Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2008., 13:08   #1
Mobbing

Ajmo, zanima me sve o mobbingu, sve što imate za reći.
Kako se postaviti u situaciji kada si na radnom mjestu po pritiskom?
Postoji li kod nas zakon o mobbingu?

Aj, tek sad vidim da ova tema već postoji......
Iana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 13:45   #2
Quote:
Iana kaže: Pogledaj post
Ajmo, zanima me sve o mobbingu, sve što imate za reći.
Kako se postaviti u situaciji kada si na radnom mjestu po pritiskom?
Postoji li kod nas zakon o mobbingu?

Aj, tek sad vidim da ova tema već postoji......

Nemam ništa značajno reći, dogodilo mi se.Nisam agresivan tip ali ovo sam morao rješiti na balkanski način.KAd ti netko ebe mater, dere se na tebe pred svim ljudima u hali bez nekog razloga,podmeće ti stvari, diskriminira te it itd..itd.. Dao sam otkaz u toj firmi, dočekao tu zagorsku gnjidu u mraku i polomio ga.On zna od koga je i zašto dobio.NA tome je ostalo.

Jedino mi je bilo žao jedne cure koja je radila samnom, jadnica je doživjela živčani slom od istog tipa, to je u neku sitnu ruku bila i zadnja kap koja je prelila čašu.Nisam mogao više gledat kako se netko jači u položaju sadistički iživljava nad jednom ženom.TO se sve događalo u državnoj firmi.

Ovisi kakva je vrsta mobinga, ako si muško možda će ti biti lakše istrpit budalu, ali kad tad ćeš puknut,moraš ljudsko si biće.A ako si žensko, bježi iz te firme zbog vlastitog zdravlja.

U šugavoj nam državi postoji neki zakon o mobingu ,a li ga još uvjek nitko ne shvaća ozbiljno ili ga shvaća ali jako površno.Tako da se moraš brinut sam za sebe.

Danas radim u jednoj (ovećoj) firmi gdje je jako zdrava atmosfera, pravi smo tim, nema svađe ima puno smjeha, zezancije a i posao se napravi i prije rokova. Gazda i šef mislim da su rjetki u Hr. koji su shvatili da je dobra atmosfera jako bitna za posao. Napraviš posao, a onda radi što te volja.
Prije par mjeseci dobili smo fliper i stolni nogać
shaahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 13:49   #3
žensko sam
malo sam na udaru, pa malo nisam....
kad nisam, čekam da budem...
znam, trebalo bi pobjeći......
Iana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 13:56   #4
Quote:
Iana kaže: Pogledaj post
žensko sam
malo sam na udaru, pa malo nisam....
kad nisam, čekam da budem...
znam, trebalo bi pobjeći......
Opet ću se ponoviti, jer eto kako ovo pišem sjećam se scena te budale i te cure, što joj je radio.

Ima poslova, ne trebaju ti sranja.BJEŽI!

Ovo sam ja sebi rekao i na kraju je sve ispalo dobro, još i bolje

P.s. pročitaj ovo:
Psiholozi tvrde da su zlostavljači moberi osobe s poremećajem ličnosti. To su manje sposobne, ali moćne osobe bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i dijeljenje. Njima se lako pridružuju slabi u strahu da ne postanu žrtve. Mobingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svojega života (najčešće privatnog, u braku ili obitelji) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavljači zapravo osjećaju podređeno (iza svake prepotencije stoji neka impotencija). Nerijetko to čine iz osobnog straha da neće biti cijenjeni ili da će sami postati nečijom žrtvom. Neki zlostavljaju i svjesno, s namjerom da naškode drugome ili da ga prisile da napusti radnu sredinu. To čine kad se osjećaju ugroženo ili u situacijama kad postoji npr. višak radne snage. U kriznim vremenima nekih tvrtki "žrtveno se janje" izabire zbog unutrašnjih problema i napetosti, pa na njemu svi sami sebi dokazuju da su snažniji i sposobniji.
shaahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 14:07   #5
Quote:
shaahab kaže: Pogledaj post
Opet ću se ponoviti, jer eto kako ovo pišem sjećam se scena te budale i te cure, što joj je radio.

Ima poslova, ne trebaju ti sranja.BJEŽI!

