Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 20:04   #21
nitko nezna
h.Tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 00:07   #22
gdje radiš? ja sam u državnoj firmi, i kad sam bila na bolovanju, nakon 90 dana mi je računovođa preko doznaka sredio tih 3000kn, mislim da je toliko bilo. sad ne znam da li se može tražit retroaktivno, najbolje da pitaš u firmi ong tko se bavi financijama. čudno da ti to oni nisu sami riješili....
aurora7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 11:46   #23
Jednokratna novčana pomoć

Pozz...
Zanima me 'vako.Djelatnici koji su na bolovanju duže od 3 mjeseca imaju pravo na jednokratnu novačanu pomoć,koju ostvaruju preko svog poslodavca.
Obzirom da sam ja obrtnik,zaglavim li toliko na bolovanju imam li i ja pravo na tu naknadu i od koga da je potražujem???Thx...
mobilmedia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 22:48   #24
radim u jednoj d.o.o firmi preko zaposlenih 800ljudi...nzenma al nitko me nije obavjestio o tome baš nitko
dok mi kolegica nije rekla da je ona zatražila i dobila a ja

sad čekam odgovor, poslala jeam zahtjev upravi pa čekam


mobilmedia, neznam u tvom slučaju, ali ako ima Poslodavac Kolektivni Ugovor i da piše to bolovanje preko 90dana onda se dobiva od Poslodavca
h.Tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 16:30   #25
Quote:
mobilmedia kaže: Pogledaj post
Pozz...
Zanima me 'vako.Djelatnici koji su na bolovanju duže od 3 mjeseca imaju pravo na jednokratnu novačanu pomoć,koju ostvaruju preko svog poslodavca.
Obzirom da sam ja obrtnik,zaglavim li toliko na bolovanju imam li i ja pravo na tu naknadu i od koga da je potražujem???Thx...
možeš tražit sam od sebe

to je naknada koju isplaćuje poslodavac, ne HZZO
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 22:04   #26
jel se to moze traziti samo na obicnom bolovanju ili i na rodiljnom dopustu?
u drzavnoj sam firmi
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 17:09   #27
samo bolovanje (bilo to komplikacije, ozljeda na radu....)
h.Tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 13:14   #28
Jel to pravo nešto što je regulirano Kolektivnim ugovorom ili je to pravo iz Zakona o radu?

Majka mi je bila na bolovanju 4 mjeseca i veli mi da joj je u računovodstvu žena rekla kako ona nema pravo na to jer je dio bio u 2010. a dio u 2011. a pored toga oni kao to isplaćuju na godišnjoj razini pa će joj isplatit cca 400kn. ništa mi nije jasno
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 09:46   #29
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Jel to pravo nešto što je regulirano Kolektivnim ugovorom ili je to pravo iz Zakona o radu?

Majka mi je bila na bolovanju 4 mjeseca i veli mi da joj je u računovodstvu žena rekla kako ona nema pravo na to jer je dio bio u 2010. a dio u 2011. a pored toga oni kao to isplaćuju na godišnjoj razini pa će joj isplatit cca 400kn. ništa mi nije jasno
kolektivnim ugovorom
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:10   #30
Pozdrav! Na bolovanju sam duže od 3 mjeseca. Sad zovem poslodavca i g. koji radi u "personalu" kaze mi da ukoliko zelim dobiti naknadu za bolovanje duže od 3 mjeseca da moram otiči sa doznakom za bolovanje u hzzo te da oni obraduju te podatke, salju ih mojoj firmi i naposljetku mi ona isplacuje nova. Međutim zvao sam područniured hzzo gdje sam im objasnio situaciju i gospođa mi govori da oni s tim nemaju veze jer je ta naknada odredena kolektivnim ugovorom moje firme i da to trebam s njima rjesiti? ....ima li tko iskustva s tim...sta sad da napravim...svejedno idem sutra dizem doznaku pa pravac hzzo i tamo nekog masirat....dajte neki savjet!
stana20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:46   #31
Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Na bolovanju sam duže od 3 mjeseca. Sad zovem poslodavca i g. koji radi u "personalu" kaze mi da ukoliko zelim dobiti naknadu za bolovanje duže od 3 mjeseca da moram otiči sa doznakom za bolovanje u hzzo te da oni obraduju te podatke, salju ih mojoj firmi i naposljetku mi ona isplacuje nova. Međutim zvao sam područniured hzzo gdje sam im objasnio situaciju i gospođa mi govori da oni s tim nemaju veze jer je ta naknada odredena kolektivnim ugovorom moje firme i da to trebam s njima rjesiti? ....ima li tko iskustva s tim...sta sad da napravim...svejedno idem sutra dizem doznaku pa pravac hzzo i tamo nekog masirat....dajte neki savjet!
Pomoć za bolovanje duže od 90 dana ne isplaćuje HZZO. To je stvar svake firme, neka isplaćuje, neka ne.

