Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2004., 12:11   #1
Hermann Hesse

...radim maturalnu radnju na temu ovog genijalnog umjetnika, te nigdje nemogu doći do njegove autobiografije, ako ima neki site, bio bih vam neizmjerno zahvalan.

Šta vi mislite o Hesseu, o njegovom vuku i perlama, a da ne piše u knjigama Viktora Žmegača.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 14:21   #2
Hesse je nezaobilazan za svakog klinca koji počinje ozbiljnije čitati.
Ponekad se i sam vratim na njega i utvrđujem gradivo
Što se tiće biografije, na žalost ne mogu ti pomoći
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 14:36   #3
Tebi vjerojatno treba biografija jer autobiografiju nije nikad napisao, osim što u svojim djelima ima autobiografskih crta.

Evo ti link na srpskom, možda ti pomogne:

http://www.znanje.org/i/i22/02iv08/0...7/02iv0817.htm
christy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 14:53   #4
Moj omjljeni pisac, njegove knjige su mi doslovno promjenile zivot.
Citajuci Stepskog vuka, Narcisa i Zlatoustog.... poceo sam se pitati zasto sam takav kakav jesam i zelim li biti takav. Jesam li sretan takav.

Njegovu sazetu biografiju ces naci na omotu svake njegove knjige a maturalnu radnju ces najbolje napisati ako procitas njegove knjjige i samo prepricas svoje dojmove.

Ako imas volje za to.......
__________________
um se drugom umu otkrit' ne da
tiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 16:31   #5
Pročitao sam vuka, perle,demiana, siddharthu... i da pišem o svojim dojmovima i asocijacijama na druge umjetnike i samoga sebe, te povezanosti tih djela, samo tražim više podataka o samome Hesseu, a za autobiogrfiju sam vidio na jednom njemačkom siteu, samo nisam siguran da postoji.Hvala na pomoći.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 19:38   #6
u srednjoj skoli svi citaju heSSSSSSSSSSSea (mora se cut ovo S kao). svima je on megakul, kao sto je i Coelgho megakul među ovima sa Špice.
treba ga procitati, ako ne zbog niceg drugog, onda da bi znao i mogao cijeniti više tuđa djela.

mozda ja samo ne volim te knjige o trazenju samog sebe...

evo sta sam ti o Hesseu uspjela nac: nadam se da ce bit od pomoci:

Hermann Hesse was born on July 2, 1877 in Calw, Germany. He grew up in a strictly religious but scholarly household. In 1891, Hesse began studies at the seminary in Maulbronn. Although an excellent student, Hesse was not well suited to the lifestyle of the seminary. After a tumultuous couple of years between the seminary and an apprenticeship, Hesse began work at a bookstore in Tubingen in 1895. Hesse took to poetry furthering straying from views inculcated in him by his parents to a more Romantic and freer system of thought. Hesse moved to Switzerland in 1912. When World War I began in 1914, he was further forced to question his allegiance to his origins—to Germany, his motherland, a country that inspired a national attachment far stronger than those which tend to exist today between people and their countries. Hesse's decision to write against the war while in Switzerland required breaking a strongly held bond to the German nation. These episodes in Hesse's life no doubt inform the transformation that he chose to explore in Demian, which he wrote in the midst of the war, in 1917
Hesse's Demian dealt with the problem and experience of change. The First World War is often seen as a time during which the world was robbed of its innocence. It was the first truly modern war and was on an immensely large scale so as to affect practically all of Europe. The extent of the destruction and the capacity of the machinery used were of an entirely unprecedented scale. It is against this backdrop that Hesse chooses to explore the inner workings of a young boy as he grows and loses his innocence.

Hesse was profoundly influenced by Friedrich Nietzsche and many of the ideas expressed in Demian are borrowed from Nietzsche's work. Nietzsche published Beyond Good and Evil in 1886, offering a radical rejection of traditional societal values. His work argued that moral edicts were unnecessary; the distinction between "good" and "evil" need not play a dominant role in the decisions people make and the actions they perform. For those who could see this, action could and would be guided by a will to power. Man has a natural inclination to rise up, but only a few special men would be able to see beyond the values of their society to be able to express this will. The rest, the herd of bestial men, would simply follow along and listen to the rules with which they had been presented. Nietzsche placed a particularly high value on creative genius and often claimed that the world existed only for a few very special men. He displayed an equally strong loathing for Christianity, which he saw as inculcating moral principles that suppressed that which could make man great. Nietzsche's ideas captured the imagination of many intellectuals, particularly in Germany, around the turn of the century.

