Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 16:02   #1181
Ako netko odluči izignorirati činjenicu da je prvi stup propao pa je formiran drugi, da je drugi također propao pa je formiran treći, pa odluči investirati u taj treći putem obveznica te iste države u valuti te države...iz koje se iseljava radno sposobno stanovništvo koje bi trebalo uzdržavati mirovinski sustav...pa možda i zaslužuje to što ga čeka za 15-20 godina.

Kopat ćete po kontejnerima budućnosti. Dok to budete radili, i dalje će na web stranicama fonda stajati lijepi broj kao +5.50% prinosa za proteklu godinu.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:05   #1182
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Ako netko odluči izignorirati činjenicu da je prvi stup propao pa je formiran drugi, da je drugi također propao pa je formiran treći, pa odluči investirati u taj treći putem obveznica te iste države u valuti te države...iz koje se iseljava radno sposobno stanovništvo koje bi trebalo uzdržavati mirovinski sustav...pa možda i zaslužuje to što ga čeka za 15-20 godina.

Kopat ćete po kontejnerima budućnosti. Dok to budete radili, i dalje će na web stranicama fonda stajati lijepi broj kao +5.50% prinosa za proteklu godinu.
Mislim da netko ne razumije ulaganje u financijske instrumente pod svojim imenom i prezimenom (II i III stup) i ulaganje u "djuture" u neku vrecu iz koje se vadi lova svaki mjesec (I stup).
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 23:01   #1183
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Za dvije godine i tri godišnje uplate, ti si već u blagom plusu, uzevši u obzir i onu prosječnu inflaciju od 2,5%, i ulaznu naknadu koju si jednokratno uplatio. Ne d'o Bog konstantnih padova fonda, i bit ćeš "na konju".
Vadim post iz naftalina, ali eto - moj dobrovoljni mirovinski fond u trecem stupu (AZ Profit) ima najgori prinos u zadnjih 12 mjeseci (potaknut Agrokorom) i fond menadzerima koji nisu najpametnije ulagali.

Imajte na umu da odabirom DMF-a birate fond o kojem ce vam i ovisiti konacni iznos mirovine.
Tomiyama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 10:39   #1184
Quote:
Tomiyama kaže: Pogledaj post
Vadim post iz naftalina, ali eto - moj dobrovoljni mirovinski fond u trecem stupu (AZ Profit) ima najgori prinos u zadnjih 12 mjeseci (potaknut Agrokorom) i fond menadzerima koji nisu najpametnije ulagali.

