Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2017., 18:43   #1
Vodostaj Save

Svaki dan nekoliko puta biciklom prijeđem preko nekog od mostova u Zagrebu i primjećujem da je posljednjih dana vodostaj ekstremno nizak. Dno se sa mosta vidi čak i na sredini korita (vjerojatno su to biljke koje rastu sa dna ali ni one ne mogu biti višlje od metar-dva). Doslovno se Sava može prehodati. Barem mi se tako čini. A nekad bude vodostaj višlji čak i od nasipa, pa preplavi.
Inače sam iz jednog manjeg grada na Dravi, i mogu reći da Drava niti približno ne oscilira kao Sava. Kako je to moguće?
Sjećam da smo još u školi učili da je Drava rijeka koja ima pluvijalno-glacijalni režim, a Sava isključivo pluvijalni. Dakle, o tome očito ovisi vodostaj, a opet mi nije jasno kako su Sava i Drava toliko različite po tome, a relativno su blizu i obje se ulijevaju u Dunav.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 20:28   #2
hm, pa Sava je trenutno na poprilično normalnom vodostaju na -245, što je oko normale za Zagreb, možda nešto niže.
Sava je u Zagrebu poprilično plitka, dok je Drava već od Botova nizvodno puno dublja i divljija. razlog? Drava je već pokupila Muru, a Sava u Zagrebu još nije imala pravu pritoku. zato Sava postaje ozbiljna tek nakon što pokupi Kupu, a dok se tu pridruže i bosanske rijeke, onda postaje puno veća od Drave i to je razlog zašto na ušću ima 3x veći protok vode od Drave. nisam našao podatak za prosječan protok u Zagrebu, ali on je vjerojatno puno manji od Drave u, recimo, Botovu.

a Drava se isto opako razlike, zar je nisi vidio nikad kad poplavi sve oko svojih nasipa?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 20:08   #3
Lijepo si sve objasnio, svaka čast.

'Moja' Drava ne oscilira toliko, zna i ona preplaviti, ali rjeđe nego Sava. Kad je Dunav visok, visoka je i Drava, čak nekad za vrijeme dunavskog vodenog vala teče i u suprotnom smjeru (!)
Inače, Drava je i najbrža veća rijeka na Balkanu, pa vjerojatno izgleda još i puno manje od 3x koliko manji protok ima na ušću od Save.
A uzrok zašto oscilira puno manje je po mom mišljenju to što ima i djelomično glacijalni režim (vodostaj ovisi i o topljenju snijega u Alpama), pa je tako najveći u rano proljeće, i još jedan razlog, kod Varaždina se nalazi hidroelektrana pa se umjetno može djelomično kontrolirati vodostaj nizvodno od Varaždina.
Sava koliko znam nema hidorelektrana i po svom isključivo pluvijalnom režimu vodostaj ovisi o kišama koje padaju na tom području, a to je najviše u jesen.
Sad mi je tek jasno koliko je blesava bila Čačićeva izjava da će napraviti 4 hidroelektane u Zagrebu, gdje je Sava toliko plitka.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 21:50   #4
http://www.geografija.hr/hrvatska/zagreb-grad-na-savi/

Prosječan protok u Zg je oko 330m3/sekundi.
Koliko se sjećam, maksimalan je oko 2900m3/s, to je onda kad je voda do vrha nasipa, pa se usput preljeva i u kanal sava-odra (kanal prima max 1000m3/s)
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 23:51   #5
Sava je isto negdje oko proljeća najviša,te u jesen.
Ne znam,ali Sava isto potjeće iz Julijskih Alpa,možda zato toliko i oscilira.
I ja sam primjetio da Sava brutalno oscilira.
Ne znam niti jednu rijeku u blizini te veličine,a da je takva.
Najčeće ubrzano raste kada se topljenje snjega poklopi sa obilnim kišama u Sloveniji i SZ Hrvatskoj.
Također postoje HE uzvodno od Zagreba u Sloveniji,i to čak više njih ako se dobro sjećam.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 00:42   #6
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Također postoje HE uzvodno od Zagreba u Sloveniji,i to čak više njih ako se dobro sjećam.
U pravu si, imaju ih 3, planirali su još čak 10, ali su odustali od 7 tako da grade još 3.
Na Dravi ih imaju trenutno čak 9.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 17:54   #7
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
U pravu si, imaju ih 3, planirali su još čak 10, ali su odustali od 7 tako da grade još 3.
Na Dravi ih imaju trenutno čak 9.
ne ne, ima ih 7 u funkciji već kroz Sloveniju.

