Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2014., 10:12   #481
Molim pomoć,

Želim se rastati nakon 15g. braka (dvoje djece, 11 i 14). Živimo u njegovoj obiteljskoj kući, tako da mi je jasno da od podjele imovine nema ništa.
Ja želim kupiti stan u kojem bih živjela s djecom. Roditelji će mi pomoći, odnosno dati mi pola novca, a drugu polovicu bih digla na kredit.
E sad, ja iz ove kuće nemam gdje, moram kupiti stan i zanima me može li moj uskoro bivši muž tražiti polovicu (ili četvrtinu) stana, s obzirom da si moram naći mjesto za život i kupiti stan prije nego se iselim? Ili moram prvo pokrenuti rastavu braka, tako da taj stan ne ulazi u bračnu stečevinu? Kako to funkcionira?
maya777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:22   #482
Ne bi imao nikakva prava, ali čemu si komplicirati život da uopće brineš hoće li tražiti...

Opcija je više- najjednostavnije: roditelji kupe stan na svoje ime, pa odmah darovnim ugovorom prebace na tebe, ali u tom slučaju se mora platiti porez na nekretninu, što u slučaju da kupuješ na svoje ime, pretpostavljam, ne bi trebala - al u tom slučaju predati zahtjev za rastavu prije kupnje ili ne predati, ali iseliti prije dospjeća prve rate na naplatu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:45   #483
znači ako iselim prije naplate prve rate, ne može tražiti ništa?

pitam čisto zato ako mu padne na pamet zagorčavati mi život
maya777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 21:26   #484
Gledaj, on može pokušati, ali ukoliko ti roditelji daju pola i to pismeno potvrde (najbolje nekakvu ovjerenu izjavu kako ti daruju toliko i toliko za kupnju stana - prije kupnje stana, kao dio tvog nasljeđa),onda on može jedino potraživati "tvoj" dio - a s obzirom da je to na kredit, može potraživati udio u onoliko koliko je otplaćeno.
Vjerovatno ćeš kod kupnje stana koristiti usluge odvjetnika, pa se slobodno unaprijed posavjetuj oko toga.
A da odeš u podstanarstvo na 2-3 mjeseca, dok tražiš stan?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 21:52   #485
I to sam razmišljala, ali ne da mi se klince vucarat okolo.
Htjela bih nam naći odmah trajni smještaj.

Hvala ti na odgovoru. Svakako ću se konzultirati s odvjetnikom.
maya777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 23:21   #486
Čuj, jako je nezahalno davati savjete ovako, na temelju jednog posta, a prevelike stvari su igri, tako da sam ti rekla ono osnovno, a za ostalo - ti samo provjeri. Sretno
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 11:54   #487
dali muz ima pravo na nekretnini koja je nasljedstvo

[B]Pozdrav svima,

sljedeće mi nije jasno i dali netko zna odgovor: u toku braka sam dobila na dar kuću i prepisana je i u zemljišnim knjigama na mene.
Situacija s mojim muzem nakon skoro 19 godina braka je katastrofalna i ja hoću razvod. I rekla sam mu to već više puta. Međutim on uvjek prijeti da je polovica moje na dar dobivene kuće njegova i da je to bračna stečevina.
On je na dar dobio dvije znatno manje vrijednije kuće.
Moje je pitanje dali on ima pravo dobiti polovicu moje kuće? I u međuvremenu sam nasljedila imovine, od pokojnog oca, dali i on ima pravo na tu imovinu, što mogu očekivati u slučaju razvoda ako bude najgori scenariji?
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 12:51   #488
Nema.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 13:05   #489
Nema nikakvo pravo. osim ako si nešto prepisala na njega.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 13:14   #490
Quote:
irmo leclark kaže: Pogledaj post
[B]Pozdrav svima,

sljedeće mi nije jasno i dali netko zna odgovor: u toku braka sam dobila na dar kuću i prepisana je i u zemljišnim knjigama na mene.
Situacija s mojim muzem nakon skoro 19 godina braka je katastrofalna i ja hoću razvod. I rekla sam mu to već više puta. Međutim on uvjek prijeti da je polovica moje na dar dobivene kuće njegova i da je to bračna stečevina.
On je na dar dobio dvije znatno manje vrijednije kuće.
Moje je pitanje dali on ima pravo dobiti polovicu moje kuće? I u međuvremenu sam nasljedila imovine, od pokojnog oca, dali i on ima pravo na tu imovinu, što mogu očekivati u slučaju razvoda ako bude najgori scenariji?
Kao što su ti već rekli, nema pravo, u bračnu stečevinu ne ulazi nasljedstvo.

