Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2017., 14:31   #121
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Ja mislim da svjesnost izmiče definiranju. Da je to tako govori u uprilog činjenica da svi znamo što je svijest, jer svi smo svjesni, a moguće da je, kao što kažeš sve živo u različitoj mjeri svjesno, ali ........ajde nacrtaj svijest, predoči je, konceptualiziraj, apstrahiraj je, raščlani je na faktore i nađi joj porijeklo ...


Budući da ne možemo ništa od toga, pošto se ne da ni raščlaniti, ni reducirati, ni objasniti, a univerzalna je pojava smatram da svijesnost spada u fundamentalne gradivne blokove univerzuma, kao što su elektromagnetizam, vrijeme, prostor, masa, gravitacija ....


Možda će te zanimati.
Hvala. Međutim, ja sam više za knjige nego za filmove. Pronašla sam ponešto na netu o Davidu Chalmersu pa budem navečer pročitala. Ako imaš kakav prijedolg za čitanje, dobrodošao je.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 15:30   #122
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Nisam baš razumila, kako razlikuješ svoje individualno ja, od ja jesam ...
Kao i inače što razlikujem individualno (pojedinačno) od univerzalnog (općeg). Tako i sebe kao skup pojedinačnih misli, želja, osjećaja, doživljaja itd. razlikujem od sebe kao općeg "jesam". Kad ne bih na taj način mogao razlikovati sebe u sebi, onda se ne bih uopće mogao slobodno odnositi prema sebi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 16:37   #123
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Meditanti nemaju bolji uvid u mišljenje od onih koji ne meditiraju. Meditanti ostaju sabrani puštajući misli da dođu i odu. Saznaju li time što se zbiva u mišljenju?

Evo jedne usporedbe: netko stane u liječničku ordinaciju i gleda kako pacijenti dolaze, liječnik ih dira nekim instrumentima, nešto im govori, piše na računalu nešto, oni odlaze,... Pri tom promatrač odbija raditi bilo kakve pretpostavke o bolesti ili zdravlju – samo pušta da pacijenti dođu i odu. Je li taj promatrač saznao bitnu stvar o liječništvu? Nije. Dok ne pretpostavi da ima zdravlja a ima i bolesti, i dok ne promatra liječnikovo postupanje u odnosu na tu pretpostavku, ne razumije liječništvo.

Tako je i s mišljenjem: dok meditant pušta misli da dođu i odu, a ne pretpostavlja da ima istinitih i neistinitih misli, ne razumije mišljenje.

To ne znači da nema koristi od meditiranja, nego da što je to mišljenje spoznajemo mišljenjem.

Ovisno iz kojeg aspekta se gleda na meditaciju. U duhovnom svijetu se meditaciji dodaju nebulozne dimenzije koje nemaju nikakvog uporišta u stvarnosti. Tzv. duhovni učitelji tj. maštoviti gurui izvlače iz rukava tomove "znanja" kojeg su navodno dobili ničim drugim nego meditacijom a da ništa od tog znanja ne možeš provjeriti već sve ostaje na priči.

Ali postoji i racionalniji aspekt meditacije koji se svodi na prostu činjenicu da čovjek koji ima moć opuštanja po volji i mogućnost emocionalnog distanciranja od misli u principu bolje funkcionira. Stvara si bolje uvjete za donošenje odluka jer je opušteniji i njegove emocije ne trče za mislima ko kokoš za kukuruzom.
Onome tko nema iskustva sa takvim načinom funkcioniranja se to može činiti kao neka posve banalna stvar ali se radi o stvari koja ti može drastično promijeniti život. Kada kreneš sa meditacijom i prakticiraš ju neko vrijeme počinješ upoznavati drugu stranu (boljeg) sebe i tek tada zapravo dobiješ uvid o tome kakav je sadašnji Ti.
Ovo mislim čisto u psihološkom smislu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 01:58   #124
Nije li i svest o samom sebi tek jedna misao? Meditacija je jedan vid koncentracije, ali je i ta koncentracija opet misao. Koncentracija na dah je misao o dahu. Neka se 'osećaj sebe' svede na 'iskru postojanja' - i to je tek misao. Nema 'bežanja od misli' dokle god postojimo - i na javi i u snu. Možemo da posmatramo misli, možemo da se njima bavimo, da o njima razmišljamo, da ih analiziramo, možemo i da ih 'suzimo' na jedva primetni osećaj 'ja' ili 'proširimo' na sveobuhvatni osećaj 'svega', ali sve vreme mi - mislimo. U meditaciji se lakše uočava na koji način misli nastaju - izviru i uviru. Razmišljanjem o mislima van meditacije se te iste misli mogu procenjivati i određivati. To su samo dva različita načina na koje se 'misao ja' bavi 'samim sobom'.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:08   #125
Ne odgovaram baš više na ovoj temi jer se uglavnom slažem sa svima koji imaju manje drastičan pogled na meditaciju od parsifalovog "misli su smeće, meditiraj i raskrit će ti se ono što je neuvjetovano, i štajaznamštoveć u odnosu na koje sve ostalo ne vrijedi ništa".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:22   #126
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Nije li i svest o samom sebi tek jedna misao?
Godine i pamet si stekla ali hebiga svak greši.
Žurim baš na Baš čaršiju i samo kratko kao Baphomet

Premisa ti je pogrešna tj da je svjesnost tek jedna misao, pa ti se cijela konstrukcija od papira raspada.

