Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 09:35   #281
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Ti očito brkaš pojmove pukog preživljavanja s opuštenim i kvalitetnim životom. A ako netko ovdje prtlja gluposti onda si to ti. Sve osim preživljavanja na rubu u nekom trošnom stančiću s cimerima je luksuz? Daj se saberi malo.



To što ti opisuješ je nekakav studentski život? Ti stvarno misliš da je životarenje s cimerima doseg jednog normalnog i prosječnog samca u Zagrebu?

Jel se može progurati koji mjesec s 2,5-3,5 k kunića? Može, ali to ni najmanje ne sliči na normalan život jednog samca u Zg. Shvaćam ako imaš otegotne okolnosti i imaš limitiran budžet, snađeš se s onim što imaš, ali govoriti da je tako nešto normalno i ugodno, tu su jednostavno gluposti.

Postoji tema gdje su se ljudi već raspisali koliko im je potrebno za normalan život na mjesečnoj razini i ako ćemo biti realni i prihvatiti razumno razmišljanje, 2,5-3,5k je dovoljno samo za preživjeti poput studenta. Takvo što nema veze s normalnim i ugodnim življenjem.
Ja znam da ima nenormalnih podstanara, ali koliko sam ja vidio 90% podstanara živi malo skromnije tako da bi mogli ubuduće nešto eventualno uštedjeti i ostvariti svoju nekretninu.

Naravno da ima sponzoruša koje su u stanju satrati cijelu plaću na uljepšavanje, jer one ne planiraju kupovati nekretninu, nego se bogato udati.

Moram priznati da nisam vidio baš puno podstanara koji ne štede (ima i takvih, ali u našoj državi ne baš puno) kako bi si osigurali kvalitetan život u budućnosti.

Vi ovdje pričate kao da se radi o sistemu kao u Njemačkoj gdje su ljudi cijeli život podstanari, a ovdje ipak nije takav mentalitet i ljudi kad tad žele steći svoju nekretninu.. Dakle, pomiješali ste kruške i jabuke pa je lako zaključiti tko prtlja RTL gluposti, a tko gleda kako je u praksi u RH. Dakle, ponavljam, u RH, ne u Njemačkoj.

Da si pažljivo čitao znao bi što sam napisao. Napisao sam da se bolje u podstanarstvu stisnuti s cimerom jedno vrijeme i uštedjeti novac nauštrb kvalitetnijeg života u budućnosti, nego cijeli život biti nesposobni podstarar koji nije u stanju ništa stvoriti u životu. Kopčaš?

Naravno da sponzoruša koja gleda da se bogato uda ne razmišlja ovako, također ni ljudi koji dignu kredite koje kasnije ne mogu vraćati također ne razmišljaju ovako. A i jednih i drugih ima popriličan broj, barem u okolini u kojoj se ja krećem( ponavljam nisam u Njemačkoj, nego govorim o hrvatskim prilikama i mentalitetu).
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:28   #282
Stari zabrijao si gadno...

Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Ja znam da ima nenormalnih podstanara, ali koliko sam ja vidio 90% podstanara živi malo skromnije tako da bi mogli ubuduće nešto eventualno uštedjeti i ostvariti svoju nekretninu.

Naravno da ima sponzoruša koje su u stanju satrati cijelu plaću na uljepšavanje, jer one ne planiraju kupovati nekretninu, nego se bogato udati.

Moram priznati da nisam vidio baš puno podstanara koji ne štede (ima i takvih, ali u našoj državi ne baš puno) kako bi si osigurali kvalitetan život u budućnosti.
Mislim da gadno brijes,tj kak ti je netko rekao...neznas razliku izedju "normalnog/ok zivota" i "krpanja kraj s krajem"
Jer mi je to jedino suvislo objasnjenje pod preduvjetom da si ozbiljan i imas malo vise od 18god te ti mama ne hrani hrcka doma...

Pa smatras da je krpanje "normalno" isto kao sto na drugoj temi ekipa smatra da je normalno 20k kn za samca()

"Normalno" je INDIVIDUALNA kategorija,ali ako pricamo u globalu,mozemo reci da ti zastupas jednako drasticno stajaliste kao i neki "tajkun-forumas" za 20k kn/mj.