Čak ni bolovanje ne isplaćuje HZZO, već poslodavac, koji onda traži povrat novčanih sredstava od HZZO (iznimka su neke kategorije osiguranika). Doznaku za bolovanje izdaje svaki mjesec liječnik i nosi se poslodavcu.

Prema tome, masiranje u HZZO-u nema koristi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 18:42   #32
prvi put čujem za ovo. može li se ta naknada još dobiti ako ste na komplikacijama u trudnoći a radite u prosvjeti?
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 21:12   #33
Da li smije firma nekome taj iznos isplačivati a nekom ne.
Konkretno u mojoj firmi su mi odgovorili da samo onima sa teškim bolestima to isplačuju a onima što su na komplikacijama u trudnoči ne.
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:24   #34
Quote:
sunce007 kaže: Pogledaj post
Da li smije firma nekome taj iznos isplačivati a nekom ne.
Konkretno u mojoj firmi su mi odgovorili da samo onima sa teškim bolestima to isplačuju a onima što su na komplikacijama u trudnoči ne.
Za državne firme ne znam, ali privatne firme ništa ne obavezuje.
Po zakonu o porezu na dohodak mogu isplatiti do 2.500,00 kuna godišnje neoporezivo, ali i ne moraju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 10:36   #35
U privatnoj firmi možeš bit do besvijesti na bolovanju, ništa osim onoga šta HZZO isplati u pravilu ne isplaćuju. Možda postoji neka firma koja isplaćuje, ja još nisam čula za nju. Meni muž lani (državna firma) bio u komi od infarkta, i još sto čudesa komplikacija uz to, jedva izvuka živu glavu, smatraju ga čudom kad dođe na kontrole, a firma...0, jedino je od sindikata, nakon 3 mj. bolovanja dobija 400 kn!!! Još je bija na bolovanju kad je firma otišla u stečaj, tako dok je bija u bolnici, dobija je otkaz! Tako da nije mjerilo ni državna firma, jedino je sigurno da HZZO isplati svoj dio, a firma još duguje plaće od prije bolovanja.
zd64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 14:14   #36
Quote:
zd64 kaže: Pogledaj post
U privatnoj firmi možeš bit do besvijesti na bolovanju, ništa osim onoga šta HZZO isplati u pravilu ne isplaćuju. Možda postoji neka firma koja isplaćuje, ja još nisam čula za nju.
Evo moja firma je privatna i isplaćuje. Doduše ne maksimalnih 2.500,00 nego 2.000,00 al i to se računa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:30   #37
Quote:
zd64 kaže: Pogledaj post
U privatnoj firmi možeš bit do besvijesti na bolovanju, ništa osim onoga šta HZZO isplati u pravilu ne isplaćuju. Možda postoji neka firma koja isplaćuje, ja još nisam čula za nju. Meni muž lani (državna firma) bio u komi od infarkta, i još sto čudesa komplikacija uz to, jedva izvuka živu glavu, smatraju ga čudom kad dođe na kontrole, a firma...0, jedino je od sindikata, nakon 3 mj. bolovanja dobija 400 kn!!! Još je bija na bolovanju kad je firma otišla u stečaj, tako dok je bija u bolnici, dobija je otkaz! Tako da nije mjerilo ni državna firma, jedino je sigurno da HZZO isplati svoj dio, a firma još duguje plaće od prije bolovanja.
Pomoć sindikata nema veze s pomoći za bolovanje duže od 90 dana.
Inače je ta pomoć u javnom i državnom sektoru regulirana kolektivnim ugovorom i iznosi 1 proračunsku osnovicu, tj. 3326,00 kn.

Ako se radi o "državnoj" firmi trebalo je napisati zamolbu kojom se ta pomoć traži, jer obično se radniku takva pomoć ne daje automatski iako se zna da ima pravo na nju. Naravno, uvijek ima i iznimki.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 12:39   #38
Sve je to meni jasno ali mi ne pije vodu da se u istoj firmi jednima isplačuje a drugima ne.Kakve veze ima ko je za kaj bio na bolovanju,konkretno ja sam za svoju trudnoču provela više u bolnici nego kod kuče .
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 23:16   #39
za koliko je plaća manja ako sam 2 tjedna na bolovanju?
tasha0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:30   #40
Quote:
tasha0705 kaže: Pogledaj post
za koliko je plaća manja ako sam 2 tjedna na bolovanju?
Ovisi po kojoj osnovi ti je bolovanje i koliki postotak od osnovice ti poslodavac isplaćuje ukoliko je to bolovanje na teret poslodavca.

Osnovica za bolovanje je prosjek zadnjih 6 plaća isplaćenih prije mjeseca u kojem si išla na bolovanje.
Ako je bolovanje na teret poslodavca onda naknada za bolovanje ne može ti biti niža od 70% te osnovice, ali može biti veća.
Ovisi kako je to tvoj poslodavac regulirao. Kod nas npr. se isplaćuje 90% osnovice.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.