Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2006., 15:55   #21
Jel to znaci da je bog diktator jer svojim akcijama premalo utjece na nas? Ili previse?
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 15:57   #22
Quote:
wheel kaže:
koc, mislim da si u velikoj zabludi, jer jednom invalidu ne bi mogao prodati tu priču nikad. Nisam jos čuo da je nekome zbog vjerovanja izrasla nova noga ili ozdravilo usahlo oko. Ali, ako tebe to čini sretnim, good for you!
E pa vidiš tu se varaš. Znam da na ovom svijetu ima ljudi koji su invalidi, ali su životnom snagom, duhom, svojim rezultatima puno uspješniji od onih koji nemaju nekakv tjelesni nedostatak. Mislim da si ovim rečenicama u biti rekao i pokazao koliko si u biti plitak i koliko u biti ti sam ne razumiješ ovu tematiku o kojoj govoriš. Tema je stvarno ok ali ti mi malo kaskaš u razumijevanju, tako da...........
koc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 18:24   #23
Quote:
wheel kaže:
Malo objasnjenje: čovjek većinu svog vremena (ako ne i čitav život) provodi u pokušajima da zadovolji materijalne, psihološke i duhovne potrebe koje je u njega usadio Bog. I to na način na koji je predvidio Bog. Meni je jasno zbog čega netko taj privid slobodne volje može zamijeniti za slobodnu volju, ali to ona u biti nije. Siromahu koji žica kunu na Kvatriću ne znači ništa to što ima slobodnu volju da proba postati direktor INE. Bog diktira uvjete i pravila. Što je još gore, Bog je u čovjeka doista usadio volju, a onda mu je nametnuo svoju. Evo ja želim da nitko nikoga ne ubija ni zlostavlja, da ne pati ni jedno živo biće u prostoru i vremenu. I što s tim? Božja volja je drugačija. Puno drugačija... Realnost nam je nametnuta. Kao i sve ostalo vezano za naše postojanje.
kako ti znaš da je to nametnuo bog?? pod čime ti onda podrazumijevaš boga?
ako nam je itko išta nametnuo, onda je to samo posve slučajna kombinacija gena i evolucija...
HUNTRESS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 18:27   #24
WHEEL-u

Rekao si da zatvorenik nema slobodnu volju. Ima! On je svojom voljom napravio nešto zbog čega je zavrijedio zatvor. Sada može ili ne mora pušiti.
Svi imamo , u svakom trenutku, mogućnost izbora. Problem je samo što trebamo prihvatiti odgovornost za to i prihvatiti rizik koji donosi svaki naš izbor zasnovan na našoj slobodnoj volji.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 09:08   #25
Quote:
wheel kaže:
Dokaz tome je nepostojanje slobodne volje, jer ono što se zove slobodnom voljom u čovjeka, to je tek puko manevriranje u prostoru kojim nas je On ograničio. Štogod napravili, to je samo jedna stavka iz skromnog izbora naših mogućnosti (i uglavnom se ne odražava na ništa globalno, barem ne u nekom pozitivnom smislu). Zar ne?
Prije nego optužiš Boga da je diktator.....dokaži da Bog uopće postoji .....

A po onome koliko se bog direktno mješa u naše živote....moglo bi se reći da je problem što smo osuđeni na slobodnu volju.....

Ma kome to Bog brani da radi što ga je volja ....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 09:15   #26
Quote:
wheel kaže:
Siromahu koji žica kunu na Kvatriću ne znači ništa to što ima slobodnu volju da proba postati direktor INE. Bog diktira uvjete i pravila.
Ma ....budalaštne pričaš.....od samog početka....

Mogao bi isto tako reci da je bog tom siromahu dao slobodnu volju da može letjeti.... ali ga je ,kao i što to priliči njegovom tiranskom karakteru, ograničio gravitacijom
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 11:30   #27
Quote:
wheel kaže:
Po tebi i zatvorenik u zatvoru ima slobodnu volju, jer može birati hoće li zapaliti cigaretu ili je ne zapaliti. To nije sloboda, već privid slobode.
Zatvorenik je u zatvoru ne zato što ga je Bog ograničio već upravo zato što SVI imaju slobodnu volju.....

