Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2015., 18:45   #1
Suvremeno desničarenje u Hrvata i inače

Potaknut nekim stavovima koje sam čuo o sirijskim izbjeglicama (ne bih sad o toj temi), koji su išli tako daleko da se sve to naziva židovskom zavjerom s ciljem "prljanja bijele rase", te još nekim stavovima protiv crnaca, muslimana, Roma itd., ne mogu da se ne zapitam odakle dolaze takve predodžbe o svijetu i zašto ih ima sve više? Dok mediji, političari itd. nama serviraju određenu sliku svijeta koju držimo normalnom, "politički korektnom", uljuđenom itd., s druge strane stavovi prosječnih građana su Božesačuvaj, recimo do mjere da se mora objašnjavati da žrtve holokausta zaslužuju NEKO poštovanje i sl.

Uglavnom, uvijek se tu vrti neka priča kako su liberali suicidalni i kako se latentno širi mržnja protiv svih "nas" (bijelaca, kršćana, muškaraca, heteroseksualaca itd.), promičući kroz multikulturalizam sve moguće nazadne i nakazne kulture, ideologije, identitete i manire ponašanja, a konačna žrtva svega toga je savršena kombinacija svih pozitivnih osobina: bijeli heteroseksualni muškarac kršćanin (katolik ili što već). (ova floskula je općeprisutna u nekim krugovima).

Daleko od toga da sam ja sad neki veliki liberal ili nešto takvo, ali jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
chroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 03:57   #2
Strah od različitosti je dovoljan da ljudima poremeti sve logične obrasce ponašanja.

Drugo, čovjek koji svjesno (bez utjecaja straha) ne razumije da je multikulturalnost dobra za njega i njegovu zajednicu (onu koju misli da brani) ne može u strahu ni reagirati na drugi način.

Radi se o strahu od gubitka vlastitog identiteta i o strahu od urušavanja svog načina života. Tu argumenti i činjenice ne pomažu jer se radi o dosta niskim strastima.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 06:07   #3
Komunizam? Nacizam? Urote i apokalipse? Pih. Mislim da svatko treba pridonjeti da ovoj svijet bude ljepse mjesto. I zato, draga braco i sestre, uzmite pistolje i upucajte se u glavu! A jednog dana, ako bog da, mozda uspijemo unistiti i cijeli planet!
melanthios is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 11:30   #4
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post
Daleko od toga da sam ja sad neki veliki liberal ili nešto takvo, ali jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
Sve predrasude u životu su ti zapravo krive i temelje se na gluposti. Na primjer, vidim ti si širokih poimanja svijeta i to je ah super.

A recimo klasični zatrti Hrvat je pun pun pun predrasuda, i to je fuj. On ima predrasude prema Srbima, zbog rata, i on nikad se tog neće oslobodit. Zamisli - on čitavu jednu zemlju sa kojih 8 milja ljudi gleda kroz rat i njemu je svih 8 milja njih "sumnjivo". Šta reć. Desničarenje, ma užas, jel tako.

Dok recimo ti kao naprednija jedinka od njega, odeš, na primjer, u BG, upoznaš 2, 3, 5 ljudi i sa njima ti bude ok i šta zaključuješ na temelju poznanstva sa 0,00000001% stanovništa te zemlje?

Da je čitava Srbija odlična, da su Srbi (kod liberala nema mjesta generaliziranju, oni nisu takvi, ko oni desničari fuj) i "ko nas bre zavadi". Jer to nisu predrasude. To je mudrost i široki svjetonazor.

Eto tako i u ovo doba sa muslimanima. Naravno da problema nema, samo trebaš okrenut oči na neki srcedrapajući dokumentarac o npr. nekom tako pekaru ili šoferu Ahmedu u Berlinu, malo dirljiva ali liberalno poslovično objektivna i realistična priča o tome kako on samo radi za svoj život i šta smo zaključili? Ako jedan čovjek živi radi normalno ko sav normalan svijet - onda će i ostalih 500 milijardi ljudi njegove vjere i svjetonazora se savršeno uklopiti bilo gdje na svijetu.

