Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2008., 13:08   #1001
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
- Aladár Horváth (romski političar)
- Teri Horváth (romska slikarka)
- Pista Horváth (romski pjevač)
- József Horváth (romski slikar)
itd., itd., ima ih vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima). Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo su dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.
Kod nas je nedavno objavljeno trosveščano djelo "Hrvatski prezimenik" autora dr. Petra Šimunovića i Franje Maletića. U njoj je obrađeno više od 100 tisuća prezimena građana Hrvatske (bez pripadnika dijaspore).

U djelu se navodi da je Horvat najfrekventnije prezime u Sloveniji, Slovačkoj, Mađarskoj, austrijskom Burgenlandu i Hrvatskoj. Raseljavali smo se na sve strane. Ima nas i među Ciganima, hvala Bogu, zašto ne?

Cigani/Romi nikada nisu dizali ustanke protiv Hrvatske niti su Hrvate podvrgavali svojoj vlasti. A i odlični su glazbenici (npr. "Sto romskih violina").

Zadnje uređivanje Shain : 10.12.2008. at 13:14.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 00:14   #1002
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
- Aladár Horváth (romski političar)
- Teri Horváth (romska slikarka)
- Pista Horváth (romski pjevač)
- József Horváth (romski slikar)
itd., itd., ima vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima)

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.
Ne bih rekao da je u Hrvatskoj u ranijim stoljećima baš bilo Roma... Pa skoro svi Cigani u Hrvatskoj su doseljenici s istoka,u zadnjih nekoliko desetljeća. A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 05:17   #1003
jel ima netko ovu knjigu prezimenik?kako su tamo prezimena navedena-jel piše nešto o povijesti obitelji ili samo se nabraja taksativno gdje postoji pojedino prezime ili nešto tako?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 06:25   #1004
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da je u Hrvatskoj u ranijim stoljećima baš bilo Roma... Pa skoro svi Cigani u Hrvatskoj su doseljenici s istoka,u zadnjih nekoliko desetljeća. A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...
Romi se na prostoru današnje Hrvatske pojavljuju u 14.stoljeću -
Dubrovačka Republika.
Sa ostalih područja sve do 19.stoljeća jednostavno nema zapisa, što ne znači da ih nije bilo. Ta nije današnja Hrvatska geografski posve izolirana!
''Cigan'' nije politički ispravan pojam, ukoliko ga kaže ne-Rom.
Yellammadevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 10:24   #1005
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...
Većina Cigana dolazila je u Mađarsku iz Balkana za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog. Ostali Cigani kasnije iz današnje Rumunjske (oláh cigány).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 16:42   #1006
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Većina Cigana dolazila je u Mađarsku iz Balkana za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog. Ostali Cigani kasnije iz današnje Rumunjske (oláh cigány).
Da, s Balkana su stizali,ali sumnjam da su stizali baš specifično iz Hrvatske, s obzirom da su do najnovijeg vremena bili ovdje rijetkost. Koliko znam, Cigani se povijesno šire iz pravca Grčke na sjever prema Rumunjskoj i Srbiji(zemljama gdje ih i danas živi gomila),dok ih u Hrvatskoj(a kako čujem ni Crnoj Gori) nema baš na izvoz...Osobno nisam čuo za ijednog Roma u Hrvatskoj koji nije stigao iz Madžarske,BiH ili Srbije...
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 16:55   #1007
Quote:
Yellammadevi kaže: Pogledaj post
Romi se na prostoru današnje Hrvatske pojavljuju u 14.stoljeću -
Dubrovačka Republika.
Sa ostalih područja sve do 19.stoljeća jednostavno nema zapisa, što ne znači da ih nije bilo. Ta nije današnja Hrvatska geografski posve izolirana!
''Cigan'' nije politički ispravan pojam, ukoliko ga kaže ne-Rom.
Možda se prvi pojavljuju u 14.stoljeću u Dubrovačkoj Republici,ali od tada su sigurno davno ''prohujali s vihorom'', tj. ovi danas Romi u Hrvatskoj nisu porijeklom od tih iz 14. stoljeća. Da,bio je pokoji u 19. st,u sjevernim djelovima Hrvatske,gdje su stigli iz Mađarske,a tamo vjerojatno,kako Mogor kaže,iz Transilvanije...ali nije ih bilo mnogo. Mislim da ih do vremena nakon drugog svjetskog rata možeš u Hrvatskoj izbrojati na prste.
Što se tiče pojma ''Cigan'' i njegove navodno političke neispravnosti, ne bavim se politikom,ali znam da ih tako tradicionalno nazivaju u mnogim krajevima Europe(gitanos,gypsy i tome slično) u književnosti,poeziji itd. Romi su jedan segment Cigana,pa bi bilo glupo generaliziranje potpuno zamjeniti nazivi Cigani nazivom Romi(jer u gypse spadaju i Sinti,Manoshe,pa Banjarasi u Aziji, a oni sebe ne zovu Romima)
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 18:10   #1008
npr. neki link
http://infoz.ffzg.hr/afric/MetodeII/..._Novakovic.htm

