Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2010., 13:05   #1
Kako izračunati račun za struju?

Poštovani,

Nedavno sam ukinuo trajni nalog za struju u banci, nakon toga počeo je nered.
Naime, na račun je stizalo svaki mjesec (po izvještajima) naplata koje su znale biti astronomske, pogotovo u 11, 12, 1 i 2 mjsescu gdje su rate struje iznosile po 1500 kn, mjesečno! Nikako mi nije bilo jasno zašto tolike cifre jer živim sam i nemam ljevaonicu u kući. Istina je da imam 2 termoakumulacione peći i da tu i tamo znam upaliti klime jer prostori u kući su veliki i svjestan sam da postoji "potrošnja", međutim nakon tog perioda počeli su stizati mali računi koji su znali biti i smješnji. U razgovoru sa poznanicima rekli su mi da računi stižu paušalno sukladno potrošnji prethodnih godina. Nakon što sam ukinuo trajni nalog nikakav račun mi nije stigao u sandučić sve dok nisam išao u HEP pa su mi rekli da ide polugodišnje?????? Sada, dok je račun bio preko banke stizalo je mjesečno a sada kako je ukinut sada je polugodišnje? Dobro rekoh, i odlučio sam da ću računati svaki mjesec i zbrajati sam račune pa ću im plaćati realnu potrošnju a ne ono što oni žele. Onda sam se iznenadio jer imam trotarifno brojilo i uopće mi nije jasno šta i kako se izračunava jer na HEP-ovoj stranici nema nikakvih objašnjenja za trotarifno brojilo.

Molim za pomoć, unaprijed hvala.
Bobulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 13:31   #2
HEP očitava brojila u kućanstvima svakih 6 mjeseci, ili dva puta na godinu. Pretpostavljena potrošnja za to razdoblje plaća se u mjesečnim ratama, a razlika po obračunu izračunava se (i plaća) nakon očitanja.

Trotarifni sustav je uveden 2000-te godine, i ukinut 2002.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 13:37   #3
@ Champ, hvala na brzom odgovoru. Znači moje brojilo unatoč što piše da je trotarifno očitava šta sada? Jednu tarifu ili dvije? Ja čujem kada se oko 22h prebaci sklopka. Mene interesira zapravo koje broje moram i kada čitati da bi izvršio obračun jer mi se neda ih više kreditirati, radije bi plaćao mjesčnu naknadu sam izračunavajući struju.

Hvala
Bobulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 13:56   #4
gle, imaš dvije tarife vjerojatno...

svaka tarifa ima svoju cijenu BEZ PDV-a...recimo, mislim da je moja tarifa 0,72 kn/kw...imaš cijenik kod njih na stranici...

i kad si vidiš po danu/mjesecu koliko trošiš, mjesečno na taj iznos dodaj 40% od oka, tu ti je i pdv, i ostale naknade i sigurno nećeš pogriješiti

još ćeš biti i par desetaka kuna u pretplati...

inače, uzmi nečiji račun i tamo ti pišu sve naknade i cijene koje ulaze, nije teško napraviti
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 13:56   #5
Umjesto tri tarife, tebi se mjere i obračunavaju samo dvije tarife. Pomnožiš količine kWh u tim tarifama sa njihovom cijenom, dodaš mjesečnu naknadu od 14,5 kn, i to je to.

http://www.smbwireless.hr/potrosnjastruje.htm
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:05   #6
Ustvari, zaboravio sam na novčane potpore građanima i kućanstvima, koje je uvela Vlada RH:

http://www.hep.hr/ods/kupci/racun.aspx
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 15:11   #7
Prvo i osnovno da bi si sam obračunavao struju i po tom obračunu plačao moraš prvo sklopiti ugovor s elektrom i na taj račun ti onda elektra zaračunava nekakvu naknadu. Mislim da je nekih 20-30 kn mjesečno ako ne i više....
Ukoliko nemaš taj ugovor elektra ti ne priznaje tvoj obračun i ukoliko ne plačaš njihove akontacije nego uplačuješ potrošnju dobit češ opomene a recimo ja sam osobno imao slučaj da su mi isključili struju.
Kad je napravljen obračun ispalo je da sam platio upravo onolko kolko je potrebno ali bez obzira su mi isključili struju.....
Zato bolje plačaj te njihove akontacije nego da kasnije moraš plačati još ponovna uključivanja na mrežu....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 16:52   #8
Govorim iz iskustva od 8 godina samostalnog obračunavanja:
- ugovor o samoočitanju sa HEP-om ti nije nužno potreban, ali ako ga želiš onda te to košta cca 10 kn mjesečno
- opomena ti neće doći ako uplaćuješ iznose koji ne odstupaju previše od njihovih rata
- ako se opomena i desi (meni se baš jučer desila) onda ih nazoveš na telefon, kažeš trenutno stanje brojila i oni ti naplate razliku (ako ti je obračun kroz mjesece točan onda je to minimalno - meni je bila razlika od 17 kuna)
- ako svaki mjesec nosiš stanje brojila na HEP onda ti oni taj obračun i naplate cca 25 kn

Osim toga uvijek možeš sa HEPom dogovorit manje rate i onda nikad nećeš uplatiti premalo i nikad nećeš dobit opomenu.

Ovaj sistem apsolutno funkcionira i najpošteniji je način plaćanja (barem za nas potrošaće).
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:21   #9
Moje iskustvo je slijedeće: svaki mjesec (oko 15. u mjesecu) uplaćujem račun po izračunu potrošnje u prošlom mjesecu.
Znači,
1. broj kWh jeftine pomnožen sa cijenom jeftine plus
2. broj kWh skupe pomnožen sa cijenom skupe plus
3. mjesecna naknada plus
4. ukupni broj kWh pomnožen sa cijenom po kWh za obnovljive izvore
Na sve nadodaš PDV i to je to.

ALI, ovo funkcionira bez problema ako si u plusu po njihovoj procjeni.
Radi pojašnjenja uzmi primjer da npr. 01.01.u godini stigne obračun po kojem si 31.12. prethodne godine bio na nuli, tj. platio si točno koliko si potrošio. I oni ti za slijedećih 6 mjeseci pošalju uplatnice 200kn mjesečno s datumom plaćanja 15. u mjesecu.
Ako npr. 20. u mjesecu nisi platio račun, oni smatraju da si u minusu i šalju ti opomenu.
Ako odmah prvi dan uplatiš 1200kn za cijelih pola godine, miran si do novog obračuna, tj. dok ne vide koliko si potrošio pa ti ne traže još ili ne priznaju višak. 6 mjeseci ti neće slati opomene, iako ne uplaćuješ svaki mjesec.

Zato si odredi prihvatljivu rezervu i uplati je odmah, npr. iznos od pola mjeseca uplati 01.01., a onda 03.02. uplati izračunatu ratu do 31.01. I naravno, ne smiješ pasti u “minus“ s njihove točke gledišta.

Ja na sebi imam tri brojila i nitko se nije bunio kad plaćam. Na jednom brojilu (moje kućanstvo) sam izračunao ukupnu godišnju potrošnju, podijelio je s 12 i taj iznos počeo plaćati 01.05. Tako mi se ljetna rata povećala, ali mi se na jesen nakupilo dovoljno masti koju ću grickati u gladnim zimskim mjesecima kad se više troši, a treba preživjeti prvi mjesec nakom pijanog prosinca... Korist je obostrana, ja njih pola godine kreditiram, pa se ne bune, a meni je iznos računa za struju poznata stavka i nema iznenađenja.

