Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2016., 13:25   #121
Te bešavne cijevi sa zamjenom M80 ili bilo kakvim vojnim programom imaju kakve veze?
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 16:53   #122
pa mene zanima zašto mi nebi napravili nešto kao onaj izraelski HAPC Achzarit

Ili barem nešto slično tom konceptu

Ta stvar definitivno ima više oklopa i "mesa" nego patria.
a mogu se stavit isti oružani sistemi na obe platforme.

pa ako nam t-55 odjednom ne valja --> pretvorit ih u IFV/APC

evoi rusi imaju ideju :
https://en.wikipedia.org/wiki/BTR-T
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 19:03   #123
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
pa mene zanima zašto mi nebi napravili nešto kao onaj izraelski HAPC Achzarit

Ili barem nešto slično tom konceptu

Ta stvar definitivno ima više oklopa i "mesa" nego patria.
a mogu se stavit isti oružani sistemi na obe platforme.

pa ako nam t-55 odjednom ne valja --> pretvorit ih u IFV/APC

evoi rusi imaju ideju :
https://en.wikipedia.org/wiki/BTR-T
Zasto usporedjujes kruške i jabuke?
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 19:53   #124
Bez brige razumijem ja razliku između IFV-a i APC-a

samo sam htio pokazat da se od T-55 mogu napravit drukčija vozila i da postoje mogućnosti razne.
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 20:46   #125
Stvar s konverzijom konzerviranih t55 za HV je slijedeća- kad ne grade zečije nasipe unutar hala ili iste ne sekavaju u ĐĐ s pola truda naprave glanc novo tijelo tenka. Od čelika, ili čelika i /ili kompozita. To je najjeftiniji dio svakog gusjeničara teškaša jer su najkvalitetnije pancirne ploče i drugi sastojci na samom tehnološkom vrhu (zaostali iz JNA) dostupni ĐĐ-u na svjetskom tržištu po povoljnim cjenama. Tijelo M95 bi trebalo modificirati , recimo da bi se to s puno zalaganja moglo za godinu dana i uz štednju korištenjem v-46 motora i domaćom transmisijom, pa bi unutar 2 godine imali prvi prototip za vozikanje uokolo po ne većoj cijeni od prepakiranog t-55. Onda bi taj prototip lijepo parkirali u halu pored prototipa m84D i M95, jer HV ne bi isti htio, ili ga ne bi htio u više od 14 komada nabavljeno kroz slijedećih 65 godina...
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 21:06   #126
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Te bešavne cijevi sa zamjenom M80 ili bilo kakvim vojnim programom imaju kakve veze?
Bešavne nemaju, ali ljudi brkaju proizvodnju finalnog proizvoda i proizvodnju čelika - koji bi se mogao proizvoditi u RH. Povrh toga bjelodano je da i ljudi na jednom visokotehnološkom forumu kao što je ovaj nemaju pojma o stanju industrije i nekim apsurdima, kao što sad imamo u Sisku, a pričaju o nekim mogućnostima za lokalnu proizvodnju - vojne opreme, a najobičniju cijev ne možemo više napraviti.
I kao treće - najbitnije i najbliže stvarnosti - kapaciteti za topljenje otpisane vojne tehnike su još uvijek tu.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 21:16   #127
Mi nikad nismo mogli niti smo planirali proizvodnju čelika za topovske cijevi. To je jednostavno preskupo i neisplativo, a čak i u uvjetima najcrnjeg embarga mogli smo kupiti i gotove i grubo obrađene cijevi iz 4 i više izvora. Pogon kupljen za finalizaciju istih neslavno je propao...
Danas možemo kupiti baš sve što možemo platiti, i opet će nas doći 10-100 puta jeftinije nego da idemo na vlastito finiširanje, za koje je granica isplativosti bila nekadašnja HV, današnja plesna skupina je ništa.
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 11:48   #128
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Bešavne nemaju, ali ljudi brkaju proizvodnju finalnog proizvoda i proizvodnju čelika - koji bi se mogao proizvoditi u RH. Povrh toga bjelodano je da i ljudi na jednom visokotehnološkom forumu kao što je ovaj nemaju pojma o stanju industrije i nekim apsurdima, kao što sad imamo u Sisku, a pričaju o nekim mogućnostima za lokalnu proizvodnju - vojne opreme, a najobičniju cijev ne možemo više napraviti.
I kao treće - najbitnije i najbliže stvarnosti - kapaciteti za topljenje otpisane vojne tehnike su još uvijek tu.