kako je zbunjeni napisao, protok u Zagrebu je 330 m3/s (hvala na informaciji). ako se dobro sjećam bez guglanja, Drava na ušću je 700, a ne bi me čudilo da već od Botova to bude 500-600.
i Sava ima djelomično glacijalni režim, ali to nije toliko izraženo jer je njezin alpski dio izrazito kratak (Dolinka vidi ono malo Alpa od Kranjske gore do Jesenica, Bohinjka ni toliko), dok je Drava na direktnom udaru Alpa skoro do samog Dravograda.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 04:53   #8
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
hm, pa Sava je trenutno na poprilično normalnom vodostaju na -245, što je oko normale za Zagreb, možda nešto niže.
Sad se ispričavam, ali kako se mjeri vodostaj? Jel to broj milimetara koliko je trenutno visoka rijeka od prosječnog vodostaja ili što? Ja sam mislio da je normala znači 0
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 21:44   #9
Quote:
miro666 kaže: Pogledaj post
Jako davni post,al me ponukao bedasti odgovor izvjesnog dade koji kaže da se vodostaji u plusu ili minusu mjere, u odnosu na prosječni godišnji (što ? protok?)...Naime, "nula" svake vodomjerne stanice određena je točnom apsolutnom nadmorskom visinom (naravno i zemljopisnim koordinatama) u metrima iznad Jadranskog mora, a koja je izračunata 100-godišnjim najvišim i najnižim vodostajima na dotičnoj vodomjernoj postaji,te uzeta središnja dobivena vrijednost.To je malo pojednostavljeno objašnjenje,ali tako nekako ide. Tako je izračunato za svaku vodomjernu postaju na svim rijekama za koje se daju vodostaji.Naprimjer "nula" vodomjera u Osijeku je 81,48 m nad Jadranskim morem, a svaka ima svoju specifičnu "nulu" koja je vezana onim što sam prije naveo.

Lijep pozdrav
evo naiđoh na ovaj post iz 2008 godine.
iako ni ovo nije odgovor koji potpuno objašnjava od koje se točke mjeri vodostaj, tj koja je točka nula.
malo je zbunjujuće kad je vodostaj Save normalan na otprilike -200 cm, ali onda bi bilo objašnjenje za to da je Sava uglavnom ispod svog godišnjeg prosjeka (ali ne puno), a razmjerno rjeđe vodostaj poraste iznad prosjeka, ali puno više u apsolutnoj vrijednosti.
Recimo da je 100 dana u godini 5 metara u plusu, a 250 dana 2 metra u minisu(karikiram) , dobije se da je puno češće u minusu (ali manje po apsolutnoj vrijednosti) , nego u plusu.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2021., 19:04   #10
Vidim da ste tu znalci, pa jedno pitanje: kakvo je tlo korita Save kod Zg? Mulj, sljunak...? Teoretski, kad je nizak vodostaj, i kad sama voda ne bi bila problem, bi li se mogla prehodati Sava bez da upadnes u neku sljuncanu rupu, zivo blato i sl. ...?
maestral is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2021., 19:39   #11
Meni izgleda da bi se dala,ali voda sigurno ide preko koljena.
Najgore je to sto ne vidis dno dosta cesto.
Uglavnom se radi o sljunku,ali tko ce ga znati sto sve ima.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 16:52   #12
gledam zadnjih tjedan dana vodostaj Save u Zg ovdje http://mvodostaji.voda.hr/Home/Pregl...14&postajaID=5
i nije mi jasno što se dogodilo u zadnjih sat vremena.

tjednima je vodostaj zbog suše vrlo nizak i sad je konačno par dana počela padati kiša. zasada premale količine za veći rast, drži se stalno na tom nivou od oko -298, no najednom je u roku sat vremena pao za 30 cm? greška u mjerenju? minus 33 od podneva?
protok je isto naglo pao:



kako dodje do tako nagle promjene?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 18:06   #13
Možda su zatvorili ustave.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 18:11   #14
Slovenci zatvorili brane,nekak najjednostavnije za zaključit.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 18:21   #15
"Prosječni protok Save u Zagrebu ranije je iznosio oko 330 m3/s, no postoji trend smanjenja u drugoj pol. 20. st. (u razdoblju 1981.-1995. prosječni godišnji protok iznosi 268 m3/s)."

sad smo spali na manje od jedne petine od toga i vrijeme je za zatvaranje ustava? zavrnuli i ko nam sta moze.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 20:28   #16
Barem će Srbi dobiti još manje od nas.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 21:14   #17
susedova crknuta krava extreme edition
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 03:36   #18
večeras iza 21 h opet otvorili ustave



zna li netko, kolika je zapravo povezanost vodostaja Save s nivoom podzemnih voda ispod Zagreba? nekog utjecaja sigurno ima
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 07:58   #19
mene zanima kako je sa nuklearkom da li je ovaj ekstremno niski vodostaj dovoljan za rad i kolika je sada razlika u temperaturi save (prije i poslije elektrane)? Ima li neki podatak negdje?
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 10:55   #20
kako u drugim zemljama rješavaju problem jakih sezonskih fluktuacija u količini dostupne vode? grade li se još uopće velike vodospreme, rezervoari ili je to prekomplicirano, preskupo?

(a ne mora biti fensi kao ova u Istanbulu... iz 6 stoljeća)

uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.