Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2016., 19:42   #1
Proxima Centauri: otkriven egzoplanet, vjerojatno ima uvjete za život

Otkriven planet oko Proxima Centauri, izgleda da je možda pogodan za život

Quote:
ASTROFIZIČARI Europskog južnog opservatorija (ESO) trebaju krajem kolovoza objaviti da su otkrili novi egzoplanet, 'Zemljina blizanca' u orbiti oko zvijezde Proxima Centauri, najbližoj Sunčevu sustavu, piše njemački tjednik Der Spiegel.

Taj novi planet, koji još nije dobio ime, vjerojatno ima uvjete za život i "na njemu bi mogla postojati tekuća voda" što je važan uvjet za postojanje života, piše njemački tjednik.

Nikada dosad nisu astronomi otkrili sestrinski planet tako blizak Zemlji, udaljen samo 4,24 svjetlosne godine, piše list.

Glasnogovornik ESO-a Richard Hook potvrdio je da je upoznat s člankom, ali ga nije želio komentirati.

"Pronaći to svemirsko tijelo bio je vrlo težak posao", citira list astrofizičara koji je govorio pod uvjetom da ostane neimenovan i objasnio da "su bili na granici onoga što je tehnički moguće izmjeriti".

link
dick wee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 22:42   #2
Quote:
https://www.eso.org/public/news/eso1241/

Planet Found in Nearest Star System to Earth
ESO’s HARPS instrument finds Earth-mass exoplanet orbiting Alpha Centauri B

16 October 2012

“Our observations extended over more than four years using the HARPS instrument and have revealed a tiny, but real, signal from a planet orbiting Alpha Centauri B every 3.2 days,” says Xavier Dumusque (Geneva Observatory, Switzerland and Centro de Astrofisica da Universidade do Porto, Portugal), lead author of the paper. “It’s an extraordinary discovery and it has pushed our technique to the limit!”

The European team detected the planet by picking up the tiny wobbles in the motion of the star Alpha Centauri B created by the gravitational pull of the orbiting planet [2]. The effect is minute — it causes the star to move back and forth by no more than 51 centimetres per second (1.8 km/hour), about the speed of a baby crawling. This is the highest precision ever achieved using this method.
Jel to ovaj ili neki novi ??
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 09:18   #3
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Jel to ovaj ili neki novi ??
Ja mislim da je to novi planet, a vise cemo znati na kraju mjeseca, valjda su sada dva tri puta pregledali podatke i 100% potvrdili postojanje planeta, a taj iz 2012 je bila nekakva smetnja koja je bila zamjenjena za planet, pa su na kraju ipak utvrdili da se radi o greški.
dick wee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 20:31   #4
Quote:
dick wee kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to novi planet, a vise cemo znati na kraju mjeseca, valjda su sada dva tri puta pregledali podatke i 100% potvrdili postojanje planeta, a taj iz 2012 je bila nekakva smetnja koja je bila zamjenjena za planet, pa su na kraju ipak utvrdili da se radi o greški.
Sve i da jest Earth like, kakva će to biti orbita u takvom sustavu
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 23:24   #5
To je samo 4 ly od nas.

Podsvjetlosnom brzinom smo tamo za samo nekoliko desetljeća.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:55   #6
Pošto izgleda da planet kruži samo oko Proxime Centauri, onda je najvažnije pitanje, dali je planet gravitacijski zakljucan za svoje sunce, tj dali je na jednoj strani uvijek dan a na drugoj noc.
dick wee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 13:43   #7
Quote:
dick wee kaže: Pogledaj post
Pošto izgleda da planet kruži samo oko Proxime Centauri, onda je najvažnije pitanje, dali je planet gravitacijski zakljucan za svoje sunce, tj dali je na jednoj strani uvijek dan a na drugoj noc.
Lako moguće da jest. Da je dovoljno daleko od zvijezde ovim metodama ga ne bi mogli ni otkriti.

Zaista je malo vjerojatno da je planet nasličniji Zemlji ujedno i daleko najbliži od svih egzoplaneta, ali eto, vidjet ćemo.

Ako je planet 'dovoljno dobar', to će biti jedini pravi motiv za razvoj međuzvjezdanog programa.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 13:46   #8
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
To je samo 4 ly od nas.

Podsvjetlosnom brzinom smo tamo za samo nekoliko desetljeća.
Ako se mislimo tamo i zaustaviti treba uračunati da do pola puta ubravamo, a od pola kočimo. Zasad uopće ne postoji koncept pogona koji bi mogao takvo što izvesti, a sam let trajao bi ipak više od par desetljeća. I to bez posade.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 15:34   #9
Ako se potvrdi postojanje planeta oko Proxime, vrlo vjerojatno ce se onda više novca investirati u nove propulzijske tehnologije, trenutno NASA u takve tehnologije investira manje od 1% buđeta.

