Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2006., 22:33   #41
DarthFlake je u postu 21 u detalje točno opisao osobu s kojom sam provela dugo vremena, duuuugo, predugo.
Samo što nisam znala da je to p/a, pojma nisam imala.
I stvarno se ispostavilo da je jako nezreo i izraziti egoist.
Gotovo me uništio kad su došle životne obaveze koje nisam mogla sama ispuniti nego se očekuje da ih obavljaš u paru, partnerski.
Poučena vlastitim iskustvom predlažem bijeg od takve osobe, ako je to moguće (dakle, nije roditelj, brat ili sestra; a i od njih se može distancirati).
Very bad, indeed.
__________________
I had no shoes and complained, until I met a man who had no feet.
Almorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 20:30   #42
Quote:
DarthFlake kaže:
ma mjesavina je to i nezrelosti i sebicnosti i p/a pod kamuflazom nekakve brige i bliskosti..
ovo sjest za stol..oh da samo znate koliko to ne funkcionira i koliko se u roku od par sekundi pojavljju glavobolje i visoki tlak i ...

jer pazite nije problem u drugoj strani nego u mom ne shvacanju da se sve to radi za moje dobro..

taroth radim na tome
Ista stvar,sad se osjećam loše jer uopće pišem o tome sranje-ja nisam upoznala zbrkaniju ženu od moje stare..Ona mene zaista voli..Bed je što sam i ja postala takva osoba..Jako sam nesigurna i jako pasivna,htjela bih da je drugačije-stalno sam na rubu nekom..Uvjerena sam da mi treba podrške-ono malo ljubavi,i "puštam te"..A moja stara mene nikad nije htjela pustit-zato sam sad u kurcu-nesposobna za ništa i davež od osobe-jer se bojim bilo šta napravit odmah-sve odgađam,dani idu..A htjela bih bit korektna osoba..Mogu li krenut u život sama bez podrške svoje stare..sa starim je još teže..možda fakat čovjek može sve sam,možda mamina ljubav i prijateljska ljubav koju trenutno baš i ne zaslužujem nije najbitinija za postati kvalitetan čovjek..ako oslobodim svoju agresivnost-možda budem imala priliku za postati dobar prijatelj,zaposlenik,itd.Jel moguće?
mijau19ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 22:20   #43
Quote:
DarthFlake kaže:
Pročitala sam ovaj opis i čini mi se da nikad nisam upoznala takvu osobu ili se bar ne sećam.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 09:02   #44
Mislim da takvim ljudima treba izravno dati do znanja da ne pušiš njihove fore. Ja kažem: "Nisam raspoložena za tvoju pasivnu agresiju", dignem se i odem. Njih ne možeš promijeniti, možeš promijeniti samo sebe i dovesti se do stupnja kad te to ne uzrujava. Na kraju krajeva, ta osoba ima problem, ne ja, pa zašto da se ja uzrujavam?
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 12:38   #45
Agresija ne može biti pasivna po definiciji riječi.

Postoji potisnuta, tj latentna-(prikrivena agresija.)
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 16:16   #46
Pasivni agresivci

Naslov više manje sve govori, ali evo i kratki članak http://www.danas.rs/dodaci/psihologi...news_id=195969

Spletom okolnosti, koje nisu ni bitne za temu, moram biti u kontaktu sa takvom osobom, i ignoriram nju potpuno, niti se mislim zamarati tuđim glupostima, niti želim na kraju krajeva.
Pasivci su po mom iskustvu poprilično dvolični i manipulativni ljudi, ali i do jedne mjere su mi nevjerojatni jer su teška suprotnost meni, otvoreno agresivnoj
I popriličan broj ljudi se tako ponaša, nekima je to stalan obrazac, nekima ne, sigurno sam i sama bila ponekad takva.

Imate li vi iskustva sa takvim ljudima? Da li uopće ima smisla konfrontirati ih ili ignor?

Potražila sam temu, našla neku iz 2006 pa ako treba spojite, ili ne.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 18:05   #47
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Naslov više manje sve govori, ali evo i kratki članak http://www.danas.rs/dodaci/psihologi...news_id=195969

Spletom okolnosti, koje nisu ni bitne za temu, moram biti u kontaktu sa takvom osobom, i ignoriram nju potpuno, niti se mislim zamarati tuđim glupostima, niti želim na kraju krajeva.
Pasivci su po mom iskustvu poprilično dvolični i manipulativni ljudi, ali i do jedne mjere su mi nevjerojatni jer su teška suprotnost meni, otvoreno agresivnoj
I popriličan broj ljudi se tako ponaša, nekima je to stalan obrazac, nekima ne, sigurno sam i sama bila ponekad takva.

Imate li vi iskustva sa takvim ljudima? Da li uopće ima smisla konfrontirati ih ili ignor?

