Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2008., 15:19   #941
Quote:
JUŽNJAK kaže: Pogledaj post
Govorio mu je istinu, a svi koji ne prihvate Krista prije smrti idu u vječnu propast mjesto se zove pakao) i nema više šanse za popravak. Zašto! Zato što je Bog Otac svega dao svoga Sina da vieše niko ne mora propasti.
Vidimo to s naše ograničene ljudske svijesti. Ako si ti kao otac i godpodar cijelog svijeta dao svoga sina kao žrtvu da bi cijeli svijet mogao živjeti u lubavi i radosti, sigurno nebi prešao preko njega i njegova imena, odnosno zanijekao ga i rekao da se to može postići i preko nekog drugoga ili neke tehnika, predmeta i sl.
Da zaključimo! kad se Gospodar pakla (ili kako ga kršćani zovu otac laži) obrati budističkim redovnicima onda ipak govori istinu.
To me zanimalo ovo je ipak tema o budizmu pa je to sve što me "zanimalo".
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 16:57   #942
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Da zaključimo! kad se Gospodar pakla (ili kako ga kršćani zovu otac laži) obrati budističkim redovnicima onda ipak govori istinu.
To me zanimalo ovo je ipak tema o budizmu pa je to sve što me "zanimalo".
Kad te ne zanima istina, tražiš gdje ćeš naći laž da bi u njoj imao razloga ostati jer je easy way. Ljubav prema istni će te osloboditi, a do tada se vrtiš oko planine jednim te istim putem razmišljajući kako doći do vrha koji ni sam Buda nije otkrio. Neću se više mješati da nebi šrekršio pravila postanja. Isus vas voli i jedva čeka da mu dođete u puninu punine radosti i svih mudrosti.
JUŽNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 01:45   #943
Quote:
JUŽNJAK kaže:
Meni je dovoljno da sam to čuo od propovjednika, a to je kao da ste vi čuli od svog Učitelja i dalje više ne provjeravate.
Nama nije dovoljno slijepo vjerovanje. Drugim rijecima, izjava tvojeg propovjednika je cista lazi i kleveta. Osim toga, mi provjeravamo svoje Ucitelje, svakodnevno. Svako ucenje koje ne moze izdrzati provjeravanje nije vrijedno prihvacanja, a tvoja zabluda o Buddhi je razotkrivena vrlo brzo. Jadno vam je to ucenje ako se gradi na lazima i klevetama. Jadni ste i vi ako ne provjeravate te lazi i klevete.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 01:49   #944
Quote:
JUŽNJAK kaže:
Ljubav prema istni će te osloboditi...
To si nam jako lijepo pokazao na svojem primjeru
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 01:51   #945
Nezaredjeni budisti slede pet osnovnih pravila (pańca sila), neku vrstu eticko minimuma:
1. Ne ubijaj
2. Ne kradi
3. Ne lazi
4. Ne budi razvratan
5. Ne uzimaj droge i ne pij alkohol

A evo kako ih je Thich Nhat Hanh lepo razradio:

PRVO PRAVILO
Svestan patnje izazvane razaranjem zivota, zavetujem se da cu negovati saosecanje i nauciti nacine da sacuvam zivote ljudi, zivotinja, biljaka i minerala. Odlucan sam da ne ubijam, niti da dopustim drugima da ubijaju; da bilo kakav cin ubijanja na ovome svetu ne opravdavam svojim razmisljanjem i svojim nacinom zivota.

DRUGO PRAVILO
Svestan patnje izazvane eksploatacijom, drustvenom nepravdom, kradjom i potcinjavanjem, zavetujem se da cu negovati saosecajnu ljubav i nauciti nacine da radim za dobrobit ljudi, zivotinja, biljaka i minerala. Zavetujem se da praktikujem velikodusnost, deleci svoje vreme, energiju i materijalna dobra sa onima kojima je to zaista potrebno. Odlucan sam da ne kradem i ne posedujem bilo sta sto treba da pripada nekome drugom. Postovacu imovinu drugih, ali cu sprecavati druge da izvlace korist iz ljudske patnje ili patnje drugih zivih bica na Zemlji.

TRECE PRAVILO
Svestan patnje izazvane zloupotrebom seksa, zavetujem se da cu negovati odgovornost i nauciti nacine da ocuvam sigurnost i integritet pojedinca, parova, porodica i drustva. Odlucan sam da ne stupam u seksualnu vezu bez ljubavi i vezanosti na duze. Da bih sacuvao srecu, svoju i drugih, odlucan sam da postujem svoje obaveze i obaveze drugih. Ucinicu sve sto je u mojoj moci da zastitim decu od seksualne zloupotrebe i da sprecim raspad bracnih veza i porodica zbog zloupotrebe seksa.