govorim o političkoj korektnosti prema tom narodu u Hrvatskoj a ne drugdje
to jest, Rom a ne Cigan
osim doseljavanja, zadnje desetljeće se smanjuje socijalna mimikrija

citat; ''procjenjuje se da Roma u Hrvatskoj živi mnogo više od 9 463 koliko ih je bilo na popisu 2001. Naime, tek se u novije vrijeme javlja proces prostornog stacioniranja, mnogo ih je još uvijek nepismeno, a dio se Roma zbog diskriminacije ne izjašnjava Romima.''
Yellammadevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 19:25   #1009
Quote:
Yellammadevi kaže: Pogledaj post
npr. neki link
http://infoz.ffzg.hr/afric/MetodeII/..._Novakovic.htm

govorim o političkoj korektnosti prema tom narodu u Hrvatskoj a ne drugdje
to jest, Rom a ne Cigan
osim doseljavanja, zadnje desetljeće se smanjuje socijalna mimikrija

citat; ''procjenjuje se da Roma u Hrvatskoj živi mnogo više od 9 463 koliko ih je bilo na popisu 2001. Naime, tek se u novije vrijeme javlja proces prostornog stacioniranja, mnogo ih je još uvijek nepismeno, a dio se Roma zbog diskriminacije ne izjašnjava Romima.''
Hrvatska politička korektnost teško da može biti mjerilo ičega,s obzirom da ona prelazi u apsurdnost i da je vezana isključivo uz skupljanje političkih bodova strankama. Što naziva Romi ili Cigani ili nekog drugog imena tiče, ne mislim da tu ima bitne razlike u percepciji istih u Hrvatskoj ili kojoj drugoj državi ovog kontinenta.
Za povećanje broja Roma u Hrvatskoj,glavni je razlog useljavanje a u socijalnu mimikriju baš i ne vjerujem... Pa ni Albanac se ne može izjasniti kao nešto drugo a da ga po izgledu ne skuže,a kamoli Rom Slažem se da ih je danas više nego 2001. jer ih je u međuvremenu mnogo postalo punoljetno i može se izjašnjavati,a sigurno ih se dosta novih i rodilo... Vjerojatno si u pravu da je nepismenost razlog nepreciznim podacima o broju
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 20:38   #1010
Zna li netko povijest (podrijetlo) prezimena Vojvoda?
#vojvoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 14:42   #1011
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
jel ima netko ovu knjigu prezimenik?kako su tamo prezimena navedena-jel piše nešto o povijesti obitelji ili samo se nabraja taksativno gdje postoji pojedino prezime ili nešto tako?
Samo je nabrojano u kojem mjestu ima koliko prezimenjaka, npr. Zagreb 6/2,
Vidio u Algoritmu.

nego jel tko ima Enciklopediju hrvatskih prezimena
, bilo u fizičkom ili digitalnom obliku???? Ili zna di je ima?
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 17:55   #1012
Enciklopedija hrv. prezimena:
imam ja, tj. moj stari
a i znam jako dobro ekipu koja je to radila.
knjiga je sranje
-navodi se prezime, pa porijeklo prezimena (tj. iz kojeg mjesta potjece prezime), u kojim zupanijama ima i koliko nosilaca tog prezimena i na kojem je mjestu po brojnosti to prezime (al ne za sva prezimena)..i na kraju "Poznati tog prezimena"..i to je to..
puno prezimena fali..za neka druga prezimena uopce nisu tocni podaci (znam po mom prezimenu-tu sve fulali) i jos dosta drugih prezimena..
za neka prezimena i jesu tocni podaci, to ne poricem al sve u svemu jako lose..
a ta knjiga se radila vrlo diletantski...uglavnom prepisivali iz raznih knjiga i leksikona i "tko je tko" i raznih imenika...a najcesca metoda istrazivanja: nazovu nekog tog prezimena (u mojoj okolici znam par takvih koji su bili upitani) i pitaju: otkud vase prezime i malo podataka o tom prezimenu (di ih ima)u i na temelju toga napisali recenicu dvije o porijeklu prezimena....(npr. pricam fiktivno-velim da je prezime staro zg prezime (nije) i oni to doslovno napisu a da ne provjere je li to istina)..i ako si platio neku svotu (cak znam i iznos, al necu ovdje) onda bi tebe spomenuli pod "Poznati tog prezimena" i tvoje zanimanje..tak da je najcesce zanimanje tih Poznatih "poduzetnik"

svasta!knjiga nije u prodaji niti je namijenjena za prodaju..pa se pitajte zasto
btw, strasno puno sponzora ima (velike hrv. firme) plus lova od naivaca da se pise o njima i da ih se spominje kao "poznati..."
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 12.12.2008. at 18:03.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 18:00   #1013
sto se tice "Hrv. prezimenika" moze se online verzija ovako provjeriti podaci o prezimenu, tj. ako vas zanima koliko ima ljudi s određenim prezimenima po svakoj zupaniji u hrvatskoj:
http://www.golden-marketing.hr/web/document1.asp

sad ocekujem navalu na taj link
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 20:35   #1014
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Samo je nabrojano u kojem mjestu ima koliko prezimenjaka, npr. Zagreb 6/2,
Vidio u Algoritmu.