Zivo me zanima koliko si ti to vidio podstanara(brojkom) da stede za nesto vise..!?(pod stednju ne racunam grecanje 100kn za regu starog golfa čadjare,tak da ne ides na pivo s fredovima taj vikend "jer stedis")
Jer se postavlja pitanje koliko imaju onda primanja...!?

Kod nas obzirom na stanje svega podstanari su vecinom subskupine ljudi(ljubavnici,studenti,dosljaci,cast iznimkama) koje vecinom jedva nagrecaju za jeftinu stanarinu...
Pogledaj sto se najcesece iznajmljuje u gradu...
Tak da neznam o kakvoj stednji pricas!?
Kod nas nemogu ljudi stedit nit tko ima svoje nekretine jer vecinom 1/3 primanja ode na hranu!!


Inace ovo boldano,
ja zovem inteligentne poslovne zene....
Koje znaju gdje ulazu...a ovo avioni/kamioni...
hm,tesko ces to kreditom,stednjom na pasteti i seminarom pedikerke postici..
Stednjom se nitko nije obogatio,dapace...sjeti se samo kak lova prek noci postane tariguz...
tu je najbolji ROI od svih biznisa,jednom kad ga uzmes gotov je,ono kao ugriz kraljevskog pitona...
Gle samo jadnog Giriceka,Visnjica&Co...:klap:

Inace mislim da je medijan u hr negdje preko 4000kn
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:40   #283
Sve ima svoje pluseve i MINUSE..hehe

Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
@Inžinjer ekonom

Slažem se s tobom oko ovoga o životu sa cimerima. Ako si dobar sa cimerima,to je super. Do nedavno sam živio sa cimerom sa kojim sam u super odnosima i to je bilo super. Svatko imao svoju sobu i dozu privatnosti,a opet bi se najčešće družili poslje posla u dnevnoj uz plejku. Sad kad solo živim u stanu,moram priznati da mi čak i fali cimer. Lijepo je ponekad imati društvo za zajebanciju bez da moraš izać iz stana,ovak nekad zna malo pucat usamljenost.
Koliko sam ja skuzio,dosta vas ovdje pise na temi zivota u Zagrebu a niste iz Zagreba nit zivite u Zagrebu,cak nit HR..!?
To mi je onak malo...spuki...al dobro,

Definitivno ja sam isto vise za cimerstvo,jer nekak vise sam drustvenji tip,
al mogu razumjet i one koji nisu,
pogotovo kad neznas hoces ucit za ispit ili nesto a cimer laganini uzeo lovu na kladusi,izbijen ko macka dolazi sa dvije NN ribe koje cak nit on nezna odakle mu..
Onda moras primjenit metodu zvanu Bush Jr.;ili si snama ili protiv nas...

Tako da ima sve svoje pluseve i minuse,
al kod nas je jos problem sto ljudi nemaju naviku stanovanja u zajednicama,bilo to zgrada ili stan...te su uvjereni kak su u stvari ok.
Odgovornost na 0,
ono jedan plati neznam svoj dio rezija,drugi investira u alkohol&kladionicu,
pa kasnije ceka novi par koji ga "nece iznevjerit" i tak...
a kasnije laganini ispari iz stana...a gazdarica ovog prebije,koji je ostao jer je dobila ovrhu...

Pa onda ljudi kad imaju tkava ucestala iskustva,jednostavno zele svoj fizicki i dusevni mir...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:37   #284
U Zabregu rođen,živio,završio dio faxa,radio,posjedujem vlastitu nekretninu u istome koju rentam,obitelj i prijatelji su mi u Zagrebu,a i često sam doma. Gdje god odem ili da živim,Zagreb će mi uvijek biti grad za koji ću reć - tu sam doma. Uz to,živio i radio/studirao u 3 grada u državama u okruženju (Mađarska,Austrija i Italija).

