Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2016., 07:36   #1021
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
100k je danas pickin dim, pa friski BSovi u ok bransama imaju vecu pocetnu placu.
ovdje na forumu jos uvijek pricamo na stari nacin - u neto iznosima. dakle koliko ti zaradis i imas cistoga na racunu. a 100k eur godisnje neto ipak nije za pocetnike friske sa faksa.
europe2seoul is offline  
Old 11.12.2016., 08:52   #1022
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ovdje na forumu jos uvijek pricamo na stari nacin - u neto iznosima. dakle koliko ti zaradis i imas cistoga na racunu. a 100k eur godisnje neto ipak nije za pocetnike friske sa faksa.
O netu pričati je s druge strane glupost, Jer će oženjenim sa 3-4 djece (ako žena ne radi) od tih 100.000 ostati kako u kojoj državi 10-20.000 više.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.12.2016., 09:38   #1023
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
O netu pričati je s druge strane glupost, Jer će oženjenim sa 3-4 djece (ako žena ne radi) od tih 100.000 ostati kako u kojoj državi 10-20.000 više.
slazem se; no nas narod i dalje prica u netu pa i na ovoj temi. a cesto bar u HR dogovara place kod poslodavca u netu pa kada dodju olaksice to sebi poslodavac uzme.

no kada vidis ovdje na ovoj temi kada netko kaze da zaradi 2000 eur mjesecno misli se koliko ti dodje u novcanik; 24 tisuce neto godisnje. pa ove usporedbe i gdje se moze ustedjeti itd.
europe2seoul is offline  
Old 11.12.2016., 10:06   #1024
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ovdje na forumu jos uvijek pricamo na stari nacin - u neto iznosima. dakle koliko ti zaradis i imas cistoga na racunu. a 100k eur godisnje neto ipak nije za pocetnike friske sa faksa.
Na temelju čega si ti zaključio da ja govorim o neto iznosu,jer sam baš mislio na brutto.

100 000 Eura brutto je 8300 eur brutto mjesečno + još neki trošak dodatni za poslodavca...

Nisam baš vidio da će neki inž.stroj. kakav sam sam imati takvu plaću još kao stranac....naravno,ne govorim o nekim stručnjacima koji imaju karijeru u suer dobroj firmi u HR.
mgrci43 is offline  
Old 11.12.2016., 10:15   #1025
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Na temelju čega si ti zaključio da ja govorim o neto iznosu,jer sam baš mislio na brutto.

100 000 Eura brutto je 8300 eur brutto mjesečno + još neki trošak dodatni za poslodavca...

Nisam baš vidio da će neki inž.stroj. kakav sam sam imati takvu plaću još kao stranac....naravno,ne govorim o nekim stručnjacima koji imaju karijeru u suer dobroj firmi u HR.
Što to znači "super" karijera za ing. strojarstva u HR. Dakle u zemlji koja s industrijom nema veze? Plaća se znanje i iskustvo koje imaju svoju cijenu. Ing. strojarstva u mojoj firmi koja je usput strana. Imaju i €15.000 mj. kad su na terenu. Na Bliskom istoku nema kojekakvih pljačkaških i uhljebarskih poreza pa dobiješ čistu lovu. A ostalo kamo ćeš si ti tu lovu uplaćivati je tvoja stvar. Smještaj i hrana su plaćeni od strane kompanije.
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 10:26   #1026
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Što to znači "super" karijera za ing. strojarstva u HR. Dakle u zemlji koja s industrijom nema veze? Plaća se znanje i iskustvo koje imaju svoju cijenu. Ing. strojarstva u mojoj firmi koja je usput strana. Imaju i €15.000 mj. kad su na terenu. Na Bliskom istoku nema kojekakvih pljačkaških i uhljebarskih poreza pa dobiješ čistu lovu. A ostalo kamo ćeš si ti tu lovu uplaćivati je tvoja stvar. Smještaj i hrana su plaćeni od strane kompanije.
Ne pričam o čistom terenu nego o radu u nekoj normalnoj okolini,a ne radu od par mjeseci na drugom kontinentu

Neki nivo valjda mora i u HR postići inž...i sam si rekao da ima,doduše liječnika,koji su dostigli pristojan nivo kvalitete u HR.