Potražila sam temu, našla neku iz 2006 pa ako treba spojite, ili ne.
Imala sam okvirno znanje o pasivnoj-agresiji, ali sad kad sam pročitala ovo, mislim da su apsolutno svi pasivno-agresivni, ovisno o situaciji, pa i ja. Ali ti pitaš što napraviti - ignore je sasvim u redu, ali još je bolje potući ih vlastitim oružjem. Izvrtanjem riječi, izmišljanjem gluposti, nabijanjem krivnje. Naravno ovisi koliko te osoba živcira. Koliko je ogrezla u pasivnoj-agresiji. Da li je patološki oblik ili se može s njom razgovarati.
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:43   #48
Quote:
mad cat kaže: Pogledaj post
Imala sam okvirno znanje o pasivnoj-agresiji, ali sad kad sam pročitala ovo, mislim da su apsolutno svi pasivno-agresivni, ovisno o situaciji, pa i ja. Ali ti pitaš što napraviti - ignore je sasvim u redu, ali još je bolje potući ih vlastitim oružjem. Izvrtanjem riječi, izmišljanjem gluposti, nabijanjem krivnje. Naravno ovisi koliko te osoba živcira. Koliko je ogrezla u pasivnoj-agresiji. Da li je patološki oblik ili se može s njom razgovarati.
Dobro članak je ono, baza. naravno ima bezazlenih primjera kad se povremeno tako ponašamo a ima i patologija.
rekla bi da je patologija, ipak ima 60+godina.
Nego, živcira me što sve radi kako da kažem neprimjetno, ilti kad nju se konfrontira uvijek se može izvući da smo mi krivo shvatili i da ona nije tako mislila.
Bolesno.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 09:09   #49
Nemoj ju konfrontirati jer si u tom slučaju ti bad wolf i tu nema kraja. Dakle argumenti će biti "vidiš, ti se uvijek želiš svađati, ja sam ti samo htjela reći da... blablabla a ti si me odmah napala" itd.itd. kaj već može smisliti
u tom se možeš vrtiti vez prestanka, jer pasivni agresivac uživa u maltretiranju. Dakle... ili ignore ili mlati istim oružjem ako imaš živaca za to. Dakle, iziritiraj tu osobu do krajnjih granica, jednim staloženim baljezganjem gluposti i izvrtanjem riječi. Like this
Drugi put će si osoba razmisliti da li će stobom ulaziti u rasprave, obzirom da je ona sama izbačena iz takta i nije joj na kraju baš bilo gušt maltretirat te. Najvjerojatnije će si onda naći drugu žrtvu.
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 09:19   #50
pasivni oblik agresije može bit i depresija (i spram sebe i okoline), a čini mi se da je i psihopatima to najslađi oblik agresije.
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 07:35   #51
Ajd da dignem malo temu jer me nešto stvarno zaintrigiralo. Obitelj mirna, patrijarhalna, 4 člana, otac , majka i 3 kćeri. Nikad, ali nikad povišen ton, gotovo sve ispod glasa i svak se sa svakim slaže. Oca, blagog čovjeka, svi slušaju kao boga i sve se vrti oko njega. U životu si stol nije postavio, sve za njega. Žena ga tretira kao dijete od 5 godina, doslovno. Nema neposluha, svi radosni, a kćeri se ponašaju kao curice prema tati i mami, a imaju 40-55 g.!? Tata je 77 g. i sa ženom su trzavice, ali nikad pred drugima. On je na van vrlo miran čovjek, izgleda strašno nevino, a opet je cijeli život po njegovom? Nikada tati nije odbijena naredba u cijelom životu iako ima toliko gluposti da nije za vjerovati, čovjek je gotovo nepismen. Uvijek je u pravu i ponavljam_ nikada mu se (ni mami) kćeri nisu suprostavile. Puno se i ne priča, a kad se priča u pitanju su floskule i uigrane rečenice i predstava.Ljutnja, bijes, iznošenje svog mišljenja - ne postoji!!! Naravno da su tu žene ponižene maksimalno (moje mišljenje), itd..... ali im to nije jasno. Za riječ samopouzdanje nisu ni čule. Dvije su i visokoobrazovane!? Kakva je to obitelj i odgoj? Otac? Pasivna agresija?
leo mesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:50   #52
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Ajd da dignem malo temu jer me nešto stvarno zaintrigiralo. Obitelj mirna, patrijarhalna, 4 člana, otac , majka i 3 kćeri. Nikad, ali nikad povišen ton, gotovo sve ispod glasa i svak se sa svakim slaže. Oca, blagog čovjeka, svi slušaju kao boga i sve se vrti oko njega. U životu si stol nije postavio, sve za njega. Žena ga tretira kao dijete od 5 godina, doslovno. Nema neposluha, svi radosni, a kćeri se ponašaju kao curice prema tati i mami, a imaju 40-55 g.!? Tata je 77 g. i sa ženom su trzavice, ali nikad pred drugima. On je na van vrlo miran čovjek, izgleda strašno nevino, a opet je cijeli život po njegovom? Nikada tati nije odbijena naredba u cijelom životu iako ima toliko gluposti da nije za vjerovati, čovjek je gotovo nepismen. Uvijek je u pravu i ponavljam_ nikada mu se (ni mami) kćeri nisu suprostavile. Puno se i ne priča, a kad se priča u pitanju su floskule i uigrane rečenice i predstava.Ljutnja, bijes, iznošenje svog mišljenja - ne postoji!!! Naravno da su tu žene ponižene maksimalno (moje mišljenje), itd..... ali im to nije jasno. Za riječ samopouzdanje nisu ni čule. Dvije su i visokoobrazovane!? Kakva je to obitelj i odgoj? Otac? Pasivna agresija?
tu su porodice koje nam naizgled deluju idealno,a iza vrata ko zna sta se desava...oni su tako naviknuti da funkcionisu,da se problemi zatrpavaju pod tepih...otac je verovatno uneo strahopostovanje u decu...
dudaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 17:38   #53
Quote:
dudaa kaže: Pogledaj post
tu su porodice koje nam naizgled deluju idealno,a iza vrata ko zna sta se desava...oni su tako naviknuti da funkcionisu,da se problemi zatrpavaju pod tepih...otac je verovatno uneo strahopostovanje u decu...
Pa to znam i ja, ali kako, zašto, jel moguće, malo materijala?!
leo mesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 18:43   #54
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Pa to znam i ja, ali kako, zašto, jel moguće, malo materijala?!
to je sistem zivota po kome su oni od samog pocetka navikli da zive...kako??'isto kao sto imas porodice u kojima clanovi sednu,medjusobno razgovaraju kako bi resili problem.mirno,stalozeno se nose sa zivotom....tako imas i ove druge...njima je lakse da tako zive...za drugi sistem neznaju..a mislim da nisu ni svesni svog nacina zivljenja.za njih je to prosto normalno...oseti se tenzija,nervoza,ali ne aktivna agresija,nego bas pasivna...svi su kao tempirane bombe..a naizgled ok...bila sam clan pasivno-agresivne porodice,pa ti na osnovu toga govorim svoje iskustvo...imas ljude koji jednostavno nemogu da se suoce sa problemom,okrecu glavu,...a unutar pucaju...i tu obicno dodje do psihosomatske bolesti..ili bega u neki porok..
dudaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 05:33   #55
Prepoznajete li pasivno agresivne osobe?