Eto nadam se da si shvatio, ako nisi onda šteta, ako jesi onda vidi šta ćeš dalje.
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 14:09   #5
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Sve predrasude u životu su ti zapravo krive i temelje se na gluposti. Na primjer, vidim ti si širokih poimanja svijeta i to je ah super.

A recimo klasični zatrti Hrvat je pun pun pun predrasuda, i to je fuj. On ima predrasude prema Srbima, zbog rata, i on nikad se tog neće oslobodit. Zamisli - on čitavu jednu zemlju sa kojih 8 milja ljudi gleda kroz rat i njemu je svih 8 milja njih "sumnjivo". Šta reć. Desničarenje, ma užas, jel tako.

Dok recimo ti kao naprednija jedinka od njega, odeš, na primjer, u BG, upoznaš 2, 3, 5 ljudi i sa njima ti bude ok i šta zaključuješ na temelju poznanstva sa 0,00000001% stanovništa te zemlje?

Da je čitava Srbija odlična, da su Srbi (kod liberala nema mjesta generaliziranju, oni nisu takvi, ko oni desničari fuj) i "ko nas bre zavadi". Jer to nisu predrasude. To je mudrost i široki svjetonazor.

Eto tako i u ovo doba sa muslimanima. Naravno da problema nema, samo trebaš okrenut oči na neki srcedrapajući dokumentarac o npr. nekom tako pekaru ili šoferu Ahmedu u Berlinu, malo dirljiva ali liberalno poslovično objektivna i realistična priča o tome kako on samo radi za svoj život i šta smo zaključili? Ako jedan čovjek živi radi normalno ko sav normalan svijet - onda će i ostalih 500 milijardi ljudi njegove vjere i svjetonazora se savršeno uklopiti bilo gdje na svijetu.

Eto nadam se da si shvatio, ako nisi onda šteta, ako jesi onda vidi šta ćeš dalje.
Ne znam iz čega si ti to iščitao da ja tako razmišljam. Tj., ne razumijem zašto bi generalno bilo točno da su lijevo orijentirani ljudi (ili točnije, ne-desno) autodestruktivni i teže da se slizavaju sa svojim neprijateljima i sl.
Ako mi smeta desničarenje u Hrvata npr., pa sasvim jasno da je i cijela Srbija puna takvih ljudi, a također da su takvi i mnogi Turci u Njemačkoj, crnci u Americi ili Tajlanđani u Danskoj itd. Ne znam zašto bi ograničenja ikoje vrste meni bila simpatična, od koga god dolazila. Posljedično iz toga, ne znam zašto bi mi takva razmišljanja kod nas bila simpatična, a da ih negdje drugo (recimo u Srbiji) osuđujem.
chroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 13:36   #6
Dosta običnih ljudi jednostavno osjeća da nešto nije u redu sa današnjim svijetom i s vrijednostima koje se nameću. Duboko u sebi znaju da ono što mainstream mediji i političari propagiraju nije dobro za njihov način života i za društvo u cjelini.

U takvoj situaciji počinju tražiti odgovore na pitanja zašto je to tako i onda kad ne uspijevaju dobiti odgovore od službenih tumača društveno-političkih zbivanja okreću se desnici i onima izlaze iz okvira političke korektnosti jer im oni jedini barem donekle daju odgovore na pitanja koja ih muče.

S vremenom stavovi medijsko/političke elite i većine običnog naroda postaju toliko različiti da se među njima stvara nepremostivi jaz i obostrano nepovjerenje.