I zadnje,kad tebi nije bitno ništa osim mlaćenja para,mene zanima :

1.)Kako imaš toliko slobodnog vremena za piskaranje po forumu

2.)Zašto to vrijeme ne pretvoriš u neki consulting pa zaradiš još lijepe pare
mgrci43 is offline  
Old 11.12.2016., 10:46   #1027
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Ne pričam o čistom terenu nego o radu u nekoj normalnoj okolini,a ne radu od par mjeseci na drugom kontinentu

Neki nivo valjda mora i u HR postići inž...i sam si rekao da ima,doduše liječnika,koji su dostigli pristojan nivo kvalitete u HR.

I zadnje,kad tebi nije bitno ništa osim mlaćenja para,mene zanima :

1.)Kako imaš toliko slobodnog vremena za piskaranje po forumu

2.)Zašto to vrijeme ne pretvoriš u neki consulting pa zaradiš još lijepe pare
U HR inženjer može samo propasti u struci ili zadovoljavati se mrvicama. Hrvatska je mahom za neambiciozne ljude i ljude nesklone ikakvim rizicima. Liječnici su druga priča. Za prčkati po organima se može i doma. A za prčkati po recimo 6-osnom industrijskom robotu, malo manje.


1) Doma sam do kraja 1. mjeseca. Rotacija između terena. Plus kad sam na terenu i odradim posao, ako ne lutam po vani(neka teža vukojebina) sam u hotelu.

2) O tome ćemo razmisliti nakon 15 godina staža. Još se ima iskustva za steći i speći. A i osobno mrzim urede. Volim lutati po terenima, naučio sam se na to. Svaka lokacija je nova avantura, a za to živim. Neki recimo strahuju od odlaska na teren u (Veracruz)Meksiko, Nigeriju, Santos(Brazil) ja se javim dobrovoljno. Uzbuđuje me to. A prije 2 godine sam bio lud od straha, jbg. promijenio sam se. Lova mijenja ljude.
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 12:36   #1028
Koliko tu ima inzenjera ili IT-ovaca sa placom100+k eur bruto, a da se ne radi o terenskom radu ili freelancingu ?
solman is offline  
Old 11.12.2016., 12:40   #1029
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Koliko tu ima inzenjera ili IT-ovaca sa placom100+k eur bruto, a da se ne radi o terenskom radu ili freelancingu ?
Više nego liječnika sa plaćom od 300k + kn netto godišnje, a da ne rade privatnu praksu ili ne rade u privatnoj klinici.

Naravno, bez uzimanja mita.
rocker1987 is offline  
Old 11.12.2016., 12:50   #1030
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Koliko tu ima inzenjera ili IT-ovaca sa placom100+k eur bruto, a da se ne radi o terenskom radu ili freelancingu ?
Sa doktoratom, u odlicnoj firmi, u DE - nisam in blizu...
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Old 11.12.2016., 12:55   #1031
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post
Sa doktoratom, u odlicnoj firmi - nisam in blizu...
Ako imaš doktorat, a ne radiš na poslu takve složenosti da ga zahtjeva, džaba doktorat. Kao i da ga nemaš. Slično kao i kod nas mag. ing. koji rade poslove koje u Njemačkoj radi bacc. ing. ili neki bolji tehničar.

Doktori znanosti u bivšoj firmi rade jebačke R&D poslove, proračuni mašina i slične jebade. Bez takvih firma niti ne postoji. Kakve su im plaće nemam pojma ali brijem, jako masne.
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 13:04   #1032
Jbg, radim u R&D
Kao i svi ostali postdocovi u firmi...

Kolega je nedavno presao u Daimler za 80000
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Old 11.12.2016., 13:05   #1033
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post
Sa doktoratom, u odlicnoj firmi, u DE - nisam in blizu...
postani novi tesla i umisli si da si sad netko i nešto i to će biti zavidno životno postignuće.
zatim dođi na forum.hr, tu će im trebati 1 post i 2.5 rečenice da ti objasne da si govno od čovjeka,a ne samo stručnjaka koje ne vrijedi ni 10 000 eura godisnje plaće.
ali bez brige, možeš i ti postati takav kao oni. sve sto ti treba već imas: tipkovnica i nick na forumu. sad samo pusti masti na volju. ionako ti nitko ne moze proturjeciti fizickim dokazima
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Old 11.12.2016., 13:07   #1034
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post
Jbg, radim u R&D
Kao i svi ostali postdocovi u firmi...