Samo zato jer netko ne živi u gradu,ne znači da je potpuno odvojen i da nema kolko tolko u to što se događa,kako se kreću cijene i slično.

Kod nas je veći problem taj što je sustav podstanarstva neuređen,makar se i to malo po malo popravlja. No i dalje onda ostaje to što sve pizdarije moraš rješavati privatnim tužbama,a naše sudstvo je sporo. Nit je stanodavac zaštićen,nit je stanoprimac zaštićen.

Isto tako,ovo sa time da se netko stisne kao podstanar,štedi pa si kupi nekretninu. Ako cijene kvadrata nisu drastično pale,a nisu koliko vidim,netko sa prosjećnom plaćom tko živi kao podstanar teško da može uštediti neku značajniju cifru. Da staviš 1000 kn mjesečno sa strane,nakon 5 godina nemaš ni 10000 eura,a nisam baš vidio da se kvadrat stana u zg spušta ispod 1000 eura. U najboljem slučaju imaš za polog i sa prosječnom plaćom,kredu na 30 godina.

Zadnje uređivanje Grimko : 20.10.2017. at 15:20.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:50   #285
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Mislim da gadno brijes,tj kak ti je netko rekao...neznas razliku izedju "normalnog/ok zivota" i "krpanja kraj s krajem"
Jer mi je to jedino suvislo objasnjenje pod preduvjetom da si ozbiljan i imas malo vise od 18god te ti mama ne hrani hrcka doma...

Pa smatras da je krpanje "normalno" isto kao sto na drugoj temi ekipa smatra da je normalno 20k kn za samca

"Normalno" je INDIVIDUALNA kategorija,ali ako pricamo u globalu,mozemo reci da ti zastupas jednako drasticno stajaliste kao i neki "tajkun-forumas" za 20k kn/mj.

Zivo me zanima koliko si ti to vidio podstanara(brojkom) da stede za nesto vise..!?(pod stednju ne racunam grecanje 100kn za regu starog golfa čadjare,tak da ne ides na pivo s fredovima taj vikend "jer stedis")
Jer se postavlja pitanje koliko imaju onda primanja...!?

Kod nas obzirom na stanje svega podstanari su vecinom subskupine ljudi(ljubavnici,studenti,dosljaci,cast iznimkama) koje vecinom jedva nagrecaju za jeftinu stanarinu...
Pogledaj sto se najcesece iznajmljuje u gradu...
Tak da neznam o kakvoj stednji pricas!?
Kod nas nemogu ljudi stedit nit tko ima svoje nekretine jer vecinom 1/3 primanja ode na hranu!!


Inace ovo boldano,
ja zovem inteligentne poslovne zene....
Koje znaju gdje ulazu...a ovo avioni/kamioni...
hm,tesko ces to kreditom,stednjom na pasteti i seminarom pedikerke postici..
Stednjom se nitko nije obogatio,dapace...sjeti se samo kak lova prek noci postane tariguz...
tu je najbolji ROI od svih biznisa,jednom kad ga uzmes gotov je,ono kao ugriz kraljevskog pitona...
Gle samo jadnog Giriceka,Visnjica&Co...:klap:

Inace mislim da je medijan u hr negdje preko 4000kn
Nekome je normalan život dnevno popiti nekoliko pića u kafiću, a npr. na zapadu se ljudi zgražaju nad time.

Pa meni je normalno da se osoba dok je podstanar malo stisne da bi si u budućnosti mogla priuštiti nekretninu. Gotovanski život gdje si cijeli život podstanar ili tražiš socijalni stan mi nije baš normalan.

Poznajem masu obitelji koje su podstanari i štede da bi si priuštili nekreninu, a poznajem određen broj sponzoruša i besposličara koji će umrijeti kao podstanari.

Pa i u medijima su takve boldane uspješne poslovne žene, za razliku od majki koje ne mogu doći do izražaja jer eto nisu preljubnice i stoga nisu zanimljive nikome

Nitko ne govori da je štednja u svrhu bogaćenja, nego stjecanja vlasitite nekretnine.

