Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 07:23   #81
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da nećeš otkriti o kojem se fakultetu radi, ali ipak treba za razliku od ovog doktorata, znati da je završni rad u policijskoj školi tek formalnost. Mislim, u policijskoj školi? Njima bi "završni rad" trebao biti npr. provođenje racije i uhićenje dilera.
Ovdje moram malo prosvjedovati u obrani moje bivše profesije. Policijski posao se može činiti jednostavnim ali uvjeravam te da nije. Da, kao i svugdje finalna glazura se dobije na terenu ali prije toga postoji gro teorije koja se mora znati da se ne bi ponavljale tuđe greške, ili barem ponavljanje svelo na minimum. Na kraju krajeva, ova degradacija te profesije i opadanje kvalitete kadra se dogodila upravo zbog toga što je primljeno iz građanstva gro visokoškolovanih (dobrim dijelom veze i poznanstva) koji su prošli obavezni tečaj i malo obuke pa sad misle da su uhvatili nešto za yaya i da su superubercool šefovske policajčine a nemaju veze o nekim osnovama posla.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:13   #82
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Nastavnim planom predviđen boravak za izradu diplomskog rada na cutting-edge svjetskom centru fizike u trajanju skoro pet mjeseci? Na trošak poreznih obveznika? Ne. Sam si to platio. Ako nisi, odmah idem Liniću. Bacanje novaca za školovanje profesora fizike za osnovnu školu u nekoj Hrvatskoj provinciji.
Nastavnim planom je predviđen samo diplomski koji uključuje znanstveni rad, ostalo je bonus. Platili su ga njemački porezni obveznici. BTW, gdje je Hrvatska provincija? Čuo sam za Hrvatsko Zagorje, ali za ovo nisam.

Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Ništa nije u koliziji s onime što sam napisao. I moj diplomski je bio istraživački, sam sa ga napisao i koristio sam znanstvene metode koje sam naučio na faksu. Ali nemam iluziju da je to neka velika znanost.
Vjerujem, ti najbolje znaš kakva ti je kompilacija.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 13:23   #83
Evo jedan dobar primjer akademskog integriteta. I onda se neki čude diplomskim radovima s naših fakulteta:

Profesor je kopirao rad srpskog kolege s dječjim vlakićem i postao šef katedre!

Rad je bio o utjecaju mase i brzine lokomotive na vrijednosti otpora u zavojima. Otpor je pri projektiranju pružnih vozila ključan. U Europi postoje samo dva laboratorija u kojima se to radi i na to se troše milijarde eura. Zato sam s posebnim zanimanjem uzeo čitati rad. No ono što sam našao potpuno me obeznanilo: dečki su kupili igračke, vlakiće kakvim se igraju djeca, zaključili su da je taj vlakić 87 puta manji od stvarnog vlaka, igrali se na dječjoj pruzi, sve to fotografirali, dobivene vrijednosti pomnožili sa 87 i tako izračunali otpor! Mislio sam da se radi o vicu! Jer kad bi to bilo točno, dečki bi odmah trebali dobiti Nobelovu nagradu - u nevjerici priča prof. Dujmović.

Znanstveni je rad trebao biti objavljen u časopisu Famena, jednom od dva hrvatska časopisa za područje strojarstva koji se nalaze u bazi Current Contents (CC). Znanstveni radovi objavljeni u časopisima s oznakom CC donose bodove za napredovanje u znanstveno zvanje.

- Odmah sam nazvao urednika Famene Ivu Alfirevića da ga pitam što mi je to poslao i kako su uopće pomislili to objaviti i dati bodove za napredovanje takvim autorima. Složio se sa mnom da je to smeće i da nema govora o objavljivanju - priča prof. Dujmović.
Gluposti u doktoratu

Par mjeseci kasnije stigao mu je primjerak Famene s - objavljenim radom! Odmah je nazvao Alfirevića i pitao ga što mu je.

- Odgovorio mi je da je rad poslan trima recenzentima i da sam samo ja bio protiv. Tko su druga dvojica, unatoč svim naporima, nisam uspio saznati, evo, već četiri godine - kaže prof. Dujmović.

No, dao se u istragu. Otkrića su bila fascinantna. Prvo, otkrio je da je gotovo identični članak objavljen i u drugom časopisu s CC oznakom, Strojarstvu. Ovaj put, uz Tepića i Kostelca, potpisan je i kolega Zvonko Herold. - Tako da i on može dobiti bodove za napredovanje! Kriminal. Ustanovio sam također da je u Fameni ranije objavljen i članak Tepića i Kostelca, koji je bio prepisan iz Tepićeva doktorata!
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 08:40   #84
Eto na. Toliko od cijele priče.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 13:55   #85
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Eto na. Toliko od cijele priče.
Čiča-miča gotova priča
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 09:34   #86
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Diplomski radovi na fizici u Zagrebu su u pravilu rezultat originalnog znanstvenog istraživanja, a ne "kompilacije postojećeg znanja". Naravno, to ne znači da se radi o ne znam kako kvalitetnoj znanosti koju je moguće objaviti u časopisu (iako se i to često događa)
Kao znanstveni rad u časopisu objavljuje se diplomski rad? Identičan tekst?
Red Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 15:34   #87
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Godišnje se, kažu, na instrukcije i druge oblike prodaje vezane s tim u Hrvata okrene preko 300 milijuna kuna. Potplaćeni profesori tvrde da je davanje instrukcija jedini način da zarade poštenu plaću. Tko bi im i zamjerio? Međutim, ono što mi se čini zabrinjavajućim jest sve veći broj oglasa sadržaja "pišem maturalne, seminarske, završne i diplomske radove; pišem lektire i zadaće". Ne znam jesam li ja konzerva ili sam pak loš trgovac, ali meni bi se ruka osušila, a tipkovnica zaštekala da uz takvo što stoji broj moga mobitela.

