Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2012., 02:00   #1
Upotreba tuđeg zemljišta za radove na nekretnini

Imamo staru kucu u selu u Podravini koja je gradjena na prakticki samoj medji sa jednom susjedom, kao i vecina kuca po selima. Planiramo se vratiti uskoro u Hrvatsku i urediti tu kucu. Ta strana kuce (do susjede) nema prozora. Susjeda cije je zemljiste uz tu stranu kuce ima staru polusrusenu kucu u kojoj nitko ne zivi. Mi planiramo renovaciju kuce - novo kroviste, oluke, fasadu, mozda francusku drenazu uz tu stranu kuce. Odnosi sa njom nisu najbolji i njen zadnji komentar je bio da mozemo raditi 'sto hocemo' ali na tome 'koliko je nase'. Koliko ja znam to je nekih pola metra ili malo vise ili manje, nismo jos zvali mjernika da utvrdi tocnu medju.
Koga god sam pitao, svatko ima drugaciji odgovor. Moje je pitanje - moze li meni susjeda zabraniti da uredim svoju kucu sa njene strane, ako obecam/potpisem da cu vratiti njeno dvoriste u isto ili bolje stanje ? U ovom casu je to zapusteno i nekoristeno 100%. Ne mogu vjerovati da mi netko moze zabraniti da uredim vlastitu kucu. Moj drugi susjed ima tako svoju kucu na medji uz mene i meni ne bi palo na pamet ne dozvolit da si covjek uredi fasadu ili slicno, mi smo ga cak i pustili da otvori prozore kad je renovirao/dogradjivao.
Bilo bi mi drago cuti ako je netko imao slican ili isti problem, ili od nekoga tko je upucen u postojece zakone u Hrvatskoj ovaj cas.
Hvala svima unaprijed uz pozdrave iz smrznute Kanade,
Zoran
montreal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 21:08   #2
Mislim da je zakonom određeno da ti mora dopustiti održavanje tvoje građevine, na način da čim manje koristiš susjedovu površinu.

to pitanje se relatinočesto pojavljuje u Gospodarskom listu-tema pitanja i odgovori. pa najbolje bi bilo da tamo pitaš.
http://www.gospodarski.hr/FAQ/21/
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 09:02   #3
Mora dozvoliti rekonstrukciju i korištenje njezinog dvorišta s time da ste dužni vratiti isto u prvobitno stanje, tj. sanirati svu štetu nastalu prilikom radova.
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 09:28   #4
Izolacija kuće sa susjedove strane

Vlasnik sam novosagrađene obiteljske kuće na ivici sa susjedovim vrtom i želio bih postaviti stiropor izolaciju. Da bih izveo radove moram postaviti skelu na susjedovo zemljište. Nekoliko puta sam ga pitao za dozvolu, na što mi je on jasno dao do znanja da na njegov posjed ne smijem ulaziti jer će u protivnom poduzeti mjere. Na koji način da u skladu sa zakonom o energetskoj učinkovitosti dovedem svoju građevinu u uporabno stanje,a da nakon što radovi krenu ne budu prekinuti. Postoji li možda i koliko iznosi naknade za korištenje susjedovog zemljišta po m2 u tom slučaju. Hvala.
akord1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 10:22   #5
Koji je razmak od kuće do međe? Što ne bi to za novogradnju trebalo po propisima biti najmanje 3 metra, što bi onda trebalo dovoljno za skelu?
__________________
Do I dare to eat a peach?
kosjenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 11:55   #6
Quote:
akord1 kaže: Pogledaj post
Vlasnik sam novosagrađene obiteljske kuće na ivici sa susjedovim vrtom i želio bih postaviti stiropor izolaciju. Da bih izveo radove moram postaviti skelu na susjedovo zemljište. Nekoliko puta sam ga pitao za dozvolu, na što mi je on jasno dao do znanja da na njegov posjed ne smijem ulaziti jer će u protivnom poduzeti mjere. Na koji način da u skladu sa zakonom o energetskoj učinkovitosti dovedem svoju građevinu u uporabno stanje,a da nakon što radovi krenu ne budu prekinuti. Postoji li možda i koliko iznosi naknade za korištenje susjedovog zemljišta po m2 u tom slučaju. Hvala.
Uporaba tuđe nekretnine radi izvođenja radova

Članak 107.