Imajte na umu da odabirom DMF-a birate fond o kojem ce vam i ovisiti konacni iznos mirovine.
Svi fondovi su manje ili više, direktno ili indirektno ulagali u Agrokor koji je službeno kihnuo preko noći. Problem je u onima koji su godinama tajili stvarno stanje i tako navukli i dobavljače i ulagače.
Da li svi zajedno nismo bili pametni ili smo bili prevareni, pitanje je sad!
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:17   #1185
Ja sada baš ne razumijem taj treći stup.Npr. u RBA banci kažu da svoju ušteđevinu u trećem stupu možeš podignuti sa 50 godina starosti.A sada čitam po netu da ne možeš podići sve nego samo 30% a ostalo ide u nekakvu rentu.Što to sve znači i ima li netko tko je podigao tu štednju da zna točno što se dešava sa tom štednjom za mirovinski III stup?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 10:26   #1186
Radi se o štednji za mirovinu te je sasvim jasno da isplata ide kroz rentu.
Ipak, ovaj financijski proizvod pokriva i neke druge nenadane financijske poteškoće. Na primjer gubitak redovnih prihoda (posla), pa je omogućeno korištenje sredstava već od 50-te godine života nadalje. Također je dozvoljena isplata do 30% sredstava odmah, npr. riješiš nekakve dugove ili imaš love za uredit stan i sl. Naravno sve ovisi koliko dugo i koje si iznose uplaćivao.
Generalno je pravilo da uplaćuješ dok imaš primitke (plaću), a u isplatu ideš kad ti stvarno treba dodatan izvor prihoda uz mirovinu iz I i II stupa.
DMŠ ne treba miješati sa oročenom štednjom, investicijskim fondovima ili životnim osiguranjem, to je nešto sasvim drugo. Ako želiš imati lovu na raspolaganju uvijek i odmah, ovo nije proizvod za tebe.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:54   #1187
Sada mi je jasnije.Imam stambenu otvorenu a ovo mi se činilo ok jer ulazi u trošak firme (imam svoju firmu otvorenu).Ne sviđa mi se što ne možemo sami odrediti želimo li sa 50 godina isplatu cijelog iznosa ili po malo.Moja ideja je bila da dok ne moram ne dižem nikakav kredit nego da sa tom ušteđevinom sa 50 godina odlučim hoću li to uložiti u neku nekretninu ili pokretninu ili ne znam..tko zna što se može dogoditi do tada a to je za nekih 13 godina.
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:14   #1188
Tvoja namjera jednokratnog dizanja ušteđevine, može se realizirati kroz stambenu štednju ili životno osiguranje. Ipak sve su to bitno različiti proizvodi. Od njih se ne očekuje kapitalizacija kao kod DMŠ, već upravo cjelokupna isplata za namjensku gradnju, kupnju ili uređenje nekretnine, a kod životnog osiguranja, očekuje se i dobije, osiguranje u slučaju invalidnosti ili smrti. Tu plaćaš komponentu osiguranja pa kapitalizacije nema ili gotovo nema da se neki ne uvrijede.
Sigurno je da svaki proizvod ima svoje prednosti, pa ako moramo rješavati stambeno pitanje onda uzimamo stambenu štednju. Ako živimo i radimo rizičan posao i želimo osigurati financijski ovisne osobe (obitelj) onda uzmemo životno osiguranje, a ako procijenimo da bi mogli doživjeti mirovinu i svjesni smo da će nam mirovina iz obveznog mirovinskog osiguranja neće biti dovoljna za pristojan život, štedimo kroz DMŠ.
Sada će netko reći, pa sve mi to treba, naravno da da i danas sutra, kao što je to vani normalno, svi ćemo štedjeti kroz sve ove oblike, plus zdravstveno itd. Da se ne zavaravamo, naša primanja nisu bajna ali ne treba nas biti sram da izdvojim 200-300 kn/mj, barem smo pokušali.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 00:01   #1189
Ja uplaćujem u Erste Plavi Protect i vidim da je prinos fonda za 2016. g. bio 6,62%, a ove je godine samo 2,13%. Mislim da oni ne ulažu u dionice tvrtki. Ali čak je i taj mali prinos bolji od štednje na banci gdje su kamate nikakve. Osim toga dobiješ i kakve-takve državne poticaje.
__________________
"It just works." Todd Howard
suchimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 18:06   #1190
Napravio sam jednu kalkulaciju. Npr. želim kupiti dodatni stan kroz neki period od 15 godina. Vrijednost stana bila bi 85.000 eura ili 633.000 kn.

Ako bi dizao kunski kredit u banci na 15 godina na taj iznos, čak i uz dobru kamatnu stopu od nekih 3,80% rata kredita bi mi bila oko 4800 kn mjesečno, a banci bih na kraju isplatio ukupno 864.000 kn.

S druge strane ako bi u dobrovoljnom mirovinskom stupu štedio 15 godina s prosječnom stopom prinosa od 4%, trebao bi svaki mjesec uplatiti svega 2550 kn da za 15 godina imam tih 85.000 eura ili 633.000 kn s kojima želim kupiti stan.