Znate to su one osobe koje jako dobro skrivaju svoju agresivnost. Dobro, možda ne baš "jako" dobro, jer se provale agresije tu i tamo događaju, no ključ je kod pasivno agresivnih da te provale nisu česte. Recimo jedanput godišnje ili jedanput u nekoliko godina.

Osobno, pasivnu agresiju zamišljam kao aktivni vulkan duboko ispod površine mora. Površina mora je mirna, a ispod nje sve ključa i vrije. Povremeno vulkan probije površinu i tada sve proključa. No, kad se ispuše (eksplodira) vulkan se ponovno vrati pod površin, gdje nastavlja ključati do idućeg puta kad postane vidljiv. Poanta gornje metafore je da je vulkan stalno prisutan.

Evo i par podpitanja:
1. Zašto su takve osobe pasivno agresivne?
2. Znače li dugi razmaci među vidljivim erupcijama da imaju visoku samokontrolu?
3. Što učiniti ako se nenadano nađete u blizini eksplozije?

NAPOMENA: Pod agresijom mislim kako na fizičku tako i na verbalnu.

Zadnje uređivanje Celestar1975 : 07.07.2012. at 05:37. Reason: dopuna
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 06:37   #56
To što si opisao baš i nije pasivno-agresivno ponašanje.

Pasivno-agresivne osobe konstantno ispoljavaju svoju agresiju, ali to jednako tako konstantno čine na pasivne načine. I nikada nemaju "eksplozije" otvorene agresivnosti jer im to automatski mijenja dijagnozu. Ako imaju otvorenu agresivnost, a da i dalje zadovoljavaju kriterije pasivno-agresivne osobe, onda je to jedino prema samom sebi (npr. pokušaji, često namjerno neuspješni, samoubojstva).

Taj termin je uglavnom vrlo često potpuno pogrešno korišten, hvala Internetu i raznim "stručnjacima".


