Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2015., 20:33   #3721
Redovno ili redovito?

Trebam pomoć oko upotrebe ovih termina. Na HRT-ovom naputku rečeno je da se ubuduće treba koristiti termin redovito, koji meni na žalost zvuči totalno neprikladno.
Ove termine sam inače koristila u smislu:
Ako pričamo o redovnom (periodičnom) održavanju pruge, građevine, prebrojavanju nekih količina u točno određenim intervalima.
A redovite su bile neke fraze pročitane kao redovito idem jesti sladoled, pijem kavu, jedem čokoladu kad sam u depresiji ...

Rado bi dobila mišljenje stručnjaka jezikoslovca.
d@d@ is offline  
Old 23.07.2015., 21:37   #3722
Navela si me da provjerim kod Anića i kod Šonje. Šonje se slaže s HRT-om, a Anić, rekla bih, pomalo mulja: redovan / redovit. Mislim, nešti definicije: redovit je onaj koji redovno dolazi.

Napisat ću ti kako ja upotrebljavam i kako mislim da treba upotrebljavati ta dva pridjeva.

Redovit.je za mene onaj koji se ponavlja prema nekom uobičajenom ili utvrđenom redu, a redovan, zapravo redovni jer ne vidim mogućnost za neodređeni lik, sinonim je za stalni ili antonim od izvanredni: redovni profesor, redovna vojska.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 24.07.2015., 04:12   #3723
Da, problem je to sekundarno značenje - stalni, regularni - zbog kojeg riječi nisu sinonimi. A i izraz se može finije nijansirati, precizirati: na redovne preglede ne mora se redovito dolaziti, poneki se može i preskočiti.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 24.07.2015., 09:00   #3724
Redovni student nije redovit na predavanjima.
__________________
Volim ptice ja u letu, volim pčele ja na cvijetu,
volim majmune na grani, volim svaki život znani.
Kumis is offline  
Old 24.07.2015., 13:32   #3725
Upravo tako. No i to su počeli mijenjati pa npr. redovni profesori postaju redovitim profesorima. Glupost, ali nije bitno. Glavno da se razumijemo, je li.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 26.07.2015., 16:45   #3726
1 recept, 2 recepta, 3 recepta, 4 recepta, 5 recepata, 6 recepata, 7 recepata... 2352 recepta... 2355 recepata. Kada recepta, kada recepata? Vidim da ima veze s tim završava li broj na suglasnik ili samoglasnik, ali ne znam zašto i kako? Zna li netko stručno objašnjenje?
__________________
Oh my my my Im feeling high
My mind is gone
Im all alone
ortopiroksen is offline  
Old 26.07.2015., 17:15   #3727
Nema to veze sa samoglasnicima i suglasnicima nego s paukalom, koji uz dva, tri i četiri traži genitiv jednine (jedan čovjek, dva čovjeka, tri čovjeka, četiri čovjeka). Uz pet, šest, sedam, osam, devet, deset ide genitiv množine (pet ljudi, deset ljudi).
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Old 26.07.2015., 17:15   #3728
Quote:
ortopiroksen kaže: Pogledaj post
1 recept, 2 recepta, 3 recepta, 4 recepta, 5 recepata, 6 recepata, 7 recepata... 2352 recepta... 2355 recepata. Kada recepta, kada recepata? Vidim da ima veze s tim završava li broj na suglasnik ili samoglasnik, ali ne znam zašto i kako? Zna li netko stručno objašnjenje?

Nema nikakve s time veze.

Jedan i ostali brojevi koji ga sadrže* idu s nominativom jednine (ovdje: recept).

Dva, tri, četiri i ostali brojevi koji ih sadrže* idu s genitivom jednine (ovdje: recepta).

Nula, pet, šest, sedam, osam, devet i svi brojevi koji ih sadrže, deset i njegovi višekratnici te brojevi od jedanaest do devetnaest idu s genitivom množine (ovdje: recepata; s time da genitiv množine može biti i "recepta").