Influences from Hesse's personal life, world affairs, and intellectual currents all pointed in the same direction. Hesse melds these influences into a compelling tale that explores fundamental questions about what it means to grow up and how best to lead one's life.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 20:14   #7
NoWa, morat ću ponoviti: Iz istih razloga zbog kojih balavice nose naočale i čitaju Hesea u srednjoj, ti sad ne nosiš naočale i pljuješ po njemu. Ti sa Hesseom moraš proći cijeli krug. U stvari, sa književnošću kao takvom. Jer si još uvijek na neki način manično-depresivna u ocijenjivanju. Tek kad ti se sve slegne, kad jednom prestaneš "čitati" djela i počneš čitati djela, moći ćeš ocijeniti Hesse-a. Trenutno si žrtva tuđih stereotipa i zabluda. Ispričavam se na oftopikiranju, i ne želim voditi dalje raspravu o Hesseu.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 20:23   #8
Quote:
Frank Zappa kaže:
Pročitao sam vuka, perle,demiana, siddharthu... i da pišem o svojim dojmovima i asocijacijama na druge umjetnike i samoga sebe, te povezanosti tih djela, samo tražim više podataka o samome Hesseu, a za autobiogrfiju sam vidio na jednom njemačkom siteu, samo nisam siguran da postoji.Hvala na pomoći.
Piši o sebi i spomeni Hessa tek sporadično, ako hoćeš napisati Genijalnu matursku radnju. Piši o tome kako dio tvojih drugova ne čita Hessea jer misli da a je nadraslo, kako drugi dio mrzi Hessea jer drugi govore kako je Velik, a kako ti kužiš da Hesse nikad nije htio biti Velik, nego su ga drugi takvim napravili, što njemu i nije bio cilj. To je pisac koji nije htio pisati Mudro, ali su ga drugi takvim shvatili, i samo su mu štete nanesli zbog toga. Boli te kita, dovedi i Kurta Cobaina u tu relaciju, on je bio isti Hesse, nikad nije htio postat zvijezda.
I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje i da zato mrziš i njega i maturalne zadaće i glupe profesore koji te tjeraju da ih pišeš i sebe zato što si ga odabrao. Nek ti se radnja zove: Trebao sam pisati o Anti Tomiću.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 21:07   #9
i nemoj nikako napraviti ovo sto ti walter savjetuje, jer po prilozenom mozes skuziti da ga ne razumije u potpunosti tj ne moze da bude literarno objektivan. zasto? zato jer smatra da je u shvacanju hessea nadrasao one koji ga jos nisu nadrasli.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 21:36   #10
Quote:
Penny Lane kaže:
i nemoj nikako napraviti ovo sto ti walter savjetuje, jer po prilozenom mozes skuziti da ga ne razumije u potpunosti tj ne moze da bude literarno objektivan. zasto? zato jer smatra da je u shvacanju hessea nadrasao one koji ga jos nisu nadrasli.
Dobro, razumijem, ti misliš da ukoliko netko ima SVOJE mišljenje o Heseu, neovisno o tome što su Mudri ljudi zaključili o njemu, da takav autor misli da je nadrastao Hessea, iako je sam taj autor napisao citiram:I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje.
Nije književnost kurčevo natjecanje, ne postoje pravila u književnosti, otkad netko ima privilegiju da razumije nečije djelo, pa makar to bio i sam autor? Nižete knjige ko grizlijeve uši, nosite korice važnih djela oko vrata, sve su to zarezi na kundacima pušaka is kojih su upućeni smrtonosni meci u svakog pisca. Hesse se zbog vas okreće u grobu, vi glupošću zatrovani zapadnjaci. Napravite knjiške olimpijske igre u kojima ćete meni tvrditi da Sidarta ne završava tako što Sidarta peca ribe na rijeci.