Ima 33 razlike između svjesnosti i misli
Pronađi ti i naš nitko treći bar jednu za domaći rad
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 28.08.2017. at 15:34.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:29   #127
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne odgovaram baš više na ovoj temi jer se uglavnom slažem sa svima koji imaju manje drastičan pogled na meditaciju od parsifalovog "misli su smeće, meditiraj i raskrit će ti se ono što je neuvjetovano, i štajaznamštoveć u odnosu na koje sve ostalo ne vrijedi ništa".
Žurim baš na Baš čaršiju ali ima hadžija vremena i za sitnu raju

1) Molim Hebrangu i parsifalu ne pakovati

2.) Misli treba ignorirati U MEDITACIJI ,to sam rekao

3) Lijepo sam ti napisao CREDO u kojem sam pohvalio značaj misli i filozofije ali sam napisao i njihove granice i NAČIN PREVAZILAŽENJA .Da li si pročitao taj CREDO ?

3a ono što je iznad i onkraj misli i riječi je istina.
Riječi su samo sjenka istine

4. Lijepo sam svakom dao strašan izbor--ili će se baviti ili filozofijom ili ,sportom,politikom i smećem na tvu i novinama i eageltonom i kafićarenjem i ostati na tom nivou
ili će pokušati riješiti zagonetku postojanja.

Sam si napisao tko voli nek izvoli ,ali si to zaboravio pa opet lažno svjedočiš protiv mog mene

5) ti me i dalje denunciraš vlastima neistinama što od tebe nije lepo .
molim ne vaditi moje reči iz konteksta (tj misli su spam u meditaciji) i primjenjivati CHARITIY PRINCIPLE u tumačenju svih pa i parsifalovih eseja.
Zapanjen sam koliko ti negativnih zaključaka izvlačiš iz mog pisanja.
A da greška nije i u tebi a ne samo u mom pisanju
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:47   #128
Ja pitao, ti odgovorio: "svaku aktivnost", "stalno i nepovratno".

https://www.forum.hr/showpost.php?p=65028517&postcount=5
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 16:12   #129
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Nije li i svest o samom sebi tek jedna misao?
Svijest o sebi može biti samo osjećaj. Čim se krene sa mislima tj. opisivanju dojma dolazi sto problema. Mislim, onome tko nema inteligenciju detekcije i povezivanja mogu proći jednostavni odgovori. Ali u stvarnosti, u beskrajno isprepletenoj mreži života, odgovori su luksuz.

Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Meditacija je jedan vid koncentracije, ali je i ta koncentracija opet misao. Koncentracija na dah je misao o dahu.
Neke meditacije se bave određenim pojmom dok je drugima cilj gubljenje pojmova. Ako se radi o posljednjem onda koncentracija na dah nije misao o dahu nego naprosto fokus pažnje. Ne razmišljaš o pojmu disanja nego se fokusiraš na osjećaj ulaska i izlaska zraka kroz nos. Pažnja je usmjerena na fizičku percepciju.


Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Neka se 'osećaj sebe' svede na 'iskru postojanja' - i to je tek misao.
To je itekakva misao jer nemam pojma što to znači i što bi trebao misliti.


Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Nema 'bežanja od misli' dokle god postojimo - i na javi i u snu. Možemo da posmatramo misli, možemo da se njima bavimo, da o njima razmišljamo, da ih analiziramo, možemo i da ih 'suzimo' na jedva primetni osećaj 'ja' ili 'proširimo' na sveobuhvatni osećaj 'svega', ali sve vreme mi - mislimo. U meditaciji se lakše uočava na koji način misli nastaju - izviru i uviru. Razmišljanjem o mislima van meditacije se te iste misli mogu procenjivati i određivati. To su samo dva različita načina na koje se 'misao ja' bavi 'samim sobom'.
Ovo je najzanimljiviji dio. I ja mislim da se ne možemo u potpunosti riješiti misli (no pun intended). Ali tehnika odvraćanja pažnje od misli fokusom na nešto tipa disanja može dovesti do fascinantnih iskustava.
Moje iskustvo je bilo da sam na početku imao veći otpor misli za vrijeme fokusiranja na disanje. Morao sam se češće otrgnut od misli i vraćat na fokus disanja. Nakon određenog vremena takve borbe pojavila se neka nova dimenzija slična snu u smislu da budan sanjam (nije lucidan san).
U tom vremenu sam se osjećao kao da sam u prostoru zajedno sa mislima koje su tada bile kao neprepoznatljiv žamor, buka.
Slijedeća faza je visoka vibracija u tijelu kao da sam spojen na struju, nestajanje buke i odjednom vibracija nestaje a ja kao da sam u nekom otvorenom prostoru potpune tišine. Na neki način sam svjestan da me misli u ovoj situaciji mogu izbaciti iz tog stanja i pokušavam ne misliti ali mentalna riječ po riječ me na kraju izbaci pa se vratim u normalno stanje.