Ne znam za slučaj Giričeka i Višnjića, ali ako misliš na njihove grebatorice, onda ako moral stavimo u ladicu, možemo se ne samo kurvati za pare, nego i krasti i prodavati drogu pa ćemo biti bogati .

Uopće, pitam se dali ti i ja živimo u istom gradu i tko od nas brije, a tko gleda kako stvari stoje u praksi.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:29   #286
Nikad na ovom forumu nisam nikog vrijeđala.
Stojim i dalje iza svog mišljenja da 3500kn za samca u Zg. koji plaća stanarinu i režije nije lagodan život.
A da me netko zove neobrazovanom - to puno govori o njemu. Ne o meni.

I ne želim se više zaista prepucavati na ovoj temi, jer bi svaka daljnja komunikacija bila ispod mog nivoa.


Edit: podatke o prosječnoj i medijalnoj plaći iz veljače 2017. sam stavila u jednom od prethodnih postova, pa ne moramo nagađati koliko je, niti slušati što kaže neki sindikalni čelnik.
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:39   #287
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Nekome je normalan život dnevno popiti nekoliko pića u kafiću, a npr. na zapadu se ljudi zgražaju nad time.

Pa meni je normalno da se osoba dok je podstanar malo stisne da bi si u budućnosti mogla priuštiti nekretninu. Gotovanski život gdje si cijeli život podstanar ili tražiš socijalni stan mi nije baš normalan.

Poznajem masu obitelji koje su podstanari i štede da bi si priuštili nekreninu, a poznajem određen broj sponzoruša i besposličara koji će umrijeti kao podstanari.

Pa i u medijima su takve boldane uspješne poslovne žene, za razliku od majki koje ne mogu doći do izražaja jer eto nisu preljubnice i stoga nisu zanimljive nikome

Nitko ne govori da je štednja u svrhu bogaćenja, nego stjecanja vlasitite nekretnine.

Ne znam za slučaj Giričeka i Višnjića, ali ako misliš na njihove grebatorice, onda ako moral stavimo u ladicu, možemo se ne samo kurvati za pare, nego i krasti i prodavati drogu pa ćemo biti bogati .

Uopće, pitam se dali ti i ja živimo u istom gradu i tko od nas brije, a tko gleda kako stvari stoje u praksi.
Gdje se to na zapadu "zgrozavaju popit pice u kaficu"..mozda u engleskoj,spanjolskoj,irskoj...gdje..!?

A sve da je to i tocno(a naranvo da nije),nije po automatizmu odmah i ispravna norma,dapace...

Inace se slazem da bi covjek UKOLIKO je u mogucnosti trebao stedit,tu nema spora...bilo to za nekretninu,opcenito ili pokretninu...

Ali upravo se i radi na ovoj temi zivota u ZG,
koliko je potrebno da bi covjek zivio(ne prezivio) mjesec dana a da se ne krpa i da eventualno moze nesto ostedit,a to definitivno nije cifra ispod cca4000-5000kn/mj...iznad toga se da nesto ostedi,istina ne previse..al jbg.

Ako ides stedit na ciframa ipod ovih to je vec astesko/spartansko/klosarski nacin stednje odnosno zivota...tzv prebacivanje iz supljeg u prazno...

Sto hocu reci,
netko tko mjesecno potrosi u ZG cca 4000-5000kn definitivno nije nikakav gotovan nit bilo sto slicno tomu...vec naprosto covjek koji nema manevarskog prostora bit gotovan al opet nije nit sarklo!
Jer od 4000kn/mj neces ostedit nit za Skodu Feliciju na lizing/pusing...
a kakav crni stan u zg..!?
jer upravo je ta ekipa cesto puta u podstanarstvu i krpaju se kao sto sam pisao ranije u postu.

