Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2012., 19:05   #561
Chome i YesYes
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 20:52   #562
hmmm da pokušam oživjeti ovu temu ajde vi vrsni pekači pizza jedan dobar recept za tijesto. ja sam dobila jedan al ništa ne valja....tijesto mi je bilo ljepljivo i jedva sam ga spasila i to tako da sam skoro kilu brašna potrošila da ga spasim a već je bila skoro kila u smjesi :/ katastrofa xD no sve u svemu ispalo je dobro ali ajde netko neka napiše kako najbolje napraviti tijesto za pizzu. zahvaljujem
ana03931 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 21:08   #563
Quote:
ana03931 kaže: Pogledaj post
hmmm da pokušam oživjeti ovu temu ajde vi vrsni pekači pizza jedan dobar recept za tijesto. ja sam dobila jedan al ništa ne valja....tijesto mi je bilo ljepljivo i jedva sam ga spasila i to tako da sam skoro kilu brašna potrošila da ga spasim a već je bila skoro kila u smjesi :/ katastrofa xD no sve u svemu ispalo je dobro ali ajde netko neka napiše kako najbolje napraviti tijesto za pizzu. zahvaljujem
Kaj je najbolje ne znam al ja radim ovako i ljudi su zadovoljni...
glatko brašno, topla skoro vruća voda, šećer, germa, ulje i sol.

Dakle u recimo pola litre vrlo tople vode razmuti 2/3 germe, dodaj žlicu šečera i 5-6 velikih žlica brašna. Sve razmuti tak da dobiješ konzistenciju kao recimo mlijeko (ja koristim pjenjaču za miješanje smjese). Ostavi stajati na toplom dok se kvasac ne aktivira....trebala bi nastati jaka pjena po površini...recimo jedno 15 minuta.
Nakon toga promiješaj, dodaj pola dcl ulja (obično ili maslinovo) i sol.....promiješaj i onda dodaješ brašna dok ne zamijesiš malo ljepljivo tijesto....Inače ja miješam brašno sa većom pjenjačom sve dotle dok mogu miješati...onda prelazim na snažne rukice......
Prekri krpom i ostavi jedno pola sata. Kad tijesto približno udvostruči volumen...premijesi (uz još brašna jasno)...i sve ostalo znaš....Ak imaš vremena stavi prekriveno tijesto u frižider gdje se duže diže ali se sporije razvija co2 pa bude tijesto žilavije.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:16   #564
e super, hvala ti. definitivno ću isprobati
ana03931 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 22:54   #565
Quote:
ana03931 kaže: Pogledaj post
hmmm da pokušam oživjeti ovu temu ajde vi vrsni pekači pizza jedan dobar recept za tijesto. ja sam dobila jedan al ništa ne valja....tijesto mi je bilo ljepljivo i jedva sam ga spasila i to tako da sam skoro kilu brašna potrošila da ga spasim a već je bila skoro kila u smjesi :/ katastrofa xD no sve u svemu ispalo je dobro ali ajde netko neka napiše kako najbolje napraviti tijesto za pizzu. zahvaljujem
300 gr brašna - 10 % oštrog
1/3 kocke svježeg digo kvasca
300 ml voda-mlijeko 50 %/50%
2 žlica maslinovog ulja
šećer, so

Razmutiš kvasac u malo šećera, soli i mlijeka. Kada nadođe dodaš brašno i ulje. Dobro zamješaš i sačekaš da naraste. Razvučeš i pečeš.
fijesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 14:01   #566
Tvoj recept više liči receptu za palačinke umjesto za pizzu.
U pizza tijesto obicno ide izmedju 60%i 65% vode u odnosu na brašno, za razliku od tvog, u kojem je 100% vode.
Tanhauser is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 14:09   #567
Ako se želi dobiti pizza sličnija onim u pizzeriama, uz sve ostale bitne stvari, bitno je i da ide više vode u odnosu na tijesto nego u pizzeriama jer u kućnim pećnicama se pizza mora duže peći s obzirom da se ne može postić onako visoka temperatura kau u pećima u pizzeriji.