Zadnje uređivanje Cromanst : 26.09.2015. at 14:02.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 00:47   #7
Srpski zločinci prošli su posve nekažnjeno i ponose se svojim zločinima, od tuda držanje distance. Lako je trabunjati onima kojima Srbi nisu ništa opljačkali i(li) uništili i nikoga ranili ili usmrtili.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 00:15   #8
odlicna tema

odgovor je postavljen u knjizi " People and their Opinions"

dio c/p iz doticne knjige:

Probable multiple causes of negative views of immigrants

Belief that most immigrants take jobs
Belief that most immigrants do not blend well into new society and thus threaten its cultural foundations.
Belief that immigrants receive too many tax-sponsored benefits; immigrants thus become burden to the country and depletes its resources.
Belief that some immigrants might be involved in or become sympathetic of terrorism.
Psychological need to find and blame certain groups for personal difficulties.
Psychological need to feel superior to other people.
Psychological need to single out and dislike some groups just because they are “different.”
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 10:05   #9
Trabunjanje o "ljepoti različitosti" i ostalim pizdarijama očigledno je nastalo u nekim od centara moći.
Treba gledati povijest.
Pa recimo jedna VB ili Francuska, koje su iskoristile i pokrale pola svijeta,
najednom propagiraju različitost i toleranciju prema crncima i arapima, koje su stoljećima
krale i uništavale....to sigurno nije iskreno i nešto ne štima.
Vjerovatno je uočen proces odumiranja snage bijelaca u Europi, te se nastoji ojačati pozicija za već izgubljenu
trku sa istočnim divovima ( Indija, Indokina, Kina) koji sa svojim mladim stanovništvom i organizacijom prijete
istisnuti Europu na rub.
Zato danas nemamo pravih desničarskih pokreta u Europi, onih koji na ulice mogu dovesti milione ljudi.
Pri tome se zaboravlja da je takav eksperiment već proveden, doduše u drugačijim povijesnim prilikama.
To je bilo uklapanje barbara na limese carstva, čime se mislilo ojačati obrambenu snagu carstva, a dobilo se suprotno.
Barbari su se udružili, provalili u centar carstva i uništili ga.
Rezultat je tisuću godina nazadovanja, besmislenog ratovanja i uništenja.
Trebalo je proći tisuću godina da se barbari uklope.
To će se isto desiti i sada, jer vođe ne uče iz povijesnih iskustava.
Pri tome bolja opcija nisu sigurno desničari, rezultat čijih divljanja je 70tak miliona mrtvih
samo u prošlom stoljeću.
Trenutno nema opcije koja bi bila prihvatljiva i kojoj bi ljudi vjerovali.
Stoga ovolika apatija.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:11   #10
Jedan dio odgovora opiranju multikulturalnosti leži u strahu. Strahu od gubitka identiteta, posla, kvalitetnog života, od negativnih promjena, zatiranja običaja i tradicija, itd. Koliko su ti strahovi opravdani ili neopravdani, racionalni ili iracionalni, ne bi previše ulazio, jer je teren sklizak, a ishodi se sa sigurnošću mogu znati tek kad se dogode, ostalo su manje ili više točna predviđanja koja mogu proizlaziti iz pogrešnih stavova i početnih premisa i lako se mogu pretvoriti u kockanje sa sudbinama i životima ljudi. A nitko ne voli neuspjele društvene eksperimente.

Jedno je multikulturalnost na papiru i u teoriji, ali ishode onoga što se događa u praksi, kao i reakcije masa na ideje koje iz nje proizlaze i koje zadiru u živote svakog čovjeka ponaosob je teže za predvidjeti, a poznavajući ljudsku povijest može se - svašta očekivati.

Ljudski nagoni se neće anulirati samo tako, što se netko sjetio neke potencijalno dobre ideje pa ju stavio na papir i u kurikulume škola i drugih institucija.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:19   #11
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post
Potaknut nekim stavovima koje sam čuo o sirijskim izbjeglicama (ne bih sad o toj temi), koji su išli tako daleko da se sve to naziva židovskom zavjerom s ciljem "prljanja bijele rase", te još nekim stavovima protiv crnaca, muslimana, Roma itd., ne mogu da se ne zapitam odakle dolaze takve predodžbe o svijetu i zašto ih ima sve više? Dok mediji, političari itd. nama serviraju određenu sliku svijeta koju držimo normalnom, "politički korektnom", uljuđenom itd., s druge strane stavovi prosječnih građana su Božesačuvaj, recimo do mjere da se mora objašnjavati da žrtve holokausta zaslužuju NEKO poštovanje i sl.

