Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2014., 20:29   #21
Mi nismo morali nositi nikakve pare, ni u osnovnu, ni u srednju, ali smo morali platiti razbijenu WC školjku, i to su podijelili na cijeli hodnik, svatko je platio cca. 3.5 kn. Nisu nam dali maturalne svjedobžbe.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 22:31   #22
Meni tih 100 kn nije nesto s cim bi razbijala glavu. Imam u zivotu i vecih problema od tih 100 kn koje su za cijelu godinu skolovanja. Koje na srecu jos ipak ne placamo skupo. Knjige se mogu kupiti rabljene, to i ne racunam. Nasa djeca ipak kroz to skolovanje prolaze dosta jeftino...usprkost svim dodanim troskovima. One najvece si ipak nabijemo sami ...mi i djeca s vlastitim prohtjevima i komocijom. Neki vise, neki manje...ovisno kako tko moze.
No...pisali su ucitelji i nastavnici na drugoj temi (o profesorskoj satnici i praznicima) gdje su rekli da im je stvarno tesko, da ne mogu kopirati...da nema papira, boje...da aparat ne radi...da sami placaju dobar dio toga....pa ako (recimo) od tih 100kn ode 30-50 na papire za moje dijete, a ostalo na papire koje trebaju uciteljici, za njen bolji rad, na boju za printer, na novu kopirku, na servisera za kopirku...na wc papir za uciteljice i osvjezivac u zbornici....meni to stvarno nije nesto nad cime bih se zamisljala.
Daleko o toga da mi 100kn nije puno, da imam previse i da me ne uzrujava ubiranje love i trosenje na stosta ...ali cca 100kn za jednu cijelu godinu...ne, na to ne trosim vrijeme, vjerujem da uporijebe korisno. Ako i ne...necu propasti.
Mozda krivo razmisljam, svi kradu....ali nekak se nadam da je ipak taj novac upotrijebljen za nesto sto koristi uciteljima, nastavnicima, djeci i skoli...i ne bih se htjela jos i time opterecivati. Na svasta ljudi bacaju novce...a kukaju nad 100kn za skolu. Meni se to neda.
Iako, ne tvrdim da nisu u pravu...skola bi stvarno trebala imati novaca za to...ali nema.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 20.02.2014. at 22:47.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 08:07   #23
Školstvo plaćamo previše, od toga preplaćenog, škola je dužna osigurati sredstva za rad, od 100 kn netko živi nekoliko dana, a sam sam rekao koliko košta papir za kopiranje, ako je samo u njemu problem. Škola ga može na veliko kupiti i još jeftinije.
Ti i ne znaš upotrijebe li ga korisno, na kraju krajeva, nitko nije dobio ni račun ni potvrdu, a još manje specifikaciju na što će biti ili je bio potrošen.
Knjige se mogu kupiti rabljene, i opet to ne ispadne mala stavka.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 09:06   #24
Kao profesor u osnovnoj školi, mogu to reči sa svoje strane gledano.

Sav dodatni materijal koji dajem djeci, dajem iz svog džepa. Jer mi škola nažalost ne može osigurati sve ono što mi treba.
Stalno s djecom radim kojekakve dodatne listiće, igre, desetominutne, velike ispite, ispravke ispita, ispravke ispravaka, razne programe,............ Ništa od materijala ne kupujem gotovo, nego radim sama.
Nikad nisam računala al me ova tema navela na to.

Imam otprilike 90 učenika. Okvirno, mjesečno potrošim bunt papira i kompletni paket boja za printer (moj osobni printer kod kuće jer ga u školi nemam, kao ni kopirni stroj i printa se na njemu 99.99% sadržaja za školu - i jeftinije mi je printati nego kopirati u kopiraoni, i to sam si izračunala ).

Paket papira je nekih 25kn a set boja me izađe oko 140kn. Ako to pomnožimo sa 8mjeseci (recimo da jedan mjesec oduzmem radi zimskih praznika, i jedan još ako možda ne potrošim toliko), to je 1320kn. Ako taj iznos podijelim na 90 učenika, po jednom učeniku dobijem 15kn utrošenog novca za razne materijale. I to je samo za moj predmet.
A sad računajte da imate matematiku, hrvatski, strani jezik (neki x2), fiziku, kemiju, povijest, geografiju, biologiju, tehnički,................. A za srednju neću ni spominjati.
U globalu se čini puno, al kad se sve stavi na papir, računica ne laže.