nego jel tko ima Enciklopediju hrvatskih prezimena
, bilo u fizičkom ili digitalnom obliku???? Ili zna di je ima?
pa zar ne pišem u onoj trećoj knjizi,nešto malo podrobnije?znam da se u prve dvije samo nabraja,ali treća bi trebala bit detaljnija
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 20:39   #1015
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
sto se tice "Hrv. prezimenika" moze se online verzija ovako provjeriti podaci o prezimenu, tj. ako vas zanima koliko ima ljudi s određenim prezimenima po svakoj zupaniji u hrvatskoj:
http://www.golden-marketing.hr/web/document1.asp

sad ocekujem navalu na taj link
več uočavam manjkavosti.u mom gradu ima (bar) 5 nositelja mog prezimena,a navedeno je samo dvoje
no opet,u obližnjem selu ih ima 9,iako ih zapravo ima 6.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 14:46   #1016
eh da, naravno da ima manjkavosti, ja nisam ni ocekivala da ce biti savrseno..
inace, to je prema podacima iz 2001 a u 7 godina se svasta promijeni (netko se odseli-doseli , netko se udaje, netko umre itd...)..greska je sto nisu naglasili da je to prema podacima iz 2001...
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:48   #1017
Quote:
is924 kaže: Pogledaj post
Zanimaju me korjeni prezimena Smojver, Baričević, Poje i Mršić
Hvala!
Pitaj.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 19:08   #1018
korijen prezimena Čolak?
devi29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 20:03   #1019
Quote:
devi29 kaže: Pogledaj post
korijen prezimena Čolak?
evo o Čolacima malo
http://www.ogorje.net/prezime/colak/30.html
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 20:08   #1020
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Enciklopedija hrv. prezimena:
imam ja, tj. moj stari
a i znam jako dobro ekipu koja je to radila.
knjiga je sranje
-navodi se prezime, pa porijeklo prezimena (tj. iz kojeg mjesta potjece prezime), u kojim zupanijama ima i koliko nosilaca tog prezimena i na kojem je mjestu po brojnosti to prezime (al ne za sva prezimena)..i na kraju "Poznati tog prezimena"..i to je to..
puno prezimena fali..za neka druga prezimena uopce nisu tocni podaci (znam po mom prezimenu-tu sve fulali) i jos dosta drugih prezimena..
za neka prezimena i jesu tocni podaci, to ne poricem al sve u svemu jako lose..
a ta knjiga se radila vrlo diletantski...uglavnom prepisivali iz raznih knjiga i leksikona i "tko je tko" i raznih imenika...a najcesca metoda istrazivanja: nazovu nekog tog prezimena (u mojoj okolici znam par takvih koji su bili upitani) i pitaju: otkud vase prezime i malo podataka o tom prezimenu (di ih ima)u i na temelju toga napisali recenicu dvije o porijeklu prezimena....(npr. pricam fiktivno-velim da je prezime staro zg prezime (nije) i oni to doslovno napisu a da ne provjere je li to istina)..i ako si platio neku svotu (cak znam i iznos, al necu ovdje) onda bi tebe spomenuli pod "Poznati tog prezimena" i tvoje zanimanje..tak da je najcesce zanimanje tih Poznatih "poduzetnik"

svasta!knjiga nije u prodaji niti je namijenjena za prodaju..pa se pitajte zasto
btw, strasno puno sponzora ima (velike hrv. firme) plus lova od naivaca da se pise o njima i da ih se spominje kao "poznati..."
evo,danas sam bio kod rođaka.ispade da je on jedan od suradnika koji su radili na toj knjizi,ili ju bar sponzorirao ili tako nešto.obećao mi je dati jednu
inače knjiga nije toliko loša...bar su za moje točno napisali,iako su mogli i malo dublje i povijest,recimo one velike seobe prije 300-350 godina,ali ovo je sasvim zadovoljavajuće.
no ne znam što bi moji frendovi rekli...za dosta onih koji se smatraju hercegovcima i dalmatincima ispade da su iz srednje bosne
mislim da ih neće oduševiti to saznanje,ali tu dolazimo do toga,gdje se izražava sumnjivost porijekla tih podataka
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.