(1) Vlasnik nekretnine na kojoj je nužno obaviti radove potrebne za njezinu uporabu ili korištenje može privremeno uporabiti tuđe zemljište radi izvođenja radova, postavljanja skele i sl., ako se to na drugi način ne može izvesti.

(2) Tko je uporabio tuđu nekretninu za potrebe iz stavka 1. ovoga članka, dužan ju je čim prestane potreba za takvu uporabu dovesti u stanje u kojem se nalazila prije toga, a počinjenu štetu naknaditi po općim propisima o odgovornosti za štetu.

(3) Za uporabu zemljišta iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev vlasnika nekretnine koja je privremeno uporabljena plaća se primjerena naknada, koja ne može biti manja od one na koliku bi imao pravo da je bilo provedeno nepotpuno izvlaštenje njegova zemljišta.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:15   #7
Koliki je iznos nepotpunog izvlaštenja u mom slučaju po m2.

Izvlaštenja se izdaju samo ako su u interesu RH.

Zadnje uređivanje drot13 : 08.04.2012. at 20:35. Reason: spajanje komentara
akord1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 22:27   #8
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Uporaba tuđe nekretnine radi izvođenja radova

Članak 107.

(1) Vlasnik nekretnine na kojoj je nužno obaviti radove potrebne za njezinu uporabu ili korištenje može privremeno uporabiti tuđe zemljište radi izvođenja radova, postavljanja skele i sl., ako se to na drugi način ne može izvesti.
Ako imaš ludog susjeda, možeš se s tim slikat. Susjed kaže - 'marš iz mog dvorišta, ili zovem policiju'.
To je samo osnova da se za to pravo izboriš na sudu.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 02:51   #9
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Uporaba tuđe nekretnine radi izvođenja radova

Članak 107.

(1) Vlasnik nekretnine na kojoj je nužno obaviti radove potrebne za njezinu uporabu ili korištenje može privremeno uporabiti tuđe zemljište radi izvođenja radova, postavljanja skele i sl., ako se to na drugi način ne može izvesti.

(2) Tko je uporabio tuđu nekretninu za potrebe iz stavka 1. ovoga članka, dužan ju je čim prestane potreba za takvu uporabu dovesti u stanje u kojem se nalazila prije toga, a počinjenu štetu naknaditi po općim propisima o odgovornosti za štetu.

(3) Za uporabu zemljišta iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev vlasnika nekretnine koja je privremeno uporabljena plaća se primjerena naknada, koja ne može biti manja od one na koliku bi imao pravo da je bilo provedeno nepotpuno izvlaštenje njegova zemljišta.
Da li netko zna o kolikoj se u prosjeku naknadi radi? Znam da sud može odrediti naknadu ako susjed pretjerava sa iznosom. Potrebno je susjedovo zemljište na nekih 10-ak dana posla.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 20:25   #10
Quote:
akord1 kaže: Pogledaj post
Vlasnik sam novosagrađene obiteljske kuće na ivici sa susjedovim vrtom i želio bih postaviti stiropor izolaciju. Da bih izveo radove moram postaviti skelu na susjedovo zemljište. Nekoliko puta sam ga pitao za dozvolu, na što mi je on jasno dao do znanja da na njegov posjed ne smijem ulaziti jer će u protivnom poduzeti mjere. Na koji način da u skladu sa zakonom o energetskoj učinkovitosti dovedem svoju građevinu u uporabno stanje,a da nakon što radovi krenu ne budu prekinuti. Postoji li možda i koliko iznosi naknade za korištenje susjedovog zemljišta po m2 u tom slučaju. Hvala.
Pročitajte u Narodnim novinama Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima !
Jasno je da Vi nemate normalnog susjeda , te pročitajte što Vam predlažem !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.