U najgorem slučaju može odugovlačiti postupak, tvrditi da je uložio velika sredstva u tu kuću, ali čak i ako jest, neće mu pripasti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 15:27   #491
Uff, hvala na utješnoj istini.
Već sam se pribojavala da mu još i tu polovicu moram dati, a što će meni i djeci ostati? Na kući je podignut hipotekarni kredit, koji se još otplačuje od njegovih primanja. Kako tu troškovi prepoloviti, brinem se, jer imam i ja dva kredita na sebi, a premalo primanja. Baš sam u gabuli, ne samo emocionalno, nego i financijski. Trazim izlaz. Krediti su bili podignuti na njegov zahtjev, jer je trebalo preziviti, a on se je oslonio na moje podrijetlo, a ja sam se brinula o djeci, a on ionako nije htijo da radim. Često su financijski pomogli moji roditelji. Veliki dio duga sam morala od mog nesljedstva pomiriti. Jedva ću punoljetnom sinu školovanje platiti.
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 11:04   #492
Quote:
irmo leclark kaže: Pogledaj post
Uff, hvala na utješnoj istini.
Već sam se pribojavala da mu još i tu polovicu moram dati, a što će meni i djeci ostati? Na kući je podignut hipotekarni kredit, koji se još otplačuje od njegovih primanja. Kako tu troškovi prepoloviti, brinem se, jer imam i ja dva kredita na sebi, a premalo primanja. Baš sam u gabuli, ne samo emocionalno, nego i financijski. Trazim izlaz. Krediti su bili podignuti na njegov zahtjev, jer je trebalo preziviti, a on se je oslonio na moje podrijetlo, a ja sam se brinula o djeci, a on ionako nije htijo da radim. Često su financijski pomogli moji roditelji. Veliki dio duga sam morala od mog nesljedstva pomiriti. Jedva ću punoljetnom sinu školovanje platiti.
Ako je na kuću podignut hipotekarni kredit, onda je to potpuno druga priča.
Otplaćeni iznos kredita jest bračna stečevina.
Neotplaćeni dio kredita je zajednički dug, koji se isto dijeli.
Jasno ti je da tvoj muž neće nastaviti otplatu kredita ako se oko toga ne dogovorite. I ode kuća na dražbu.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 15:20   #493
Quote:
Martes kaže: Pogledaj post
Ako je na kuću podignut hipotekarni kredit, onda je to potpuno druga priča.
Otplaćeni iznos kredita jest bračna stečevina.
Neotplaćeni dio kredita je zajednički dug, koji se isto dijeli.
Jasno ti je da tvoj muž neće nastaviti otplatu kredita ako se oko toga ne dogovorite. I ode kuća na dražbu.



Dobro, hvala na odgovoru. Za pojašnjenje: hipotekarni kredit smo podigli na njegov zahtjev, kako preživiti i otplatiti prijašni kredit. Znam da sam sudužnik i da se dijelu troškovi. Ja bi kuću onda prodala, odbila ostatak duga i tražila od njega preko odvjednika polovicu duga da mi plati. Ne znam dali ja to prejednostavno gledam. Što vi mislite?
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 15:26   #494
[QUOTE=peggy-nely;51576422]Nema nikakvo pravo. osim ako si nešto prepisala na njega.[/QUOTE]

Ma kakvi. Sve glasi na mene.
Jedino smo taj hiptekarni kredit podigli zajedno.
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 23:02   #495
Quote:
irmo leclark kaže: Pogledaj post




