Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 20:27   #1
Optuženi za špijunažu

Kroz cijeli Domovinski rat, a i nakon njega puno smo čuli i čitali o počinjenim ratnim zločinima, o sudioništvu u oružanoj pobuni, služenju u neprijateljskoj vojsci i sl. Ali nigdje nisam čula da je netko optužen za kazneno djelo špijunaže.

Nije mi bitna pravna rasprava i tumačenje, već me zanima ima li netko na forumu od sudionika DR koji je voljan svoja iskustva podijeliti s ostalima. Ili je netko od forumaša našao nekakav podatak o tome.

Ne mogu se oteti dojmu da HV ili hrvatska policija ne bi javno optužili nekakvog špijuna u svojim redovima ako su ga otkrili!? Mediji bi brujali o tome na sav glas! I za suprotnu stranu vrijedi isto!

Kaj će reći da ih nije bilo!?
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 21:12   #2
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
Ali nigdje nisam čula da je netko optužen za kazneno djelo špijunaže.
Naravno da nisi čula, kada su dotični dobili metak u dinju ili naučili letjeti, po VRLO brzom postupku.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:02   #3
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Naravno da nisi čula, kada su dotični dobili metak u dinju ili naučili letjeti, po VRLO brzom postupku.
Impliciraš kako postoje najmanje dva slučaja linčovanja potencijalnih* špijuna.
Možeš li navesti te primjere?


*osoba kod kojih se pojavila sumnja
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:57   #4
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Impliciraš kako postoje najmanje dva slučaja linčovanja potencijalnih* špijuna.
Možeš li navesti te primjere?


*osoba kod kojih se pojavila sumnja
nemojte ništa konkretno o primjerima iz razumljivih razloga
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 10:08   #5
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
nemojte ništa konkretno o primjerima iz razumljivih razloga
Meni nije razumljivo Hrvatsku proglašavati mjestom proglašavati mjestom na kojem zakoni ne vrijede i linč je normalna pojava.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 10:25   #6
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Impliciraš kako postoje najmanje dva slučaja linčovanja potencijalnih* špijuna.
Možeš li navesti te primjere?


*osoba kod kojih se pojavila sumnja
Neću ništa reći. Hajde zamisli da sam samo naglas mislio, hehehe...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.04.2011., 10:33   #7
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni nije razumljivo Hrvatsku proglašavati mjestom proglašavati mjestom na kojem zakoni ne vrijede i linč je normalna pojava.
koliko je meni poznato, po ratnom pravu, a hrvatska je bila u ratu, svaka država ima pravo smaknuti neprijateljske špijune bez puno priče. tako su radili i amerikanci s preobučenim njemcima u ardenima, pa ne znam zašto bi hrvati opet trebali biti jedina iznimka
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 14:55   #8
Po međunarodnom pravu špijuni nemaju pravo na status "ratnog zarobljenika"...

Sa špijunima je isto tako dozvoljeno "oštro postupanje" , koje se po međunarodnom pravu ne smatra kaznom nego "ratnom mjerom"...

Mučenje špijuna , po odredbama međunarodnog prava , je dakle dozvoljeno... samo što se to ne naziva mučenjem , kao što se ni uhvaćeni špijuni ne naziva ratnim zarobljenikom...

Što se "plaćenika" tiče... oni nemaju pravo niti na status "borca" , niti na status "ratnog zarobljenika"... ali protiv njih nije izričito dozvoljena mogućnost provođenja "ratnih mjera" , kao sa špijunima...

Pravo na status "ratnih zarobljenika" imaju:

- pripadnici vojske

- pripadnici policije (pod određenim uvjetima)

- pripadnici dobrovoljačkih pokreta (pod određenim uvjetima)


Dakle , ako ste bacili špijuna kroz prozor nemate nikakvih razloga za zabrinutost... međutim , ako ste ikada u ratu podigli ruku u znak da se predajete , a nakon toga nastavili borbu , savjetujem vam da se ne hvalite s tim jer ste počinili djelo zabranjeno međunarodnim pravom , koje se ubraja pod perfidiju...

A budući da je međunarodno pravo do sada , osim Nacista i Japanaca , trenirano jedino na Hrvatima i plemenima iz Ruande , pazite da neki štreberko iz Bruxellesa ne bi na vašim stranicama i upisima uočio perfidiju , i tako pokretanjem tužbe briljirao u svom poslu , postavljajući nove dokaze o stvarnoj primjenjivosti svih pravila međunarodnoga prava (jer tko se razumije u međunarodno pravo , dobro zna da se i samo njegovo postojanje dovodi u pitanje)...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 21:19   #9
Evo što druga strana kaže:
http://www.snv.hr/tjednik-novosti/53...bio-je-logor-/
(naravno, uz takvu srpsku reakciju možeš misliti što se zbilja događalo u Dopsinu...nitko nevin nije stradao, to su potvrdile i ove soroševske "udruge za ljudska prava", da se razumijemo...ali oni malo manje nevini su u najmanju ruku završili u zatvoru)

Evo još nešto, o malo poznatoj i kratkoživućoj četničkoj enklavi između Osijeka i Našica:
Quote:
Zahvaljujući Vuki, Našicama i Motičini Srbi spomenuti koridor nisu
mogli uspostavit, ali su jedno vrijeme sela Čokadinci, Poganovci, Budimci i Bela Loza pala u
srpske ruke. Blokadu ceste Osijek-Našice u Budimcima izveli su lokalni Srbi 4. 8. 1991, ali su se
zbog potpune opkoljenosti predali pri prvom ozbiljnijem sukobu. Predali su se istu noć kad je u
srpske ruke palo Ernestinovo. Naime, Čepin se našao u sendviču između Ernestinova i Čepinskih
Martinaca pa je zapovjednih čepinskog HOS-a Slobodan Tolj je nagovorio zapovjednika našičkih
specijalaca Mirka Pongreca na napad s našičke strane na srpsku enklavu i njeno zauzimanje, ili će
Čepin pasti. Pongrec je iste noći, bez znanja Gorinšeka, dok su srbi zauzimali Ernestinovo sa
svojim snagama izveo napad i zauzeo Belu Lozu, Budimce, Čokadince i Čepinske Martince.
Ista stvar...nitko nevin nije stradao, srbi nisu prihvatili Hrvatsku kao svoju domovinu pa su se mirno iselili (sada u tim selima žive Hrvati iz Vojvodine)...ali vođe pobune nisu dobro prošle, iako su do sada svi već na slobodi. Nije onda bilo nikakve amnestije, jel...
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 18.04.2011. at 13:12.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 21:41   #10
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Po međunarodnom pravu špijuni nemaju pravo na status "ratnog zarobljenika"...
Točno. A sve ostalo ovisi o tome koja je država potpisala koji protokol i konvenciju te kakvi su joj zakoni. U svakom slučaju, bacanje špijuna kroz prozor je ilegalan i vrlo glup potez.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 23:09   #11
vjerojatno su bili dobro prikriveni ili su ih dobro krili
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.