Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2009., 16:12   #41
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
A što bi bilo konkretno? Po zakonu, policija će zaprimiti prijavu i proslijediti ju Državnom odvjetništvu. Ako je nešto ozbiljnije, odmah će prepratiti počinitelja na sud. Sud ga može pustiti da se brani sa slobode, a može ga i pritvoriti. U svakom slučaju, što bi ti još zakonski napravio?




Davanje oružja ovisi od slučaja do slučaja i ne može se ovako općenito govoriti. Ali nabavljanje oružja radi prijetnje ubojstvom… To baš nije razuman potez. Koliko slučajeva pucanja u samoobrani (u takvom slučaju) u RH znaš? Nema ih. Tako da ne znam koliko je naoružavanje dobro rješenje.
Da, upravu si, sjetio sam se da je policija nekoliko poznanika odvela u Vrapče kad su iz različitih razloga radili probleme. Ali se isto tako sjećam da su i jednog bolesnog, sa ozbiljnim psihološkom problemima i pijanog da je jedva hodao dobro izmlatili jer ih je vrijeđao iako bi sedativ riješio stvar i do bolnice bi bio miran kao usnulo dijete.

Što bi konkretno? Evo, naprimjer kad je onaj zaštitar, istog dana ubio svoju 17 godišnju djevojku kad je i ubijena kći onog odvjetnika. Nekoliko dana prije taj zaštitar je pao na psihotestu i psiholog je predložio da nije sposoban za službu, niti za oružje, prijetio je djevojci da će je ubiti a policija nije napravila ništa, čak ga ni privela i obavila "informativni" razgovor, ili mu barem oduzela oružje. Kad se zločin dogodi, prekasno je. Više kazna ne znači apsolutno ništa i neće vratiti žrtvu.

Zašto nije? Legalno dobijem oružje, i nosim ga sa sobom. Vidim osobu koja me želi ubiti. Ne bježim kao što bi inače nego i dalje radim svoj posao. Ako pokaže naznake da će napraviti ono što je htio ili me krene napasti propucam ga. I stvar riješena. Jedan napadač u bolnici ili grobnici, i žrtva sigurna. Jednostavnije je ići na psihoterapije par mjeseci (ako bi trebalo) radi ubojstva prilikom samoobrane od psihopata nego biti njegova žrtva.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Old 29.11.2009., 18:17   #42
Što kada vam prijete smrću?

Imam pitanje što mi je činiti ako mi netko prijeti preko mobitela.
Prije mjesec dana sam prodao osobi koja se javila na oglas USB Memory Stick od 32 GB za 400 kn i nakon nekoliko dana kupac se javio da je usb neispravan te je počeo prijetiti da će me ozlijediti ukoliko ne vratim novce. Što se tiče ispravnosti postoji mogućnost da je neispravno (USB sam predao tvornički zapakiran) i spreman sam vratiti novca ukoliko ga dobijem natrag i pokaže se da je pokvaren. Osoba ne pristaje da napravimo test na njemu što je meni neprihvatljivo (a što može napraviti doma sa osobnog računala u 5 minuta). Osoba prijeti da će me dočekati, polomiti kosti, zube... Sa osobom je nemoguće razgovarati i dogovoriti se da se nađemo kako bi napravili test zajedno, kada bi vratio novce ako se pokaže neispravno. Ne želi dati ni podatke da joj uplatim novce u banci jer je osoba očito nasilna i postoji mogućnost da će me napasti čak i ukoliko vratim novce. Osoba je preko interneta došla do ulice u kojoj živim, ali ne i točnog broja.
Freitag is offline  
Old 29.11.2009., 19:09   #43
A da se obratiš policiji?
Ono....to im je pos'o.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Old 29.11.2009., 19:11   #44
Kontaktiraj policiju
Pokazi prijetece smsove i to je to. Ili pocni nosit noz k'o ja
Vezica is offline  
Old 29.11.2009., 19:50   #45
1

Prijavio sam, ali sumnjam da će to pomoći.
Freitag is offline  
Old 29.11.2009., 19:55   #46
Quote:
Vezica kaže: Pogledaj post
Kontaktiraj policiju
Pokazi prijetece smsove i to je to. Ili pocni nosit noz k'o ja
Ovo ti je bas pametno

Podnesi prijavu, prikupi dokaze, prijetnja je kazneno djelo, a opisano je člankom 129. Kaznenog zakona

Prijetnja

Članak 129.