Uzevši u obzir da je (tj još uvijek je) ISS košta oko 100 milijardi dolara, nije mi teško zamisliti da bi se dalo investirati 500 milijard dolara u brod tj tehnologiju koja bi nas dovela do Proxime.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 16:13   #10
Po meni nije glavni problem u investicijama nego u tome sto uopce nema dobrih ideja o novim propulzijama u koje bi se moglo investirati a koje bi bile dobre za međuzvjezdani let.

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 22:34   #11
nuklearna propulzija bi bila dovoljna da se dostigne 5-10% brzine svjetlosti. Sto bi znacilo nekoliko desetljeca putovanja sto nije uopce lose. U biti, pogon uopce nije tolika prepreka, koliko god se to ludim cinilo, najveci problem je odrzati ljude na zivotu toliko vremena.
Suska se da ce se otkrice ubrzo javno obznaniti.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 22:57   #12
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
nuklearna propulzija bi bila dovoljna da se dostigne 5-10% brzine svjetlosti. Sto bi znacilo nekoliko desetljeca putovanja sto nije uopce lose.
S čim se koči i manevrira da bi se zaustavio na točnoj lokaciji planeta ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:27   #13
S istim motorima kojima i ubrzavas, naravno. Moze se pomoci i solarnim i magnetskim jedrima i aerobrakingom. Takvo putovanje ne mora biti izravno, postoje brojna nebeska tijela na putu do tamo koja bi mogla dati resurse za raketno gorivo(reakcionu masu), ukljucujuci i planete lutalice.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 00:27   #14
I, kad se piči do Proxima Centauri? 2500. ili 3000. godine?
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 00:35   #15
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Ako se potvrdi postojanje planeta oko Proxime, vrlo vjerojatno ce se onda više novca investirati u nove propulzijske tehnologije, trenutno NASA u takve tehnologije investira manje od 1% buđeta.

Uzevši u obzir da je (tj još uvijek je) ISS košta oko 100 milijardi dolara, nije mi teško zamisliti da bi se dalo investirati 500 milijardi dolara u brod tj tehnologiju koja bi nas dovela do Proxime.
Nas? Nemoj me jebat.
https://youtu.be/E2P8px6-oAo
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 14:00   #16
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
S istim motorima kojima i ubrzavas, naravno. Moze se pomoci i solarnim i magnetskim jedrima i aerobrakingom. Takvo putovanje ne mora biti izravno, postoje brojna nebeska tijela na putu do tamo koja bi mogla dati resurse za raketno gorivo(reakcionu masu), ukljucujuci i planete lutalice.
Imaš li kakav izvor za sve ovo ?

Nuklearni pogon je bio dosta 'sirovo' rješenje kad sam ja to zadnji put gledao.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 15:31   #17
mislim da nema smisla fokusirat se na interstelarno putovanje dok jos nismo rjesili probleme s putovanjem na druge planete ovog sustava u razumnom vremenu i bez rizika po zdravlje posade od zracenja

trebalo bi prvo poceti crpiti resurse i istrazivati ostale planete ovog sustava i fokusirati se na poboljsanje propulzijske tehnologije, bez nadsvjetlosnog pogona dalje od proxime ionako nema smisla ici
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 16:26   #18
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ako se mislimo tamo i zaustaviti treba uračunati da do pola puta ubravamo, a od pola kočimo. Zasad uopće ne postoji koncept pogona koji bi mogao takvo što izvesti, a sam let trajao bi ipak više od par desetljeća. I to bez posade.
Ne bi li zbog vremenske dilitacije let za posadu bio puno kraći?
waterbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 16:45   #19
Quote:
waterbird kaže: Pogledaj post
Ne bi li zbog vremenske dilitacije let za posadu bio puno kraći?
koliko ja znam da bi relativisticki efekti dosli do stvarnog izrazaja treba ti brzina veca od 10% brzine svjetlosti, ovdje se govori o puno manjim brzinama stoga posada nebi iskusila izrazene efekte poput vremenske dilatacije

kak god okrenemo trebali bi se fokusirati na pogon koji ce upravljati samim prostorvremenom tak da mozemo ic brze od brzine svjetlosti dok sam brod nebi krsio zakone fizike tj. isao brze od c(to je koncept alcubierovog pogona ili popularnog warp pogona)
ovak s konvencionalnim pogonima nikad necemo moci ici brze od c, a cak i da se priblizimo c posada ce iskusiti snazne relativisticke efekte
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 17:40   #20
Quote:
waterbird kaže: Pogledaj post
Ne bi li zbog vremenske dilitacije let za posadu bio puno kraći?
Ma ne bi. Izrazeniji efekti su tek kod visokog % od c a ovo bi bilo cca 10%
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.