Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2007., 20:29   #41
Od pocetka se kontroliram u bolnici, od 15.tj u trudnickoj ambulanti...
U trudnickoj ambulanti je procedura slijedeca:
Prvo kod sestre mjerenje tlaka, vaganje, urin (na trakice, za eventualne proteine u mokraci), kasnije kod dr... vaginalni pregled cerviksa, pipanje maternice, zatim sestra sa onim aparaticem mjeri otkucaje srca i metrom mjeri visinu fundusa... (vrlo) kratki razgovor, osnovne upute i to je to...
dr napise kad je kontrola i narucuje posebno za uzv, radili smo u 19. tj 26., 32. i sad me narucio za 37.
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:46   #42
kod mene je zadnji vaginalni pregled radio u 11 tjednu. Inace standardno dodjem, urin, tezina,tlak, cekam, onda kod ginica na uzv i on napise sto je i to je to..E onda on pise uputnice za labor i za bolnicu. Ispocetka ako je normalna trudnoca i ide svaka 4 tjedna,pa onda cesce. I zadnji pregled kod mene je bio sad u 35 tjednu i onda sam isto u 35 tjednu bila u bolnici (drugi put tek) i vise nemam pregleda. Receno mi da se javim u bolnicu ako dobijem bolove,ili krvarenje ili ako mi pukne vodenjak. I to je bilo to. Dok su npr kod moje kume (vjerojatno radi ceste pojave gljivica ili loseg urina) uzimali uzorak iscjedka i radili su joj i u kasnijoj trudnoci vaginalni pregled.
marci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 12:28   #43
Ja sam zadnji uzv pregled imala u 30.tjednu. I tu rade samo tri uzv po defaultu, ak oces vise moras platit. U pocetku sam bila cesto na uzv zbog problemcica raznih, al normalno je kao tri detaljna ultrazvuka. Od 30.tjedna, svaka dva tjedna idem na pregled, klasika, urin, tlak, vaganje, krv. Pa me onda stave na ctg 15 minuta i na kraju vaginalni pregled. Prije 30.tjedna ista shema samo bez ctg-a. A uzv slijedeci tek na porodu
__________________
Evega mali Niko
Brlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:30   #44
zadnji post iz 2007??

Baš sam se pitala što vele trudnice, kako izgledaju ti pregledi. Znam da su cijeli trudnoću 1put mjesečno a pred kraj 1put tjedno. A sve što čujem od trudnica iz moje okoline (i na forumu) je svaki pregled=UZV

Što je s onom preporukom da su dovoljna 3-4 UZV u cijeloj trudnoći?

Uopće nisam pristaša uzv-a i smatram da zbilja nije bezazleno bebicu izlagati tim valovima, i što je najgore - ništa ne možemo s informacijom kako se bebica razvija.
Užasavam se onih dijagnoza; "ima premalu glavu" Frendica je bila u 30 i nekom tjednu kad joj je gin sam tak rekao da je bebi glava premala. I na sljedećem isto tak, ali kao, možda se samo dobro sakrila Ona se toliko se iživcirala i naplakala, a beba na kraju izgledala savršeno; nimalo malena glava

Je li netko od vas kad odbio UZV? Vidim da neki dr samo to rade.. UZV-frikovi..

Zaključak; pregledi kod sasvim normalne-uredne trudnoće se sastoje od više il manje čestih UZVova, kontrole mokraće i manualnog pregleda (za koji opet neki preporučuju ne često). I vaganja, naravno..

Zadnje uređivanje katjes : 05.06.2010. at 10:37.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:36   #45
Meni svaki pregled izgleda ovako: UZV (preko stomka, prva dva puta je bilo sondom), gin.pregled, vaganje, tlak.. Čula sam od ostalih cura da drugi ginekolozi traže da se popiški u čašicu i stavi trakica...meni moja to nikad nije tražila
Nisam nikad odbila UZV
jagoda1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:37   #46
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
zadnji post iz 2007??