I iskreno nevjerujem ti da poznajes masu koja stedi,jer relativno mali broj ljudi ima ustedjevinu...
cini mi se negdej je podatak mi ostao u glavi da u HR 90% ustedjevine drzi 10-20 stedisa...
u prijevodu bi to znacilo,onaj tko ima...ima vecinu..
ostali mrvice,vecina nista...
Tako da se tvoje poznavanje kosi sa "poznjavanjima ljudi iz HNBa"

A kazes da poznajes "sponozruse"...
al ocito krive,to su one koje nemaju kapacitet..bilo fizicki bilo mentalni za tu profesiju...tzv.vanabe sponze..
jer vise manje(da se nitko ne uvrijedi)svaka zena je na neki nacin sponzorusa(mada je to kakti pogrdan naziv)..to je naprosto prirodan slijed stvari valjda...
samo su neki kakti exponirani a neki su u sijeni...to je jedina razlika rekao bih..
I ne,nije to nikakvo kurvanje u tom smislu...neka dobra koka puca na bolje,jer zasto bi bila sa nekim prosjekom!?
Ili ti ak imas novaca,zasto nebi si kupio auto.:!?

Kaj mislis da se blagajnice ne jebu/varaju okolo i to za 0kn najcesce...
al da bi bile najsretnije da im netko uleti sa cvijecem,parfemom ili bahamima..ziher bi to odbile....jer su moralne...hehe
To je sve zivot naprosto...nista vise nit manje..

A gle,kaj je nagore mi nit nemamo bas tu neku scenu...
jbt ono kakti neke zvijeze nastupaju okolo za gajbu piva,jebu se za parfem i to...
sve je to slabo..uostalom kao i cijelo gospodarstvo
malo smo trziste,kak bi rekao Kiki...mala bara-puno krokodila...

neznam za tebe,
ja zivim u ZG i pricam stvari vise manje iz prve ruke...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:58   #288
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Nikad na ovom forumu nisam nikog vrijeđala.
Stojim i dalje iza svog mišljenja da 3500kn za samca u Zg. koji plaća stanarinu i režije nije lagodan život.
A da me netko zove neobrazovanom - to puno govori o njemu. Ne o meni.
Ljudi spominju place u HR a tema je ZG.

3500 kn je pola zagrebacke prosjecne place.

Da - prosjecna placa u ZG je 7000 kn. Medijan uzmi 1000 kn manje. Sa pola toga si stvarno sirotinja. Ali i sa tih 3500 kn mozes prezivjeti ako si stvarno jako skroman.
A sa prosjecnom placom (7000 kn) lako unajmis prosjecan 2s stan za 3000 kn s rezijama i ostane ti jos 4000 kn za zivot.
A sa dvije prosjecne place (14000 kn) unajmis luksuzan 3s stan za 6000 kn z rezijama i ostane ti 8000 kn za zivot

Zakljucak - samac s prosjecnom placom zivi prosjecno. Par s dvije prosjecne place moze zivjeti relativno lagodno.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:45   #289
Zadnji post IgoraL je brutalno preseravanje.
80% ljudi nema plaću 7000kn
BB9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:11   #290
Samac iz Zagreba:
- stan - 1400 kn
- režije - 600 kn, mozda budu malo vise sada
- hrana + minimalni izlasci( kava, piva, kino srijedom) - 1100 kn
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:01   #291
Quote:
Erebus25 kaže: Pogledaj post
Samac iz Zagreba:
- stan - 1400 kn
- režije - 600 kn, mozda budu malo vise sada
- hrana + minimalni izlasci( kava, piva, kino srijedom) - 1100 kn
Ok, ali stanovanje i prehrana nisu jedini životni troškovi. Valjda povremeno kupiš komad odjeće/obuće, neki uređaj (mobitel i sl.), odeš se ošišati, nekad ti uleti neki izvanredni trošak (npr. svadba ili krstitke ili moraš platiti neki popravak...). Ok, takve troškove nemaš svaki mjesec (i neki od njih su rjeđi ako si podstanar, nemaš auto i sl.), ali treba ih uračunati. Kao što je tessa napisala, možda se i može neko kraće razdoblje preživjeti s 3500 kn mjesečno (pod uvjetom da nemaš izvanrednih troškova), ali mislim da ovdje nije tema troškovi preživljavanja nego troškovi života na neki duži period.