CETVRTO PRAVILO
Svestan patnje izazvane nepromisljenim govorom i nesposobnoscu da se saslusaju drugi, zavetujem se da cu negovati dobronameran govor i sposobnost slusanja drugih, kako bih i drugima doneo uzitak i srecu i oslobodio ih njihove patnje. Znajuci da reci mogu da stvore i srecu i nesrecu, zavetujem se da cu govoriti istinito, da ce moje reci podsticati samopouzdanje, zadovoljstvo i nadu. Odlucan sam da ne prenosim vesti za koje nisam siguran da su istinite i da necu kritikovati ili odbacivati stvari za koje nisam siguran. Uzdrzacu se od izgovaranja reci koje mogu izazvati podele ili svadju ili koje mogu izazvati raspad porodice ili zajednice. Ucinicu sve da izgladim i resim svaki konflikt, ma koliko on bio mali.

PETO PRAVILO
Svestan patnje izazvane nepromisljenim konzumiranjem, zavetujem se da cu negovati dobro zdravlje, i fizicko i mentalno, za sebe, moju porodicu i moje drustvo, vezbajuci se pazljivosti dok jedem, pijem ili bilo sta drugo unosim u sebe. Zavetujem se da cu uzimati samo ono sto cuva mir, blagostanje i radost u mome telu, u mojoj svesti i u kolektivnom telu i svesti moje porodice i sire zajednice. Odlucan sam da ne uzimam alkohol ili bilo sta drugo sto izaziva zavisnost, da ne koristim hranu ili druge stvari koje sadrze toksine, kao i da se klonim nekih emisija na TV, casopisa, knjiga, filmova i razgovora. Svestan sam da trovanje moga tela ili svesti ovim otrovima predstavlja izdaju za moje pretke, moje roditelje, moju zajednicu i buduce generacije. Radicu na tome da transformisem nasilje, strah, bes i zbunjenost u sebi, praktikujuci jednu takvu dijetu za sebe i za drustvo. Shvatam da je ispravna fizicka i mentalna dijeta kljucna za moj preobrazaj i za preobrazaj drustva.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 06:45   #946
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
To si nam jako lijepo pokazao na svojem primjeru
Ljubav se ne podruguje i ne govori grube riječi ama baš nikome.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 12:58   #947
Quote:
JUŽNI kaže:
Ljubav se ne podruguje i ne govori grube riječi ama baš nikome.
Mislim da nisu u pravu Juzni, izjava protiv Buddhe je razotkrivena kao neutemeljena i neistinita, a kada je to napravljeno, onda se na ljubav pozivate! Gdje je bila ta ljubav kada je onaj propovjednik smisljao svoje klevete i sirilo otrov svojih lazljivih propovjedi? Gdje je bila ta ljubav kada je sugovornik ovdje dosao prenositi takve neistine o buddhizmu (prije nego sto je provjerio da li su istinite)? Mnogi ljudi nius u stanju izdrzati razuman i otvoren razgovor duze od par minuta, ali se na ljubav pozivaju kada je njihova neukost ili zla namjera razotkrivena. Da li mi na teme o krscanstvu dolazimo i propovjedamo protiv Isusa i krscanstva?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 13:06   #948
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mislim da nisu u pravu Juzni, izjava protiv Buddhe je razotkrivena kao neutemeljena i neistinita, a kada je to napravljeno, onda se na ljubav pozivate! Gdje je bila ta ljubav kada je onaj propovjednik smisljao svoje klevete i sirilo otrov svojih lazljivih propovjedi? Gdje je bila ta ljubav kada je sugovornik ovdje dosao prenositi takve neistine o buddhizmu (prije nego sto je provjerio da li su istinite)? Mnogi ljudi nius u stanju izdrzati razuman i otvoren razgovor duze od par minuta, ali se na ljubav pozivaju kada je njihova neukost ili zla namjera razotkrivena. Da li mi na teme o krscanstvu dolazimo i propovjedamo protiv Isusa i krscanstva?
"Tko ima uho, neka čuje..." Žao mi je što nisam pročitao pravila Foruma na vrijeme i povodom uplitanja se ispričavam.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 13:25   #949
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Da li mi na teme o krscanstvu dolazimo i propovjedamo protiv Isusa i krscanstva?
Ne, ali niti ne odgovarate o NJemu kad vas se pristojno pita na vašoj temi.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 16:19   #950
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mislim da nisu u pravu Juzni, izjava protiv Buddhe je razotkrivena kao neutemeljena i neistinita, a kada je to napravljeno, onda se na ljubav pozivate! Gdje je bila ta ljubav kada je onaj propovjednik smisljao svoje klevete i sirilo otrov svojih lazljivih propovjedi? Gdje je bila ta ljubav kada je sugovornik ovdje dosao prenositi takve neistine o buddhizmu (prije nego sto je provjerio da li su istinite)? Mnogi ljudi nius u stanju izdrzati razuman i otvoren razgovor duze od par minuta, ali se na ljubav pozivaju kada je njihova neukost ili zla namjera razotkrivena. Da li mi na teme o krscanstvu dolazimo i propovjedamo protiv Isusa i krscanstva?
Možda sam krivo shvatio o sugovorniku koji je ovdje došao prenositi takve neistine... jer ja sam Južnom postavio pitanje vezano za onaj link jer po onom linku čak i Jamarađa propovjeda o Isusu što je očigledni paradoks kojeg ne treba niti komentirat. Nadam se da nisam krivo shvaćen ako se na mene mislilo kao na sugovornika?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 19:18   #951
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Ne, ali niti ne odgovarate o NJemu kad vas se pristojno pita na vašoj temi.
A o Kome to, ako smem pitati...
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 23:01   #952
budizam me kao religija uvijek privlačila
 