Baš sam se pitala što vele trudnice, kako izgledaju ti pregledi. Znam da su u početku 1put mjesečno. a sve što čujem od trudnica iz moje okoline je UZV UZV UZV

Što je s onom preporukom da su dovoljna 3-4 UZV u cijeloj trudnoći?

Uopće nisam pristaša uzv-a i smatram da zbilja nije bezazleno bebicu izlagati tim valovima, i što je najgore - ništa ne možemo s informacijom kako se bebica razvija.
Užasavam se onih dijagnoza; ima premalu "glavu" frendica je bila u 30 i nekom tjednu kad joj je gin sam tak rekao da joj je glava premala. I na sljedećem isto tak, ali kao, možda se samo dobro sakrila Ona se toliko se iživcirala i naplakala, a beba na kraju izgledala savršeno; nimalo malena glava

Je li netko od vas kad odbio UZV? Vidim da neki dr samo to rade.. UZV-frikovi..

Zaključak; pregledi kod sasvim normalne-uredne trudnoće se sastoje od više il manje čestih UZVova, kontrole mokraće i manualnog pregleda (za koji opet neki preporučuju ne često). I vaganja, naravno..
Te preporuke su financijske prirode.
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:38   #47
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Zaključak; pregledi kod sasvim normalne-uredne trudnoće se sastoje od više il manje čestih UZVova, kontrole mokraće i manualnog pregleda (za koji opet neki preporučuju ne često). I vaganja, naravno..
i mjerenja tlaka, to je isto bitno.


što se UZV-a tiče, kako su meni rekli, postoje ta 3 pregleda u točno određenim tjednima, za koja postoje medicinsko opravdanje i zna se zašto se rade.
i ako imaš socijalnog ginekologa on radi ta 3 UZV-a tijekom trudnoće.
bar koliko je meni poznato, socijalni ne rade UZV na svakom pregledu.. e sad, moguće griješim, nisam to 100% sigurna.

a ako imaš privatnog, radit će ti UZV na svakom pregledu, i nakon toga ispostaviti račun
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:39   #48
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
Te preporuke su financijske prirode.
zašto?


meni je frendica doktorica, ona recimo tvrdi da nije tako, nego da su financijske prirode ovi stalni UZV pregledi
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:43   #49
Svaka 4 tjedna pregled, socijalni ginekolog.
Kod sestre na pregled urina, mjerenje tlaka, težine (sestra to sve upiše u trudničku i karton i sebi u kompjuter)
Kod gin.
- prvo me pita kako sam i porazgovaramo o eventualnim tegobama
- pregled u speculima, bimanualna palpacija maternice, mjerenje fundus-simfiza (kasnije mjeri i opseg trbuha)
- uz (sa 12 i 21tj šalje na UZ u bolnicu i tad ga ona ne radi)
- na prvom pregledu uputnice za transfuziologiju, kks, urin, serologiju. U 23tjednu kks, urin i ogtt. Mislim da mi je rekla da ću ogtt ponovit u 28tj. Kasnije šalje i na ctg u bolnicu.

Zadnje uređivanje pljucpljuc : 05.06.2010. at 10:49.
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:44   #50
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
zašto?


meni je frendica doktorica, ona recimo tvrdi da nije tako, nego da su financijske prirode ovi stalni UZV pregledi
zato što je jeftinije napravit 3 UZ nego 8
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:45   #51
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
Te preporuke su financijske prirode.
Ne bi baš rekla.
Mislila sam na preporuke poput ovih: http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...D=147&Show=676
zatim: http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...D=147&Show=675 ...

I ponavljam; dijagnostika te sprave ne služi ničemu. Kome koristi spoznaja (i to najčešće kriva!) da plod, nedajbože, počinje zaostajati u razvoju u poodmakloj trudnoći
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:49   #52
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
zato što je jeftinije napravit 3 UZ nego 8
lol, to mi je jasno

nego jednako kao što HZZO štedi, privatnjaci na tome zarađuju.


zanimalo me samo zašto ti smatraš da je potrebno svakih mjesec dana raditi UZV, odnosno zbog čega po tebi nisu dovoljna ta 3 pregleda koje naše zdravstveno pokriva.

