Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2006., 00:29   #1
Bog je diktator

Sporili se ljudi oko ove ili one vjere, oko ovog ili onog religijskog aspekta, onaj tko vjeruje da Bog postoji i tko ima hrabrosti reći bobu bob, a popu pop, taj mora priznati da je Bog u svojoj suštini satrap koji se ne može mjeriti ni sa jednim ovozemaljskim diktatorom. Dokaz tome je nepostojanje slobodne volje, jer ono što se zove slobodnom voljom u čovjeka, to je tek puko manevriranje u prostoru kojim nas je On ograničio. Štogod napravili, to je samo jedna stavka iz skromnog izbora naših mogućnosti (i uglavnom se ne odražava na ništa globalno, barem ne u nekom pozitivnom smislu). Zar ne?
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 00:37   #2
Gluplje mišljenje čovjek jednostavno nemože imati...

NE

Jel tebe neko prisiljava da vjeruješ u Boga?
dudik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 01:20   #3
Quote:
dudik kaže:
Gluplje mišljenje čovjek jednostavno nemože imati...

NE

Jel tebe neko prisiljava da vjeruješ u Boga?
Postoji jedna zanimljiva konstanta na koju nailazim često, a to je da postove s porukom -"To je glupo!" u 99% slučajeva pišu likovi koji uopće ne razumiju tematiku. Zar Saddam Husein nije diktator zato što niti jedan Iračanin ne sumnja u njegovo postojanje?
Pa ako ne razumiješ o čemu je riječ, onda si daj nekoliko minuta (ili sati), pa razmisli malo prije nego izvališ tako imbecilnu misao potkrijepljenu nereleventnim i nesuvislim argumentom, ili jednostavno otiđi na neki drugi, jednostavniji forum koji je je prilagođeniji tvom stupnju inteligencije, npr. o modi ili nogometu (neka se ne uvrijede posjetioci dotičnih foruma).
BTW, iako je ovo za tebe novost, forum bi trebao biti razmjena mišlljenja, ne poligon za vrijeđanje. I još nešto, bilo bi dobro da si barem pročitala (mada ne znam bi li razumjela) ono što ti piše u potpisu.
Nek te prati mir..

Zadnje uređivanje wheel : 06.05.2006. at 02:24.
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 14:09   #4
ako voliš Boga onda ćeš Mu i biti poslušan, ako Ga ne voliš - nećeš, ako ne vjeruješ u Njega onda ćeš i pisat sve samo da uzdigneš svoje stavove o Njegovom nepostojanju



no jedno je sigurno, mi sigurno ne znamo kakvom ZAPRAVO Ljubavlju On nas sve voli jer vjerojatno da znamo, tu Ljubav nikada ne bi ispustili iz ruke...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 16:06   #5
Quote:
-Daniel- kaže:
ako voliš Boga onda ćeš Mu i biti poslušan, ako Ga ne voliš - nećeš, ako ne vjeruješ u Njega onda ćeš i pisat sve samo da uzdigneš svoje stavove o Njegovom nepostojanju