I moram priznati, da je i mene ova računica iznenadila. I na prvu bih i ja rekla da je 100kn puno.
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 09:32   #25
Ako ne možeš, nemoj, vrlo jednostavno.

I ne kontam tu pomamu, za printanjem, papirima, kraj udžbenika i svega. Zašto ne ukinite udžbenike, ako ćete tako? Mi smo u školovanju imali, udžbenike, radne, bilježnice i to je to, nikakva fotokopiranja, prinjtanja dodatnih materijala, čemu sad sve to, jesu današnja djeca lumeni ili idioti naspram nas kad im sve to treba?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 09:53   #26
Zato što se od nas to traži.

Stalno te se traži da radiš kojekakve projekte u koje je škola uključena i koje moraš napraviti unatoč tome što ona nema sredstava za to.

Prije nisi imao dane otvorenih vrata, i nisi morao raditi projekte za kojekakve institucije koji se danas rade.
Isto prije nisi imao Večer matematike, koja je pokrenuta od ove godine. A za to ti treba hrpetina materijala. I sl.

A i roditelji traže takav pristup nastavi.
Dogodovština na roditeljskog sastanka u 12. mjesecu: razrednica sa par nastavnika održava roditeljski sastanak gdje se nastavnici opravdavaju zašto ima loših ocjena iz određenih predmeta. Nastavnici se opravdavaju nemoći natjerati djecu da išta pogledaju kod kuće, naprave nešto, nauče nešto i sl.... Da bi se nekolicina roditelja uzbunila a jedna mama se doslovno ustala i rekla: pa zainteresirajte djecu malo, članci, križaljke, sličice, radni listići, igre, ovo - ono......
I tako....

Netko će reči: pa radi sve pomoću grafoskopa (i folije bi onda trebalo kupiti o svom trošku), ppp-a i projektora. A šta kad nemaš ništa od navedenog, kad imaš samo ploču koja je masna i rupičasta od hrđe, kredu i udžbenik?!?!? A ti želiš pružiti djeci barem djelić onoga što neke škole imaju.
Ako netko u nekoj školi ima pametnu ploču, i koristi ju, i pomoću nje djeci pokazuje ostale dodatne stvari, želim to i ja. I napravit ću na način na koji mogu pošto ništa od navedenog nemam.
Ne moram ja to raditi. Ali želim. Jer ne želim da budu zakinuti za neke stvari koje neki drugi učenici imaju.
Koliko god to oni i njihovi roditelji cijenili ili ne cijenili.

Isto tako, ja onda ne bih trebala imati ni ispite. Nema škola papira i bok. I kako bi ti kao roditelj odreagirao da nema ispita?!? Ili kako bi meni danas sutra inspekcija odreagirala da kažem da nisam imala papira za ispite?!?!?

Svi oni koji ne rade u školi, ne znaju što se u biti tamo radi. Vidi se ono što se prezentira u novinama i u javnosti.
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 10:20   #27
Jebiga, nastavnicima očito ni 15 godina fakulteta ne bi pomoglo riješiti probleme.

Kao što sam već pisao na drugim temama, nastavnički posao je posao u pravom smislu te riječi, svaki radnik ima svoja prava i obveze. Jedno od prava radnika, a obveza poslodavca je osiguranje sredstava za rad.

Kao što radnik nije dužan raditi sa svojim alatom, već mu ga mora osigurati poslodavac, tako nije niti nastavnik, jer na posljetku, i nastavnik je čovjek, mora jesti, spavati u toplome i ima neke potrebe.

Kratko rećeno, nema projekata, nema para, ali glavno da je glavešina u Ministarstvu zadovoljna.