A što se tiče medijana plaće, ako postoje službeni podaci DZS, ne vidim zašto bi se baratalo nekom cifrom koju je jednom spomenuo neki sindikalist.
dogbert is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:02   #292
Quote:
BB9 kaže: Pogledaj post
Zadnji post IgoraL je brutalno preseravanje.
80% ljudi nema plaću 7000kn
Prosjek. Znas kak to ide. Ako ja imam 100000 kn placu,a vas 10 po 1000,nas prosjek je 10000. To sto 90% nema placu od 10000,to je drugi par opanaka. Medijan je realniji,ali guglanjem ne nalazim taj podatak za grad Zagreb. No ova igorova procjena za medijan od 6000 bi bila negdje on spot jer je drzavni medijan 5000.

Erebus25,fali ti par stavki. Prijevoz,odjeca,kozmetika,sredstva za ciscenje npr.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:41   #293
To su bile navedeni moji osnovni troškovi, s još 1500-2000 se pokriju ostali izdaci, mjesečni ili ne, može se uštedit nešto i da ostane za godišnji po volji

Zadnje uređivanje Erebus25 : 20.10.2017. at 19:01.
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:36   #294
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Ja znam...
Vidim da ti je comi1 već odgovorio pa ja ne moram.

Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
sponzoruša

sponzoruša

sponzoruša
Izgleda da tebe nešto jako muči...

Quote:
Erebus25 kaže: Pogledaj post
Samac iz Zagreba:
- stan - 1400 kn
- režije - 600 kn, mozda budu malo vise sada
- hrana + minimalni izlasci( kava, piva, kino srijedom) - 1100 kn
Sam ili imaš i cimera? Ako si samac, pretpostavljam onda da si sam (šala mala). Kakav stan za 1400 kn?

Kakva je to hrana s kavicama i kinom, a sve to za 30 kn dnevno?

Ma može se tako preživjeti, ali to je onda upravo to - preživljavanje.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
3500 kn je pola zagrebacke prosjecne place.

Da - prosjecna placa u ZG je 7000 kn.
Da, prosječne plaće su u biti jedan vrlo nezahvalan podatak. Matematički štimaju, ali realno ne govore kako to funkcionira za većinu. Prosječna plaća u mojoj firmi je 25k kn, ali većina nije baš oko te cifre.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Medijan uzmi 1000 kn manje.
Po formuli pi puta oko?
MrDeadpool is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:53   #295
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Vidim da ti je comi1 već odgovorio pa ja ne moram.



Izgleda da tebe nešto jako muči...



Sam ili imaš i cimera? Ako si samac, pretpostavljam onda da si sam (šala mala). Kakav stan za 1400 kn?

Kakva je to hrana s kavicama i kinom, a sve to za 30 kn dnevno?

Ma može se tako preživjeti, ali to je onda upravo to - preživljavanje.



Da, prosječne plaće su u biti jedan vrlo nezahvalan podatak. Matematički štimaju, ali realno ne govore kako to funkcionira za većinu. Prosječna plaća u mojoj firmi je 25k kn, ali većina nije baš oko te cifre.



Po formuli pi puta oko?
Nemam cimera, stan je malo veći, oko 40 m^2, ručak uglavnom jedem u menzi na poslu, nešto sitno kuham, izlasci su minimalni kao što sam rekao - kino srijedom je 20 kn, 30 s Colom, kavu inace ne pijem, ali ako se dogovorim s nekim, a par pivi vikendom nije puno. Nisam tu računao nešto kao odlazak na koncert.
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:24   #296
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja skuzio,dosta vas ovdje pise na temi zivota u Zagrebu a niste iz Zagreba nit zivite u Zagrebu,cak nit HR..!?
To mi je onak malo...spuki...al dobro,

Definitivno ja sam isto vise za cimerstvo,jer nekak vise sam drustvenji tip,
al mogu razumjet i one koji nisu,
pogotovo kad neznas hoces ucit za ispit ili nesto a cimer laganini uzeo lovu na kladusi,izbijen ko macka dolazi sa dvije NN ribe koje cak nit on nezna odakle mu..
Onda moras primjenit metodu zvanu Bush Jr.;ili si snama ili protiv nas...
Živio sam u Zagrebu sve donedavno, 6-7 godina.
I sve sam doživio. Život sa cimerom u sobi, osrednji stan trosobni živio sam, osrednji stan trosobni sa cimerom.....jedino nisam nikad imao garsonijeru pravu.