S obzirom na duže pečenje pizza se više i isuši pa je bitno u startu da tijesto ima malo više vode, iako ne puno više.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:30   #568
Ja radim savršeno integralno tijesto za pizzu
Integralno brašno, kvasac, voda, maslinovo ulje i sol. Sve po osjećaju dodajem i stavljam, ali uvijek ispadne odlično! Brašno prosijem u krupnom situ, i svejedno ne prođe sve, no krupne mrvice na kraju ubacim natrag na prosijano brašno, posolim, i pomalo dodajem kvasac rastopljen u toploj vodi. sve to mjesuckam i onda još dodam maslinovog ulja i mijesimtoliko dugo dok nije savršeno, podatno, mekano, a opet ne premekano, mmmmm...
zatim stavim u staklenu posudu koja je bar dva tri puta veća od tijesta jer će se dignuti, tijesto malo pomažem s maslinovim uljem i posudu zatvorim sa prozirnom folijom. Na toplo oko pola sata.. Tijesto ispuni cijelu posudu, a da ga ostavim dulje, curilo bi van
ne valjam ga, već ga samo s rukama stiščem dok nije lijepo prekrilo dno protvana na kojem je papir za pečenje. tako je tijesto fino mekano i nije presuho od brašna (pogotovo jer integralno tijesto je još suše od bijelog), no može se i razvaljati.
Onda kreče zabava, najviše volim staviti umak od rajčice, malo mozzarele i punoooo punooo gljiva, na kraju ispadne bogata i fina, baš kako ju ja volim
Svi koji su probali moje tijesto jako ga hvale da im je fino, a nadjeve stavljam ovisno o tome ko sve jede i kako tko voli
__________________
That Paris exists and anyone could choose to live anywhere else in the world will always be a mystery to me.
cady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 11:46   #569
jel tko radio doma pizzu sa ssurdough tijestom? ja bih se okusala, ali na netu nalazim sve neke komplikacije, ljudi od tog kiselog tijesta rade cijelu filozofiju :nezna:
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 10:39   #570
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
jel tko radio doma pizzu sa ssurdough tijestom? ja bih se okusala, ali na netu nalazim sve neke komplikacije, ljudi od tog kiselog tijesta rade cijelu filozofiju :nezna:
Ma zahebancija...nije vrijedno tolikog truda.....Ako hoćeš dobro tijesto važnije je vrijeme dizanja. Kiselo tijesto se radilo jer ljudi nisu imali germu. Tijesto se treba polako dizati čim duže vremena. Napravi sve kao i inače uz pravu germu i u hladnoj vodi i ostavi tijesto u frižideru, može i dan prije.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 18:00   #571
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
jel tko radio doma pizzu sa ssurdough tijestom? ja bih se okusala, ali na netu nalazim sve neke komplikacije, ljudi od tog kiselog tijesta rade cijelu filozofiju :nezna:
da, ali treba 4-5 dana da se razvije (ako nemas starter za kiselo tijesto). ja sam radila bas ovih dana od ostataka kvasa za panettone.

fino je, ali ne isplati se. odlicne rezultate dobije se sa tijestom s obicnim kvascem u kocki.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 11:24   #572
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ma zahebancija...nije vrijedno tolikog truda.....Ako hoćeš dobro tijesto važnije je vrijeme dizanja. Kiselo tijesto se radilo jer ljudi nisu imali germu. Tijesto se treba polako dizati čim duže vremena. Napravi sve kao i inače uz pravu germu i u hladnoj vodi i ostavi tijesto u frižideru, može i dan prije.
cek, cek, ovo mi je novo. kvasac rastopim u hladnoj vodi i sve dodam u brasno i u fridge preko noci? onda premijesim pa opet dizanje ili se odmah pece?
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 11:25   #573
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
da, ali treba 4-5 dana da se razvije (ako nemas starter za kiselo tijesto). ja sam radila bas ovih dana od ostataka kvasa za panettone.

fino je, ali ne isplati se. odlicne rezultate dobije se sa tijestom s obicnim kvascem u kocki.
ma radim ja tako inace i nije lose, dapace, ali eto, htjedoh malo zakomplicirati stvari :zena: ako imas volje, napisi mi svoj recept za starter!
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 17:50   #574
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
cek, cek, ovo mi je novo. kvasac rastopim u hladnoj vodi i sve dodam u brasno i u fridge preko noci? onda premijesim pa opet dizanje ili se odmah pece?
Da, zamijesiš tijesto sa čim hladnijom vodom i staviš u fridge. Cilj je da se što sporije diže tijesto, neki stavljaju čak vodu iz frižidera kad mijese tijesto. Mislim da u tom slučaju nastaju vrlo mali mjehurići CO2 jer kvacsi polako oživljavaju i stvara se žilavije tijesto koje se može bolje rastegnuti. Meni je tijesto uvijek bolje kad ga stavim u frižider i onda drugi dan. I u pizzeriama uvijek mijese tijesto nakon kaj ga izvade iz frižidera i ostave 15-20 minuta na sobnoj.
Prije rastezanja ostavi tijesto jedno 15 minuta da sobnoj temperaturi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 14:46   #575
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kaj je najbolje ne znam al ja radim ovako i ljudi su zadovoljni...
glatko brašno, topla skoro vruća voda, šećer, germa, ulje i sol.

