamo samo jednu uplatu , da li tu uplatu moramo isti ili drugi dan položiti na račun ili može ta uplata
članarine ostati na blagajni bez obaveze pologa na račun ?
MaHu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 18:32   #295
mahu, više nisam sigurna u to jer je ranije bio blagajnički maksimum, pa su ga ukinuli, pa sad opet uveli + ide i novi zakon o udrugama & pravilnik o računovodstvu neprofitnih organizacija itd.

po meni je najbolje da se iznos položi isti dan ili sutradan. onda si sigurna da je sve ok. zapravo je najbolje ispuniti opću uplatnicu i dati članu i neka ode i sam izvrši uplati. ne znam zašto bi to bio problem?

mi smo skupljali članarinu tjedan dana (krajem godine je uvijek bila skupština na kojoj je rečeno točno od kad do kad se može doći u udrugu platiti članarina bez naknade). recimo, od 10. do 15. siječnja, nakon toga se iznos polaže na račun. svi koji se žele učlaniti nakon tog datuma dobiju uplatnicu i to sami urade u pošti/banci/FINA-i ili putem internet bankarstva. besmisleno je da blagajnica za svaku uplatu trči u banku ili FINA-u.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 18:48   #296
e baš ta besmislica je kod mene i problem ,mi imamo čovjeka koji obilazi članove i napalačuje novac od članarine te ga
daje na blagajnu udruge i može se desiti da recimo u 30 dana imamo 30 pojedinačnih uplata , svaki dan po jednu
uplatu i tada se javlja problem zar svaki dan trčati sa naplačenom članarinom od 150 kn do najbliže Fine ( oko 12 km) .
Mi jedino tako osiguravamo napaltu članarine , u protivnom ako dajemo uplatnice neće biti baš neka naplata.
To je bit problema a ne znaš koga da pitaš svi samo prijete kaznama ....
MaHu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 13:23   #297
Molim za mišljenje

Bok..ne javljam se često i ne gnjavim ,ali pokatkad nisam u neku sitnicu baš siguran posve .Može li netko savjetovati .Naime Neprofitna organizacija do ove 2013-te godine nije prešla 100.000 kn prihoda ..a ovo je prva godina prebacivanja te granice . Nije obveznik dakle do sada bila vođenja dvojnog knjigovodstva ,ali sam ga ipak vodio ....preglednije je . Nije u sustavu PDV-a nema proizvodnju ....Sad mi oni tvrde da su u međuvremenu Izmjenom zakona tu ljestvicu u Hrv .povisili na više od 100.000kn .Ja sam tražio posvuda..na stranicama FIne ima Uredba iz 2008 i dopuna iz 2009. i nigdje se ne spominje suma viša od 100.000 (za svaki slučaj pregledati ću još jednom .To po mom mišljenju ad hoc znači da moramo predati izvješće odnosno PR-RAS-NPF u FINU do 28.02.2014. Da li sam u pravu?
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 16:38   #298
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Bok..ne javljam se često i ne gnjavim ,ali pokatkad nisam u neku sitnicu baš siguran posve .Može li netko savjetovati .Naime Neprofitna organizacija do ove 2013-te godine nije prešla 100.000 kn prihoda ..a ovo je prva godina prebacivanja te granice . Nije obveznik dakle do sada bila vođenja dvojnog knjigovodstva ,ali sam ga ipak vodio ....preglednije je . Nije u sustavu PDV-a nema proizvodnju ....Sad mi oni tvrde da su u međuvremenu Izmjenom zakona tu ljestvicu u Hrv .povisili na više od 100.000kn .Ja sam tražio posvuda..na stranicama FIne ima Uredba iz 2008 i dopuna iz 2009. i nigdje se ne spominje suma viša od 100.000 (za svaki slučaj pregledati ću još jednom .To po mom mišljenju ad hoc znači da moramo predati izvješće odnosno PR-RAS-NPF u FINU do 28.02.2014. Da li sam u pravu?
U pravu si, bas sam dobila jednu malu udrugu i nigdje nisam nasla za to iznad 100.000,00 kn. Premda treba jos pogledati, cini mi se da nesto mijenjalo od 01.01.2014.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 17:14   #299
Unicom hvala na odgovoru ...doista sada nemam vremena ,ali sutra...naime ....treba razgraničiti da li obveza vođenja dvojnog knjigovodstva nakon probitka 100 tisuća znači i obveznu predaju izvještaja Fini iii oh,da Novi Zakon i izmjene ; kakve su i da li će vrijediti tek za poslovnu 2014-tu ili čisto od početka stupanja na snagu odnosno u 2014-toj i za prošlu godinu
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 19:44   #300
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Unicom hvala na odgovoru ...doista sada nemam vremena ,ali sutra...naime ....treba razgraničiti da li obveza vođenja dvojnog knjigovodstva nakon probitka 100 tisuća znači i obveznu predaju izvještaja Fini iii oh,da Novi Zakon i izmjene ; kakve su i da li će vrijediti tek za poslovnu 2014-tu ili čisto od početka stupanja na snagu odnosno u 2014-toj i za prošlu godinu
Do sada je probitak od 100.000,00 kn znacio obveznu predaju u Finu i u Drzavnu reviziju. Ni ja nisam stigla prouciti sve, udruga je mala, svega par racuna za proslu godinu, pa sve mislim kako jos imam vremena, Ali je osnovana 2013 pa postoji obveza dvojnog knjigovodstva.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.