Roditeljima to netko treba smireno objasniti, ali tamo gdje je "ne talasaj" misao vodilja, a takve su sve državne i javne službe se to neće riješiti nikad, a svi pokušaji rješavanja odraditi će se ovakvim kaubojštinama.

Ovakvo iznuđivanje novca od roditelja nije legalno, i totalno je netransparentno, ne možeš znati hoće li lova otići za papir za printanje ili ravnateljici za novi audi. Neovisno o namjeni, ovakvo iznuđivanje novca je ilegalno.

Sama kažeš da ti godišnje na to ode 1300 kn godišnje , odnosno oko 15 kuna po učeniku, a ovi od učenika traže 100, ako to pomnožiš s 14-15 predmeta ispadne preko 200 kn, dakle nemaju pokriće za velik dio novca.
I kao da je to jedina lova koja se daje za školu, gdje su knjige, školski pribor, odjeća, obuća. To sve košta i više tisuća kuna godišnje.

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 21.02.2014. at 10:26.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 10:58   #28
Ti sada polaziš od stajališta da svi kradu sebi za svoj audi, bmw ili sl.

Nitko nije otišao u prosvjetu da bi se obogatio. Barem ne oni na razini osnovne ili srednje škole.
Ako netko ima suosjećanja, onda su tu među prvim redovima nastavnici jer se svakodnevno susrećeš sa neimaštinom, bolesnom djecom, katastrofalnim obiteljskim odnosima, odnosima bogatiji - siromašniji učenik i sl...
I mislim da sve nas to najviše pogađa kada se radi o djeci bez obzira u kojoj branši bili.
Raditi sa ljudima i strojevima nije isto. Pogotovo ne sa djecom koja izgrađuju svoj život.

Mislim da niti jedan nastavnik koji je vodio djecu na ekskurziju nije nikad nekom djetetu dao skrivečki da ostali ne vide 20-30kn za mc'donalds ili sladoled jer svi idu, a ovome roditelji nisu mogli priuštiti toliki džeparac i sl.

I ne kažem da je novac za takve stvari porebno tražiti od roditelja. I sama sam svjesna da to nije uredu. Al se drugačije ne može.

I sam kažeš da bi taj iznos za srednju školu bio veći, al ne ide materijala jednako za svaki predmet. Ne printa se isto u matematici ili biologiji ili glazbenom.

Kažeš: I kao da je to jedina lova koja se daje za školu, gdje su knjige, školski pribor, odjeća, obuća. To sve košta i više tisuća kuna godišnje.
Istina, al dijete bi oblačio obuvao i hranio i da ne ide u školu. Knjige i pribor bi večina bez problema mogla kupiti kad bi roditelji manje trošili na cigare i alkohol i mobitele.

I još samo jedno, i onda ja završavam s ovom temom.
Sve što se radi, radi se radi vaše djece.

Ja od svoje djece ne tražim novac, jel polazim od stajališta da sam ja njim to dužna. I ne želim da budu zakinuti. Moje je kako ću ja to nabaviti.
Od nadležnih sam tražila. Dobila jedan bunt papira s naglaskom da štedim.

Upravo sada su bila natjecanja, more materijala sam isprintavala i tražila za tih par malih nogu koji su željni znanja, i sa radošću čekaju dodatne zadatke i materijale. I ja da njima kažem: škola nema papira, snađite se! Ne! Radije bih u zemlju propala, i diplomu spalila. Nisam se za takav način rada školovala, i nisam odabrala ovo zanimanje da bih imala takav stav jer moja je želja da ta djeca uspiju, sjećali se oni mene danas-sutra ili ne.
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:15   #29
Slažem se s tobom, prosvjeta nije zanimanje gdje ideš da bi se obogatio, ali ima drugih benificija.
Isto tako moraš priznati kako godinama broj djece opada, dok broj nastavnika, škola i razina plaća ostaje ista.
Za prosvjetarstvo i sl. je potrebna neka druga motivacija. Dodatni je problem što vlada negativna selekcija zbog uvjeta rada i svega, pa u škole dospiju oni koji ne mogu i ne znaju drugačije.
Naravno da nije isto raditi sa strojevima, ljudima ili djecom, zato ja nisam nastavnik, jer bi vjerojatno nakon tjedan dana osvanuo u crnoj kronici.
Ne znam zašto ova škola "krade" novce, ali ovakvim prikupljanjem je totalno svejedno, je li za papir za printanje ili za papir na kojem će pisati "prometna dozvola" i "audi".