Dakle u recimo pola litre vrlo tople vode razmuti 2/3 germe, dodaj žlicu šečera i 5-6 velikih žlica brašna. Sve razmuti tak da dobiješ konzistenciju kao recimo mlijeko (ja koristim pjenjaču za miješanje smjese). Ostavi stajati na toplom dok se kvasac ne aktivira....trebala bi nastati jaka pjena po površini...recimo jedno 15 minuta.
Nakon toga promiješaj, dodaj pola dcl ulja (obično ili maslinovo) i sol.....promiješaj i onda dodaješ brašna dok ne zamijesiš malo ljepljivo tijesto....Inače ja miješam brašno sa većom pjenjačom sve dotle dok mogu miješati...onda prelazim na snažne rukice......
Prekri krpom i ostavi jedno pola sata. Kad tijesto približno udvostruči volumen...premijesi (uz još brašna jasno)...i sve ostalo znaš....Ak imaš vremena stavi prekriveno tijesto u frižider gdje se duže diže ali se sporije razvija co2 pa bude tijesto žilavije.....
Za koliko je ovo tepsija (onih velikih, kao rerna)?
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 12:46   #576
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Za koliko je ovo tepsija (onih velikih, kao rerna)?
Ufff, sad me nađe...ja ti to otprilike....ova količina bi bila za barem dvije tepsije Stavi malo više vode i napravi više tijesta.....ostatak tijesta koji ne iskoristiš stavi u vrečicu pa u frižider, drugi dan možeš deblje razvuči pa na laganoj vatri u tavici ispeči pogače.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 22:14   #577
moram prijaviti najbolju pizzu ikad!! s tijestom zamijesenim po kumekovom naputku
nikad tako tanko, a hrskavo, a opet i mekano tijesto, sve pohvale i topla preporuka, ne vracam se klasicnom nacinu tako skoro. cak nisam imala ni svjezi kvasac.
stavila bi i sliku da vam napravim gust, ali ne znam kako jer sam debil po tom pitanju
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 22:31   #578
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
moram prijaviti najbolju pizzu ikad!! s tijestom zamijesenim po kumekovom naputku
nikad tako tanko, a hrskavo, a opet i mekano tijesto, sve pohvale i topla preporuka, ne vracam se klasicnom nacinu tako skoro. cak nisam imala ni svjezi kvasac.
stavila bi i sliku da vam napravim gust, ali ne znam kako jer sam debil po tom pitanju
Drago mi je da ti je uspjelo. Ima još jedna stvar, ja UVIJEK stavim pečnicu na najjače a u njoj držim protvan okrenut naopako. Na taj protvan onda stavljam lim na kojem je pizza (ja imam one probušene limene ko tanjure za peć pizzu zato i nisam znao koliko protvana ide u onaj normativ tijesta ) Pizza se zapravo treba peći odozdola (tako se i peče u krušnoj peči) tako da tijesto bude gotovo a da se sir ne prepeče. Na taj način toplina protvana prijeđe kroz lim na pizzu odozdola. Ako stavljam i druge sastojke osim sira i šunke, jedino šunka ide ispod sira, ostali sastojci na sir jer se inanče saftaju pod sirom.
Meni je strašno dobro napraviti umak od maslinovog ulja, češnjaka i peršina koji onda onak poškropim po pizzi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 22:46   #579
jel moze u to tijesto suhi kvasac umjesto svjezeg? s njim cesce radim
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 14:29   #580
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
jel moze u to tijesto suhi kvasac umjesto svjezeg? s njim cesce radim
Naravno. Ja sam navikao na germu ali svejedno je, čak možda za ovo s frižiderom je i bolji jer se tijesto još sporije diže.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.