Naravno, nakon 50. godine života ne mogu odmah dignuti cijeli iznos dobrovoljne mirovinske štednje nego najviše 30% odjednom, a ostalo kroz period najkraći 5 godina, ali svejedno se isplati. Jer razlika između 4800 kn mjesečno rate kredita i 2550 kn uplata u fond je velika: čak 2250 kn. Osim toga za tih 15-20 godina mogu kupiti novogradnju, a da sada kupim stan na kredit, on dok ga isplatim više nije novogradnja. Plus za cijelo to vrijeme neću morati plaćati komunalne naknade niti se brinuti o tečaju kune i slično, kao da uzmem kredit.
__________________
"It just works." Todd Howard
suchimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:20   #1191
Ako ga kupiš sada, kao drugu nekretninu, i ako ga rentaš iz rente plaćaš 2/3 kredita. To sa DMF je shit jer drže lovu i ne možeš je predići kad želiš, a još ti kod isplate tih 30% nakon 50.te.g.maznu 10% od sveukupnog iznosa. Lopine ko i sei u ovomnjihovom apsurdistanu...
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 10:57   #1192
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Ako ga kupiš sada, kao drugu nekretninu, i ako ga rentaš iz rente plaćaš 2/3 kredita. To sa DMF je shit jer drže lovu i ne možeš je predići kad želiš, a još ti kod isplate tih 30% nakon 50.te.g.maznu 10% od sveukupnog iznosa. Lopine ko i sei u ovomnjihovom apsurdistanu...
Daj, molim te baci računicu kako otplaćuješ 2/3 kredita, baš sam krenuo sa najmom stana pa se jedva pokrivam. Thx
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 16:23   #1193
Kredit od 65.000 eu,za stan od 45mkv, kamata 3,7%,preko stamb šted, anuitet 3500 kn/mj, rentaš ga po 300 eu/mj.,u čemu je problem.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 11:29   #1194
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Kredit od 65.000 eu,za stan od 45mkv, kamata 3,7%,preko stamb šted, anuitet 3500 kn/mj, rentaš ga po 300 eu/mj.,u čemu je problem.
Ako ti je kredit na 20 godina, računam da si do otplate kredita uložila cca - 110.000 €, od čega ti je podstanar dao 70.000€, a od čega si u džep stavila možda 55.000€. Dakle investirala si svojih 55.000€ i ostaje ti stan 65.000 €, pa ti je ukupna dobit 120.000€.
Kroz mirovinsku štednju, u 20 godina uplata od 3.500 kn/mj i prinos 3,7% za isplatu imaš 165.000€@ i neka ti uzmu 10% ostaje ti dobit od 148.000€ što je znatno više od najma stana.
Da ne idemo dalje u analizu rizika podstanara vs visine prinosa fonda, ili brzine prodaje stana i dinamike isplate, ostaje nam samo 28.000€ problema...
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:02   #1195
Slažem se sa svime. Paranoja postoji samo na onih 20 godina štednje u 3.mir.st. u spoznaji kakva nam je država. Fondovi ne ulažu u blue chip svjetske dionice nego najviše u junk obveznice RH (kreditiraju Vlade RH),ulagali su u Todex koji je blokiran, HT, i nešto malo u turiste. Prinosi su im 3-5%, odbij 1,5% inflacije ostane ti 1,5-3,5% dobiti. Toliko mogu i sama dobit u fondovima pa izvuć kad hoću i kad mi treba. Vrag zna što će bit sa tom lovom u 3.mir.st.za 20 godina. Nitko mi ne garantira da ih Plenki ili neki sljedeći nakon njega neće uredbom sve to posaugat, a onda božeš samo
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:23   #1196
Nekužim zašto bi ulagao u mirovinski fond iznad od oni 400 i nešto kuna za što se dobije maksimalni državni poticaji.

Uzet će ti na kraju 10% tako da se jedino s državnim poticajima isplati.

Ovo sve iznad možeš uložiti u bilo koji drugi fond, obveznički imaju sličan prinos a i sigurniji su.
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:45   #1197
Quote:
marioxp kaže: Pogledaj post
Nekužim zašto bi ulagao u mirovinski fond iznad od oni 400 i nešto kuna za što se dobije maksimalni državni poticaji.

Uzet će ti na kraju 10% tako da se jedino s državnim poticajima isplati.

Ovo sve iznad možeš uložiti u bilo koji drugi fond, obveznički imaju sličan prinos a i sigurniji su.
Što se tiče 10% naknade, ipak treba voditi računa da se štednja u fazi isplate ukamaćuje pa ti na kraju isplate koliko si i donio.
Fondovi su rizični koliko su rizična njihova ulaganja, a generalno gledano viši rizik daje viši prinos. Dakle, ne može se u istu rečenicu staviti manji rizik i isti ili viši prinos.
I na kraju, dobrovoljna mirovinska štednja je osobna imovina i nikada nije bila predmet apetita Vlade, te sam uvjeren da će kao i zadnjih 15 godina, DMŠ egzistirati i sljedećih 20, 50 i više godina.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:52   #1198
Quote:
Bull Smith kaže: Pogledaj post
Što se tiče 10% naknade, ipak treba voditi računa da se štednja u fazi isplate ukamaćuje pa ti na kraju isplate koliko si i donio.
Fondovi su rizični koliko su rizična njihova ulaganja, a generalno gledano viši rizik daje viši prinos. Dakle, ne može se u istu rečenicu staviti manji rizik i isti ili viši prinos.
I na kraju, dobrovoljna mirovinska štednja je osobna imovina i nikada nije bila predmet apetita Vlade, te sam uvjeren da će kao i zadnjih 15 godina, DMŠ egzistirati i sljedećih 20, 50 i više godina.
Da, i ne zaboravi, DPS dobiješ samo jedan put u visini 15% na osobnu uplatu, dok prinos dobiješ svake godine. Tako možeš izračunati da na uplatu od 5.000 kn kroz 20 godina dobiješ 750 kn DPS-a, a uz 4% prinosa dobiješ 6.100 kn prinosa. Dakle na duže periode štednje DPS je ipak samo poticaj.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:03   #1199
jesu li kome uplaćeni poticaji za 2016.?
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 17:48   #1200
Quote:
shampita kaže: Pogledaj post
jesu li kome uplaćeni poticaji za 2016.?
Poticaji se isplaćuju oko 20.12.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.