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 10:25   #953
Quote:
bumbar kaže:
Ne, ali niti ne odgovarate o NJemu kad vas se pristojno pita na vašoj temi.
Uvijek odgovaramo na sva pitanja. Pogledaj samo kako je Sati pristojno odgovorio na nesto sto uopce nije bilo niti pitanje, nego tvrdnja na kojoj je dosao ovdje propovijedati protiv buddhizma. Da je pitao dobio bi sve odgovore, ovako je dosao blatiti na osnovu necega sto je tek nacuo i nije mu niti bilo stalo da provjeri da li je istinito. Takvu razinu rasprave ovdje ne podrzavamo.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 10:29   #954
Quote:
pukovnikz kaže:
Možda sam krivo shvatio o sugovorniku koji je ovdje došao prenositi takve neistine... jer ja sam Južnom postavio pitanje vezano za onaj link jer po onom linku čak i Jamarađa propovjeda o Isusu što je očigledni paradoks kojeg ne treba niti komentirat. Nadam se da nisam krivo shvaćen ako se na mene mislilo kao na sugovornika?
Nije se to odnosilo na tebe Pukovnice, nego na sugovornika Juznjaka. Vidim da je dobio zabranu, tako mu treba. Svaka cast moderatoru!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 13:25   #955
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
A o Kome to, ako smem pitati...
O Isusu

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=915

dva puta sam pitao par stranica prije.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 13:27   #956
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Uvijek odgovaramo na sva pitanja.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=915

?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 13:42   #957
E, Bumbaru, svaka cas, u pravu si. Izgleda da ti na to nitko nikada nije odgovorio. Neoprostiva omaska. Evo, ja cu za koju minutu, imam samo neki mali zadatak da obavim u preduzecu, pa kada se vratim nazad u ured javljam nesluzbeni stav po tom pitanju. A za sluzbeni ce mjerodavno odgovoriti Sati, jer je on izravni i ovlasteni predstavnika tajlandske sumske skole theravada buddhizma na ovom podrucju. Samo sto ti on rijetko izlazi iz te svoje sume za koju je ovlasten, pa koji dan moras pricekati dok Sati izadje iz meditacije.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 15:42   #958
Kao sto rekoh, moje misljenje moze biti samo vrlo nesluzbeno, jer osobno nisam buddhist, nego samo simpatizer. Koliko sam razumio jedno i drugo ucenje, medju njima postoji nekoliko razlicitosti i slicnosti:

Prvo sto se tice cilja, cini mi se da naizgled krscanstvo nigdje ne daje vrlo jasno objasnjenje sto je priroda cilja kojem tezi. Dobro, Bog, ali kako dozivljava tog Boga? To je ostavljeno na osobnu prosudbu vjernika. Buddha je po tom pitanju naizgled mnogo odredjeniji je je na nekoliko mjesta pokusao objasniti (ako je to uopce moguce) nirvanu koja je utrnuce, dokinuce, svih ogranicenosti pojavnoga ili pojedinacnoga. S druge strane niti Buddha ne moze jednoznacno odrediti nirvanu, pa je gotovo uvijek opisuje negativnim pojmovima tj. sto ona nije, ili cega u njoj nema. Iako obije skole ne mogu dati vrlo jednoznacan odgovor, dobiva se dojam da je Buddha to pokusao na mnogo dublji nacin.

