Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2006., 22:47   #1
Jesu li oba pala?

Svi znamo o poznatom događaju nad Šibenikom 21. rujna 1991. I famoznog povika i oduševljenja Oba su pala!

Ne znam da li se o vome već ovdje razgovaralo, al hajde da probamo razjasniti.

Evo najbolje moguće snimke događaja što sam pronašao na internetu

http://www.croatianworld.net/Letters...oatia1991.mpeg

Naime, prvi nadolazeći Jastreb(?) je zasut rafalom iz protu-avionskog topa,
ali dim koji se vidi tek sekundu-dvije poslije , je dim od njegovih ispaljenih raketa, a sam zrakoplov ide u manevar poniranja pravilnom putanjom,
dakle vidno neoštećen, te vjerojatno se gubi sa bojišta iza rta na snimci morskim putem.

Dok je kod drugog nadolazećeg zrakoplova stvar jasna, pogodak, vatra, dim,
kaotično rušenje ravno u more sa uzbrkanim morem.

Molim ako netko ima nešto više ili drukčije za reći da to i napravi.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 12:54   #2
Prvi jastreb se izgubio iz vida (nisam video da pada), kad je preleteo drugi vidi se trag rakete, i udar u vodu
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 17:57   #3
Valjda su oni koji su tamo bili vidjeli bolje od onoga što se vidi na snimci.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 18:14   #4
Ma curac su oni ista vidili. Od puno vincine se inako vidi ono sto hoces. Sto se babi snilo to se babi tilo.
Uostalom iz provjerenih izvora, samo je drugi pao . Prvi je tuko i otiso ca. Mogli su ga poljubit u dupe.

Snimak je i na youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=apiwb...elated&search=
 
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 18:22   #5
Pricalo se ovdje na forumu.
Moj prvi post pred tri godine ticao se upravo razjasnjenja snimke.
Tada sam dobio odgovor koji je bio navodno dosta pouzdan: dogodilo se upravo ono sto je kamera pokazala, tj. oboren je JEDAN avion.
Ovo pitanje je nedavno uskrsnulo na topiku za Vukovar, pred par mjeseci. Rekao sam sto mislim i bio generalno popljuvan, jer se valjda smatra da se postavljanjem takvih pitanja, ili ne daj Boze, sumnjom u oba oborena aviona baca ljaga na Domovinski rat...
Enivej, legenda je veca od samog dogadjaja, kakva i treba biti.
A ljudi koji su tamo bili nisu vidjeli bolje od kamere, koja je fokusirala dokle je mogla.
Legendarni uzvik djelo je samo jednog covjeka, primjer je ocigledno bio zarazan, pa je nakon toga i sluzbena prica na dnevniku bila "Pogledajte snimku obaranja DVA aviona iznad Sibenika"...sjecam se kako sam tada bio razocaran, ono "OK, ali di je taj DRUGI?"
OK.
Znaci, kamera je snimila obaranje jednog.
Ali, znaci li to da drugog (tj. prvog koji je naisao) kamera zapravo propustila snimiti u padu, odnosno, mozda je ipak pao?
Ja velim da bi ljudi onda malo drugacije reagirali.
Tu je neko na forumu rekao da je prvi u odlasku zapravo padao, i da je vjerojatno pao.
Kad sam par godina prije tog dogadjaja sluzio (prolijevao sluz) na torp. camcu JRM, "Jastrebovi" su nas vjezbovno napadali i povlacili se na najmanjim mogucim visinama, skoro se cinilo da u odlasku doticu krilima valove.
Znaci, po meni je prvi izveo vrlo regularan manevar izvlacenja nakon "dejstvovanja", spustajuci se do same razine mora.
Ali, to ne mogu tocno znati. Po meni je puno bitnije to da je ekipa pocela slaviti tek nakon pogotka u drugi avion, a prvi (koji je do tog trenutka valjda trebao vec odavno pasti) nisu nikako komentirali.
Odgovor na to ovdje na forumu bio je da je ekipa bila koncentrirana na drugi dolazeci avion...meni je to malo uvjerljivo.
Enivej, kamera je snimila obaranje jednog aviona.
Da li su tada zapravo oborena dva, o tome se jos moze raspravljati...
BTW, koliko ko kome vjeruje, ali je "sluzbena" JRZ verzija priznala tada gubitak samo jednog aviona.
Inace, tada su na Dnevniku rekli da smo taj dan oborili 15 aviona...
Ovo je, inace, tabu tema...sada ocekujte ekipu iz Lude kuce da nam se naspominje oca i majke...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 18:26   #6
vidi horizont i položaj 0:37 sec sa snimke youtube, uspori i povećaj valove, ili još jednostavnije zamrzni sliku i povuci kuteve na 0:37,2 i reci mi koji avion može izvest tom brzinom padajući manevar.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 18:33   #7
d@d@, ne kuzim. Ono sto ja vidim na snimci na 37. sekundi je avion koji se vec "izravnao" u odlasku.
I, kvaliteta snimke na youtube mi je takva da mogu zapravo jako malo vidjeti.
Osim toga, prvi avion je konstantno u manevru, nigdje nema nagovjestaja da ga je nesto pogodilo - dim je stvarno dim njegovih ispaljenih raketa...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 18:40   #8
Quote:
lappino kaže:
d@d@, ne kuzim. Ono sto ja vidim na snimci na 37. sekundi je avion koji se vec "izravnao" u odlasku.
I, kvaliteta snimke na youtube mi je takva da mogu zapravo jako malo vidjeti.
Osim toga, prvi avion je konstantno u manevru, nigdje nema nagovjestaja da ga je nesto pogodilo - dim je stvarno dim njegovih ispaljenih raketa...
Je slažem se sa tumačenjem ovog drugog, samo mislim da je rakete lansirao da se oslobodi tereta i da pokuša izvuč manevar, a srušila ga je druga granata (tamo su stajale barem tri haubice po snimci sa Dnevnika - nema je ovdje, bar ja ne znam - ali imala sam na VHS snimci isječak iz vjesti).