Dakle ONAJ koji ga je zatvorio imao slobodnu volju da ga zatvori...

I kad svi imaju slobodnu volju oda vlada zakon jačega ....

I ako hoćeš boga opužiti za nekakvu nepravdu onda ga optuži zbog toga što je ljudima dao PREVIŠE slobode.....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:12   #28
di si sad wheel?

gledaj.. mogu i ja naučiti riječnik na pamet pa se tu praviti pametna, ali to mi s e jednostavno neda...

Ti mi izgledaš ko totalni zarobljenik svoje volje...

Evo.. mi ostali.. mi smo slobodni,a ti... žalim te..
dudik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:15   #29
Arrow Opomena.

Quote:
wheel kaže:
Malo objasnjenje: čovjek većinu svog vremena (ako ne i čitav život) provodi u pokušajima da zadovolji materijalne, psihološke i duhovne potrebe koje je u njega usadio Bog. I to na način na koji je predvidio Bog. Meni je jasno zbog čega netko taj privid slobodne volje može zamijeniti za slobodnu volju, ali to ona u biti nije. Siromahu koji žica kunu na Kvatriću ne znači ništa to što ima slobodnu volju da proba postati direktor INE. Bog diktira uvjete i pravila. Što je još gore, Bog je u čovjeka doista usadio volju, a onda mu je nametnuo svoju. Evo ja želim da nitko nikoga ne ubija ni zlostavlja, da ne pati ni jedno živo biće u prostoru i vremenu. I što s tim? Božja volja je drugačija. Puno drugačija... Realnost nam je nametnuta. Kao i sve ostalo vezano za naše postojanje.
Utoliko je nametnuta, ukoliko se čovječanstvo bude trudilo da je mijenja.
Svi smo mi povezani: koliko se mi budemo primicali idealima, toliko će se oni odmicati od nas. Ta utakmica je neprestana.
Napokon, i to idealno / božansko se nadmeće, uvijek sebe samotranscendira.
Nametnuti sustavi ne moraju uvijek, stoljećima, biti oni u kojima netko nešto monopolizira, a netko ne - možda je to sudbina svih nas sve do vremena, kad se shvati da nije sve u moći, jer nije moć samo do onih gore, moć je i do onih dolje, koji zapravo, duboko podsvjesno, postupaju kad bi to osvijestili, mnogo gore: tendencije ljubavi, konekcije, najvećma su kolektivna farsa, jer preokreti su uvijek stvar individualnoga trenutka, a ne kanaliziranih propovijedi.
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:19   #30
Arrow I.

Quote:
xara kaže:
Zatvorenik je u zatvoru ne zato što ga je Bog ograničio već upravo zato što SVI imaju slobodnu volju.....

Dakle ONAJ koji ga je zatvorio imao slobodnu volju da ga zatvori...

I kad svi imaju slobodnu volju oda vlada zakon jačega ....

I ako hoćeš boga opužiti za nekakvu nepravdu onda ga optuži zbog toga što je ljudima dao PREVIŠE slobode.....
Ima li zatvorenik od svoga postanka volju da bude u zatvoru?
A, netko, prođe, pa slučajno otključa zatvorsku ćeliju, jer ne zna da je ovaj zatvorenik...
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:19   #31
Wheel je odabrao sasvim zanimljivu temu za mentalnu gimnastiku. Govoriti o apsolutnoj slobodi covjeka spada u znanstvenu fantastiku. Zamislite kada bismo svi imali apsolutnu slobodu a uz to bili ovako samozivi, gramzivi, egoisticni i zli. Cast izuzecima koji misle o sebi suprotno (btw. ima li ikoga na ovom forumu da o sebi ne razmislja pozitivno, a tek druge oko sebe dozivljava kao negativce) no, svijet je takav kakav jest. Koju slobodu ima onaj jadnik rodjen u nekom slamu s roditeljima lopovima, lazovima i pijancima, za razliku od onog rodjenog u "svili i kadifi".