Ovo sam ja sebi rekao i na kraju je sve ispalo dobro, još i bolje

P.s. pročitaj ovo:
Psiholozi tvrde da su zlostavljači moberi osobe s poremećajem ličnosti. To su manje sposobne, ali moćne osobe bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i dijeljenje. Njima se lako pridružuju slabi u strahu da ne postanu žrtve. Mobingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svojega života (najčešće privatnog, u braku ili obitelji) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavljači zapravo osjećaju podređeno (iza svake prepotencije stoji neka impotencija). Nerijetko to čine iz osobnog straha da neće biti cijenjeni ili da će sami postati nečijom žrtvom. Neki zlostavljaju i svjesno, s namjerom da naškode drugome ili da ga prisile da napusti radnu sredinu. To čine kad se osjećaju ugroženo ili u situacijama kad postoji npr. višak radne snage. U kriznim vremenima nekih tvrtki "žrtveno se janje" izabire zbog unutrašnjih problema i napetosti, pa na njemu svi sami sebi dokazuju da su snažniji i sposobniji.
jasno mi je
imaš kakav posao za mene?
Iana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 14:10   #6
Quote:
Iana kaže: Pogledaj post
jasno mi je
imaš kakav posao za mene?
nemam, za to ćeš se morat sama pobrinut
shaahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 21:19   #7
Netko meni vrlo blizak dozivljava konstantni mobing na poslu vec gotovo mjesec dana. I nije to mobing od 5 minuta jednom tjedno, vec svaki drugi ili treci dan, po nekoliko puta. Ne znam kako je to izdrzala tako dugo - sada napokon odlazi iz te firme. Problem je sto je vrlo tesko pronaci posao u toj struci, svi su dobro umrezeni, i bez cvrste i dobre veze sve tvoje kvalitete i reference ne vrijede gotovo nista. Zato je toliko i trpila.

Mobing se svodio na izderavanje, omalovazavanje, degradiranje rijecima, degradiranje poslom, degradiranje konstantnim nadzorom od strane osobe koja je u principu ispod tebe, s manje skole i iskustva. Cinjenica da ta osoba sebe skoluje za akademski stupanj visi od onoga kojeg ima direktor firme jos je vise pogorsala situaciju. Da ne spominjem koliko je tek tu bilo omalovazavanja i vrijedanja (radi se o doktoratu - rijeci poput 'samo budale isu na doktorat, kome to treba' svakodnevno su se koristile). Da ne govorimo kako glavni mober ima svoje poltrone koji su mu produzetak, pa su i oni kao po partijskoj direktivi nastavljali mobing u svakodnevnom radu. I sto tu uciniti?

Meni se cini apsolutno nista. Na zalost, jedini nacin kojim dodes do barem nekakve satisfakcije je sacekusa u mraku. Ima li uopce smisla biti zvizdac? Jer nakon toga, ona u svojoj struci posla vise naci nece u radijusu od 200 km.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 09:30   #8
Bila žrtva mobinga, razbolila se, izliječila se! Tužila sudu, a i dalje radim u toj firmi, jer ne mogu naći drugdje posao u struci!
Što da vam kažem?
Ne bih to poželjela ni najgorem neprijatelju! Došla nova šefica iz p. materine koja ne zna posao, a ja ga imam u malim prstu! I, tako je počelo sa podmetanjima, lažima... Dotadašnji prijatelji i kolege su mi okrenuli leđa u strahu da ne dožive isto što i ja! Optužila me da imam PTSP i da ne mogu raditi tako odgovoran posao(pa sam išla na psihijatriju po potvrdu da nemam PTSP), pisala je županu da sam glumica, da ne znam raditi, i takve bedastoće! Jedno vrijeme nitko nije htio razgovarati samnom, da bi me tu i tamo povukli za rukav i ispričavali se što su protiv mene nešto potpisali...Ma, strava i užas! Srećom, sve imam dokumentirano, pa se nadam da će sud dobro odraditi svoj posao! Za sada sve ide u dobrom smjeru!
Što se tiče zakona o mobingu, još nije izglasan, trebao bi ove godine ući u saborsku proceduru, a do tada se može suditi po drugim osnovama, samo moraš imati jako zainteresiranog odvjetnika!
Esmeralda40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 09:36   #9
P.S. Zaboravila sam napomenuti da sam zaposlena u državnoj firmi gdje se ljudi na šefovska i direktorska mjesta stavljaju po političkoj liniji, tako da ova moja neće otići dok se vlast ne promijeni mada već ima par opomena pred otkaz zbog svoje agresije i neznanja.
Esmeralda40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 18:25   #10
Evo dizem ovu temu jer ako novu napravim iako me nesto sasvim drugo zanima obrisati ce mi post.

E ovako koje su opcije ako ne želimo to nositi na sud i neželimo nikakvu naknadu (novčanu ili bilo kakvu drugu...) NEGO ako zelimo u javnost ili mjerodavnima skreniti pažnju na to.