*Riječju, a ne matematički/znamenkom; zato za 11, tj. 12, 13, 14 ne vrijedi što i za 21, tj. 22, 23, 24 itd.


To će ti najjasnije biti ako ti dam primjer imenice sa supletivnom osnovom.
Čovjek - ljudi.
Jedan čovjek. Dva, tri, četiri čovjeka. Pet, šest, osamnaest, sto, tisuću ljudi.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Old 26.07.2015., 17:18   #3729
Quote:
ortopiroksen kaže: Pogledaj post
Vidim da ima veze s tim završava li broj na suglasnik ili samoglasnik,


Nema s tim veze.

Brojevi 2, 3 i 4 i svi koji završavaju na 2, 3, 4 slažu se s imenicom u genitivu jednine.

Eto, najkraće moguće.

Ostali, osim broja 1, idu s G množine.
edit: bile ste brže, ja sam se prvo morala smijati zaključku
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)

Zadnje uređivanje Perzefona : 26.07.2015. at 18:14.
Perzefona is offline  
Old 26.07.2015., 17:24   #3730
Nitko mu nije zakomplicirao život time da može i s nominativom množine.
cirith is offline  
Old 26.07.2015., 17:40   #3731
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
edit: bile ste brže, ja sam se prvo morala smijati zaključku
Zaključak zlata vrijedi. Osvježio mi je dan.

Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Nitko mu nije zakomplicirao život time da može i s nominativom množine.
Danas malo sporije shvaćam pa, molim te, objasnik. Kako s nominativom množine?
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 26.07.2015., 18:07   #3732
Mislio sam na ženske (i još neke) imenice: dvije matere. Bez zanaglasne dužine.
cirith is offline  
Old 26.07.2015., 18:10   #3733
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Mislio sam na ženske (i još neke) imenice: dvije matere. Bez zanaglasne dužine.
Nije li matere genitiv jednine imenice mati?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Old 26.07.2015., 18:11   #3734
^Naravno da jest.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Old 26.07.2015., 18:12   #3735
Jest, kao i nom. mn.

P. S. Razlika je u naglašavanju. Zato sam to pisao. Kažeš dvije matere, ali bez dužine koju ima gen. jedinine.
cirith is offline  
Old 26.07.2015., 18:26   #3736
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Jest, kao i nom. mn.
Nešti logike. Padež nije određen samo oblikom, nego i funkcijom u rečenici, zaboga!
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Jest, kao i nom. mn.

P. S. Razlika je u naglašavanju. Zato sam to pisao. Kažeš dvije matere, ali bez dužine koju ima gen. jedinine.
Imenice srednjeg roda imaju posve jednak oblik za nominativ i akuzativ pa se u rečenici zna što je subjekt, a što objekt. Isto vrijedi i za imenice muškog roda koje znače nešto neživo. Kod živoga, u igru ulaze genitiv i akuzativ. Svi su ti oblici međusobno jednaki - i u pismu i u izgovoru.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 26.07.2015., 18:33   #3737
A ne, ne, cirith je ipak u pravu! Sinulo mi je maločas dok sam prala zube i dođem ovamo pa vidim da je već objasnio.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Old 26.07.2015., 18:59   #3738
Kasno se dižeš.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 26.07.2015., 20:29   #3739
Hahaha i pretpostavljala sam da je moje objašnjenje smijesno, al ko pita, ne skita! Hvala na odgovorima svima, sve ste mi lijepo objasnili
__________________
Oh my my my Im feeling high
My mind is gone
Im all alone
ortopiroksen is offline  
Old 26.07.2015., 21:23   #3740
Simpatično je bilo objašnjenje! I nema na čem, naravno.



Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Kasno se dižeš.
Ja ne, bijah tad budna već preko šest sati sigurno, ali mozak, mozak da. On u zadnje vrijeme veoma voli spavati ili makar kunjati u bilo koje doba i ništa me ne pita.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.