(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(2) Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti ili oduzeti slobodu, ili joj nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem ili drugim opasnim sredstvom, ili joj uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u svezi s njenim radom ili položajem, ili prema većem broju osoba, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost građana, ili ako je osoba kojoj se prijeti zbog toga dulje vrijeme stavljena u težak položaj, ili ako je počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

Povreda tajnosti pisama i drugih pošiljaka
Vesper Lynd is offline  
Old 29.11.2009., 20:06   #47
Vjerojatno su te pitali dali zelis dignuti kaznenu prijavu jer kazneni postupak inicira ostecenik, a ne sluzbena osoba, odnosno policajac. Dakle, ti moras pokrenuti kazneni postupak, a ne cekati od njih da to naprave.
U tom slucaju, svakako procijeni svoje sanse i presudu u svoju korist, a kod kaznenog postupka, potreban ti je i odvjetnik.
Vesper Lynd is offline  
Old 04.12.2009., 22:04   #48
a odakle ti zaključuješ da ja imam nekih drugih problema,što ti oćeš reći gosp.drot???
angelina is offline  
Old 06.12.2009., 11:44   #49
Quote:
angelina kaže: Pogledaj post
a odakle ti zaključuješ da ja imam nekih drugih problema,što ti oćeš reći gosp.drot???
Hoću reći da svaka priča ima dvije strane.
Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (kao i pripadajući propisi) je trenutno jedan od najstrožih i najlakših za postupanje. Pojam nasilja je široko definiran i po skoro svakoj dojavi možeš utvrditi postojanje istog, a često za nasilje možeš okriviti obje strane. A slučajevi iz prakse kada su nasilnici usmrtili žrtve su bili vrlo eksponirani u medijima, pa se niti jedna službena osoba sama od sebe ne bi usudila zanemarivati bilo kakvu prijavu koja ima imalo smisla.
A kako ti navodiš da si više puta prijavljivala nasilje, a nije bilo nikakvog rezultata, ostaje mi zaključiti jedino da imaš neki drugi problem.
drot13 is offline  
Old 06.12.2009., 17:38   #50
Imam taj problem i niti jedan drugi.Dobila sam prije par dana poziv od prekršajnog za dva dana je rasprava piše žurni nalog.Što god to značilo.A on još i više prijeti jer me želi zaplašiti da se ne pojavim.Napisao mi je poruke da će napraviti masakar na sudu i da će mi pobiti cilu obitelj.Nemogu od straha a živim za ta dva dana da dođu i nadam se da će to bar nešto promjeniti da će me bar netko poslušati i shvatiti ozbiljno.
angelina is offline  
Old 02.01.2010., 04:13   #51
zahvaljujem se na dosadašnjim odgovorima, ja san se anravno odmah distancira, no problem je frendica koja je s njon u kontaktu, i pitaj boga zašto neće da blokira njen broj(iman ja naravno pretpostavke zašto, radi se o njenoj empatiji uzrokovano njenom životnom situacijom)

i onda joj ova šalje poruke, koje su često prijeteće , ali i neke srcedrapajuće itd., jer ova s kojom san spava misli da ja s njoj neću jer san zaljubljen u ovu frendicu(ma budalaštine i ja san tu načisto al eto da malo uveden u priču, samo šta držin da je inteligentan psihopat jako opasan)

i u jednoj od tih poruka ova je njoj rekla da je bila kod nje policija jer je bolnica prijavila nekakvo nasilje ili šta već, al da je ona rekla da ja ništa nisan kriv(btw. nasilja nije bilo pa mi priča još manje drži vodu), al da je ona morala reć i da će policija doć do mene na razgovor

e sad, broj jedan ona je ilegalno u domu pa je policija sigurno tamo nije našla, broj dva od toga ima skoro misec dana

ja san u domu u zg, i neko je reka da je stavrno taj dan bila policija u paviljonu, no da su mene tražili onda bi došli opet, kontaktirali bi upravu, zaštitare, ili koga već

mada san ja dobio bio jedan poziv od pošte iz doma, al nisan tamo iša po ništa jer se nisan navrime javio, a nitko nije ponovo zva, niti uzvraća na moje pozive, pa sumljam da se radilo o pozivu takve vrste jer bi opet zvali

uz to, u upravi imaju moj broj mob, kućni telefon i sve, uz to bio sam i u inozemstvu pa bi valjda na pregledu putovnice u kompu nešto vidili

ja nisan tio ić u postaju jer bi onda naravno oni pitali zašto pitan, pa bi ja mora pričat priču itd., a onda bi to krenilo dalje jer je tu i frendica umišana koja je isto ilegala pa bi letila van iz doma

a mene sad zanima ova priča o policiji, i dali bi oni kontaktirali upravu itd. da su me tražili, ili je ovo bio još jedan pokušaj traženja pažnje, hvala
trazimpomoc is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.