Kolega je nedavno presao u Daimler za 80000
A jbg. očito si onda u sektoru koji nije jako profitabilan i dosegnula si svoj plafon u toj branši. Jesi istraživala negdje drugdje?
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 13:19   #1035
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
postani novi tesla i umisli si da si sad netko i nešto i to će biti zavidno životno postignuće.
zatim dođi na forum.hr, tu će im trebati 1 post i 2.5 rečenice da ti objasne da si govno od čovjeka,a ne samo stručnjaka koje ne vrijedi ni 10 000 eura godisnje plaće.
ali bez brige, možeš i ti postati takav kao oni. sve sto ti treba već imas: tipkovnica i nick na forumu. sad samo pusti masti na volju. ionako ti nitko ne moze proturjeciti fizickim dokazima
Sad zamisli kurvine sinove koji idu samo 3 godine na faks i to lakši faks pa doguraju do zapovjednika broda/stroja na recimo Jan de Nul-u i kasiraju svaki mjesec €10.000 u džep i još plove na rotaciji 6 tjedana na brodu i 6 tjedana doma i to kad su i doma i drkaju kurac im je plaćeno punom plaćom. Gdje je tu pravda? Gdje je Tito? Gdje je...?

Vrijediš koliko tržište kaže. Nekad ima logike, nekad nema. Žali se upravi vodovoda.

Zadnje uređivanje saurs : 11.12.2016. at 13:35.
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 13:24   #1036
Uredski posao...moze i pogon ali u eu...nikake rotacije, platforme, brodovi, egzoticne destinacije, kurve i bakraci...
solman is offline  
Old 11.12.2016., 13:24   #1037
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
A jbg. očito si onda u sektoru koji nije jako profitabilan i dosegnula si svoj plafon u toj branši. Jesi istraživala negdje drugdje?
Projekt zavrsava za godinu, pa cu ga zavrsit, a onda ionako moram dalje...

Headhunteri me tu i tamo kontaktiraju preko linkedina&co, pa cu probat trazit posao za 80000
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Old 11.12.2016., 13:32   #1038
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post
Projekt zavrsava za godinu, pa cu ga zavrsit, a onda ionako moram dalje...

Headhunteri me tu i tamo kontaktiraju preko linkedina&co, pa cu probat trazit posao za 80000 : ne zna:
E to, to. Samo prije nego prihvatiš išta malo se raspitaj u kojem sektoru su te veće plaće(ako ti je cilj više novca) pa malo to istražuj da vidiš da li bi ti se uopće svidjelo tamo raditi. Nije niti sve u lovi, nekad je i u samom poslu. Ako je to, to onda ti headhuntaj headhuntere. Netko će ti se sigurno odazvati.

Ja sam se iz metalne industrije, prebacio u oil & gas. Dobro sam se namučio jer su mi se javljali recruiteri samo za procesnog inženjera u metalnim industrijama. Kad postaneš rob svog iskustva onda je teško isčupati se iz toga. Srećom ako se dovoljno trudiš, može se pa makar u početku i prihvatila neku nižu poziciju. Bitno je da se kad tad nađeš ako ništa drugo na pravim tračnicama do svog cilja.

Što se tiče Njemačke, skužio sam da ti headhunteri više vise na Xing-u nego na LinkedIN-u.

Zadnje uređivanje saurs : 11.12.2016. at 13:49.
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 14:20   #1039
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
E to, to. Samo prije nego prihvatiš išta malo se raspitaj u kojem sektoru su te veće plaće(ako ti je cilj više novca) pa malo to istražuj da vidiš da li bi ti se uopće svidjelo tamo raditi. Nije niti sve u lovi, nekad je i u samom poslu. Ako je to, to onda ti headhuntaj headhuntere. Netko će ti se sigurno odazvati.