Mali, moraš pobjeći iz zatvora uma ukoliko želiš napisati Genijalnu radnju o Hesseu, a ako to ne želiš, ostani ovdje i prihvati ove divne savjete. Matrix!!!! Sve je to Matrix!!!! Gdje god okreneš Rusi, samo Rusi, dolaze i prate i prisluškuju.....
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 21:36   #11
Quote:
NoWa kaže:
u srednjoj skoli svi citaju heSSSSSSSSSSSea (mora se cut ovo S kao). svima je on megakul, kao sto je i Coelgho megakul među ovima sa Špice.
treba ga procitati, ako ne zbog niceg drugog, onda da bi znao i mogao cijeniti više tuđa djela.

mozda ja samo ne volim te knjige o trazenju samog sebe...
khm..odakle ovakve predrasude...u kojoj to srednjoj svi citaju hessea...otkad je to on megakul...sto je to megakul u njegovu stilu i izricaju....hoces rec da je zabavan, lak za citat....da mu djela ne vrijede...
khm..ocekivah od tebe manje stereotipan odgovor....
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 21:48   #12
Quote:
walter kaže:
Dobro, razumijem, ti misliš da ukoliko netko ima SVOJE mišljenje o Heseu, neovisno o tome što su Mudri ljudi zaključili o njemu, da takav autor misli da je nadrastao Hessea, iako je sam taj autor napisao citiram:I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje.
mmm, da pogodim...TI imas SVOJE misljenje o Hesseu? upravo zato sto TVOJE misljenje o doticnom djeli jedan znacajan broj ljudi koji sebe smatraju ''neukalupljenima'' dalo mi je povoda da napisem ono sto sam napisala. a nakon ovog tvog posta kod tog jos i vise stojim.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 21:58   #13
Quote:
Penny Lane kaže:
mmm, da pogodim...TI imas SVOJE misljenje o Hesseu? upravo zato sto TVOJE misljenje o doticnom djeli jedan znacajan broj ljudi koji sebe smatraju ''neukalupljenima'' dalo mi je povoda da napisem ono sto sam napisala. a nakon ovog tvog posta kod tog jos i vise stojim.
Zato što se moje mišljenje o Hesseu poklapa sa mišljenjem drugih o Hesseu moje mišljenje postaje mišljenje drugih i samim tim neoriginalno i manje moje? Okej, hvala na tvom mišljenju koje se sastoji od toga da moje mišljenje ne pije vode jer se poklapa sa mišljenjima drugih koji misle da su neukalopljeni.

Kalupljeni neukalupljene pokušavaju strpati u kalup, nadajući se da će u tom kalupu ostati nedovoljno mjesta da netko u nj strpa njih same, zar ne?

Inače, tebi se obraćam u dijelu u kojem tvrdim da si me krivo razumjela, što sam ti argumentirao citatom dijela svog posta.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 22:11   #14
Ne (ne postaje neoriginalno - iako to stvarno jest, ali je izvedba nesto drukcija...) nego se prema tome moze zakljuciti nesto o tvome (akademskom - a to se na ovom topicu i trazi, zar ne?) dozivljaju Hessea, a kada se ''vasa'' misljenja usporede sa onima ''ostalih'' koji ga dozivljavaju na nekim drugim (akademskijim ) razinama govori mi zapravo ovo sto sam napisala kao prvu konstataciju u recenici ( to da nije zapravo toliko neoriginalno...)

Ne smatram se ukalupljenom (iako mozda bas po tome i jesam ), ali ne trudim se toliko silno pokazati kako sam neukalupljena, kao neki. A to je, cini mi se, odlika ukalupljenih koji vjeruju kako to nisu. Ukalupljenih u ''neukalupljene''.