Uglavnom, uvijek se tu vrti neka priča kako su liberali suicidalni i kako se latentno širi mržnja protiv svih "nas" (bijelaca, kršćana, muškaraca, heteroseksualaca itd.), promičući kroz multikulturalizam sve moguće nazadne i nakazne kulture, ideologije, identitete i manire ponašanja, a konačna žrtva svega toga je savršena kombinacija svih pozitivnih osobina: bijeli heteroseksualni muškarac kršćanin (katolik ili što već). (ova floskula je općeprisutna u nekim krugovima).

Daleko od toga da sam ja sad neki veliki liberal ili nešto takvo, ali jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
Stvar je u tome da smo mi još uvijek zadrta sredina.
A zna se što je sredina više zadrta, manje obrazovana i manje razvijena, istodobno se povećava broj radikalnih razmišljanja i stavova, te su svi "različiti" manje vrijedni.

Nisu samo tu Romi, strani imigranti itd. Tu su i svi ostali: ateisti, crnci, Kinezi, Talijani, muslimani.

Ja sam na svoje uši tijekom godina bezbroj puta čula ponižavanja, ismijavanja i pogrde upućene ljudima samo i isključivo bazirano na njihovom izgledu ili drugoj karakteristici koja kod nas nije zastupljena.

Nekad me bude sramota što su kod nas ljudi takvog razmišljanja, i to čak ne ljudi koji su nepismeni ili po cijele dane kopaju polje, a drugih doticaja sa svijetom nemaju. Već su to govorili ljudi koji žive u gradu, VSS, stariji ili srednjih godina, za koje ti ni u najluđim snovima ne bi rekao da su takvog razmišljanja.

Pa ako su oni takvi, što očekivati od drugih.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:40   #12
Svi smo takvi, ne možemo pobjeći od ljudske prirode. Naštimani smo da dijelimo svijet oko sebe na "mi" i "oni". Neki ljudi, bez obzira na obrazovanje i predrasude, kad se susretnu s "onima" reagiraju sa suosjećanjem, a drugi nalijepe dodatne etikete, dodatno ih dehumaniziraju te se prema nepripadnicima svoje grupe odnose kao da su broj, bez suosjećanja i obzira.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:12   #13
Mislim da je pogrešno netrpeljivost i netoleranciju pripisivati obrazovanju, makar u cjelosti... Djelom sigurno ima veze, ali SAD su bezuspješno pokušale izbrisati rasizam educiranjem stanovništva. Iako su programi bili snažni - nije uspjelo, još uvijek postoji, iako se ne može reći da nije dalo nekakve rezultate, ali su bili ispod očekivanja.

Imam rodbinu i poznanike u Švedskoj, to je primjer razvijene zemlje s kvalitetno obrazovanim stanovništvom, pa kažu kako nisu stekli dojam da prosječni Šveđanin uvijek i bez zadrške prihvaća širom otvorenih ruku strance u svoju zemlju. Švedska vlada provodi programe, ali prosječan Šveđanin i njegovi stavovi su druga priča.

Njemačka i Austrija su danas primjeri uglavnom tolerantnih zemalja, ali kad ti potencijalno 100.000 imigranata odjedanput kuca na vrata, stvari se mijenjaju.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:40   #14
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post
(cut)
jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
"Do jučer" su postojali koncentracijski logori, Auschwitzi, Jasenovci, masovna klanja u svjetskim ratovima. Iluzorno je očekivati da je ta međuljudska mržnja, koja je dovela do toga, nestala danas iz ljudi. Ona postoji u umovima "masa" oko nas, u našoj zgradi, ulici, neposrednom susjedstvu.