Odakle ti pravo da nekome određuješ kako će trošiti svoje novce? Jesi ih ti dala nekome? Koji si ti faktor za to? I još osim što kupuju cigarete i mobitele, kupuju i hranu, i auto, umjesto da te pare daju tebi jer si ti božica nastavnica koja im uči djecu(još da ih učiš nečem produktivnom).
Naravno da si ti dužna djeci osigurati materijale za nastavu, pogotovo dodatne, ali ih je tebi netko dužan nadoknaditi.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:26   #30
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Odakle ti pravo da nekome određuješ kako će trošiti svoje novce? Jesi ih ti dala nekome? Koji si ti faktor za to? I još osim što kupuju cigarete i mobitele, kupuju i hranu, i auto, umjesto da te pare daju tebi jer si ti božica nastavnica koja im uči djecu(još da ih učiš nečem produktivnom).
Mislim stvarno da si pretjerao.
Nadam se da znaš šta ovo znači
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:26   #31
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sama kažeš da ti godišnje na to ode 1300 kn godišnje , odnosno oko 15 kuna po učeniku, a ovi od učenika traže 100, ako to pomnožiš s 14-15 predmeta ispadne preko 200 kn, dakle nemaju pokriće za velik dio novca.

Mozes malo pojasniti ovu svoj uracunicu, nisam bas pohvatala.

Ako tih 15 kn koje ona potrosi na 1 dijete zbrojis sa onim kunama koje drugi nastavnici (mozda) potrose na to isto dijete (recimo 15kn x 13 predmeta= 195kn) to je ukupno 210kn koje im treba za svako dijete.
A govorimo o skupljaju po 100kn svako dijete. Dakle duplo manje.
O pokricu za koji velik dio novca nemaju?
(istina, nemaju ni za sto, jer nema pairnatog dokaz/racuna...ali mislio si na nesto drugo, cini mi se)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:26   #32
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... za papir na kojem će pisati "prometna dozvola" i "audi".
Prosvijetli me, osobno ne znam za školu, osnovnu ili srednju, koja ima audija ili "audija" u voznom parku. Prometno-tehnička je imala ili ima nekakav kamion na kojem stoji oznaka AUTO-ŠKOLA i to bi uglavnom bilo to.
Prestani lajati na krivo drvo.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:28   #33
A meni ucitelj prica kak na sjednici raspravljaju sto bi trebali kupit i kako rasprediti novce, a onda poslje saznaju da nece dobiti nikave novce, da im nije odobreno ono sto su isplanirali.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:38   #34
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
...(istina, nemaju ni za sto, jer nema pairnatog dokaz/racuna...ali mislio si na nesto drugo, cini mi se)
Imaš račune za tonere, papir, servis,...

Zaboravljena stavka su popravci. Koliko košta npr. novi WC, vrata, ...
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:39   #35
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Mi nismo morali nositi nikakve pare,
Ne, ali smo nosili papir za pisanje provjere.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:40   #36
Quote:
Gremblina kaže: Pogledaj post
Mislim stvarno da si pretjerao.
Nadam se da znaš šta ovo znači
Pa-pa i tebi!

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Mozes malo pojasniti ovu svoj uracunicu, nisam bas pohvatala.

Ako tih 15 kn koje ona potrosi na 1 dijete zbrojis sa onim kunama koje drugi nastavnici (mozda) potrose na to isto dijete (recimo 15kn x 13 predmeta= 195kn) to je ukupno 210kn koje im treba za svako dijete.
A govorimo o skupljaju po 100kn svako dijete. Dakle duplo manje.
O pokricu za koji velik dio novca nemaju?
(istina, nemaju ni za sto, jer nema pairnatog dokaz/racuna...ali mislio si na nesto drugo, cini mi se)
Račun je netransparentan kako god okreneš, ili jedan nastavnik pokupi višestruko love nego mu treba, pa nema realno pokriće za 85 % novca, ili nastavnici prikupe lovu i podijele međusobno 50 % iznos, dok drugu polovicu daju oni? Način prikupljanja novca je identičan reketu, reketar prijeti batinama i paležom, ovdje nastavnik prijeti djecom.

Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Prosvijetli me, osobno ne znam za školu, osnovnu ili srednju, koja ima audija ili "audija" u voznom parku. Prometno-tehnička je imala ili ima nekakav kamion na kojem stoji oznaka AUTO-ŠKOLA i to bi uglavnom bilo to.
Prestani lajati na krivo drvo.
Naravno da ova lova nije za nešto takvo, nitko nije toliko blesav.

Ovdje lajem na pravo drvo, ovo drvo uzima novce od roditelja za nešto što je dužna osigurati škola, a roditelji su te novce višestruko preplatili školi putem poreza. Nastavnici idu linijom manjeg otpora i pritšću djecu i roditelje(čitaj: iznuđuju pare i ucjenjuju). umjesto da pritisnu odgovorne da im osiguraju sredstva za rad.

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 21.02.2014. at 11:45.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 11:47   #37
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Račun je netransparentan kako god okreneš, ili jedan nastavnik pokupi višestruko love nego mu treba, pa nema realno pokriće za 85 % novca, ili nastavnici prikupe lovu i podijele međusobno 50 % iznos, dok drugu polovicu daju oni? Način prikupljanja novca je identičan reketu, reketar prijeti batinama i paležom, ovdje nastavnik prijeti djecom.
Opet si samo ponovio jedno te isto, ali nisi objasnio matematicki.
Koji visak? Koji dio si nastavnici podijele? Koju polovicu?
Ako po racunici (onoj od Grembline) ispada da za jedno dijete nastavnici ukupno potrose 210 kn (15kn x 14 predmeta), a "uzmu samo" 100 gdje vidis visak?
Ako imaju 100, a treba im 210, onda im fali 110, nema viska.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 12:02   #38
Nastavnici uzmu tih 100 kn,dodaju 110 daju kupe materijal i tako "riješe problem", ili jedan nastavnik zadrži sve pare, svaki učenik ga košta 15, a on uzme 100 pa je u debeloj preplati(što je vrlo malo vjerojatno).
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 12:15   #39
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nastavnici uzmu tih 100 kn,dodaju 110 daju kupe materijal i tako "riješe problem",
Ni dalje ja tebe nista ne razumijem.

Quote:
ili jedan nastavnik zadrži sve pare, svaki učenik ga košta 15, a on uzme 100 pa je u debeloj preplati(što je vrlo malo vjerojatno).
Kakvoj preplati?
Skuplja se 100kn od ucenika godisnje.
Ne moze jedan nastavnik uzeti svih tih 100kn, to je ukupna cifra koju roditelj plati na pocetku godine i tih 100kn se trosi na sve predmete.
Kako jedno dijete kosta ustvari (recimo) tih 210 kn, tih 100 je - pre malo. Nema nikakvog viska, preplate...
Pa ne skuplja svaki nastavnik po 100kn, ucenik ga kosta 15 kuna, pa sa 85 ode na cevape...
...po tebi ispada da roditelj na pocetku godine iskesira 1400kn (100 svakom nastavniku) a nije tako, nego da 100kn ukupno, a samo jedan nastavnik treba bar 15 kn godisnje po uceniku...tj. njih 14 treba 210kn. a uzmu duplo manje, samo 100.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 12:33   #40
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Naravno da ova lova nije za nešto takvo, nitko nije toliko blesav.
Okladio bi se u to?

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ovdje lajem na pravo drvo, ovo drvo uzima novce od roditelja za nešto što je dužna osigurati škola, a roditelji su te novce višestruko preplatili školi putem poreza. Nastavnici idu linijom manjeg otpora i pritšću djecu i roditelje(čitaj: iznuđuju pare i ucjenjuju). umjesto da pritisnu odgovorne da im osiguraju sredstva za rad.
Škola ubire porez?
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.