Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2007., 22:25   #121
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Budimo precizni, "krščanka" zapadna civilizacija samo je nastavak rimske zapadne civilizacije, a ona je pak nastavak Grčke zapadne civilizacije....

I ako smijem primjetiti, suvremena zapadna demokracija izrasla je na principu ljudskih sloboda, koje uključuju i vjerske slobode, a one su neostvarive bez razdvajanja religije od svjetovne vlasti.
Da hrišćanstvo se istorijski nastavilo na tim oblicima paganizma i sve donedavno izgrađivalo zapadnu civilizaciju na temeljima hrišćanskog morala, etike, nazora i pogleda na svet....dok nisu došli ovi svetovnjaci i masovno odpadništvo od Boga u vidu raznoraznih "izama" i raznoraznih ljudskih umotvorina... i nastojanja da se svet učini "boljim", a kako je lako videti sve je gori uz menje više sekundarne gore-dole oscilacija.

Poenta je da bez nekog oblika religije, ljudsko društvo nije bolje od životinjskog. Svodi se na zadovoljavanje četri životinjske potrebe i to je sve. To što se one izvode na sofisticiraniji način je rezultat razvijenosti ljudskog razuma, ali suština je ista. Čak se i umetnost i ono malo rudimentiranih oblika filosofije svode na ekonomiju (zadovoljavanjhe trbuha i stražnjice) To je tako kad društvo vode bakalini, trgovačka klasa ljudi...
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 22:56   #122
Možda je ipak problem u novcima,
Gledao sam na TV prijenos svečanog otvorenja nečega.Došao je i svećenik posvetiti to mjesto.Slijedećih godina više nije dolazio.Nije tu više bilo puno "važnih" ljudi,novinara, snimatelja....U naše domove dolaze svakog početka godine posvetiti stan.Da li je posveta vrijedila samo godinu dana ili mu trebaju novci?Možda je samo zato došao i u vrtić pa se malo zanio u opravdavanju svoga dolaska.
Kartikeya bravo! Ipak očekujem da nemate ništa protiv ateista koji živi neki svoj duhovni život u skladu s moralnim i etičkim normama.
Ima i onih koji priznaju stvaralaštvo svijeta, ali ne i upliv božanske moći u naš svakodnevni život.
Što se tiče vjeronauka, neka i bude nauk o vjerama.Neka znaju djeca čega sve ima, ali i neka znaju što je naše nasljeđe.Neka znaju na kojim smo se temeljima mi razvili, uz vrhunsko poštivanje susjedovog.
Jasno, sve u svoje vrijeme prilagođeno uzrastu.Siguran sam da se tada nitko ne bi žalio ni na Boga ni na Cara.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 15:41   #123
Quote:
monsignor kaže: Pogledaj post
Kartikeya bravo! Ipak očekujem da nemate ništa protiv ateista koji živi neki svoj duhovni život u skladu s moralnim i etičkim normama.

To je stvar slobode volje. Naravno, sloboda volje ima smisao ako ne postoje obmane, jer ako sam obmanut da je nešto ovakvo a ne onakvo onda šta biram i na osnovu čega? Stoga je potrebno da se sve predstavi kakvo jeste, onda nek bira ko kako i šta hoće.

Nisam za to da je učenje ateizma "pod obavezu" u školskom sistemu a da ostali pogledi na svet nisu "pod obevezu". Opšte obrazovanje poput matematike, fizike, hemije, logike, retorike, gramtike...može biti obavezno za sve ali bez nametanja pogleda na svet kroz njih poput odeljaka biologije i teorije evolucije u njoj, poput kosmologije i teorije big-bang-a i ostalih teorija o postanku sveta, učenja o poreklu života i teorija vezanih za njih... i sl. - ako je religija na izbor onda i ti predmeti moraju biti na izbor, ne pod obavezu, ili makar oni delovi koji se tiču zadiranja u pogled na svet a koji nema osnovanost u čenjenicama već je samo plod filosofskog pogleda na te stvari (zakukuljenog i zamumuljenog, pa se s tim pokušava zamlaćivati kao tobož nečim dokazanim, laž). Ako su ti predmeti pod obavezu, onda mora biti i religija pod obavezu. A religija je prehodnica duhovnosti, njen opšte-društveni deo, ona nema ni blizu dubinu duhovnosti, al ide uz nju, kada je reč o najširim masama ljudi.