Ovo je dobar start za početak:

http://divorcesupport.about.com/od/a...a/Pass_Agg.htm

Zadnje uređivanje KLCCLK : 07.07.2012. at 06:45.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 09:38   #57
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
1. Zašto su takve osobe pasivno agresivne?
2. Znače li dugi razmaci među vidljivim erupcijama da imaju visoku samokontrolu?
3. Što učiniti ako se nenadano nađete u blizini eksplozije?
ja koristim pasivnu agresiju, odnosno, sam je koristila mnogo više dok nisam krenula sa terapijama. vezano za pitanja...

1. valjda infantilni mehanizam obrane.

2. rijetko "eruptiram" i to kod mene nije znak pasivne agresije, još manje ima veze sa samokontrolom. kad "eruptiram" osjećam se mnogo zdravije, za razliku od pasivne agresije koja nagriza i mene i druge. posebno sam je iskaljivala u svojoj bivšoj vezi - mute, tišina, ignoriranje.

3. zovi swat.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 14:46   #58
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo i par podpitanja:
1. Zašto su takve osobe pasivno agresivne?
2. Znače li dugi razmaci među vidljivim erupcijama da imaju visoku samokontrolu?
3. Što učiniti ako se nenadano nađete u blizini eksplozije?

NAPOMENA: Pod agresijom mislim kako na fizičku tako i na verbalnu.
1. ne znam drugačije.
2. ne. to samo znači da me između erupcija ništa nije toliko izbacilo iz takta. samokontrola tu slabo pomaže.
3. ne ulazi u daljni sukob i prepirke s tom osobom.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:27   #59
Prepoznajem. Jako dobro. I jednako ih ne podnosim kao i "obične" agresivce. Osoba koja nije u stanju nešto raspraviti, osoba koja se služi izvrtanjem, kuliranjem dok druga ne popizdi i podmetanjem te misli da je jača karika zbog toga je vrijedna svakog prijezira. Tihe mise su mi gora stvar od šamara. Nažalost, iako će većina ljudi otići nakon šamara, dosta njih će ostati nakon tihe mise i sličnih uvrnutih dresura pasivnog agresivca.

Takve su vjerojatno malo zbog karaktera koji im je prirođen (obično slove kao dobrice jer su nekonfliktni), a malo zbog trauma unutar odgoja.

Ne, to nije samokontrola, to je patološko ponašanje. Jer samokontrola bi značila i da nemaju potrebu vršiti nasilje nad žrtvom, konstantno je izvrgavati svojim otrovnim strelicama i oblikovati njeno ponašanje po svojoj želji.
Iako, takve osobe si često utvaraju da su mnogo superiornije onima koji na zdrav način pokazuju ljutnju.

Da se razumijemo, razlikujem generalno nekonfliktne osobe od pasivnih agresivaca. Nekonfliktna osoba se ne služi podlim trikovima. I u stanju je argumentirano raspraviti bez da izvrće tuđe teze. Pasivni agresivac od razgovora koji nije okretanje vode na njegov mlin bježi kao vrag od tamjana.
Ljudi se donekle educiraju o fizičkom nasilju, ali psihičko ima toliko oblika da ga često nisu ni svjesni. A život s pasivnim agresivcem vodi u krajnjem slučaju i u neuroze i razna oboljenja.

I da, kad vulkan proključa, on je uvijek usmjeren na izazivanje krivnje kod druge osobe. Pasivni agresivac tobože okrećući agresiju prema sebi će kukati da je nikakav, loš, da bolje da ga nema, a zapravo će pritom vršiti agresiju nad drugom osobom. I često druga osoba ispadne kompletno neurotična nakon takvih tretmana jer ako su pasivni agresivci majstori u ičemu onda su majstori u raspižđivanju. Često se time i ponose. Uglavnom, teško je to liječiti jer osoba često niti je toga svjesna niti joj to stvara probleme. Stvara onima oko nje. Daleko im lijepa kuća.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:45   #60
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo i par podpitanja:
1. Zašto su takve osobe pasivno agresivne?
2. Znače li dugi razmaci među vidljivim erupcijama da imaju visoku samokontrolu?
3. Što učiniti ako se nenadano nađete u blizini eksplozije?
Pozdrav !!!

1. Vjerovatno je i na njima netko iskaljivao svoj bijes, pa su tako i one kroz svoj razvoj postale agresivne (teško djetinjstvo ili nešto slično).
2. To ne znači da imaju visoku samokontrolu (neke možda i imaju) jer u koliko ih naljutiš ili uvrijediš može opet doči do te "erupcije".
3. Probaj smiriti tu osobu (ovo možda i zvuči ludo), a u koliko ne uspiješ skloni se od nje.
__________________
Čoveka primaju u društvo prema odeći koju nosi, a ispraćaju ga prema duhu koji je pokazao. (Šolohov)
HandballBiH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.