Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 13:31   #1
F. Nietzsche :rolleyes:

dali se slažete sa njegovim stajalištem u pitanju kršćanstva
ili jednostavno mislite da je bio genijalni luđak
po meni je on jedini koji je razoružao kršćanstvo
prikazao ga onakvim kakav je...
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 15:59   #2
...po meni nije jedini, ali je definitivno jedan od većih. Iako dosta stvari, dok sam ga čitao, nisam potpuno razumio. Mislim, jesam - ali milsim da nisam razumio na taj način na koji je on to htio predstaviti. Inače, jako ga poštujem jer je ultra čvrstih uvjerenja (neću baš reć fanatik), ali je definitivno poseban.
__________________
/|\
vladdelucius is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 16:27   #3
...prvo je rekao.....

"JA SAM koje on traži, nalazi se izvan filozofije, izvan spoznaje. Cvijet koji raste iz nevidljivog zemljišta ljudskog srca, ne razvija se prosto od gomile ilovače!"

....pa onda....

" Suočen sam s velikim problemom, kao da sam izgubljen u prašumi. Potrebna mi je pomoć. Potrebni su mi učenici, potreban mi je učitelj. Bilo bi tako divno pokoravati se......Zašto ne nalazim među živim ljudima one koji vide dalje od mene i koji moraju paziti na mene? Da li je to samo zato što sam se slabo trudio? A ja to toliko želim."

Nitche (plače)


...jedan grafit....


Bog je mrtav!
Nitche




Nitche je mrtav!
Bog
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 16:39   #4
da mi je znati što pomisle ljudi kada prvi puta pročitaju antkrista
dali posumnjaju...

http://kamovic.blog.hr
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 17:45   #5
Quote:
kamovic kaže:
da mi je znati što pomisle ljudi kada prvi puta pročitaju antkrista
dali posumnjaju...
.....jedan je čovjek rekao...

Čitao sam jako mnogo Nichea. On cijelo vrijeme tvrdi da nema Boga...(tobe ja Rabbi)...
Onda sam sjeo i pogledao gomilu njegovih knjiga koje sam pročitao i zapitao se zašto je taj isti Niche napisao toliko knjiga o nečemu što po njemu ne postoji i u što on ne vjeruje... ?! Hajd što on to piše, zašto ja to čitam???...
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:56   #6
Tko nije još pročitao može skinuti njegove knjige sa sljedeće adrese http://onemanarmy.ueuo.com/nietzsche
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:46   #7
-''i onda kada me se svi odreknete ja ću vam se vratiti '' - nietzsche
into_the_music is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 19:23   #8
Quote:
OneManArmy kaže:
Tko nije još pročitao može skinuti njegove knjige sa sljedeće adrese http://onemanarmy.ueuo.com/nietzsche
mislim da je to na engleskom nietz na engleskom bi mi zagorčio život
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 20:10   #9
Quote:
kamovic kaže:
mislim da je to na engleskom nietz na engleskom bi mi zagorčio život
.....ono što sam ja skinuo na srpskom je....latinica...ekavica....ali i ovako postoji mogućnost da ti zagorča život.....

Quote:
Filozofi poput Mark Orwela, Nitchea, Šopenhauera pripadaju ateističkoj grupi. William James autor je knjige s naslovom Vjera i psiha u kojoj kritikuje stavove ovih triju filozofa: “Riječi Mark Orwella pokazuju korjenitu gorčinu i tugu. Njegovi jauci jednaki su smrtnom hropcu svinje koju kolju. U duševnim se stanjima Nitchea i Šopenhauera primjećuje zlovolja i etička izvitoperenost. Jauk ovih dvaju njemačkih autora čovjeka podsjeća na piskanje miša koji se nalazi u trenutku odvajanja od života. U recima njihovih riječi ne mogu se primjetiti čiste vjerske ideje i pojmovi u vezi sa životom i teškoćama.” Niče, kojeg William naziva filozofskim pesimistom, svoju je filozofiju izgradio na ideji moći. On između ostalog kaže: “Milost i sažaljenje treba odbaciti. Sažaljenje je znak slabosti. Skromnost i poslušnost su bezvrijedni i jadni. Samilost, strpljenje, oprost i prelazak preko greški ustvari su znak mlitavosti i neambicioznosti. Zašto ubiti dušu? Dušu treba odgajati. Zašto obožavati druge? Sebe treba obožavati, a nemoćne i bijedne treba pustiti da nestanu.” Nitche ovakvim stavovima i pogledima živi u svijetu koji je jedna vrsta doživotnog zatvora. Usljed zakona po kojem se svakom čovjeku na kraju vraća upravo ono što je svojim djelima i zaslužio, tako i Nitche pred kraj života udara glavom o zid svoga filozofskog poimanja. U pismu upućenom vlastitoj sestri pred kraj života Nitche se jada: “Kako prolazi vrijeme život mi je nepodnošljiviji. Godinama sam trpio bolest koja me je dovodila na izmak snaga, međutim nikada mi nije bilo kao sada. Sada, kada sam pun tuge i beznađa. Šta se dogodilo? Desilo se ono što i treba da se desi. Sukobi koje sam imao s ljudima uništili su nadu u njima prema meni, a sada, sa obje strane vidimo pogreške. Bože, kako sam usamljen! Nemam nikoga s kim bi se mogao nasmijati i ispiti jednu šolju čaja. Nema nikoga ko bi mi pružio prijateljsku utjehu.”
Ovakva sudbina dočekala je čovjeka koji se, dok je bio pri snazi oholio i zagovarao princip moći, međutim na kraju nije imao nikoga s kim bi mogao čak jedan čaj popiti!?
Gospodin Šopenhauer, koga William u svojoj knjizi citira kaže: “Osnova u životu je patnja i bol. Užitak i sreća su ustvari tjeranje boli, a ne nešto pozitivno. Što je biće na većem stepenu razvoja, više ga napada bol i patnja. Zbog toga što više shvata i više se sjeća prošlosti, može bolje predvidjeti bol u budućnosti. Jedan trenutak sreće popraćen je jednim životom tuge i nesreće. Ne oženi se u tuzi si, oženi se, srest će te hiljade bolova!? Velika nesreća leži u ljubavi, a žena, koju ljudi smatraju izvorom sreće, ustvari knjiga je tuge i život ispunjen patnjom, ne ona je smrt koja se odlaže trenutak po trenutak i najednom se desi kao sudbina, a od života nikakve koristi imalo se nije.”
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:49   #10
svaka čast onome tko ga uspije prožvakati na engleskom
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.