Konkretno -- moze li se snimati razgovori iako necemo na sud nego objavljivati dalje?

... a na sudu ne vrijede snimke koje su snimamane bez znanja druge osdobe ...ne? (apsurd)
duffy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 19:26   #11
Jedna dobra prijateljica mi je rekla za mobbing. Radila je sama u uredu, arhitektica. Bila je predmetom sexualnog napastvovanja, ali u manjim granicama, dakle udvaranje, milovanje po kosi, malo neumjesni komentari, do te mjere da ju je tjerao da radi do kasno u noc, da bi mozda izvukao korist od toga.
Firma nije mala, ali van okvira gradjevinske struke je ljudima nepoznata. Napravio sam joj kameru i mikrofon, postavio u ured, da se lijepo vidi, nauco je kako da stavi snimat kad "frajer" udje u sobu. Na ulaznim vratima, cisto iz zezancije, zalijepila je ispod imena:"Soba je pod video nadzorom", iako to nitko nije vidio, ali se lijepo vidi na kameri kad se vrata otvore
Dosla je do njega nakon tri "seanse", i samo ostavila na stolu CD, sa rjecima: "Iduci put saljem ti zeni doma".
Konacno ima zdravu atmosferu na polsu, frajer se boji pogledat ju u oci.

Ovakvo nesto mozda nije legalno, ali ocito zna bit ucinkovito. Iskreno, ja sam mislija da ce bit kontraproduktivno, te da ce joj "je*** bliznju rodbinu" svaki put kad ju vidi, uz prijetnje, ali nije..
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 13:25   #12
Ja sam zbog mobbinga završila kod psihijatrice i ona mi je rekla: govno smrdi i od govna se treba maknuti. To sam i napravila. Maknula sam se iako sam tako neposredno priznala poraz ali moje vlastito zdravlje i zdravlje moje djece mi je bilo važnije nego glumiti heroja pred nekakvom ludom i poremećenom babom koja je još k tome bila šefova sestra. Jednostavno se ne isplati žrtvovat svoje psihičko i fizičko zdravlje zbog posla, uvijek se nekakvo rješenje pronađe.
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 17:28   #13
U bivsoj firmi urednik je izigravao velikog sefa, a sve je puklo kada mi je zbog kasnjenja teksta od 12h izrekao 'kaznu' dodatnog posla. Da ne spominjem da nakon sto bi autori predali tekstove oni su po tjedan dana stajali 'u prijelomu' itd. Uglavnom, nakon sto je u mailu svima (koji je inace redovito slao kako bi ljudi mogli pratiti u kojoj je sto fazi) napisao kako cu ja morati napraviti to i to zbog tog i tog, da bi nakon 2 minute meni napisao mail da ne shvacam to ozbiljno, nego da bi bio red da to odradim, meni je prekipjelo pa sam mu na 2 A4 stranice srocio zasto mislim da je promasaj za casopis, da zbog njega odlaze ljudi, da su uvjeti losi bla bla bla, i na kraju rekao da nema sanse da ja to odradim. Naravno, u CCu su bili i direktor i svi koji su bili iznad njega u hijerarhiji. Nakon toga on mi se 'zahvalio na suradnji', da bi direktor ipak spustio stvari na zemlju i pokusao izgladiti stvar, no ja sam rekao da me suradnja sa takvim ljudima ne zanima te dao otkaz. Drugima, pa i direktoru je trebalo malo duze, 6 mjeseci, da skuze o kakvom se covjeku radi pa je dobio pedalu, no ja se vise nisam zelio vracati jer sam se okrenuo drugim stvarima.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 08:55   #14
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Ja sam zbog mobbinga završila kod psihijatrice i ona mi je rekla: govno smrdi i od govna se treba maknuti. To sam i napravila. Maknula sam se iako sam tako neposredno priznala poraz ali moje vlastito zdravlje i zdravlje moje djece mi je bilo važnije nego glumiti heroja pred nekakvom ludom i poremećenom babom koja je još k tome bila šefova sestra. Jednostavno se ne isplati žrtvovat svoje psihičko i fizičko zdravlje zbog posla, uvijek se nekakvo rješenje pronađe.
Istina da se ne isplati ali treba znati s njima,doduše nismo svi isti npr. netko nekako reagira.Ja recimo ne odstupam od svojih načela,ali godine staža učine svoje,istjeram" načistac" ako znam da sam u pravu i tek onda nađem drugi posao.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 10:53   #15
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Istina da se ne isplati ali treba znati s njima,doduše nismo svi isti npr. netko nekako reagira.Ja recimo ne odstupam od svojih načela,ali godine staža učine svoje,istjeram" načistac" ako znam da sam u pravu i tek onda nađem drugi posao.
Upravo se nalazim u takvoj situaciji. Želim istjerati "načistac", pa onda...isto ko i ti
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:40   #16
Quote:
M Renata kaže: Pogledaj post
Upravo se nalazim u takvoj situaciji. Želim istjerati "načistac", pa onda...isto ko i ti
Samo hrabro,čovjek je zgažen onoliko koliko to dozvoli
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:48   #17
ja sam proživljavala mobbing od najbližih suradnika, tako da nije bilo spomena o tužbi, jer su oni bili jedini svjedoci. posao je sada iza mene, dermatitis se više ne pojavljuje, ali znam da su ove situacije rješive jedino na balkanski način. ipak, ako ti treba stručni savjet, javi se ovdje. anonimno je