no jedno je sigurno, mi sigurno ne znamo kakvom ZAPRAVO Ljubavlju On nas sve voli jer vjerojatno da znamo, tu Ljubav nikada ne bi ispustili iz ruke...
Vjerovati da Bog postoji i vjerovati u Njega su dvije potpuno različite stvari. Naime, siguran sam da svi vjeruju da je Čaušesku postojao, ali sumnjam da su svi vjerovali u njega (iako se njegova propagandna mašinerija trudila to postići). I iako je prosječni stanovnik Rumunjske za njegove vlasti mogao birati hoće li taj dan pojesti 2 ili 3 fete kruha, on zapravo nije imao slobodnu volju, jer je živio pod ograničenjima nametnutima od svog "velikog i ljubljenog" vođe.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 18:15   #6
Ne razumijem pitanje. Postoji li IŠTA što ne bi mogao učiniti? Čovjek ima apsolutnu slobodnu volju. Jedino ako misliš na ograničavanje zakonima prirode... Zašto je Bog stvorio silu težu pa ne možeš letjeti? Pa da ne otplutaš u svemir, genilalac! Jel to ograničavanje slobodne volje?
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 19:22   #7
bog je diktator samo onima koji slijepo vjeruju u njega i ne priznaju ništa osim njega. a i tada više vjerska propaganda igra ulogu diktatora nego bog sam.
HUNTRESS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 19:50   #8
Quote:
Sporili se ljudi oko ove ili one vjere, oko ovog ili onog religijskog aspekta, onaj tko vjeruje da Bog postoji i tko ima hrabrosti reći bobu bob, a popu pop, taj mora priznati da je Bog u svojoj suštini satrap koji se ne može mjeriti ni sa jednim ovozemaljskim diktatorom. Dokaz tome je nepostojanje slobodne volje, jer ono što se zove slobodnom voljom u čovjeka, to je tek puko manevriranje u prostoru kojim nas je On ograničio. Štogod napravili, to je samo jedna stavka iz skromnog izbora naših mogućnosti (i uglavnom se ne odražava na ništa globalno, barem ne u nekom pozitivnom smislu). Zar ne?
Ne.Ali dobro razmišljanje.A ono što nije dobro jest negativan stav prema onome koji te je stvorio i život ti dao.
Musliman.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 21:34   #9
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Ne razumijem pitanje. Postoji li IŠTA što ne bi mogao učiniti? Čovjek ima apsolutnu slobodnu volju. Jedino ako misliš na ograničavanje zakonima prirode... Zašto je Bog stvorio silu težu pa ne možeš letjeti? Pa da ne otplutaš u svemir, genilalac! Jel to ograničavanje slobodne volje?
Vidim da ne razumiješ. Evo, npr., sutra možeš poželjeti sjesti u auto i možda uspiješ pregaziti 10-15 ljudi prije nego te uhvati policija. Ali želiš li napraviti nešto ekvivalentno tome u pozitivnom smislu, npr. usrećiti 10-15 ljudi i pomoći im da ne budu bolesni, gladni i utučeni, nećeš moći napraviti baš ništa. Po tebi i zatvorenik u zatvoru ima slobodnu volju, jer može birati hoće li zapaliti cigaretu ili je ne zapaliti. To nije sloboda, već privid slobode. Ograničenja koja nam je Bog nametnuo su prevelika da bi se moglo reći da imamo slobodnu volju, i da On nije diktator.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 21:39   #10
Quote:
Musliman.hr kaže:
Ne.Ali dobro razmišljanje.A ono što nije dobro jest negativan stav prema onome koji te je stvorio i život ti dao.
1. Realnost je negativna.
2. Nisam tražio ovaj život niti da budem stvoren.
3. Bog zna kakav stav imam prema Njemu, i moj je stav je u skladu s Njegovom voljom upravo zato što me On stvorio takvoga kakav jesam, kao uostalom i sve ljude.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 21:43   #11
Quote:
HUNTRESS kaže:
bog je diktator samo onima koji slijepo vjeruju u njega i ne priznaju ništa osim njega. a i tada više vjerska propaganda igra ulogu diktatora nego bog sam.
Mislim da je Bog diktator prema svima, samo što su neki toga svjesni manje, a neki više. Ovisi o ograničenjima koje je postavio svakome ponaosob, i o individualnoj sposobnosti promišljanja i spoznavanja realnosti. I, naravno, o količini straha, jer nije lako "ugristi ruku koja te hrani".
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 00:14   #12
Quote:
Mislim da je Bog diktator prema svima, samo što su neki toga svjesni manje, a neki više. Ovisi o ograničenjima koje je postavio svakome ponaosob, i o individualnoj sposobnosti promišljanja i spoznavanja realnosti. I, naravno, o količini straha, jer nije lako "ugristi ruku koja te hrani".
Pa ti stvarno znaš.Neću ti zasad ništa pisat,gledaću malo tvoje postove da vidim još malo.Pa ti možda odgovorim.Ne u smislu nekog sudije nego nako ljudski.
Musliman.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 01:16   #13
Quote:
Musliman.hr kaže:
Pa ti stvarno znaš.Neću ti zasad ništa pisat,gledaću malo tvoje postove da vidim još malo.Pa ti možda odgovorim.Ne u smislu nekog sudije nego nako ljudski.
Pa ovo je samo razmjena mišljenja, zar ne?
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 04:28   #14
Quote:
wheel kaže:
Mislim da je Bog diktator prema svima, samo što su neki toga svjesni manje, a neki više. Ovisi o ograničenjima koje je postavio svakome ponaosob, i o individualnoj sposobnosti promišljanja i spoznavanja realnosti. I, naravno, o količini straha, jer nije lako "ugristi ruku koja te hrani".