Dok si samac najbolji je suživot sa cimerom ili cimerima u velikom stanu gdje su svi potpuno odvojeni jedni od drugoga kad to netko želi, a da se svi ti cimeri pritom odlično slažu. Ne u smislu da su si okej svi međusobno i na bok, nego da je opća zajebancija. To je bolje nek biti sam (ne govorim o financijama).
To vrijedi čak i dok radiš, a dok si student mislim da je potpuna ludost da netko ima svoju garsonijeru u kojoj živi sam. To je već i nedruštveno i bacanje novaca.

Dakle život sa cimerom/ima je po meni dobro kad si stvarno frend sa tim cimerima i tad je to puno bolje nek živjeti sam.
Ali ako osoba se jedva poznaje sa cimerima onda je to bezveze.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:32   #297
Quote:
BB9 kaže: Pogledaj post
Zadnji post IgoraL je brutalno preseravanje.
80% ljudi nema plaću 7000kn
Konkretno Zagrebova prosječna plaća postoje razni podaci, ali da, sve se vrti između 6800-7000.

Hrvatska prosječna plaća se vrti 5900-6000 (u neto iznosu i zato kad se gugla prosječna plaća izbacuje dosta čudne stvari).
Ono što je zanimljivo da hrvatsku prosječnu plaću ima navodno tek 35% stanovništva.

Zato je jedino relevantna medijan plaća u Zagrebu, a to je Igor i spomenuo. Ja se s njim generalno previše ne slažem, ali nije ništa krivo napisao.

Ono što sam siguran je da je u Hrvatskoj minimalac 4500-5000 kn, a da svi visokoobrazovani praktički odmah imaju 6-7 000 kn (čak i uz ovoliko skup život), da kod nas ne bi bilo odlazaka.
Hrvati su generalno jako skroman narod. Sama činjenica da sam vidio postve mnogih u Irskoj da kažu "šta će ti više od 1000 eura" to dosta zorno pokazuje.
S tim da to vrijedi sve dok si samac, sa djecom ljudima ni 50 000 kuna nije dosta.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:22   #298
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
a rekli smo da su troskovi negdje na razini cca 4000-5000kn/mj
da mozes uredno hendlat sve...
a ne da vodu moras tocit na javnoj pumpi pa vozit si doma za pit..

ja nekak racunam sljedece..
speceraj/hrana po osobi 1500kn(mesina,zelenjava,kemija,zuto,bijelo...)
stanovanje cca 1500 kn(ak si s cimerom to je onda i jeftinije,ak ne..onda soba ili periferija)
prijevoz cca 500kn(ili si ZET+bajs ili si neki jeftilen Golf II-Loziona)

Ostalo...kultura,edukacija,neplanirano(dijete,zena ..),to je nekih cca 1000kn

i dodatak kava&gablec(poslovno) je cca 800kn

cifre su cca u +- 10-20% od svake kategorije.
Ovisno,jedan mjesec se izbijes od alkohola,sljedeci mijesec citas poeziju,treci mjesec si na svadbi...
Slažem se s ciframa, s tim, da bi i u toj kateogriji primanja (4-5000kn) trebalo ponešto i stavit sa strane, za najcrnje dane. Ono, ostaneš bez posla, slomiš zub, padne ti laptop pa moraš kupit novi i sl pa da imaš za nekako progurati, da ne žicaš starce ili starijeg brata 500kn.


Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Ako su cimeri ti frendovi i to stvarno dobri frendovi koji nisu konfliktne budale, to je ogromna razlika nego imati nepoznatog cimera koji mogu biti svakakvi.

