Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2012., 17:39   #21
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
17. kolovoza 1990 je počela balvan revolucija,a prvih redarstvenika je bilo 1800
Naravno 17.kolovoza 1990,bio vidio ,lapsus neviđeni.
najprije je bilo 1700 redarstvenika u Svetošimunskoj ,ali je s godinama broj narastao na 1900.
Ili kako mi reče jedan od njih kad se ban vraćao na trg "mi smo pokusni kunići i vidt će se kako ćemo proći".
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:28   #22
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Naravno 17.kolovoza 1990,bio vidio ,lapsus neviđeni.
najprije je bilo 1700 redarstvenika u Svetošimunskoj ,ali je s godinama broj narastao na 1900.
Ili kako mi reče jedan od njih kad se ban vraćao na trg "mi smo pokusni kunići i vidt će se kako ćemo proći".


Sve OK


na 11. 30 Milošević izjavljuje kako se JNA treba povući iz Slovenije na područja naseljena Srbima,ciljevi agresije su jasni

http://www.youtube.com/watch?v=alPf3S0paw0
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 00:20   #23
očito su nam brojevi jača strana , kao i srbima . par stotina vamo - namo , par iljada plus minus i godinu dana sim - tam....
A još mi je bolje kad na youtube montiraju sve neki majstori pa režu baš tamo di se spominje datum . Meni to već postaje smiješno tako da ću se najbolje nasmijat kad izračunam da po nekim događajima u kojima sam sudjelovao imam danas tek 18 .
-------
Kod Ptuja je prije rata bilo JNA skladište , u nekoj šumi , sa novim protutenkovskim topovima i oklopnim vozilima . To je čuvano sa dvadesetak vojnika , pa me začudilo poslije , zašto su ti topovi bili nakrcani na željeznicu i čekali na izlazu iz Slovenije , valjda na ukrcaj na brodove ?
Pa to se moglo zauzet sa petardama.... ili nije bilo potrebno , pa je pušteno ?
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 13:31   #24
Quote:
plejer_as kaže: Pogledaj post
Kod Ptuja je prije rata bilo JNA skladište , u nekoj šumi , sa novim protutenkovskim topovima i oklopnim vozilima . To je čuvano sa dvadesetak vojnika , pa me začudilo poslije , zašto su ti topovi bili nakrcani na željeznicu i čekali na izlazu iz Slovenije , valjda na ukrcaj na brodove ?
Pa to se moglo zauzet sa petardama.... ili nije bilo potrebno , pa je pušteno ?
Vi možda mislite na skladište Zgornja Ložnica kod Slovenske Bistrice ili skladište Kidričevo kod Ptuja.
U skladištu Kidričevo je bilo naoružanje za 288. miješanu protivoklopnu artiljerijsku brigadu iz Ptuja, koja je bila prerasporijeđena krajem 80-ih u Viroviticu i pritom odnijela sve naoružanje sa sobom, tako da je ostalo skladište u toj 1991 godini prazno.

Ali sasvim druga priča je sa skladištem u Zgornjoj Ložnici. To je bilo skladište 202. miješano artiljeriske brigade iz Slovenske Bistrice. Ova brigada je imala u svom sastavu 54 topova kalibra 130 mm i 12 višecjevnih raketometa kalibra 128 mm zvanih Oganj. To je bila jedna od najjačih jedinica u bivšoj Jugoslaviji i bila je podrijeđena direktno 5. vojnoj upravi u Zagrebu.
Skladište je osvojeno 2. julija 1991 i u njemu uzeto naoružanje za ove topove i višecjevne raketomete u količini 1305 tona.
TO Slovenije imala je i mogučnost dobiti sve ovo teško naoružanje iz Slovenske Bistrice. Naime komandant brigade pukovnik Rade Turović je htio predati teško naoružanje TO ali je za uzvrat htio imati pismenu potvrdu, da se mu neče ništa dogoditi i da če imati mogučnost eksistence u Sloveniji, gdje je imao svoj dom i porodicu.
Od potvrde nije bilo ništa pa je tako Turović odlučio da naoružanje stavi na vlak i pusti van Slovenije.
Slo4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 14:48   #25
sve znaš....
ja nisam znao da su ovi iz Kidričeva "odselili" u Hrvatsku (tam sam nešto na google earth pa ni ništ nije bilo jasno)
ali nakrcane sa JNA , teretne JŽ vagone sam svojim očima vidio početkom jeseni 1991.g. na postaji kod Ilirske Bistrice . Dakle , prošlo je već cijelo ljeto 1991. , a vi ste još uvijek u Sloveniji selili JNA preko Kopra , ili kuda već .... a hrvati su bili bez oružja i municije .... pa jebemu miša , jel stvarno sve u parama ?
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:05   #26
Quote:
Slo4ever kaže: Pogledaj post
Tu niste baš u pravu... TO Slovenije nije ni trebala zauzeti bilo koju vojarnu.

Znali su, da če biti vojarne težak cilj, pa su zato odlučili, da zarobe skladišta JNA. A to je bio pogodak u crno, jer su bila skladišta puna vojne opreme. Treba uzeti u obzir, da su bile u skladištima bojne zalihe za obskrbu ljubljanskog, mariborskog i četvrtine riječkog korpusa.

28.junij 1991 - Borovnica / 824 tona oružja i municije... streljivo za tenkovsku brigadu iz Vrhnike, dvije pehotne brigade i poveljstvo partizanske divizije.
29. junij 1991 - Šentviška Gora / 343 tona oružja i municije
30. junij 1991 - Vražji kamen i Otovec / 818 tona
30. junij 1991 - Zaloška Gorica / 909 tona oružja i municije
2. julij 1991 - Zgornja Ložnica / 1305 tona oružja i municije
To su ona največa skladišta, a zauzeta so skoro sva od 29 skladišta JNA.
Ali to je več priča za koju bi trebali otvoriti novu temu. Priča bi se mogla zvati "Prodaja oružja Hrvatskoj i Bosni od 1991 do 1993".
Vrazji kamen i Otovec poznajem dobro 1989 sluzio v.rok u jna-Crnomelj.Ta dva skladista bila su daleko od kasarne i bilo ih je od strane jna nemoguce ocuvati ,pogotovo Otovec.Te 1989 Vrazji kamen je imao naoruzanje TO al mislim da nije bilo nista osim pjesadijskog naoruzanja a Otavec koliko se sjecam bez municije i streljiva ostalo MTS.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 21:57   #27
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Vrazji kamen i Otovec poznajem dobro 1989 sluzio v.rok u jna-Crnomelj.Ta dva skladista bila su daleko od kasarne i bilo ih je od strane jna nemoguce ocuvati ,pogotovo Otovec.Te 1989 Vrazji kamen je imao naoruzanje TO al mislim da nije bilo nista osim pjesadijskog naoruzanja a Otavec koliko se sjecam bez municije i streljiva ostalo MTS.
U skladištu Otovec bila je samo hrana i intendantska oprema u količini od 400 tona...
Ali u skladištu Vražji kamen bilo je 418 tona municije i naoružanja od toga je bilo 18 tona koje je pripadalo lokalnoj TO Slovenije, sve ostalo je pripadalo 528. zalednoj bazi 5. vojne ovlasti. Streljivo koje je bilo skladišteno u tom skladištu su bili više ili manje topovske granate velikog kalibra.
Skladište Vražji kamen je čuvalo 36 vojnika JNA, koji su se predali bez ijednog pucnja...
Slo4ever is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.