čisto jer mi je frendica držala čitavo predavanje kako nas opkradaju na pregledima i bespotrebno izbijaju novac.


ja sam inače išla svakih mjesec dana na kontrole i svaki put mi je radio UZV, otišla i na 3D, sve skupa me samo odlasci ginekologu došli par tisuća kuna (nadovezujem se na temu troškova u trudnoći)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 10:56   #53
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
lol, to mi je jasno

nego jednako kao što HZZO štedi, privatnjaci na tome zarađuju.


zanimalo me samo zašto ti smatraš da je potrebno svakih mjesec dana raditi UZV, odnosno zbog čega po tebi nisu dovoljna ta 3 pregleda koje naše zdravstveno pokriva.

čisto jer mi je frendica držala čitavo predavanje kako nas opkradaju na pregledima i bespotrebno izbijaju novac.


ja sam inače išla svakih mjesec dana na kontrole i svaki put mi je radio UZV, otišla i na 3D, sve skupa me samo odlasci ginekologu došli par tisuća kuna (nadovezujem se na temu troškova u trudnoći)
tretiranje svega u zdravstvu ima svoj zadani algroritam. Radi se o tome da su u trudnoći trudnici omogućena 3 UZ, prvi za utvrđivanje ploda, drugi s 12tj za probir, i treći sa 21tj za utvrđivanje uredne morfologije ploda...trudnica ima pravo dobit te 3 uputnice za ta 3 UZ, ako je trudnoća uredna, ako gin nema svoj UZ i mora ju slat u bolnicu ili ima loš UZ pa šalje u bolnicu ili ako mu se ne da trošit vrijeme na UZ preglede pri svakom pregledu onda se time može opravdat. Ako smatra da je potrebno on ju svejendo može poslat na još koji UZ u bolnicu. A gin koji ima UZ i s obzirom da je UZ ne invazivna dijagnostička metoda može ga radit trudnici na svakom pregledu.


aha, onaj dio nisam ni vidjela...mene baš briga kada će tko i koliko UZ radit, ja bi ga sebi radila svaki dan i gledala bebu, da mogu. Onog koga ne zanima UZ može ga slobodno odbit, može tražit da mu doktor nešto kaže ili ne kaže, isto kao što sam ja na zadnjem UZ rekla da ne želim da mi kaže kojeg je spola isto tako netko drugi može reći da ne želi znati ništa.
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:03   #54
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
tretiranje svega u zdravstvu ima svoj zadani algroritam. Radi se o tome da su u trudnoći trudnici omogućena 3 UZ, prvi za utvrđivanje ploda, drugi s 12tj za probir, i treći sa 21tj za utvrđivanje uredne morfologije ploda...trudnica ima pravo dobit te 3 uputnice za ta 3 UZ, ako je trudnoća uredna, ako gin nema svoj UZ i mora ju slat u bolnicu ili ima loš UZ pa šalje u bolnicu ili ako mu se ne da trošit vrijeme na UZ preglede pri svakom pregledu onda se time može opravdat. Ako smatra da je potrebno on ju svejendo može poslat na još koji UZ u bolnicu. A gin koji ima UZ i s obzirom da je UZ ne invazivna dijagnostička metoda može ga radit trudnici na svakom pregledu.
jesi sigurna?
Nitko nikad dovoljno istražio, a kamoli utvrdio da je neinvazivna i neštetna.

Jednako tako do prije 50 godina se svaka trudnoća pratila rentgenski. A sad ako si trudnica ni blizu RTG-a! (o tome se govori u člancima/linkovima koje sam stavila)

A još me više brine nestandardiziranost i nedefiniranost opreme, jačine zračenja koje nisu nigdje propisane. Nekako sam sklona povjerovati da su aparati koji se nalaze u bolnicama i ne-privatnim ordinacijama donirani odnekud gdje su zastarjeli (caritas, dojčland..) ko i krš-autobusi koji još voze po Šibenskoj
županiji a za vrijeme rata stigli iz Njemačke...
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:10   #55
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
jesi sigurna?
Nitko nikad dovoljno istražio, a kamoli utvrdio da je neinvazivna i neštetna.