Ovaj prvi je sporan.

Po meni linija horizonta je dobrih 1000+ metara od mjesta gdje je avion nestao sa snimke, ako pažljivo pratiš crni piksel on propada (ono ko u crtiću kad mu nestane goriva pa se sleti prema dole na kljun) ovdje vjerojatno ne, nego je pokušao nisko letet da ga ne gađaju i nije izvukao manevar (a oštećenje je vjerojatno bilo, bar po zvukovima ovo na tubu je izrezano iz neke reportaže, moja snimka je u Pragu možda je uspijem dobit nazad).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 19:04   #9
Quote:
d@d@ kaže:
Je slažem se sa tumačenjem ovog drugog, samo mislim da je rakete lansirao da se oslobodi tereta i da pokuša izvuč manevar, je ovdje, bar ja ne znam - ali imala sam na VHS snimci isječak iz vjesti).
Lansirao je prvi iz blagog poniranja (nije ciljao niušta).
Quote:
d@d@ kaže:
a srušila ga je druga granata (tamo su stajale barem tri haubice
Srušila ga je "strela 2M" , haubicama se ne gađaju vazduhoplovi
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 19:20   #10
nisu oba pala, ima topić na povijesti gdje se o tome raspravljalo nekoć davno...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 19:54   #11
Koliko se meni čini, samo je drugi Jastreb oboren u toj akciji, prvi je zbrisao. To je inače standardni manevar za udaljavanje od mjesta prijetnje. Spustiš se nisko i po gasu...

Opet, onaj pogodak Strelom je impresivan iz prilično nezahvalne pozicije.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 19:59   #12
Pilot pogođenog jastreba je posle levog zaokreta umesto da nastavi zaokret u suprotnom smeru izravnao letelicu i nastavio pravolinijski
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 21:29   #13
S lappinom sam ovdje.

Dobro, naletio sam na jos jedan snimak obaranja, navodno iz Vukovara '91.
Mnogo atraktivniji i jasniji od poznatijeg oba dva, ali potpuno nezastupljen ili ignorian.

Evo, iz klipa o Vukovaru
http://youtube.com/watch?v=G7FQfY3BZq4
položaj klipa 02:45

Pa takodjer, ako tko zna vise o ovome.
Da li je to Vukovar?Koji je zrakoplov u pitanju?Zasto je ova snimka praktički nepostojeća i nepoznata?