Svojim iskustvom mogu potvrditi da se po volji ne možeš u potpunosti riješiti misli. Ali iz nekog razloga odvraćanje misli na nemisaoni fokus može završiti iskustvom kojeg ćeš pamtiti čitav svoj život.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 18:24   #130
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ovo je najzanimljiviji dio. I ja mislim da se ne možemo u potpunosti riješiti misli...
A meni je najzanimljivije zašto bi se netko uopće htio riješiti misli. To me je podsjetilo na ovo što je Nietzsche napisao o mišljenju u knjizi "S one strane dobra i zla" (par. 213):

"Ono što neki filozof jeste, to je teško naučiti zato što se ne može naučiti: to se mora "znati" iz iskustva… Tako, na primer, onu istinsku filozofsku kombinaciju smele i razuzdane duhovnosti, koja trči presto, i dijalektičke strogosti i nužnosti, koja ne čini pogrešan korak, većina mislilaca i naučnika ne poznaje iz svog iskustva, te ona stoga izgleda neverovatna čim neko pred njima govori o njoj. Svaku nužnost oni sebi predočavaju kao preku potrebu, kao mučno moranje-da-se-prati i prisiljenost; za njih je i samo mišljenje nešto sporo, oklevajuće, bezmalo muka… "Mišljenje" i "uzimati ozbiljno" neku stvar, "smatrati je teškom" – za njih je jedno te isto: oni su mišljenje samo tako "doživeli". Izgleda da u tim stvarima umetnici imaju istančaniji njuh, pošto odveć brzo znaju da upravo onda kad ništa ne čine "proizvoljno", već sve rade iz nužnosti, njihovo osećanje slobode, suptilnosti, neograničene moći, osećanje za stvaralačko slaganje, raspoređivanje i oblikovanje doseže vrhunac – ukratko da upravo tada u njima nužnost i "sloboda volje" postaju jedno."
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:00   #131
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ja pitao, ti odgovorio: "svaku aktivnost", "stalno i nepovratno".

https://www.forum.hr/showpost.php?p=65028517&postcount=5
Opet interpretacija na moju štetu

Rekao sam da je to preporuka koju je teško održati.

A stalno i nepovratno su u ''višem stanju svijeti'' prosvjetljeni ili oni koji su postigli nirvanu, experience of no self ili ako hoćeš onaj filozof je to nazvao
consciousness without an object.

Ali bilo kako bilo ,zašto ti meditaciju i ciljeve meditacije karikiraš i prikazuješ taj metod meditacije i meditativno stanje kao nekakvo stanje zombija ili ko zna što si ti uncharity principle zamislio
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:04   #132
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ja pitao, ti odgovorio: "svaku aktivnost", "stalno i nepovratno".

https://www.forum.hr/showpost.php?p=65028517&postcount=5
Da smo u Jugi i da je 1980 i da ti radiš u državnoj službi ti bi me na moju bezazlenu rečenicu susjedi o mom vrtu

ljubičicu bijelu posrale su muhe i pojeli crvi

optužio za kontrarevolucionarno djelovanje

(za one mlade koji ne znaju jezik simbola - ljubičica bijela nije baš bila samo ljubičica bijela (ali taj fenomen flore postojao je samo u Jugoslaviji )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:35   #133
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
A meni je najzanimljivije zašto bi se netko uopće htio riješiti misli. To me je podsjetilo na ovo što je Nietzsche napisao o mišljenju u knjizi "S one strane dobra i zla" (par. 213):

"
A možeš li mi (nam) predočiti kako ti vidiš npr 2500 godina inzistiranja budizma na meditaciji.
kako ti uopće vidiš i doživljavaš meditiranje i taj unutrašnji svijet i jesi li ikada meditirao.

I kako gledaš na to da je većina tvojih i mojih i svačijih misli kombinacija

uzaludnosti, preskakivanja s teme na temu, ometanja tekućeg posla, zabrinutosti, straha, fantaziranja, ....brbljanja....projeciranja...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:57   #134
To je zato što još nismo naučili (uistinu) misliti.