Jednako tako do prije 50 godina se svaka trudnoća pratila rentgenski. A sad ako si trudnica ni blizu RTG-a! (o tome se govori u člancima/linkovima koje sam stavila)
pa nije ti ni ovo više točno...doze zračenja pri npr. dentalnim snimkama ili snimanjima okraina su minimalne i vani ih čak ne zabranjuju trudnicama, mislim da u švedskoj(ili gdje) su mi rekli da trudne bolničarke hodaju po radiologiji i rade normalno na snimanjima noseći olovne pregače
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:13   #56
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
jesi sigurna?
Nitko nikad dovoljno istražio, a kamoli utvrdio da je neinvazivna i neštetna.

Jednako tako do prije 50 godina se svaka trudnoća pratila rentgenski. A sad ako si trudnica ni blizu RTG-a! (o tome se govori u člancima/linkovima koje sam stavila)

A još me više brine nestandardiziranost i nedefiniranost opreme, jačine zračenja koje nisu nigdje propisane. Nekako sam sklona povjerovati da su aparati koji se nalaze u bolnicama i ne-privatnim ordinacijama donirani odnekud gdje su zastarjeli (caritas, dojčland..) ko i krš-autobusi koji još voze po Šibenskoj
županiji a za vrijeme rata stigli iz Njemačke...
u ri kbc imaju dosta nove opreme s potpisom slavice i bernija ecclesstonea, novi prijenosni UZ koji su veličine laptopa.. Uostalom ultazvuk je ultrazvuk, nije to komplicirana naprava, odašilje zvuk i registrira odjeke i pretvara ih u sliku
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:13   #57
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
pa nije ti ni ovo više točno...doze zračenja pri npr. dentalnim snimkama ili snimanjima okraina su minimalne i vani ih čak ne zabranjuju trudnicama, mislim da u švedskoj(ili gdje) su mi rekli da trudne bolničarke hodaju po radiologiji i rade normalno na snimanjima noseći olovne pregače
da, noseći olovne pregače! a prije su se pregledi ploda raditi drito RTGom ko sad UZVom, a pretpostavka je bila da je to sigurno... isto tako, bez podrobnijih istraživanja, jednostavno se smatralo
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:17   #58
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Je li netko od vas kad odbio UZV?
Jesi ti odbila UZ? Ti si slobodna da odbiješ bilo koju predloženu dijagnostičku i terapijsku metodu, šta ti ko može čak i ako cijelu trudnoću se ne pojaviš kod ginekologa... uopće nema nikakvog razloga za uznemiravat se oko toga, šta ne želiš kaži neću i potpiši da odgovaraš za svoju odluku.
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:21   #59
pregled svaka 4 tjedna
- tlak
- kilaža
- razgovor o simptomima
- mjerenje metrom trbuha
- vaginalni pregled

UZV- samo 3 puta
8 tjedan
20 tjedan
32 tjedan

- to je kod socijalnog gina
- kod privatnice idem po potrebi( bila do sada 4 puta)
__________________
De, dobro je!
kjava is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 11:24   #60
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
da, noseći olovne pregače! a prije su se pregledi ploda raditi drito RTGom ko sad UZVom, a pretpostavka je bila da je to sigurno... isto tako, bez podrobnijih istraživanja, jednostavno se smatralo
a gle, isto tako se prije nije znalo ni za folnu kiselinu, ni za vitamine, niti su žene pile vitamine, niti su jele po trudničkim menijima, nego su mesa vidjele za blagdane i seoska vjenčanja, porađali su ih babe koje nisu znale ništa ni o higijeni ni o anatomiji, pa nam svejedno vrsta nije izumrla...dakle bez svega se može.
A olovnu pregaču će sve trudnice dobit kad ideu snimat zub, pa im svejedno nitko u rh neće savjetovat da odu na rtg dok su trudne
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.