Ja se ispričavan kolega,jer vjerojatno zbog toga šta san ćorav nisan vidija da je ovo visokotehnološki forum, di naravno nema mista neobrazovanim ljudima jer su to svi bez akademskog zvanja. Naravno da pojma neman, pa ako i kada buden nešto napisa, molija bi te da otvoreno rečeš: karabine ne znaš, ili karabine ne pizdi, ili šta ti već dođe. nije kvaka u tome može li se rastalit t-55 u RH, jer ako niko drugi može ga jadranska željezara pritvorit u mriže za beton ili šipke iste namjene. kvaka je u tome šta se zbog tehnomenađerskog pristupa nama ne isplati ništa,pa onda takvim pristupom i onim da je lakše uvest ove godine imamo 70 razreda učeničke populacije manje. ovakvim pristupom za 20 godina da imamo tenk u klasi LeopardII A9 nećemo imat koga u isti sist, iz jednostavnog razloga jer neće bit dovoljno hrvata. Zato je moja malenkost,prašinarska,bez akademskog statusa,koja je možda pročitala nešto više od šegrta Hlapića,drznila se napist ovako nešto. po meni je bolje dat studentima sa FERa ili FSBa ili FESBa, ili onima budućim smrtnicima iz obrtnotehničke škole po jedan primjerak da naprave nešto, nego da to trune i propada. ako ništa neka ga obojaju u roza boju. Bilo kakava ideja,pokušaj uspješan ili ne,napredak je sam po sebi jer neko o tome vodi računa,razmišlja i za pegulu ne vodi računa o ceci i kim karadšian,nego o nečem konkretnijem i opipljivijem.Možda je moja greška u tome šta ja ne gledan samo segment nečeg šta se danas traži i šta je "in" u današnjem svitu,već gledan sliku u cjelini.Primjer bi bija da HV ili OSRH nije stavka sama za sebe.To su recimo bila krvna zrnca organizma, povezano sa svim. Pa ako vojsci triba nešto onda se pogleda doma ko i kako to može napravit,a ne da nam se ništa ne isplati. Danas, jer se ni to ne isplati ni dovoljne količine kruva se više ne rade kod nas,jer svaki peti se samo kod nas dopeče, posljedica je manji broj zaposlenih,pa ako nema kuna nema ni beba,a posljedica je 70 razreda manje.
M80A je iskreno po meni smeće,gledano samo po sebi ispara bi mu krov i napravija deset šumskih radnih vozila,ako uopće i tome mogu služit.Ali imamo na lageru to šta imamo,ako se da bilo šta napravit i sa M80A i T-55, onda bi valjalo pokušat.Ako ništa pokuša si,potrudija si se i steka neko iskustvo,ako ništa,bar sa pilanjem čelika,ali ić uvozitbez da nešto pokušaš sam po meni je samo još jedan korak prema još dubljoj kolonijalnoj prćiji.
RH nikada nije bila niti blizu tehnologiji izrade cijevi za topove,a Thyssen-Krupp radi ih zasigurno bolje i kvalitetnije, možda čak i najbolje na svitu.Ali čeličana u SI može radit cijevi za plinovod,a ne da su iz uvoza i za potribe još nekih tvrtki ka šta su recimo u brodogradnji.
Kako je ovo visokotehnološki forum ja bi Vas Sve sada pozdravija i zaželija Vam Svima skupa sriću,zadovoljstvo i uspjeh u privatnom i poslovnom životu. Veliko fala šta ste me trpili.

+K
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 18:19   #129
Samo da upadnem onako padobranski. Kao rođeni Siščanin, mogu samo reći da, iako je Željezara proizvodila vrlo kvalitetne stvari, ta proizvodnja se kronično ne isplati. Bili smo vlasnici, propala je. Došli su Rusi, propala je. Došli su Ameri, propala je. Došli su Talijani, propala je. A znate onu o ponavljanju istih postupaka i očekivanju drugačijeg rezultata? E to.