Hvala!

Quote:
d@d@ kaže:
vidi horizont i položaj 0:37 sec sa snimke youtube, uspori i povećaj valove, ili još jednostavnije zamrzni sliku i povuci kuteve na 0:37,2 i reci mi koji avion može izvest tom brzinom padajući manevar.
Snimka s linka iz prvog posta u threadu je puno kvalitetnija.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 21:57   #14
Galeb G-4
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 03:21   #15
Ova druga snimka (i mislim jedina koja jos postoji osim Obadva) je sa Paskog mosta, i relativno je poznata, tj. u vrijeme nastanka se regularno vrtila po "Dnevnicima"...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 16:17   #16
Nisu oborena dva već samo jedan po svim pouzdanim vojnim izvorima i tu se nema šta puno raspravljati.

Navest ću citat iz knjige Bernarda Vuletića: «PZO Dalmacije 1991-1992, prilozi». Svima koje zanima taj segment Domovinskog rata preporučam da je nabave, jer je pisana nevjerovatno pedantno, temeljito i sustavno- tj. obrađena je cijela Operativna zona Split (postrojbe od Dubrovnika do Zadra).
Inače, Bernard Vuletić je prvi zapovjednik prve postrojbe protuzračne obrane u Dalmaciji i još puno toga dobroga. Zbog važnosti i konteksta morat ću navesti malo šiiiiri citat koji neće smetati autoru, nadam se, ako naleti na ovu stranicu.

« Postrojba PZO 113. brigade Šibenik postigla je fantastične rezultate u borbi s neprijateljskim srbočetničkim zrakoplovima. Prema kazivanju sudionika i materijalnim dokazima u tih nekoliko dana «rujanskog rata» od 16. do 22. rujna 1991. Drugi laki topničko-raketni vod PZO iz sastava 113. brigade Šibenik oborio je zasigurno ove zrakoplove: dana 19. rujna 1991. oko 07:30 sati neprijateljski zrakoplov iz pravca mora ciljač Branko Viljac a snjim na oruđu su bili Žan Kožulić, Marko Pavlak, Domagoj Tintić i Saša Perić. Zrakoplov je srušen u Prokljansko jezero i pronađena je njegova olupina. Istoga dana 19 rujna junak Domovinskog rata pogađa četnički zrakoplov sa lprs S-2M. Osoba koja je napravila taj divljenja vrijedan pothvat u spašavanju velikog broja života i materijalnih dobara pogotkom četničkog zrakoplova bio je strijelac-protuzrakoplovac Ivica Cukrov. Pogođeni zrakoplov pao je u uvali Movar. Goran Pauk i Ante Bilać kao ciljači na PZT 20/3 mm A3, bojno djeluju na neprijateljski zrakoplov koji je izravnim pogocima u osjeljivo mjesto na sebi eksplodirao u zraku i pao kod otoka Svilan. Pored navedenih oborenih neprijateljskih zrakoplova postrojba bilježi 20 rujna 1991. svjetski poznate izravne pogotke dvaju neprijateljskih zrakoplova. Ti su pogotci pored svega ranije navedenog dali određena iskustva postrojbama PZO u RH. Naime, točno podjeljena paljba postrojbe PZO na obadva zrakoplova dotada nije viđena. Na prvi neprijateljski zrakoplov je djelovao ciljač s PZT 20/30mm A3 Goran Pauk a na drugi strijelac -protuzrakoplovac Neven Livajić sa lprs S-2M. Zrakoplov pogođen od Nevena Livajića je odmah i oboren , i njegove ostatke su pripadnici postrojbe naknadno izvadili iz mora i to je ovjekovčio «Foto Ivo» iz Primoštena, dok je zrakoplov pogođen od strane Gorana Pauka obavijen crnim gustim dimom, s vidljivim gubljenjem visine i kursa , uspio preletjeti na područje koje je bilo pod nadzorom agresora, tako da materijalne dokaze o njegovom obaranju autor ove knjige nije pronašao. Zbog izuzetnih uspjeha postrojbe PZO 113 brigade HV Šibenik, sam poglavar RH dr. Franjo Tuđman izrekao je 18. lipnja 1992. pismenu pohvalu i to : vodu PZO «oba dva», topničkoj desetini 40 mm iz prve bitnice i topničkoj desetini 20 mm iz sastava 1 voda 1 brigade. «

*lprs – laki prijenosni raketni sustav
gigi4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 16:33   #17
Sada više nije važno da li je bio jedan ili dva i jesu li bili Jastrebovi ili Galebovi.