Dobro, hvala na odgovoru. Za pojašnjenje: hipotekarni kredit smo podigli na njegov zahtjev, kako preživiti i otplatiti prijašni kredit. Znam da sam sudužnik i da se dijelu troškovi. Ja bi kuću onda prodala, odbila ostatak duga i tražila od njega preko odvjednika polovicu duga da mi plati. Ne znam dali ja to prejednostavno gledam. Što vi mislite?
Niste vi hipotekarni kredit digli za kupnju kuće, tako da ni po toj osnovi nema pravo na to.
S obzirom da će ti odvjetnik svakako trebati, onda će ti on najbolje sve objasniti, jer ćeš njemu dati na uvid kompletnu papirologiju, što ovdje nama ne možeš, naravno.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 11:47   #496
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Niste vi hipotekarni kredit digli za kupnju kuće, tako da ni po toj osnovi nema pravo na to.
S obzirom da će ti odvjetnik svakako trebati, onda će ti on najbolje sve objasniti, jer ćeš njemu dati na uvid kompletnu papirologiju, što ovdje nama ne možeš, naravno.
Banku ne interesira za što je dignut kredit. Banci je hipoteka jamstvo da će se kredit vratiti. Ne bude li se kredit uredno vraćao, banka će na kraju ovršiti kuću.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 11:51   #497
Quote:
irmo leclark kaže: Pogledaj post
Ja bi kuću onda prodala, odbila ostatak duga i tražila od njega preko odvjednika polovicu duga da mi plati. Ne znam dali ja to prejednostavno gledam. Što vi mislite?
Sad je jako teško prodati bilo koju nekretninu, čak i u pola cijene od one koje se mogla dobiti prije 7 godina. Jednostavno nema kupaca. A čim netko vidi hipoteku, još teže.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 12:33   #498
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Niste vi hipotekarni kredit digli za kupnju kuće, tako da ni po toj osnovi nema pravo na to.
S obzirom da će ti odvjetnik svakako trebati, onda će ti on najbolje sve objasniti, jer ćeš njemu dati na uvid kompletnu papirologiju, što ovdje nama ne možeš, naravno.
Dignut je taj hipotekarni kredit, a nije za to korišten. Imala bi probleme dokazati za što je korišten.
Hvala, kiss me; trebat ću zbilja odvjetnika.
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 12:41   #499
Quote:
Martes kaže: Pogledaj post
Sad je jako teško prodati bilo koju nekretninu, čak i u pola cijene od one koje se mogla dobiti prije 7 godina. Jednostavno nema kupaca. A čim netko vidi hipoteku, još teže.
Da toga sam svijesna. Za otplatiti je još ostala jedna desetina od vrijednosti kuće i okućnice. I plus sve sređeno i na dobrim mjestu je, te potrebne dozvole i sva dokumentacija sa svim priključcima je sve uredu. Tako bi mogla mozda ipak imati dobru šansu.
Leclark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 17:58   #500
Quote:
Martes kaže: Pogledaj post
Banku ne interesira za što je dignut kredit. Banci je hipoteka jamstvo da će se kredit vratiti. Ne bude li se kredit uredno vraćao, banka će na kraju ovršiti kuću.
Ti si u 2-3 posa izmješao sve što si stigao - žena je došla pitati da li muž ima pravo na darovanu kuću kao na bračnu stečevinu. Usput je rekla da ima i kredit koji je upisan kao teret na kući... onda si ti došao sa zaključkom da je otplaćeni dio kredita bračna stečevina, iako su kredite očito potrošili na račune i bog te pitaj šta.
Sad si već prešao na to da banku ne interesira ko i kako će otplatiti kredit.. kakve sve to ima veze s tim da li on ima pravo tražiti udio na nekretnini koju je ona naslijedila ili dobila na poklon? Baš nikakve...

Quote:
irmo leclark kaže: Pogledaj post
Da toga sam svijesna. Za otplatiti je još ostala jedna desetina od vrijednosti kuće i okućnice. I plus sve sređeno i na dobrim mjestu je, te potrebne dozvole i sva dokumentacija sa svim priključcima je sve uredu. Tako bi mogla mozda ipak imati dobru šansu.
Pa onda probaj s odvjetnikom dogovoriti da ti i muž nekako prebijete preostala dugovanja u kreditima po sistemu - svak otplaćuje ono što glasi na njega (ako je moguće), a ti si repogramiraj kredit i nemoj prodavati kuću
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.