Hrvatska ima previsoke poreze, preskupu struju, previše je tehnološki zaostala, ima prekorumpirane političare, nema vlastiti izvor sirovine i nema proizvodne kapacitete za konkuriranje na tržištu. Puno veće tvrtke su diljem svijeta propale zbog prekvalitetnih preskupih proizvoda. CMC je u doba vlasništva nad ŽS bio 5. najveća čeličana svijeta, pa su i oni pobjegli. Domaći zahtjevi su na granici nepostojećih, izuzev brodogradilišta (koja i ovako posluju na pola i jedva s nulom, skuplji materijal bi ih bacio u situaciju da na brodu kojeg grade gube umjesto zarađuju novac), a za izvoz smo nekonkurentni zbog cijene i nedovoljne količine za veće projekte. Nema tu sreće...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 20:57   #130
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Samo da upadnem onako padobranski. Kao rođeni Siščanin, mogu samo reći da, iako je Željezara proizvodila vrlo kvalitetne stvari, ta proizvodnja se kronično ne isplati. Bili smo vlasnici, propala je. Došli su Rusi, propala je. Došli su Ameri, propala je. Došli su Talijani, propala je. A znate onu o ponavljanju istih postupaka i očekivanju drugačijeg rezultata? E to.

Hrvatska ima previsoke poreze, preskupu struju, previše je tehnološki zaostala, ima prekorumpirane političare, nema vlastiti izvor sirovine i nema proizvodne kapacitete za konkuriranje na tržištu. Puno veće tvrtke su diljem svijeta propale zbog prekvalitetnih preskupih proizvoda. CMC je u doba vlasništva nad ŽS bio 5. najveća čeličana svijeta, pa su i oni pobjegli. Domaći zahtjevi su na granici nepostojećih, izuzev brodogradilišta (koja i ovako posluju na pola i jedva s nulom, skuplji materijal bi ih bacio u situaciju da na brodu kojeg grade gube umjesto zarađuju novac), a za izvoz smo nekonkurentni zbog cijene i nedovoljne količine za veće projekte. Nema tu sreće...
nažalost 100% si u pravu, i da dodam glavni krivac je država koja guli hrvatsko gospodarstvo u svim sektorima. ako pričamo o brodogradnji dvije najveće brodograditeljske države su južna koreja i japan, u europi italija je jaka, tako da mi nitko nemože reći da imamo skupu radnu snagu jer je duplo jeftinija od gorespomenutih...
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 11:32   #131
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
Ja se ispričavan kolega,jer vjerojatno zbog toga šta san ćorav nisan vidija da je ovo visokotehnološki forum, di naravno nema mista neobrazovanim ljudima jer su to svi bez akademskog zvanja. ... Veliko fala šta ste me trpili.

+K
Da zabazdimo do kraja u off-topic...ako je tema o visokimtehnologijama, (šta god to značilo), ne znači da je rezervirana za one s akademskim zvanjem. Koja korist od hrpe doktora zannosti i inženjera ako nemamo kvalitetnog varioca koji zna zavarit dva lima kako spada. Ili bilo šta drugo. - Osnovna podloga da se visoke tehnologije implementiraju su kvalitetni i stručni "majstori" ili kako god bi to nazvao.
Kad sam govorio o neznanju mislio sam na to da ljudi ne znaju što se dešavalo naprimjer sa sisačkom željezarom koliko je novaca tamo uloženo, u šta , što se moglo raditi i zašto su točno amerikanci otišli nakon što su tu donijeli svojih preko 100 milijuna dolara keša, o toga barem pola za izgradnu novih pogona i rekonstrukciju postojećih. (Medijska blokada i filtriranje informacija.)
Čeličana je propala jer je ono loše (i najgore) iz socijalističkog modela ponašanja čovjeka (pre)ostalo i ne da se iskorijeniti - ne govorim samo o radnicima, nego i (više) o menadžmentu i državi - ljudima koji su donosili odluke.
Na kraju, ne vidim čime se Vi kolega K osobno našli povrijeđenim, ako sam se spustio previše na osobnu razinu, moja isprika.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.