jedini način da se ta stvar riješi da ti odeš ili da ode onaj koji maltretira, jer ako se i on promijeni još će dugo trebati da se promjeni tvoj stav prema toj osobi. ja sam u takvoj situaciji izdržala skoro tri godine, sada je već pola godine kako ne radim, ali svaki put kad pomislim da to još uvijek osjećam svrab po cijelom tijelu... tako da je najbolje maknut se i sjebat kretena.. ne znam drugo šta da ti kažem
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:56   #18
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Jedna dobra prijateljica mi je rekla za mobbing. Radila je sama u uredu, arhitektica. Bila je predmetom sexualnog napastvovanja, ali u manjim granicama, dakle udvaranje, milovanje po kosi, malo neumjesni komentari, do te mjere da ju je tjerao da radi do kasno u noc, da bi mozda izvukao korist od toga.
Firma nije mala, ali van okvira gradjevinske struke je ljudima nepoznata. Napravio sam joj kameru i mikrofon, postavio u ured, da se lijepo vidi, nauco je kako da stavi snimat kad "frajer" udje u sobu. Na ulaznim vratima, cisto iz zezancije, zalijepila je ispod imena:"Soba je pod video nadzorom", iako to nitko nije vidio, ali se lijepo vidi na kameri kad se vrata otvore
Dosla je do njega nakon tri "seanse", i samo ostavila na stolu CD, sa rjecima: "Iduci put saljem ti zeni doma".
Konacno ima zdravu atmosferu na polsu, frajer se boji pogledat ju u oci.

Ovakvo nesto mozda nije legalno, ali ocito zna bit ucinkovito. Iskreno, ja sam mislija da ce bit kontraproduktivno, te da ce joj "je*** bliznju rodbinu" svaki put kad ju vidi, uz prijetnje, ali nije..
dobra fora

prljavi ti ne ostavljaju prostora da s njima igraš čisto. meni je žao što ja nisam iskoristila prilike.. a imala sam, bila sam preuplašena i nisam imala s kim razgovarati, otvorila sam se tek kad je stanje bilo alarmantno
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 09:50   #19
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
dobra fora

prljavi ti ne ostavljaju prostora da s njima igraš čisto. meni je žao što ja nisam iskoristila prilike.. a imala sam, bila sam preuplašena i nisam imala s kim razgovarati, otvorila sam se tek kad je stanje bilo alarmantno
Ma daj šta se bojite prijavite ih postoji ured za to.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 15:42   #20
u situaciji sam gdje poslodavac vrši mobing nada mnom, svjestan je toga i na sve moguće načine to prikiva. konkretno, kad vrišti, ima upade seksualne konotacije, kad vrijeđa na sve to na kraju kaže: čuj, živčan sam, pametna si, pa ćeš shvatiti da se to ne tiče direktno tebe. pa kad poludim, onda zataškava stvar povišicom, komplimentima za koje mislim da ne stoje, nego su tu da mi začepe usta. Nažalos, već sam 7 000 puta htjela dati otkaz, ali nemog prije nego nađem drugi posao. A taj drugi posao traim dvije godine i trpim... U većini slučajeva ne mogu ni otići na razgovor jer je cijli ured na mojim leđima. ne znam što učiniti. Ne smijem dati otkaz i onda kretati u potragu jer financijska situacija nije bajna. Doma ću Bogu krasti dane tko zna koliko, a na poslu kretenčina. Kad zaspim, sanjam tog bolesnika kako izmišlja kojekakve naredbe samo da mi zagorča život. Ne znam...
japanska_buba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.