Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2007., 14:31   #21
imam još pitanje o go!card. uzmimo npr. da imam limit na kartici 5000kn i da otplaćujem učinjene troškove po 5% mjesečno, da li ja svejedno mogu uzimati u dućanu (naravno, tamo gdje je ugovoreno sa Zabom) nešto na rate ili isključivo taj cijeli iznos (npr perilica suđa od 2500kn) idu unutar onog limita i 5%? Ili se npr iznos razbija na recima 10 rata i svaka od tih rata dolazi na naplatu, neovisno o revolvingu, s onih učinjenih 5%?
Pitam jer ima jedna autoškola koja nudi preko go!carda 12 rata, a ne bih htio odmah ispucati gotovo cijeli limit... tanx.
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 17:34   #22
Iznos u dućanu ide kompletan a onda ti ga zaba razbija na rate tako je kod go carda, kod običnog mastercarda ide na klasične rate. By the way promotivna kamata go carda od 5% je završila. Sada je opet 16% baš sam vidjela danas u banci jednu malu sićušnu obavijest koju ne bi niti uočila da nisam čamila u reu pol sata, a plakati sa go card reklamom su naravno ooogroomni. lukavci!
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 17:43   #23
Quote:
kikibela kaže: Pogledaj post
Iznos u dućanu ide kompletan a onda ti ga zaba razbija na rate tako je kod go carda, kod običnog mastercarda ide na klasične rate. By the way promotivna kamata go carda od 5% je završila. Sada je opet 16% baš sam vidjela danas u banci jednu malu sićušnu obavijest... !
Ispravak, nije 16% nego 12%.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 18:02   #24
ne razumijem onda - u hgspotu sam vidio božićnu ponudu 'platite go karticom na 12 rata'. što nije onda jednostavnije platiti normalno i po 5% dolazi svaki mjesec?
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 19:34   #25
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
ne razumijem onda - u hgspotu sam vidio božićnu ponudu 'platite go karticom na 12 rata'. što nije onda jednostavnije platiti normalno i po 5% dolazi svaki mjesec?
Isto ko amex.. Ako si "platio go karticom na 12 rata" onda ti je iznos doslovce razbijen na 12 dijelova (bez kamata) i ne ulazi ti cijeli iznos u potrošeni limit nego svaki mjesec po jedna rata. U ovom slučaju kreditira te trgovac (kao kod čekova). Zato tako ne možeš kod svakog trgovca...
Ako si kupio "normalno" po 5% svaki mjesec, koristiš revolving kredit i cijeli ti iznos ulazi u limit. Uz to idu i pripadajuće kamate na kredit. Tu te kreditira banka. I zato tako možeš kod svakog trgovca (naravno, koji uopče prima tu vrstu kartice)..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 19:56   #26
tanx. sad mi je napokon jasno
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 08:15   #27
Prijevremena otplata

Evo kad sam ugovarao go karticu uzeo sam maximum na 36 rata.

Sad me interesira kad kupim nešto to mi se automatski razbije na 36 rata, pa krenem sa otplatom i otplatim npr. 3 rate, a onda bih htio sve ostalo otplatiti odjednom.... ili npr.. otplatiti odjednom 13 rata, a ostatak otplačujem dalje u ovom slučaju na 20 rata.

Ima li netko iskustva sa takvom situacijom...
Pero28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 23:01   #28
nije to klasična otplata kao kod kredita da kad želiš uplatiti više ideš po nekoj otplatnoj tablici ...
možeš uplatiti 13 rata odjednom ili npr 1000 kuna ...
slijedeči mjesec onaj min. dio dolazi na naplatu u istom iznosu (osim ako nešto još nisi trošio) i tako dok ne otplatiš ...

ako sam nešto krivo, samo dajte
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 22:53   #29
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
nije to klasična otplata kao kod kredita da kad želiš uplatiti više ideš po nekoj otplatnoj tablici ...
možeš uplatiti 13 rata odjednom ili npr 1000 kuna ...
slijedeči mjesec onaj min. dio dolazi na naplatu u istom iznosu (osim ako nešto još nisi trošio) i tako dok ne otplatiš ...

ako sam nešto krivo, samo dajte
Mislim da je krivo. Ako želiš da ti određeni iznos ide na rate moraš reći u trgovini ali se podrazumijeva da oni daju na otplatu.

Bilo je pitanje sa dozvoljenim limitom i dal ti zaračunaju cijeli iznos iako plaćaš na rate. Ja sam mislila da mi neće staviti cijeli iznos rata na karticu, ali sam se prevarila. Cijeli ceh je bio preko 11 k kuna dok mi je odobreni limit 12 k kn. Još sam nekaj kupovala u drugom dućanu pa mi je teta rekla da mi kartica ne prolazi i tada sam skužila i zašto ne prolazi.
slatkica555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 23:16   #30
ako imaš limit 12 i potrošila si 11 možeš potrošiti još 1 ako ideš na revolving ...

no ako ideš obročno onda je nešto drugačije. ako želiš ići na obročnu otplatu onda to radiš u dučanu koji nudi tu mogućnost s time da to teti na blagajni moraš i reći.
tada ti banka ne zaračunava kamatu dok kod revolvinga da
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 10:05   #31
Primjer

Npr: kupio sam nešto u to me došlo 8000 kuna, imam gokard sa ugovorom na 36 rata, a ja npr to hoću platiti npr 8mjeseci po 1000 kuna.

Dal mi nakon dvakog mjeseca ponovno preračunavaju sa kamatama na 36 rata, ili ja to mogu plačati kako hoću npr: jedan mjesec 1000 kuna, drugi 500 kuna, a treći npr 1468 kuna....