Do 30. godine (za one koji nemaju namjere se ženit ranije) nema razumne potrebe imati svoj stan. Financijski potpuno neisplativo i ultra je dosadno. Čak je bolje živjeti sa roditeljima.
Općenito dobar post, al eto, od više osoba sam čuo da je bolje bit cimer s nepoznatom osobom. Ako je osoba Ok, živjet ćete kvalitetno, kasnije možda ostanete i prijatelji.
A ako ideš živit s prijateljem, postoji velika šansa da sjebete prijateljstvo.
Prvenstveno iz praktičnih živcotnih razloga (životne navike, čišćenje i sl).

Slažem se da je i dosadno živjeti sam. Pogotovo ako uz to i radiš nekakav posao di komuniciraš s malo ljudi, mala firma ili nekakav posao di se općenito malo komunicira, dođeš doma i nemaš s kim progovorit 2 rečenice.


Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post


Zivo me zanima koliko si ti to vidio podstanara(brojkom) da stede za nesto vise..!?(pod stednju ne racunam grecanje 100kn za regu starog golfa čadjare,tak da ne ides na pivo s fredovima taj vikend "jer stedis")
Jer se postavlja pitanje koliko imaju onda primanja...!?

Kod nas obzirom na stanje svega podstanari su vecinom subskupine ljudi(ljubavnici,studenti,dosljaci,cast iznimkama) koje vecinom jedva nagrecaju za jeftinu stanarinu...
Pogledaj sto se najcesece iznajmljuje u gradu...
Tak da neznam o kakvoj stednji pricas!?
Kod nas nemogu ljudi stedit nit tko ima svoje nekretine jer vecinom 1/3 primanja ode na hranu!!
Nebi se složio s ovim.
Barem pola podstanara u Zg su VSS i rade solidne poslove. I pomalo napreduju s primanjima. Netko više netko manje.
Iz mog iskustva, bar 30% ljudi koji dođu studirati u Zg tu i ostanu. A ako im tata nije kupio stab dok su studirali, kasnije kupe sami. Znači vjerovatno štede od samog početka zaposlenja.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ljudi spominju place u HR a tema je ZG.

3500 kn je pola zagrebacke prosjecne place.

Da - prosjecna placa u ZG je 7000 kn. Medijan uzmi 1000 kn manje. Sa pola toga si stvarno sirotinja. Ali i sa tih 3500 kn mozes prezivjeti ako si stvarno jako skroman.
A sa prosjecnom placom (7000 kn) lako unajmis prosjecan 2s stan za 3000 kn s rezijama i ostane ti jos 4000 kn za zivot.
A sa dvije prosjecne place (14000 kn) unajmis luksuzan 3s stan za 6000 kn z rezijama i ostane ti 8000 kn za zivot

Zakljucak - samac s prosjecnom placom zivi prosjecno. Par s dvije prosjecne place moze zivjeti relativno lagodno.

I.
Slažem se. S tim ako uzmemo imaginarni par, ljudi od cca 26-7god, nemaju djece, sumarno imaju 10-12k kn,uzmu prosječan manji stan u rentu i ne razbacuju se novcima, mogu mjesečno stavit sa strane 2-5000kn,. Bilo da ih potroše na putovanja bilo da planiraju kupit stan.

Quote:
Erebus25 kaže: Pogledaj post
Samac iz Zagreba:
- stan - 1400 kn
- režije - 600 kn, mozda budu malo vise sada
- hrana + minimalni izlasci( kava, piva, kino srijedom) - 1100 kn
U tu cijenu kina nije uključeno ikakvo žensko društvo?
U stanu si sam ili s cimerima? Jer ne znam kakav stan od 40m2 nađeš za 1400?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 00:54   #299
Pa bilo je prije garsonjera, i to u sigetu i po 1000 kn
U super A smo bivsa i ja rentali za 1000kn mjesecno jednosobni od 35 kvadrati i jos 25 kvadrata terase
Super je stancic bio
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:18   #300
Ne planiram više komentirati na ovoj temi niti čitati postove jer sam u subotu dobio karton što imam drugačije mišljenje od drugih, dok se ljudima koji druge nazivaju budale gleda kroz prste. Ali save piše na temi. Pozdrav i svako dobro.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.