Što se tiče prava, morala i etike, i konačno mudrosti života; u svakom segmentu javnog života oni moraju biti na maksimumu koji je moguć u skadu sa vremenom mestom, datim okolnostima i tipom ljudi upletenih u događaje i društvena zbivanja. Šta će ko raditi kod svoje kuće u svojoj privtnosti - njegova lična stvar (naravno izuzev kriminalnih i zločinačkih radnji), al u javnom životu mora da se zna standard - i on treba da bude što viši u sva ta tri važna aspekta - pravo, moral i etika, i mudrost življenja (tu su i ekonomski razvoj i zadovoljavanje životnih potreba bitne stavke, ali one predhodno spomenute /po gradaciji pretežnosti/ su im predpostavljene, posebno moral, etika i mudrost življenja. Na nesreću današnja društva uglavnom vode trgovci (ekonomska klasa ljudi) i radnici; tako da imamo kapitalistička i komunistička uređenja, društva po meri bakalina (kada je glavni cilj života - profit, ekonomski razvoj) i radnika kada je glavni cilj života - use, nase i podase. Plemićka i sveštenička klasa faktički više i ne postoji u smislu vršenja svoje društvene funkcije (doduše uglavnom su sami krivi za to, svojim neodgovornim delovanjem su izgubili poverenje - generalno). Takvo društveno telo se samo sastoji od delova tela od stomaka pa naniže, nema ni srca ni glave, celim sistemom upravljaju potrebe nižih delova društvenog tela - jasno kakav će biti rezultat - gojaznost, boleščine, zagađenost čitavog sistema odpadnim materijama (od neumerenog jela i pića - čitaj nepotrebnog i neumerenog ekonomskog razvoja) i promiskuitet, obnevidela jurnjava za prolaznm čulnim zadovoljstvima kao sve u svemu...
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 17:14   #124
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kako ne? Iako možda nije vjerovanje u užem smislu riječi, radi se svakako o jednom od mogućih pogleda na duhovni svijet, te bi s toga djeci trebao biti ponuđen...

Dakle, ti tvrdiš da je Budhizam tvoj Bog stvorio?
I informacija o kojem Bogu?
Jedan Bog. Jedan jedini Bog. Onaj isti koji je stvorio svemir, svijet, čovjeka i sve religije koje čovjek na svijetu ima. Čuo kada za objavu? Objava je ključ svega.
Nijekanje duhovnog svijeta nije pogled na duhovni svijet več negacija i kao takvo se ne može podučavati. Vrlo kratka lekcija. U se, na se i po da se. I možemo doma.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 17:39   #125
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Jedan Bog. Jedan jedini Bog. Onaj isti koji je stvorio svemir, svijet, čovjeka i sve religije koje čovjek na svijetu ima. Čuo kada za objavu? Objava je ključ svega.
Nijekanje duhovnog svijeta nije pogled na duhovni svijet več negacija i kao takvo se ne može podučavati. Vrlo kratka lekcija. U se, na se i po da se. I možemo doma.
Riječi mi, teolozi moraju biti gluplji i od kroatista.

Neke postavke judaizma i kršćanstva su čak i matematički dokazive; etika i moral nisu ekskluziva religija, ma koliko se one upinjale dokazati suprotno ili barem ignorirati očito.

Osim toga, jedina religija koju se može smatrati objavljenom jest judaizam, u kojoj se JHWH jednom izravno obratio cijelom narodu.
Neću reći da vjerujem biblijskom prikazu cijele priče; štoviše, vjerujem da se radi o nekom triku kojim su obmanuti praznovjerni i lakovjerni, ali nije da to mogu čvrsto dokazati.
Gdje je izravna objava u kršćanstvu i islamu? Muhamedu je Kur'an diktiran u osami; o Novom zavjetu mislim da nema smisla ni trošiti riječi.

Em ti objave.

Ako mi se bilo koji bog izavno objavi, vjerovat ću.
Sve do tada, svakoga tko tvrdi da neki bog postoji smatram praznovjernim, a ako sam loše raspoložen, kao kad se radi o indoktriniranju djece u vrtićima, lažovima.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 20:20   #126
Bog se objavljuje postepeno, u svim religijama. To nije do njegovih sposobnosti već prema gluposti nas ljudi. Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima. Konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 20:25   #127
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Bog se objavljuje postepeno, u svim religijama. To nije do njegovih sposobnosti već prema gluposti nas ljudi. Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima. Konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu.
Znači, samo Izraelci što bježahu iz Egipta bijahu dovoljno pametni da dožive izravnu objavu.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 21:16   #128
Prvi među mnogima... Negdje je trebalo početi.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 05:26   #129
a di ćeš boljeg početka od isprobavanja arsenala pošasti
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 10:21   #130
Ustav RH

Članak 41.

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države.
Vjerske zajednice slobodne su, u skladu sa zakonom, javno obavljati vjerske obrede, osnivati škole, učilišta, druge zavode, socijalne i dobrotvorne ustanove te upravljati njima, a u svojoj djelatnosti uživaju zaštitu i pomoć države.



i prijaviti vrtic inspekciji..ako se nista ne ucini samo ce se nastaviti.
Ovo ne samo da nije u redu...nego jednostavno nije niti posteno....bez obzira radi li se o vrticu ili skoli...


Ne sjecam se tocno ...ali u istom kontekstu...zar nije katolicka crkva potpisala nekakav sporazum sa drzavom u vezi svezi vrtica i njihove prisutnosti u njima...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:04   #131
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Prvi među mnogima... Negdje je trebalo početi.
negdje je trebalo početi, ali ja to ne želim, da sam ja slučajno naletio loše bi prošao, jednostavno bi ga verbalno nalupao da ne bi znao što ga je snašlo
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.