i veli se ''drzi vodu''. :cereK:
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 22:21   #15
A možda sam ja samo dečku pokušao napisati kako bi bilo dobro da piše o Hesseu. Kroz svoj stav o istom. Sad, strpaj ti mene u kalup, daleko od toga, kako bi uopće funkcionirala da ne trpaš ljude u kalupe. Tako su te naučili. Za svakog po jedan. Ko na traci. Čarli Čaplin Moderna vremena.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 22:31   #16
waltere tebi se ne smije nista reci odmah pocnes argumentum ad hominem.
meni je samo drago da mozemo malo raspravljati, a ne raspravljam sa onima za koje mislim da su uniformirani u svojem misljenju.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 22:45   #17
Smije se meni štošta reći, ali smijem se ja i ne slagati s onime što mi se kaže. Pribjegao sam niskom ad hominemu jer uopće ne znam koje je tvoje mišljenje o Hesseu, jer nisam na njega naišao. Na temi o Hesseu. Dakle, ispravi tu sitnicu. Nakon koje teško da ću nastaviti raspravu, jer Hessea nisam dugo čitao, a imam slabo pamćenje glede pročitanih knjiga, što je dobro jer svaki put kad počnem čitati neku knjigu kao da je čitam prvi put, ali loše u ovakvim raspravama.
Možda bi okosnica maturalne radnje trebala biti utjecaj Hessea na mene (na tog tipa koji ju piše). Eto vidiš, naša prepirka urodiše plodom.
Možda bi baš ovaj naš odnos bio dobra tema, ako ćemo pretpostaviti da si ti (iako sumnjam) onaj dio raje koji za sebe tvrdi da su nadrasli Hessea.
Hesse nije lak za čitanje, pogotovo ukoliko nemaš životnog iskustva, ali Hesse koliko sam ga ja shvatio, piše izuzetno sažeto. Možda je pretjerano i patetično, ali kad sam čitao, mislio sam kako taj čovjek ima nevjerojatnu sposobnost čitav jedan život sažeti u jednu rečenicu. Dobro, rečenica ima pet redova, ajde sad, možda je zato težak nekome, ali kad te ta rečenica drmne, možeš provesti tjedan dana razmišljajući o njoj i diveći se njegovom talentu.
I naravno, ono osobno protiv čega se borim, je smatranje Bukowskog, Hessea i Millera površnim piscima ili piscima koje je jednostavno za shvatiti, ili piscima koji ne potiču na razmišljanje, ili piscima koje čovjek može prerasti. Četvrti je Dostojevski, ali srećom, nitko se ne usudi srati po njemu.
A glede prerastanja, jednom sam pričao (prije deset godina najmanje) s nekom brucošicom prava, koja je rekla nešto u stilu, ne kužim u čemu je tolika frka sa Hesseom, zašto ga svi cijene, ja sam ga prestala čitati, preplitak je za mene. Mislim, žena koja se u to vrijeme nikad nije pošteno napila, ili lagal nekog, ili ukrla ijednu stvar u svom životu, ili se pojebala s nekim, ili ju je netko ostavio, ili bilo koju nesreću da je doživjela ili se barem jednom suprotsavila pravilima, ona se usudi pričati o tome kako je prerasla Hessea. Zato sam ljut!
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 22:54   #18
Meni se čini da smo mi Hessea spominjali na psihologiji kao primjer zlostavljanog djeteta. Starci su mu bili neki freakovi.
__________________
I have come to the borders of sleep,
the unfathomable deep
forest where all must lose
their way, however straight,
or winding, soon or late,
they cannot chose.
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 23:03   #19
Quote:
Možda bi baš ovaj naš odnos bio dobra tema, ako ćemo pretpostaviti da si ti (iako sumnjam) onaj dio raje koji za sebe tvrdi da su nadrasli Hessea.
ne rekoh takve stvari o sebi. ekskjuz mi. i sada jos nize gadjas, sto nije okej. necu se tako igrat, fala ljepo. pogotovo ti je ruzna ova transparentna analogija sa studenticom prava.

Jesam li Hesseu dorasla ili sam ga prerasla, ne bih ti znala odgovoriti jer sam Siddhartu procitala sa 14 a Stepskog Vuka nesto kasnije (16, 17) i osjecala se neshvaceno locuci vino u parkicu, a Stepski Vuk je u to doba bio knjiga koja ''mene savrseno opisuje''. Kao i vecinu koja se kretala slicnim smjerovima.

I tu je Hesse odlicno ulovio ono sto svi ponekada (neki vise neki manje) osjecamo, i upravo na nacin na koji si ti naveo (sazeti citav zivot u jednu kontemplativnu recenicu), te se vrlo lako svatko u tome moze prepoznati. Tko zna kako bih sada reagirla na Stepskog Vuka, sigurno ne toliko afektivno, ratio bi preuzeo ulogu.

Siddharta s druge strane (opet, koliko se sjecam i ovo je vise nabadanje ) je lijepa prica o Buddhinom zivotu, puna velikih misli napisanih jednostavno i razumljivo, no opet ne instant spoznatljivo...I...to je to.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 23:06   #20
hah walt ne se ljutit....razmisli kako je samo divno reci da si prerastao (sad je on tema) jednog hessea...kuzis ??? ti si iznad njega, iznad njegovih spoznaja..iznad si svih onih bezimenih faca i njihovih ukusa...ti si u sljedecoj fazi spoznaje...
automatski preskaces sva iskustva i miljun zivota..ti si iznad....
a samo jedna recenica... i vec si veci od pola svijeta...
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.