bog ne postavlja ograničenja, ograničenja postavlja čovjek sam. ponavljam, božja sposobnost diktiranja ovisi isključivo o čovjeku i o tome u šta taj ćovjekl vjeruje. nema toga boga koji može čovjeku nešto nametnuti ako to čovjek sam ne želi
HUNTRESS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 09:27   #15
Quote:
wheel kaže:
Mislim da je Bog diktator prema svima, samo što su neki toga svjesni manje, a neki više. Ovisi o ograničenjima koje je postavio svakome ponaosob, i o individualnoj sposobnosti promišljanja i spoznavanja realnosti. I, naravno, o količini straha, jer nije lako "ugristi ruku koja te hrani".
Evo, mislim da si postavio jako dobro pitanje o kojem se da kvalitetno raspravljati. Imaš u neku ruku možda i pravo, jer zakoni postoje, jer pravila postoje, ali i sloboda izbora u tome je ljepota svega. Ono što moraš razumijeti da Bog je tu vjerovao ti ili ne, želio ti da ti pomogne ili ne, a moguće je i to da ti on i pomaže a ti toga nisi ni svjestan jer nije potrebno vjerovati u njega da bi ti on pomogao. U biti se i dešava da oni koji misle da su najveći vjernici u biti rade sve pogrešno i dobijaju jako malo nazovimo to nekakve božije pomoći.
Naime dobro si zaključio da postoji diktator ali diktator nije Bog. Diktator si ti sam, odnosno tvoja svijest koja didktira kako će se tvoj život odvijati. Ono što Bog radi je da uredno ispunjava sve ono što mu ti svojom riječju, mišlju, djelom i oprostom na neki način zapovjediš. Naime o čemu se radi. Bog je beskonačna inteligencija koja se nalazi u našoj podsvijesti i upravlja našim životom. Sve tvoje radnje, postupci dolaze iz toga što je zapisano u tvojoj podsvijesti. A zapisan je cijeli život od dana kad si se rodio do dana današnjeg. Sada o čemu pričaju sve religije svijeta. Pričaju o tome da ti možeš biti krojač svoje sudbine i života ili će sistem u kojem živiš biti krojač tvoje sudbine. Ono šta sve religije uče a uče isto, jesu sistemi kako ćemo svoj um i pravila po kojem on funkcionira okrenuti u svoju korist a ne protiv sebe. Kako ćemo tu beskonačnu inteligenciju koju ima svatko od nas upotrijebiti za dobrobit okoline u kojoj živimo i za dobrobit samoga sebe.
Koje je pravilo i koji su sistemi. U samoj biti stvar je vrlo jednostavna. Čovijek je ono šta razmišlja 90% na dan. Ako razmišljaš o mržnji, zavisti, kritici, nepovjerenju, ako svoja djela baziraš na tuđoj nesreći život ti neće biti lagodan i nećeš biti zadovoljan. Zašto? Svojim razmišljanjem, pričanjem, radnjama o takvim stvarima ti si u biti odredio svoj život u tom smjeru, jer si uredno zapisao te stvari u svoj um. Sve religije svjeta zagovaraju mir, blagostanje, zagovaraju to da onoga tko tebe kamenom ti njega kruhom, pričaju o ljubavi. Ako izabereš takva razmišljanja život će ti biti pun zadovoljstva i sreće. Jer si u biti zapisao u svoju podsvijest takva razmišljanja, a njena beskonačna inteligencija odnosno Bog će tvoj život odvesti u tom smjeru. Kako god okreneš On vuče ali ti si onaj koji usmjerava.
Možda će ti ovo šta sam napisao zvučati ludo i nezamislivo, ili glupo. Moram ti reći da i ja u početku nisam vjerovao, ali u cijelom tom upoznavanju te tematike jednu stvar sam jako dobro spoznao. A to sam bio ja sam. Upoznao sam svoju podsvijest, ono šta je zapisano unutra, upoznao sam razloge svojih problema i sada sam na totalnom novom putu, putu da te probleme ispravim i dovedem u red neke stvari u svojemu životu. Moramo se naučiti upravljati svojim umom i svojim osjećajima. I kada to čovjek nauči onda upozna što je prava i istinska sloboda. Jer osjećaji koji se počinju javljati su oni u biti od Boga. Imaš pozdrav!
koc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 12:55   #16
koc, mislim da si u velikoj zabludi, jer jednom invalidu ne bi mogao prodati tu priču nikad. Nisam jos čuo da je nekome zbog vjerovanja izrasla nova noga ili ozdravilo usahlo oko. Ali, ako tebe to čini sretnim, good for you!
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 13:04   #17
Quote:
HUNTRESS kaže:
bog ne postavlja ograničenja, ograničenja postavlja čovjek sam. ponavljam, božja sposobnost diktiranja ovisi isključivo o čovjeku i o tome u šta taj ćovjekl vjeruje. nema toga boga koji može čovjeku nešto nametnuti ako to čovjek sam ne želi
Malo objasnjenje: čovjek većinu svog vremena (ako ne i čitav život) provodi u pokušajima da zadovolji materijalne, psihološke i duhovne potrebe koje je u njega usadio Bog. I to na način na koji je predvidio Bog. Meni je jasno zbog čega netko taj privid slobodne volje može zamijeniti za slobodnu volju, ali to ona u biti nije. Siromahu koji žica kunu na Kvatriću ne znači ništa to što ima slobodnu volju da proba postati direktor INE. Bog diktira uvjete i pravila. Što je još gore, Bog je u čovjeka doista usadio volju, a onda mu je nametnuo svoju. Evo ja želim da nitko nikoga ne ubija ni zlostavlja, da ne pati ni jedno živo biće u prostoru i vremenu. I što s tim? Božja volja je drugačija. Puno drugačija... Realnost nam je nametnuta. Kao i sve ostalo vezano za naše postojanje.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 13:16   #18
Quote:
wheel kaže:
Malo objasnjenje: čovjek većinu svog vremena (ako ne i čitav život) provodi u pokušajima da zadovolji materijalne, psihološke i duhovne potrebe koje je u njega usadio Bog. I to na način na koji je predvidio Bog. Meni je jasno zbog čega netko taj privid slobodne volje može zamijeniti za slobodnu volju, ali to ona u biti nije. Siromahu koji žica kunu na Kvatriću ne znači ništa to što ima slobodnu volju da proba postati direktor INE. Bog diktira uvjete i pravila. Što je još gore, Bog je u čovjeka doista usadio volju, a onda mu je nametnuo svoju. Evo ja želim da nitko nikoga ne ubija ni zlostavlja, da ne pati ni jedno živo biće u prostoru i vremenu. I što s tim? Božja volja je drugačija. Puno drugačija... Realnost nam je nametnuta. Kao i sve ostalo vezano za naše postojanje.
imam neki osjećaj da ti ne razumiješ Slobodnu volju od Volje same...