Ja sam se iz metalne industrije, prebacio u oil & gas. Dobro sam se namučio jer su mi se javljali recruiteri samo za procesnog inženjera u metalnim industrijama. Kad postaneš rob svog iskustva onda je teško isčupati se iz toga. Srećom ako se dovoljno trudiš, može se pa makar u početku i prihvatila neku nižu poziciju. Bitno je da se kad tad nađeš ako ništa drugo na pravim tračnicama do svog cilja.

Što se tiče Njemačke, skužio sam da ti headhunteri više vise na Xing-u nego na LinkedIN-u.
Svašta ti drobiš...
Postoji cijena za sve a cijena tvog posla je ta što ne možeš imati obitelj. I nemoj me farbati da možeš jer jednostavno ne možeš.
Imam 4 frenda sa višom tehničkom koji radi u oil&gas sektoru na rotacijama za nekih 5-6000k eura neto. Imam i dva frenda inženjera koji rade u istom sektoru za 10k eura neto. Samo dvojica imaju djecu i jedan je već izašao iz tog sektora i vratio se na normalan 8-satni posao. Drugi planira to za godinu dana dok skupi za stan. Među poznatima ne znam nikoga u tom sektoru starijeg od 45 a da je normalan i da ima obitelj. Nakon 15+ godina u tom poslu svi su samci i totalni stranci svim bivšim svojim prijateljima. Često i alkoholičari. Znam jednog koji je bio top menađer i koji je čak uspio imati ženu i djecu. Sad je alkoholičar, hrani kokoši a svu lovu su mu odnijeli žena i djeca.
Uglavnom, ono što hoću reći, ne plaćaju se takvi poslovi 5-10k eura neto bezveze. Nisu vlasnici tih firmi dobrotvori ni dobri ljudi. To su čisti zakoni ekonomije, ako daš manje para nitko neće htjeti ići u neku vukojebinu na mjesec dana i to je tako. Nemaš tu plaću da sjediš u velikom gradu i piješ pivo u pubu nego dobivaš lovu da sjediš u jebenom kontejeneru usred vruće ili ledene pustinje gdje nema ni štakora a kamoli nečeg drugog. O rizičnim zemljama tipa Nigerije ne želim ni pričati.
Tako da 57k eura bruto (prosjek za inženjera u Njemačkoj) vrijedi puno više nego 100k i više u nekoj vukojebini. Uz to, mogućnosti napredovanja na terenu su manje nego da sjediš u uredu jer dok ti crnčiš na plus 50 dotle se tvoj kolega u uredu uvlači u guzicu šefu i u jednom trenutku tebi postane šef sa identičnom plaćom. A ti do penzije možeš ostavljati zdravlje i život po terenu.
Kerefek76 is offline  
Old 11.12.2016., 14:55   #1040
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Na temelju čega si ti zaključio da ja govorim o neto iznosu,jer sam baš mislio na brutto.

100 000 Eura brutto je 8300 eur brutto mjesečno + još neki trošak dodatni za poslodavca...

Nisam baš vidio da će neki inž.stroj. kakav sam sam imati takvu plaću još kao stranac....naravno,ne govorim o nekim stručnjacima koji imaju karijeru u suer dobroj firmi u HR.
Nije ni 8.300 nego ca. 7.200€ + 13. Plaću 30.11. i po 3.600 za godišnji 30.06. I 31.12. te plus ponekad fiksne premije. Razlog fiksni premija je što u ugovorima piše da ih moraš vratiti ako ne ostaješ još 3 ili 6 mjeseci u firmi. U skoro svim tim ugovorima su definirane premije i ovisno o firmi i poslovnoj politici te iste su ponekad lakše i ponekad teže dostići. Imaš znači čak osobe sa "samo" 5.000 brutto koji dostignu kroz 14. Plaća i premije blizu 100.000 ako se još računa službena kola, koje bi se inače isto moralo platiti pogotovo.

To sam sada više objasnila ovim koji računaju zbilja na neto. Mislim da nema barem 70% osoba koji imaju više od 100.000 brutto i više od 100.000 netto. Jer naravno su porezi na premije 45%. Kada već imaš toliku zaradu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.