Na drugim brojilima imam ovaj prije objašnjeni princip, malo stavim u preplatu, pa uplaćujem koliko trošim. I opet svima dobro, ja u preplati, koju držim konstantnom jer je ne iskoristim na kraju obračunskog razdoblja, a znam koliko trošim i opet nema iznenađenja. I naravno, ne plaćam tih 20-30kn mjesečno po brojilu (iz nekog posta prije) da bi mi oni izračunali ono što sam ja već prije doma izračunao...
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 13:09   #10
Prporučam ti da koristiš web aplikaciju http://ocitanja.hep.hr/

Dakle očitaš brojilo na dan plaćanja i napraviš probni obračun i platiš po tome koliko ti je izračun izbacio.

Ako dođe opomena vrijedi prinip zovem i dostavljam stanje.

Inače na webu imaš prćenja potrošnje kroz godine, izdne akontacije itd.

Jedino se tako dostavljeno stanje "ne računa" kao službeno očitanje, ali se evidentira u sustavu.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 17:23   #11
ja dobivam račune uredno svaki mjesec ali radi svoje evidencije si svakog prvog u mjesecu očitavam struju i onda ako mi se stvori veća razlika prije njihovog očitanja, ja uplatim preko net bankinga tu razliku.
nikada mi nisu računali dodatnu naknadu za samo očitanje niti mi slali opomenu.
kako je već netko napisao provjeriš si na njihovoj stranici probni račun i platiš sve i onda svakog prvog si očitavaj struju i uplaćuj.
cijena kod dvotarifnog brojila ti je
VT 0,75 kn/kWh +PDV
NT 0,38 kn/kWh +PDV
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 22:57   #12
izračun cijene potrošene struje

može li mi netko izračunati koliko sam dužan hepu ako sam od 1.11. do 1.12. potrošio 78kWh, jednotarifno brojilo (ako se ne varam cijena 0.7042kn po kwh), plava tarifa, stan tj vlasnik ima potporu za korisnike koji godišnje potroše u rangu 0-2000kWh. kolko ta potpora mjesečno iznosi, pojma nemam.


išao sam danas na elektru i veli mi žena da sam trebao doći kod nje kad sam se useljavao u taj stan da mi napravi obračun s 1.11., sad mi je izdala neki račun na kojem mi ništa nije jasno, a piše da je razdoblje tog obračuna od 20.9. do 1.12., s tim da je potrošeno 196kwh, a plaćena jedna rata od 99,25kn i po tom njezinom računu ja trebam platiti oko 88kn još, za ovaj mjesec.

zato molim nekog ako ima pojma kako dobiti približnu cijenu struje koju bih ja morao platiti za ovaj mjesec iz onog gore boldanog dijela.

hvala.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 01:00   #13
struja

Baš sebi nešto računam pa da ti pomognem.

"Ako je potrošnja u obračunskom razdoblju ekvivalentna godišnjoj potrošnji od 0 do 2.000 kWh godišnje – kompenzirat će se iz državnog proračuna Republike Hrvatske ukupni iznos povećanja cijene električne energije u odnosu na prije važeći iznos" (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/340089.html)

A kako su cijene tad narasle mislim 20%, računaš da je cijena tvog kW 0.7042kn minus cca tih 20% koji se plačaju iz proračuna.
Dakle:
78kw*0,59 + 16 (neka naknada) + 78kW*0,0089(opet neka naknada)
Dodaš PDV
I dobiješ 76,18 kn.

Ovih 88 bi bilo da je izračun na bazi cijene bez ikakve potpore.
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 11:28   #14
hvala
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 22:25   #15
http://ocitanja.hep.hr/

Ovdje treba unijeti stanje i odmah se sazna koliko trebate platiti
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 10:24   #16
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
http://ocitanja.hep.hr/

Ovdje treba unijeti stanje i odmah se sazna koliko trebate platiti
Sva su vaša očitanja obračunata i računi vam poslani (ili će uskoro biti) poštom.
Ako želite napraviti probni obračun, morate dostaviti novo očitanje.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 17:50   #17
Angry Novi računi za struju

stan 80 m2

stari mjesečni obračuni 145,53 kn

preplatili smo struju za 221,57 kn

potrošili smo 553 kWh po višoj tarifi i 430 kWh po nižoj tarifi --> UKUPNO 983 kWh u razdoblju od 17.10.211. - 14.4.2012.