Hoću reći da dinamički kreiram ratu, s tim da je veća od njihove rate....
Pero28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 12:19   #32
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ako imaš limit 12 i potrošila si 11 možeš potrošiti još 1 ako ideš na revolving ...

no ako ideš obročno onda je nešto drugačije. ako želiš ići na obročnu otplatu onda to radiš u dučanu koji nudi tu mogućnost s time da to teti na blagajni moraš i reći.
tada ti banka ne zaračunava kamatu dok kod revolvinga da
znam ja kak trebam reći ako želim na rate. htjela sam kupiti još nešto na rate ali mi kartica nije prolazila valjda jer je suma bila preko 1 k kn. to je moje iskustvo.
slatkica555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 12:44   #33
ukratko, bez obzira kupujete li preko GO!MC card na obročnu otplatu ( u zato predviđenim trgovinama koje daju mogućnost beskamatnog kredita) ili provlačite karticu odjedom pa koristite revolving kredit, rezervira vam se cijeli iznos kupljene robe/usluge u odnosu na odobreni limit potrošnje dok se kod kupovine preko EC/MC kartice na recimo potrošački kredit na 36 mjeseci rezervira samo rata odobrenog potrošačkog kredita i limit se umanjuje samo za tu ratu a ne za cijeli iznos kupljene robe.
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 13:14   #34
Quote:
Pero28 kaže: Pogledaj post
Npr: kupio sam nešto u to me došlo 8000 kuna, imam gokard sa ugovorom na 36 rata, a ja npr to hoću platiti npr 8mjeseci po 1000 kuna.
može s time da ako imaš trajni nalog on ti odrađuje nužni dio, a ostalo moraš sam uplatiti na partiju go kartice

Quote:
Pero28 kaže: Pogledaj post
Dal mi nakon dvakog mjeseca ponovno preračunavaju sa kamatama na 36 rata, ili ja to mogu plačati kako hoću npr: jedan mjesec 1000 kuna, drugi 500 kuna, a treći npr 1468 kuna....
neka me netko ispravi ako griješim...
kamata se obračunava kvartalno s time da se računa od datuma kada je prvi puta došla na naplatu
npr.
račun si napravio 10.12.
rekao si da želiš da ti se go kartica naplaćuje s 26.
kamata se računa od 26.12
prva naplata kamate je s 01.01. (platiti je moraš u cijelosti s 26.01., ona ne ide na rate)
slijedeća s 01.04.
i to na ostatak duga
znači kako dug smanjuješ tako je osnovica manja

Quote:
Pero28 kaže: Pogledaj post
Hoću reći da dinamički kreiram ratu, s tim da je veća od njihove rate....
dapače, manje ćeš im kamate platiti
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 07:28   #35
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
može s time da ako imaš trajni nalog on ti odrađuje nužni dio, a ostalo moraš sam uplatiti na partiju go kartice
Znači oni mi trajnim nalogom skinu po ratama, a ja mogu doplatiti u svakom trenutku kolko hoću, a onda oni preračunavaju slijedeću ratu i dijele ostatak glavnice na preostali dio rata plus kamate.

Ima li netko konkretno iskustvo....
Pero28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 01:13   #36
Vanredna uplata zatvara prve slijedeće rate po redoslijedu dospijeća, tj. otplatnom planu, ne radi se nikakav novi obračun. Dakle, u slučaju da nema novih troškova, rata ostaje ista a glavnica je smanjena. Kamata ionako nije uključena u iznos mjesečnih otplata, pa je sa manjom glavnicom i njen kvartalni iznos manji.
fullmetaljacket is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:49   #37
Quote:
fullmetaljacket kaže: Pogledaj post
Vanredna uplata zatvara prve slijedeće rate po redoslijedu dospijeća, tj. otplatnom planu, ne radi se nikakav novi obračun. Dakle, u slučaju da nema novih troškova, rata ostaje ista a glavnica je smanjena. Kamata ionako nije uključena u iznos mjesečnih otplata, pa je sa manjom glavnicom i njen kvartalni iznos manji.
ovo je pravi odgovor, hvala!
cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:55   #38
Točan odgovor

Evo dobio sam plan otplata i prvu ratu sam uplatio više, a slijedeća rata mi je automatski umanjena za preplaćeni dio, sad me još interesira kad platim slijedeći put tu razliku + slijedeću ratu + još malo više, dal ću onda moći preskočiti jednu ratu, koju sam preplatio.

Evo još me to interesira i kako će mi dodati kamatu, znači platit ću ratu+ kamatu.... barem mi je to logično.
Pero28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:42   #39
Zanima me koja je fora s tom GO karticom ZABE i je li ona stvarno tako "nezaustavljiva" kao što govore...
Mislim, svaka kartica je nezaustavljiva jer je poanta da ti kao konzument potrošiš, ali ima li puno razlike između nje i npr. Master/Vise...?

Btw, pametno razmišljanje u pogledu potrošnje s karticama...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 15.01.2008. at 20:37. Reason: copy post s Kreditne kartice i limiti
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 19:05   #40

Da se vratim malo na GO card- prije dva mjeseca dođem u ZABU, pitam za GO card, i ženska mi veli evo pristupnica, zadnju platnu listu, i to je to. Pošto ona valjda zna... Dođem danas opet, kad druga kaže tri platne liste, pa ne zna otprilike koliki limit dobiješ... Čekaj malo, Diners je ipak malo jača kartica od GO carda, pa traže samo jednu platnu listu od zadnjeg mjeseca, a to da žena na kreditnom odjelu ZABE ne zna otprilike limit koji možeš dobiti ako joj kažeš kolika su ti prosječna primanja... pa ipak je to njihova kartica, zar ne...?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 15.01.2008. at 20:38. Reason: copy post s Kreditne kartice i limiti
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.