Citav svemir postuje odredjena pravila i zakonitosti. Zasto bi onda covjek bio izuzetak. Posljedice ne moraju doci odmah po prekrsaju, neke posljedice dolaze u kumulativnom racunu. Pitanje, zasto bismo Boga proglasili tiraninom. Zar zato sto ne uskace odmah na teren i kao dobri duh, ili brizna majcica ne korigira sve nase ludosti i propuste. Zar nas Bog mora ograniciti u nasoj slobodi da unistavamo prirodu i druge ljude oko sebe?

Gdje je Bog kada nevini stradaju? Pitanje nije dugacko, no za razumjeti pravilno odgovor na njega potrebno je vrijeme, i ponesto razmisljanja.
__________________
www.cps.hr - Centar za prirodoslovne studije
slisch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:20   #32
Question Postanak.

Quote:
dudik kaže:
di si sad wheel?

gledaj.. mogu i ja naučiti riječnik na pamet pa se tu praviti pametna, ali to mi s e jednostavno neda...

Ti mi izgledaš ko totalni zarobljenik svoje volje...

Evo.. mi ostali.. mi smo slobodni,a ti... žalim te..
Krist nas stvori, da budemo zatvorenici svoje volje!??
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:26   #33
Lightbulb Problem.

Quote:
slisch kaže:
Wheel je odabrao sasvim zanimljivu temu za mentalnu gimnastiku. Govoriti o apsolutnoj slobodi covjeka spada u znanstvenu fantastiku. Zamislite kada bismo svi imali apsolutnu slobodu a uz to bili ovako samozivi, gramzivi, egoisticni i zli. Cast izuzecima koji misle o sebi suprotno (btw. ima li ikoga na ovom forumu da o sebi ne razmislja pozitivno, a tek druge oko sebe dozivljava kao negativce) no, svijet je takav kakav jest. Koju slobodu ima onaj jadnik rodjen u nekom slamu s roditeljima lopovima, lazovima i pijancima, za razliku od onog rodjenog u "svili i kadifi".

Citav svemir postuje odredjena pravila i zakonitosti. Zasto bi onda covjek bio izuzetak. Posljedice ne moraju doci odmah po prekrsaju, neke posljedice dolaze u kumulativnom racunu. Pitanje, zasto bismo Boga proglasili tiraninom. Zar zato sto ne uskace odmah na teren i kao dobri duh, ili brizna majcica ne korigira sve nase ludosti i propuste. Zar nas Bog mora ograniciti u nasoj slobodi da unistavamo prirodu i druge ljude oko sebe?

Gdje je Bog kada nevini stradaju? Pitanje nije dugacko, no za razumjeti pravilno odgovor na njega potrebno je vrijeme, i ponesto razmisljanja.
Kao što spada u znanstvenu fantastiku govoriti i o apsolutnoj neslobodi čovjeka.
Ili nas je Bog stvorio takovima, da budemo što realiziraniji.
Želi li Krist da nas predvode određene ideje, koncepti, predvodnici, realizirani, duhovnici, pogotovo, one koje smo si sami nametnuli, i kojima dopuštamo da nas vode.
Gdje nas vode? Prema sebi? Prema nama? Ili prema nečemu novom? A prema ču?!
Zašto je onda Krist nosio križ za nas? Da danas još više patimo!?
Ozbiljan je shizofreni matrix u kojem želimo biti samooslobođeni, a tražimo još više patnje, praveći se globalnim Kristovima.
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 15:55   #34
Quote:
slisch kaže:
Zamislite kada bismo svi imali apsolutnu slobodu a uz to bili ovako samozivi, gramzivi, egoisticni i zli.
Pa apsolutna sloboda i postoji.....
Ali nije stvar u slobodi nego u moći.....


Svatko je slobodan.....
Koliko je tko je moćan toliko je i slobodan....