ovo što ti pričaš temeljni je problem Jude.

Volja se kreira Slobodnom voljom...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 13:19   #19
Moramo manevrirati onime sto imamo. Dokle god zivimo ovdje, mozemo upravljati svojim putem, izabrati jedan smijer i uvijek postoji mogucnost izbora. Tu se slazem s tobom, Koc.

Smatram da su u zabludi oni koji se opravdavaju tako da izjave: ja tako razmisljam jer mi je Bog dao takav stav i takvo razmisljanje. To je, mislim, jeftin izgovor. Nista stvoreno nije nepromjenjivo, pa se tako i misljenja i stavovi mogu mijenjati, samo treba odluciti i uloziti truda. A ne izbjegavati odgovornost tako da se kaze: takav sam i nista ja tu ne mogu. Sigurno da ogorcenje i negativnosti koje nailaze u zivotu mogu otezati promjenu misljenja na bolje, zdravije i optimisticnije, ali nikada nece nestati vjerojatnosti da se moze krenuti drugim smjerom. Uvijek postoji vjerojatnost, to je sigurno. Ljudi cesto mogu mnogo vise nego sto misle.

Wheel, koliko god ljudi mastali o tome, na Zemlji ne postoji zlatna ribica koja ispunjava zelje. A svaku realnu zelju koju covjek zamisli, on je moze i ostvariti, no treba se potruditi oko nje. Snage za to sigurno ima, cim ima zelje, za to se pobrinuo Onaj gore. Treba pokusati, jel...
__________________
Draco dormiens nunquam titillandus.
Igjarjuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 15:52   #20
Quote:
Igjarjuk kaže:
Moramo manevrirati onime sto imamo. Dokle god zivimo ovdje, mozemo upravljati svojim putem, izabrati jedan smijer i uvijek postoji mogucnost izbora. Tu se slazem s tobom, Koc.

Smatram da su u zabludi oni koji se opravdavaju tako da izjave: ja tako razmisljam jer mi je Bog dao takav stav i takvo razmisljanje. To je, mislim, jeftin izgovor. Nista stvoreno nije nepromjenjivo, pa se tako i misljenja i stavovi mogu mijenjati, samo treba odluciti i uloziti truda. A ne izbjegavati odgovornost tako da se kaze: takav sam i nista ja tu ne mogu. Sigurno da ogorcenje i negativnosti koje nailaze u zivotu mogu otezati promjenu misljenja na bolje, zdravije i optimisticnije, ali nikada nece nestati vjerojatnosti da se moze krenuti drugim smjerom. Uvijek postoji vjerojatnost, to je sigurno. Ljudi cesto mogu mnogo vise nego sto misle.

Wheel, koliko god ljudi mastali o tome, na Zemlji ne postoji zlatna ribica koja ispunjava zelje. A svaku realnu zelju koju covjek zamisli, on je moze i ostvariti, no treba se potruditi oko nje. Snage za to sigurno ima, cim ima zelje, za to se pobrinuo Onaj gore. Treba pokusati, jel...
Hvali ti što si ovo objasnio. Nisam mislio da je potrebno ali izgleda da neki ljudi jednostavno u svemu traže nekakvu negativu pa makar to otišlo u nekakve krajnosti kakve nemaju veze s vezom. I neki ljudi jednostavno ne vide dalje od svojega nosa, i misle da je život sve crno na bijelom.
koc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:42.