Stoga držim populizam i tumačenja demokracije tipa "vladavina naroda (većine)" potencijalno vrlo opasnima. Ono što je bitno su poštivanje demokratskih načela, a ne pozivanje na broj ljudi koji će htjeti ovo ili ono.

Pretpostavljam da je izvor svog tog antropo-nasilja egzaltirani ego svakoga pojedinca.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 16:30   #15
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Trabunjanje o "ljepoti različitosti" i ostalim pizdarijama očigledno je nastalo u nekim od centara moći.
Treba gledati povijest.
Pa recimo jedna VB ili Francuska, koje su iskoristile i pokrale pola svijeta,
najednom propagiraju različitost i toleranciju prema crncima i arapima, koje su stoljećima
krale i uništavale....to sigurno nije iskreno i nešto ne štima.

Vjerovatno je uočen proces odumiranja snage bijelaca u Europi, te se nastoji ojačati pozicija za već izgubljenu
trku sa istočnim divovima ( Indija, Indokina, Kina) koji sa svojim mladim stanovništvom i organizacijom prijete
istisnuti Europu na rub.
Zato danas nemamo pravih desničarskih pokreta u Europi, onih koji na ulice mogu dovesti milione ljudi.
Pri tome se zaboravlja da je takav eksperiment već proveden, doduše u drugačijim povijesnim prilikama.
To je bilo uklapanje barbara na limese carstva, čime se mislilo ojačati obrambenu snagu carstva, a dobilo se suprotno.
Barbari su se udružili, provalili u centar carstva i uništili ga.
Rezultat je tisuću godina nazadovanja, besmislenog ratovanja i uništenja.
Trebalo je proći tisuću godina da se barbari uklope.
To će se isto desiti i sada, jer vođe ne uče iz povijesnih iskustava.
Pri tome bolja opcija nisu sigurno desničari, rezultat čijih divljanja je 70tak miliona mrtvih
samo u prošlom stoljeću.
Trenutno nema opcije koja bi bila prihvatljiva i kojoj bi ljudi vjerovali.

Stoga ovolika apatija.
Odlično primjećeno...

Kao što su nekada elite koristile šovinizam, rasizam za svoje interese...
zatim "proleterski internacionalizam", "bratstvo i jedinstvo", u bivšem istočnom bloku... opet za svoj interes...
tako se danas operira sa "političkom korektnošću", "tolerancijom", "prihvaćanjem različitosti"... do besmisla.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:22   #16
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post
ali jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
Pa neki fašisti i nacisti su preživeli ww2, i imali potomke.

Ne razumem šta ti nije jasno

Osim toga, velikani fašizma, nacizma i kvislinštva iz ww2 se, vidim, rehabilituju i kod vas i kod nas.
Šta je čudno?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:24   #17
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Mislim da je pogrešno netrpeljivost i netoleranciju pripisivati obrazovanju, makar u cjelosti...
pa da, deo igra i nasleđe
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:27   #18
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Odlično primjećeno...

Kao što su nekada elite koristile šovinizam, rasizam za svoje interese...
zatim "proleterski internacionalizam", "bratstvo i jedinstvo", u bivšem istočnom bloku... opet za svoj interes...
tako se danas operira sa "političkom korektnošću", "tolerancijom", "prihvaćanjem različitosti"... do besmisla.
"Politička korektnost, tolerancija itd.." su trenutno prevladavajuća politička opcija na zapadu. To je nekakav put u globalizaciju i vladavinu korporacija, gdje postoji nedodirljiva elita na vrhu, represivni aparat, i beskrajna masa koja mora biti čim sličnija, stoga ništa više nije važno, ni boja kože, ni nacija, važna je samo lojalnost državi, koja je vođena od tih istih mulitkorporacija.
Pri tome je demokracija samo iluzija, jer postoji u stvari dvopartijski sistem, gdje su obje partije u suštini iste ( tako je u svim zapadnim zemljama ).
Što znači da državu vode nevidljive ruke uz pomoć dvije vrlo slične partije - najbolji primjer je kod nas, gdje su dvije partije jednake po nesposobnosti, potlronstvu i nepotizmu, kao njihovim glavnim odlikama.