Po pitanju prakse krscanstvo je put predanosti, a buddhizam put sabranosti paznje. Zato buddhisti meditiraju, a krscani mole, pjevaju i slave Gospoda. Po pitanju pristupa buddhizam je uglavnom monisticki. To se osobito odnosi na mahayana buddhizam koji je izrazito monisticki (uci da je sve sto postoji ispoljenje Buddhine prirode), dok je theravada buddhizam vise pluralisticki sustav (uci da postoje razlicite sastojnice pojavne stvarnosti, od kojih niti jedna nije sustina sama po sebi, tek sa obustavom djelovanja tih sastojnica tj. nirvanom, njihovim utrnucem, dolazi do spoznaje stvarnosti koja ih nadilazi). Krscanstvo je uglavnom dulalisticki sustav, ponekad cak s elementima politeizma, pri cemu su Bog, Vrag i tvarni svijet tri posve zasebne sustine. Bog i Vrag dva nezavisna aktivna nacela, a tvarni svijet pasivno ali nezavisno polje njihovog medjudjelovanja. Krscanstvo je po tom pitanju vrlo nejasno. Mora se priznati da krscanstvo u tragovima ima(lo) i jednu monisticku tradiciju, koja je nazalost namjerno unistena ili nenamjerno zaboravljena i zanemarena. Mnogi su krscanski mistici gorjeli na lomacama zbog uvjerenja da izmedju Boga u svijeta nema razlike ili zbog uvjerenja da je Bog izvor i dobra i zla. Upravo je ova (od krscana zanemarena) monisticka priroda krscanstva bila poticaj mnogim monistima s Istoka da u krscanstvu prepoznaju sebi vrlo blisko ucenje. To je nazalost gotovo redovito izazivalo jednaku sablazan dualistickih krscana na Zapadu kakvu su izazivali i zapadni monisticki pokusaji tumacenja krscanstva, pa se na tom tragu nije moglo uspostaviti jedinstvo u dijalogu. Ipak, treba priznati da buddhisti nisu predvodili ovakve pokusaje tumacenje Krista kao misticnog yogina, nego su oni uglavnom dolazili iz bastine ili vedantinske ili tantricke hindu yoge.

Na etickom planu su ove religije najslicnije. Obije vrlo jasno zastupaju jednostavna i univerzalna eticna nacela. Obije naglasavaju potrebu poniznosti, jednostavnosti i siromastva te obije zagovaraju postojanje laickog i monaskog reda (zajednice) sljedbenika. Krscani su skloni pravocrtnom poimanju vremena na cijem kraju je Sudnji dan. Buddhisti nemaju takvo ocekivanje i za njih je vrijeme vjecno (dok traje, tj. dok se ne dokine u osobnoj nirvani). Za krscane su prokletstvo i kazna vjecni, za buddhiste nista nije vjecno i nista nema zasebnu i trajnu sustinu, pa tako niti kazna. Raj i pakao postoje, ali traju ograniceno vrijeme sukladno kolicini dobre ili lose sudbine (karme). Za krscane je cilj doci u raj i gledati Boga. Za buddhiste je cilj dospjeti u nirvanu, stanje u kojem nema nikakvih odnosa, nema izvanjskog i unutrasnjeg, pa ne moze postojati niti razlika izmedju onoga tko gleda i onoga u sto se gleda, ne moze postojati niti osjecaj zasebnog postojanja i sl. Mene to podsjeca na izjavu vedantinskog ucitelja Svamija Maheshvaranande (Joga u svekodnevnom zivotu) koji je prilikom jedne posjete Zagrebu porucio: pokazat cu vam mjesto bolje od raja!

Tako, to su neka moja vrlo laicka razmisljanja o razlikama i slicnostima krscanstva i buddhizma, ali ces za to ipak trebati cuti i misljenje ljudi koji se smatraju buddhistima.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 16:42   #959
Isus je jednom prilikom rekao: Kraljestvo je božje u Vama!!!
Budite savršeni kao vaš nebeski Otac!
Ja i moj Otac smo Jedno
Mislim da ovo što sam napisao ne razlikuje se od NIRVANE!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 11:15   #960
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
O Isusu

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=915

dva puta sam pitao par stranica prije.
Da, sad vidim.
Niko ovde ne na forumu ne radi profesionalno, pa da mora da odgovara na postavljena pitanja. Tako da nema mesta ljutnji

Što se mene lično tiče, nisam odgovarao prvo zato što je Buda živeo nekih pet vekova pre Hrista, tako da u Budinom učenju (koje donekle poznajem) naravno nema ništa o Hristovom. A što se tiče upoređivanja dve religije, ne osećam se kompetentnim za to, pa bolje da ćutim

Naravno, to ne znači da ne treba i dalje da pitaš ako te nešto zanima u vezi sa temom.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:47.