Što vi kažete na to, radite li to, koristite li takve usluge i je li zapravo iluzorno očekivati i misliti da se u današnjim uvjetima ljudi obrazuju da bi naučili i znali, a ne da bi stekli željeni komad papira na najkraći i najjednostavniji način?
Pisanje maturalnog, diplomskog (društveni fakulteti), itd. ne zahtijeva puno razmišljanja koliko strpljenja i vremena. Zašto je sramota nekome napisati 15, 30, 40 str. teksta koji je zapravo reciklaža nečega što je netko ranije napisao?
Sjedneš, otvoriš knjige ili internet i slažeš svoj rad. Velike li znanosti.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 15:46   #88
Quote:
Red Leader kaže: Pogledaj post
Kao znanstveni rad u časopisu objavljuje se diplomski rad? Identičan tekst?
Izostavi se pokoje poglavlje i rad se prilagodi formi časopisa. Naravno da ne izgleda baš sve isto.

Quote:
Lozimka kaže:
Pisanje maturalnog, diplomskog (društveni fakulteti), itd. ne zahtijeva puno razmišljanja koliko strpljenja i vremena. Zašto je sramota nekome napisati 15, 30, 40 str. teksta koji je zapravo reciklaža nečega što je netko ranije napisao?
Sjedneš, otvoriš knjige ili internet i slažeš svoj rad. Velike li znanosti.
Zato što 1) netko tko nema strpljenja i vremena za fakultetske obaveze nije zaslužio da završi faks, pogotovo ako to ide na teret poreznih obveznika i društvu nije uopće u interesu da takve jedinke prozivodi; 2) degradirajuće je za struku, a to nitko svojoj struci ne želi.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 17:53   #89
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Zato što 1) netko tko nema strpljenja i vremena za fakultetske obaveze nije zaslužio da završi faks, pogotovo ako to ide na teret poreznih obveznika i društvu nije uopće u interesu da takve jedinke prozivodi; 2) degradirajuće je za struku, a to nitko svojoj struci ne želi.
Nekome tko je gladan ovo nabrojano je posve nevažno. Nije baš da prodaje oružje ili drogu. Prodaje svoje vrijeme i strpljenje, koje drugi nemaju. Možda će ipak biti odlični sociolozi, psiholozi ili povjesničari, usprkos tome što si nisu sami napisali diplomski.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 18:21   #90
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Izostavi se pokoje poglavlje i rad se prilagodi formi časopisa. Naravno da ne izgleda baš sve isto.
Tu treba biti jako oprezan jer ako je nešto već objavljeno onda ne može biti objavljeno ponovo. Ako se već radi znanstveno istraživanje na diplomskom, onda je bolje napisati čisti stručni rad bez znanstvenih elemenata koji će biti diplomski, a onda dodati znanstvene elemente i objaviti znanstveni rad.
Red Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 19:28   #91
Quote:
Red Leader kaže: Pogledaj post
Tu treba biti jako oprezan jer ako je nešto već objavljeno onda ne može biti objavljeno ponovo. Ako se već radi znanstveno istraživanje na diplomskom, onda je bolje napisati čisti stručni rad bez znanstvenih elemenata koji će biti diplomski, a onda dodati znanstvene elemente i objaviti znanstveni rad.
Baš kako je Zekoslawa rekla, isti rezultati se prilagode formi časopisa. Diplomski i doktorati se ne smatraju istom kategorijom publikacije kao časopisu i mogu, štoviše doktorati i moraju, sadržavati nešto objavljeno u časopisu. Uostalom, može se objaviti prvo članak, a onda diplomski. Ima časopisa koji imaju jako stroga pravila glede toga, npr. Nature, no većina nema.
A ovo sa stručnim radom za diplomski je bar u mojoj branši totalna glupost.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 19:54   #92
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Baš kako je Zekoslawa rekla, isti rezultati se prilagode formi časopisa. Diplomski i doktorati se ne smatraju istom kategorijom publikacije kao časopisu i mogu, štoviše doktorati i moraju, sadržavati nešto objavljeno u časopisu. Uostalom, može se objaviti prvo članak, a onda diplomski. Ima časopisa koji imaju jako stroga pravila glede toga, npr. Nature, no većina nema.
A ovo sa stručnim radom za diplomski je bar u mojoj branši totalna glupost.
Točno je da diplomski, a pogotovo doktorski mogu sadržavati nešto objavljeno, ali ne ide obratno. Ne znam da bi si neki kvalitetni časopis u bilo kojoj branši dozvolio objavljivanje nečeg već objavljenog. I dok možda diplomski nekako možeš podesiti jer on ne prolazi recenziju, a bez toga nema status znanstvenog djela, doktorski sam po sebi mora biti znanstveni rad koji se u tom smislu pregledava i nakon što se objavi iz njega se više ne mogu objavljivati znanstveni radovi.

Diplomski je prema svim definicijama, pravilima, mišljenjima, analizama itd. na svjetskom nivou primarno stručni rad tako da jednostavno ne može biti glupost napisati diplomski kao stručni rad. Druga je stvar ako ljudi u tvojoj branši za vrijeme studija rade na projektima pa imaju prilike vršiti znanstvena istraživanja pa iskoriste priliku.
Red Leader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.