Upravljačima svijetom trenutno odgovara tzv. tolerancija.
Koja se pomoću po njima upravljanoj propagandi odmah može pretvoriti u nešto drugo.
Npr. ne znam tko normalan može povjerovati Germanima u ovoj trenutnoj situaciji kada govore da ove svoje nove robove dovode iz samilosti.
Ti isti Germani su jedini do sada sproveli i organizirali pravu tvornicu smrti, ne neki obrt ili slično kao drugi, već tvornicu................
Zato jer im je to tada u tim ne tako davnim okolnostima odgovaralo, makar je po njih loše završilo.
I sad ista ta država govori o nekakvoj samilosti i toleranciji, veliko Wilkommen.....Ti novi robovi će uskoro šutit i radit, a ako ne budu htjeli nema problema, imaju oni iskustva sa određenim vrstama tvornica.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 07:42   #19
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Jedan dio odgovora opiranju multikulturalnosti leži u strahu. Strahu od gubitka identiteta, posla, kvalitetnog života, od negativnih promjena, zatiranja običaja i tradicija, itd. Koliko su ti strahovi opravdani ili neopravdani, racionalni ili iracionalni, ne bi previše ulazio, jer je teren sklizak, a ishodi se sa sigurnošću mogu znati tek kad se dogode, ostalo su manje ili više točna predviđanja koja mogu proizlaziti iz pogrešnih stavova i početnih premisa i lako se mogu pretvoriti u kockanje sa sudbinama i životima ljudi. A nitko ne voli neuspjele društvene eksperimente.

Jedno je multikulturalnost na papiru i u teoriji, ali ishode onoga što se događa u praksi, kao i reakcije masa na ideje koje iz nje proizlaze i koje zadiru u živote svakog čovjeka ponaosob je teže za predvidjeti, a poznavajući ljudsku povijest može se - svašta očekivati.

Ljudski nagoni se neće anulirati samo tako, što se netko sjetio neke potencijalno dobre ideje pa ju stavio na papir i u kurikulume škola i drugih institucija.
Svakako se radi o strahu. A i o tome da oni koji bi trebali predstavljati političku zajednicu, ne žele iskreno komunicirati s tom zajednicom.
Medijska prezentacija događaja se dizajnira i usmjerava koliko god je to moguće.

Može li se o pitanjima kulturnog i političkog prostora zajednice, uklapanja imigranata u taj prostor, razgovarati bez ideološke zagriženosti ?
Ili je taj pokušaj unaprijed osuđen na propast...

Ne osuđujem niti mrzim niti jedan narod, etničku skupinu, niti u EU niti van nje... ali ljudske zajednice, društva, nisu beskonačno elastične tvorbe koje se mogu mijesiti po volji moćnika bez teških posljedica.

King Elvis je dosta stvari dobro postavio (iako nema potrebe imputirati Nijemcima prošlost, nitko nije slobodan od nagona za dominiranjem).
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 17:20   #20
Quote:
comtesse kaže: Pogledaj post
odlicna tema

odgovor je postavljen u knjizi " People and their Opinions"

dio c/p iz doticne knjige:

Probable multiple causes of negative views of immigrants

Belief that most immigrants take jobs
Belief that most immigrants do not blend well into new society and thus threaten its cultural foundations.
Belief that immigrants receive too many tax-sponsored benefits; immigrants thus become burden to the country and depletes its resources.
Belief that some immigrants might be involved in or become sympathetic of terrorism.
Psychological need to find and blame certain groups for personal difficulties.
Psychological need to feel superior to other people.
Psychological need to single out and dislike some groups just because they are “different.”
pa ne znam bas koji od ovih navoda je netocan.. ti govoris da je neko iz hrvatske jednako sklon fanatizmu/terorizmu kao i neko iz blisko-istocne kulture?

I ovo ostalo za posao i porezne olaksice... itd itd
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.