Meditacija nije tu da ukine misli kao takve i stvori stanje nerazmišljanja (tj Hegelove čulne neposrednosti koja je prvi - i prevaziđeni - stupanj svijesti) nego da stvori uvjete za istinsko razmišljanje koje se ne bi sastojalo od "uzaludnosti, preskakivanja s teme na temu, ometanja tekućeg posla, zabrinutosti, straha, fantaziranja, ....brbljanja....projeciranja... "
I, meditacija nije jedini način kojim se do toga dolazi.

Ljudi nakon meditiranja izvještavaju da se lakše mogu skoncentrirati, fokusirati, i tome slično, a te priče o "poistovjećivanju s Jednim" i postojanju koje je lišeno Ja i tobože je potpuno transcendiralo pojedinačnost pa se meditant sada osjeća kao nekakvo božanstvo koje "živi u trenutku" i bla bla - to su samo bljeskovi a nikada trajno stanje.

Dokle god smo (ljudska) svijest u (ljudskom) tijelu, dotle nema nikakvog trajnog prevazilaženja pojedinačnosti i ograničenosti, da sad sjediš ispod stabla ili u pećini sto godina.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:03   #135
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post

Dokle god smo (ljudska) svijest u (ljudskom) tijelu, dotle nema nikakvog trajnog prevazilaženja pojedinačnosti i ograničenosti, da sad sjediš ispod stabla ili u pećini sto godina.
Buda?
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:21   #136
Uostalom, dokaz toga da se mišljenje/govor kao najosnovnija karakteristika ljudskog bića ne prevazilazi i da uvijek ide u paru s ljudskim, je činjenica da svi oni koji dođu do viših stanja svijesti, viših uvida itd, osjećaju neodoljivu potrebu, gotovo nužnost, da to prenesu svijetu tj da na smislen način podijele svoje uvide i sve čudesno što im se čini da su doživjeli i/ili osjetili, vidjeli, čuli .... (namjerno sam napisala da im se "čini" da su doživjeli, jer mnogi ne vjeruju njihovim pričama pošto ne dijele ista iskustva s njima, ne nalaze za ta iskustva nikakvih opravdanih dokaza u akademskoj znanosti itd itd)

Da su svi koji su doživjeli viša stanja svijesti, astralna putovanja i ostala čudesa šutjeli o tome, i da nikome nisu rekli ni riječi, baš bi Parsifal danas mogao potrošiti skoro više riječi nego oni, oduševljeno pripovijedajući o stanju onkraj razuma i misli, tobože i navodno neopisivome ...

Kad/ako to što se sada naziva neopisivim, mističnim i ne(s)poznatim prevagne u čovjeku - a to se neće desiti prije negoli on nauči istinski razmišljati a ne ko robot prežvakavati tuđe misli - tada će se vjerojatno, ili pak neminovno i logično, morati promijeniti i ljudska biologija.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:23   #137
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Buda?
Što s Budom?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:25   #138
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Što s Budom?
Kažu da se Buda trajno prosvjetlio.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:30   #139
Trajno se prosvijetlio svatko tko je došao do uvida/spoznaje koja je za njega samog i njegov život od ključnog značaja tako da mu se nakon nje život promijeni. Trajno.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 00:13   #140
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
"Ono što neki filozof jeste, to je teško naučiti zato što se ne može naučiti: to se mora "znati" iz iskustva… Tako, na primer, onu istinsku filozofsku kombinaciju smele i razuzdane duhovnosti, koja trči presto, i dijalektičke strogosti i nužnosti, koja ne čini pogrešan korak, većina mislilaca i naučnika ne poznaje iz svog iskustva, te ona stoga izgleda neverovatna čim neko pred njima govori o njoj. Svaku nužnost oni sebi predočavaju kao preku potrebu, kao mučno moranje-da-se-prati i prisiljenost; za njih je i samo mišljenje nešto sporo, oklevajuće, bezmalo muka… "Mišljenje" i "uzimati ozbiljno" neku stvar, "smatrati je teškom" – za njih je jedno te isto: oni su mišljenje samo tako "doživeli". Izgleda da u tim stvarima umetnici imaju istančaniji njuh, pošto odveć brzo znaju da upravo onda kad ništa ne čine "proizvoljno", već sve rade iz nužnosti, njihovo osećanje slobode, suptilnosti, neograničene moći, osećanje za stvaralačko slaganje, raspoređivanje i oblikovanje doseže vrhunac – ukratko da upravo tada u njima nužnost i "sloboda volje" postaju jedno."
Ne znam tko to je to lišen intuitivnog znanja stečenog mislima?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.