Obaranje neprijateljskih zrakoplova je na TV-u vidjela cijela Hrvatska, a vjerovatno i suprotna strana.
Učinak na moral Hrvata je bio ogroman, a sigurno je ostavila dojam i na srpske pilote.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 16:59   #18
Quote:
Horovathos kaže:
S lappinom sam ovdje.

Dobro, naletio sam na jos jedan snimak obaranja, navodno iz Vukovara '91.
Mnogo atraktivniji i jasniji od poznatijeg oba dva, ali potpuno nezastupljen ili ignorian.

Evo, iz klipa o Vukovaru
http://youtube.com/watch?v=G7FQfY3BZq4
položaj klipa 02:45

Pa takodjer, ako tko zna vise o ovome.
Da li je to Vukovar?Koji je zrakoplov u pitanju?Zasto je ova snimka praktički nepostojeća i nepoznata?

Hvala!



Snimka s linka iz prvog posta u threadu je puno kvalitetnija.
Prve scene (crveni "fićo" i nadlijetanje zrakoplova) su ti iz Osijeka (križanje Trpimirove i Vukovarske, a avion leti iznad polj. fakulteta)...
Pa, se, između ostalog vidi i šlep s izbjeglicama iz Erduta i Aljmaša na polasku u Aljmašu...
A veliki požar ti je zapaljena osječka toplana...

Ostalo je uglavnom Vukovar...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 18:29   #19
Quote:
Numbat kaže:
Ima jos!
Kosto rekoh bumbilo se puno vina pa se vidilo duplo. U stvari kolko se pilo moglo se vidit i troduplo! Pa bi bar jos par komada palo, kad vec od viska glava ne boli.

Zapita li se iko zasto topovi nisu tukli prema drugom avionu? Hajd da nastavimo u vidjenom tonu pa da recemo – ustaski topovi. Paz sad zasto. Zato sto je onaj prvi u napadu rasturio tu bateriju Boforsa skupa sa zirafom. Za neupucene zirafa je slobodnostojeci radar za automatsko navodjenje vatre na cilj. Cijeli Bofors sistem se ovom prilikom pokazao neuspjesan. Ko da su ga opsluzivale babe a ne obuceno osoblje. Eto postoji i ta verzija.
Bernard Vuletic je nikakav poznavalac problematike o kojoj pise. Bolje bi mu pristajalo pisanje neoustaskih pamfleta u Goebbelsovom stilu.

Slag na kraju – uopce nisu Jastrebovi u pitanju. I prvi avion ne da nije bio pogodjen pa se ‘izvukao’ nego mu ni farba nije bila ogrebana. A da je znao gdje tuce to stoji. Dakle ‘jastrebasi’ knjigu u ruke i proucavaj siluete aviona. I vjeruj cinjenicama a ne propagandi.

Koji si ti lik?
U jednom naletu je rasturio cijelu bateriju? Ti si bio tamo da to vidiš? Znači Bofors je potpuno neuspješno oružje u sudaru sa superiornim srpskim "vazduhoplovima"?
Jastrebovi, galebovi...sve su to bili propali srpski projekti. 91 su ih rušili kao kruške, bili su vrlo lak cilj za IC vođene rakete, da je bilo dovoljno stingera niti jedan nebi daleko stigao...
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 14:22   #20
Quote:
Numbat kaže:
Ma curac su oni ista vidili. Od puno vincine se inako vidi ono sto hoces. Sto se babi snilo to se babi tilo.
........

Prvi je tuko i otiso ca. Mogli su ga poljubit u dupe.
.................................................. ......................................

Hajd da nastavimo u vidjenom tonu pa da recemo – ustaski topovi.


Jel mi to ovdje imamo jednog 'vazduhoplovca' kojeg su i mrtvi pijani Dalmatinci izjebali tako da ga frustracije peru i 15 godina nakon pohoda slavnih 'JNA' eskadrila po Hrvatskoj????
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.