Dakle onaj tko je jači slobodan je da drugeme ograniči ili oduzme slobodu ...
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 17:20   #35
Naravno, za tako nesto u povijesti imamo i revolucije kada oni odozdo vise nemaju sto izgubiti pa sruse sve oko sebe. Ali posto nisu rijesili korijenski problem, nakon kratke euforije, kola se ponovo nagnu magnitudom zla. Sloboda nije u moci nego u stanju vlastitog duha. Znam ljude koji su i kao uznici bili slobodni.
__________________
www.cps.hr - Centar za prirodoslovne studije
slisch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 18:06   #36
Quote:
koc kaže:
E pa vidiš tu se varaš. Znam da na ovom svijetu ima ljudi koji su invalidi, ali su životnom snagom, duhom, svojim rezultatima puno uspješniji od onih koji nemaju nekakv tjelesni nedostatak. Mislim da si ovim rečenicama u biti rekao i pokazao koliko si u biti plitak i koliko u biti ti sam ne razumiješ ovu tematiku o kojoj govoriš. Tema je stvarno ok ali ti mi malo kaskaš u razumijevanju, tako da...........
Hvala na komplimentu o plitkosti. To je vjerojatno posljedica moje maloumnosti zbog koje se duboko ispričavam tvom superiornom umu.
Nažalost, to što je netko u kolicima manje ili više uspješan od nekoga tko nije u kolicima nema apsolutno nikakve veze s tim je li Bog diktator ili nije. Ali to što netko doista JEST u kolicima i što je hendikepiran, i ograničen u svojim mogućnostima, to ima veze s diktaturom.
Sad bih ja mogao tebi reći da si ti glup i da si debil jer tvoji argumenti nemaju veze tematikom. Ali neću, da bih raspravu održao na nivou. Pa molim i tebe da pokušaš obuzdati svoju taštinu, jer ona nije dobra za raspravu.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 18:14   #37
Svima ostalima koji misle vjeruju da imaju slobodnu volje, nek se zapitaju kako su živjeli ljudi u Rumunjskoj do pada Čaušeskua. Jesu li bili slobodni ili ne? Je li Saddam Husein diktator ili ne? A slobodna volja je samo jedan od pokazatelja je li šef diktator ili nije. Sve je u našim životima uvjetovano i ograničeno. Ja nikada nisam rekao da je čovjek robot ili da ima jednu jedinu fiksnu i nepromjenjivu želju u životu. Bijeli miš u labirintu veličine 20x20 cm također ima slobodu da ide kamo hoće - lijevo, desno, naprijed natrag. Ali tko može reći da on ima slobodu kretanja?
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 18:15   #38
Quote:
slisch kaže:
Naravno, za tako nesto u povijesti imamo i revolucije kada oni odozdo vise nemaju sto izgubiti pa sruse sve oko sebe. Ali posto nisu rijesili korijenski problem, nakon kratke euforije, kola se ponovo nagnu magnitudom zla. Sloboda nije u moci nego u stanju vlastitog duha. Znam ljude koji su i kao uznici bili slobodni.
Ja znam puno ljudi koji MISLE da su nešto što nisu.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 18:17   #39
Quote:
dudik kaže:
di si sad wheel?

gledaj.. mogu i ja naučiti riječnik na pamet pa se tu praviti pametna, ali to mi s e jednostavno neda...

Ti mi izgledaš ko totalni zarobljenik svoje volje...

Evo.. mi ostali.. mi smo slobodni,a ti... žalim te..
Da, ti si jedina toliko pronicava da si me odmah pročitala kao otvorenu knjigu. Da, moj jedini cilj je ispadnem pametan. Sve ostalo je potpuno nebitno. To je jedini i iskjlučivi smisao ovog topica i mog života, zato se i ne isplati raspravljati sa mnom.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 18:51   #40
Quote:
wheel kaže:
Svima ostalima koji misle vjeruju da imaju slobodnu volje, nek se zapitaju kako su živjeli ljudi u Rumunjskoj do pada Čaušeskua. Jesu li bili slobodni ili ne? Je li Saddam Husein diktator ili ne? A slobodna volja je samo jedan od pokazatelja je li šef diktator ili nije...
Koji diktator šalje svog sina u smrt da bi spasio svoj narod, a...?

Apsolutne slobodne volje nema bez apsolutne pameti, apsolutne dobrote itd...

Ionak se neki ne mogu nosit ni sa ovo malo slobodne volje koju imamo...
nitko&ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.