Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2017., 20:17   #361
Samo jedan dio Hrvatske nije Balkanski: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...an_topo_en.jpg

Dalmacija i Istra žive na Rimskoj osvaštini a sad koliko ima Rima u njima prosudite sami. Hrvatsku kulturu su ionako obogaćivali stranci tj. Romani i Germani. U školama smo učili kako je germanizacija i talijanizacija bilo nešto negativno no što je to prema balkanizaciji prvom i drugom Jugoslavijom? U prvoj Jugoslaviji je moje područje germanske arhitekture dobilo kip Karađorđevića. U Istri partizanski spomenici. Sve se to nikako ne uklapa u arhitekturu tih područja. Uništena su hrvatska narječja i govori zbog Balkana pa se rade nekakve deklaracije o zajedničkom jeziku.

Zadnje uređivanje Detektor : 03.04.2017. at 20:35.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:32   #362
Evo jedan tipičan primjer balkanskog mentaliteta

"Moj zadatak je bija prevođenje, ali zbog specifičnih i osebujnih različitosti između hrvatskog i francuskog mentaliteta, često mi je zadatak bija i da – ne prevodim. Odluku o ne-prevođenju sam donosila metodom slobodne procjene.
Na primjer, šef gradilišta, Francuz, ulijeće u naše prostorije, bisan ka pas, i ljutim, živčanim tonom drekne:
– Recite vašem šefu južnoga dijela gradilišta da podhitno pomakne onu dizalicu i krene s nalijevanjem betona na drugoj razini, jer po ugovoru već dobrano kasnite i zahtijevat ću da vam se naplate penali zbog tog kašnjenja!
Ja to prevedem. Naš šef južnoga dila gradilišta, taman zabavljen marendavanjem, odvrati:
– Ma ko te jebe, tebe, i tvoju dizalicu, i ugovor, i penale! Oš me pustit da na miru marendan, redikulu vrancuski? Mala, prevedi.
Okrenem se prema Francuzu, i prevedem:
– Najdublje se ispričavamo zbog kašnjenja, već smo poduzeli sve mjere da se to nadoknadi, i uskoro će sve biti riješeno na obostrano zadovoljstvo.
Francuz me pogleda sumnjičavo:
– Njegov ton mi se nije čino baš tako ljubazan kao vaš prijevod?
– Mediteranski temperament – otpovrnem ja, šireći ruke nemoćno.
Francuz zakoluta očima, al’ se smiri, zahvali i ode. Naš šef južnog dila me pogleda, i zadovoljno će:
– Jes’ vid’la, mala, kad in se malo podvikne, odma se nauče redu ti vrancuzi, a?"

(Boba Đuderija)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:41   #363
Povela se diskusija u forumu za povijest, o utjecaju rezima Josipa Broza Tita na nacela i praksu u zemljama bivse Jugoslavije - odrazavanje povijesti na sadasnjost. Prilazem poveznicu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=997189&page=6
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 15:15   #364
Balkanski mentalitet je najobičnija +floskula
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 20:00   #365
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Povela se diskusija u forumu za povijest, o utjecaju rezima Josipa Broza Tita na nacela i praksu u zemljama bivse Jugoslavije - odrazavanje povijesti na sadasnjost. Prilazem poveznicu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=997189&page=6
Ovaj tvoj post, Trifrtaljče, nema ama baš nikakve veze s ovom temom.

A tebi bi već netko trebao objasniti da se ne smije pisati kao klon baniranoga korisnika.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 20:45   #366
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj post, Trifrtaljče, nema ama baš nikakve veze s ovom temom.

A tebi bi već netko trebao objasniti da se ne smije pisati kao klon baniranoga korisnika.
Ja kao @The Instruktor, koji nemam veze s @trifrtaljcem, osim sto se oko nekih teza slazemo, smatram da je pitanje "balkanskog mentaliteta" povezan s dijelom povijesti koji je povezan s Josipom Brozom Titom. Dakle, smatram da je podtema iz povijesne kategorije "Josip Broz Tito", povezana s ovom podtemom Drustvenog foruma, "Balkanski mentalitet...?", koji je po mojoj tezi u velikom dijelu posljedica djelovanja Tita u njegovom rezimu.

Samo mi je tesko jer je to istovremeno i povijesna i drustvena tema, pa bi osim povijesnicara trebao i ljude koji se bave drustvenim znanostima da bih povezao te dvije stvari i suocio se s cinjenicama.

Zao mi je sto se ne slazemo da je lik i dijelo Tita velikim dijelom uzrok "balkanskog mentaluteta", a s time se taj "balkanski mentalitet" ne moze evoluirati bez da govorimo o svim uzrocima (povijest).

Molio bih da me se ne napada i optuzuje bez argumenata i da me se podrzi u pogledu nastojanja da ovu stvarnost, pokusam sam sebi objasniti iz povijesti iz koje ta stvarnost proizlazi.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.