ALI, nove rate su nam 232 kn

kako je to moguće

što napraviti, jer smo podstanari u stanu, a na elektri su mi rekli da rate može osporiti samo vlasnik stana....koji živi u Njemačkoj i i nisam ga vidjela otkad sam iznajmila stan prije 5 godina....pa neću plaćati struje za godinu dana


stanje brojila


17.10.2011.

R1 53370

R2 91110


14.4.2012.

R1 53923

R2 92540


potrošili smo 553 kWh po višoj tarifi i 430 kWh po nižoj tarifi --> UKUPNO 983 kWh


ne razumijem ove nove rate

stanje brojila na današnji dan 16.5.

R1 54014

R2 92614

to znači da smo od 14.4. do 16.5. potrošili 92 kWh po višoj i 74 kWh po nižoj tarifi...

naš tarifni model je bijeli

92 x 1,14 kn/kWh = 105 kn
74 x 0,56 kn/kWh = 42 kn

ukupno --> 147 kn


a uzela sam u obračun nove cijene od 1.5. s pdv-om 25 %...to znači da smo potrošili i manje, jer je polovica struje potrošena po staroj nižoj cijeni....

a oni meni uzeli 232 kn...već sad tek za 1. ratu sam preplatila 85 kn
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 18:34   #18
Iznos akontacije izračunava se na temelju potrošnje u istovjetnom razdoblju prošle godine, ne prema potrošnji o kojoj govorite.

Zašto? Obračun se vrši dvaput godišnje, svakih 6 mjeseci. Uzmimo primjer da ste među kupcima koji se obračunavaju u ožujku i rujnu. To znači da obračun u ožujku sadrži potrošnju za listopad ("prošle godine"), studeni, prosinac, siječanj ("ove godine"), veljaču i ožujak. To su zimski mjeseci i potrošnja je - u principu - veća nego ljeti.

Obračun u rujnu sadrži potrošnju iz travnja, svibnja, ..., kolovoza i rujna kad je potrošnja značajno niža. Budući da u rujnu dobivate uplatnice koje ćete plaćati tijekom zimskog razdoblja, ima logike da se iznosi izračunaju prema potrošnji iz odgovarajućeg prethodnog razdoblja (a to je "prošla zima"). Kad bi se uzimala potrošnja iz zadnjih 6 mjeseci, rate bi bile niske i u ožujku biste dobili dug po obračunu, i to VELIK dug. Isto tako, u rujnu biste imali VELIKU preplatu. Čemu? Nema smisla - ideja je plaćati iznose čim sličnije stvarnoj potrošnji.

Ako se potrošnja značajnije poveća ili smanji, trebate očitati brojilo, otići u Elektru i na šalteru zatražiti korekciju iznosa akontacijskih rata.

Dakle: sav račun koji ste napravili je (vjerujem) OK, ali s krivim vrijednostima potrošenih kWh. Probajte još jednom, ali uzmite vrijednosti s prethodnog obračuna (ako negdje čuvate stare račune). Ne zaboravite da su se - osim cijene kWh - promijenili i iznosi stalne mjesečne naknade, iznos za poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora, kao i PDV.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:20   #19
potrošnja za razdoblje 28.4. - 17.10.2011. bila je 810 kWh po višoj i 485 kWh po nižoj tarifi --> ukupno 1295 kWh

iznos računa je bio 180 kn mjesečno....preplata na kraju tog razdoblja je bila 10 kn....

naknade su iste --> za mjernu i opskrbnu uslugu 16 nečega, za poticanje proizvodnje 0.0050 nečega

ali, mene zanima, jel moguće plaćati po potrošnji svaki mjesec....

jer pretpostavljam da je ovo dobro izračunata potrošnja od 14.4. - 16.5....do 14.4. je plaćena sva potrošnja struje
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:24   #20
Eto lani ti je u ljetnima mjesecima bila 180 kuna, uračunaj poskupljenje i to ti je tu negdje.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.