Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2011., 10:05   #61
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Baš naprotiv, nitko u MUPu nema ovlast da daje savjete o kupnji pištolja. Reći će mu službenu verziju postupka, a neslužbeno da nemože dobiti dozvolu, ali ako podnese zahtijev mora pričekati cijelu proceduru.

Btw, MUP-a često su službenici ti koji daju dosta krivih informacija, pa su mojem kolegi rekli da nikako nemože registrirati pištolj u kalibru 7,65 jer je zakonom zabranjen.

Ti si u zaostatku nekoliko godina po poznavanju pištolja i zakona.
pogotovo kad se za salterom nalazi sluzbenica koja misli da je Boga za jaja uhvatila a nezna ni razliku između pistolja i revolvera
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 10:35   #62
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Baš naprotiv, nitko u MUPu nema ovlast da daje savjete o kupnji pištolja. Reći će mu službenu verziju postupka, a neslužbeno da nemože dobiti dozvolu, ali ako podnese zahtijev mora pričekati cijelu proceduru.

Btw, MUP-a često su službenici ti koji daju dosta krivih informacija, pa su mojem kolegi rekli da nikako nemože registrirati pištolj u kalibru 7,65 jer je zakonom zabranjen.

Ti si u zaostatku nekoliko godina po poznavanju pištolja i zakona.
Moguće je ovo za 7,65 jer ako ti je prijatelj lovac od nedavno je za samilosni hitac najmanji kalibar 9,mm tako da 7,65 i 7,62 više ne prolaze po zakonu.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:05   #63
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Moguće je ovo za 7,65 jer ako ti je prijatelj lovac od nedavno je za samilosni hitac najmanji kalibar 9,mm tako da 7,65 i 7,62 više ne prolaze po zakonu.
negdje prolaze a negdje i ne. sve ovisi kako tko tumaci zakon
inace 7,62(tt) prolazi
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:09   #64
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Moguće je ovo za 7,65 jer ako ti je prijatelj lovac od nedavno je za samilosni hitac najmanji kalibar 9,mm tako da 7,65 i 7,62 više ne prolaze po zakonu.
O tome ti i govorim, znači da dotična službenica ne poznaje zakon i nema nikakvih ovlasti tumačenja zakona. Ona je samo nešto čula i dala si je za pravo da uvjerava čovjeka u to da je je njegov legalno prijavljeni i posjedovani pištolj zapravo ilegalan.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:09   #65
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Baš naprotiv, nitko u MUPu nema ovlast da daje savjete o kupnji pištolja.
Gdje sam ja spominjao da u MUPu traži savjet koji pištolj da kupi? Ono se odnosilo na proceduru dobivanja dozvole i registracije oružja...

A kad se već poteglo pitanje kalibra ne isplati se uzimat ništa manje od 9mm Luger, .45 ili .40SW, a revolver u kalibru .357magnum (koji možeš punit i sa .38 special).
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:30   #66
Problem je taj što se želi smanjiti broj oružja po kućama pa malo tko uspije bez nekog važnijeg razloga dobiti nabavnu dozvolu.Dok sa druge strane ja i moj otac ne možemo imati isti pištolj ili pušku za lov nego svatko mora imati svoj tako da nema više sukorisnika.Po tome se trebamo extra naoružati
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:33   #67
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Problem je taj što se želi smanjiti broj oružja po kućama pa malo tko uspije bez nekog važnijeg razloga dobiti nabavnu dozvolu.Dok sa druge strane ja i moj otac ne možemo imati isti pištolj ili pušku za lov nego svatko mora imati svoj tako da nema više sukorisnika.Po tome se trebamo extra naoružati
Glupost domaće politike...

Ak se mene pita, fino dat svima da budu naoružani. Pa će onda onaj tko misli nekog opljačkat dvaput promislit.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:38   #68
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Glupost domaće politike...

Ak se mene pita, fino dat svima da budu naoružani. Pa će onda onaj tko misli nekog opljačkat dvaput promislit.
Dobro,to je već dvosjekli mač,u tom slučaju bi bilo više mrtvih a to se želi izbjeći.
Činjenica je da se vrlo mali broj nesreće i razbojstava radi sa legalnim naoružanjem.U taj vrlo mali broj koji se i dogodi se ubrajaju i nesreće u lovu.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 20:42   #69
Imaš 12. uvjeta za dobivanje dozvole osim ako si lovac i u Streljačkom klubu (ne pračkama)!
Jedino možeš "zadovoljiti" onaj, ako živiš van naseljenog mjesta - u šumi!
Ostali se odnose na: ako imaš veču količinu love i vrijednih stvari, povjerljive dokumente i sl.
Uglavno skoro nikako ne prolazi "za osobnu zaštitu"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 04:38   #70
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA 1636
Na temelju članka 66. stavka 8. Zakona o lovstvu (»Narodne novine«, broj 140/05.) ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

-----------------PRAVILNIK------------------
O NAČINU UPORABE LOVAČKOG ORUŽJA I NABOJA



...Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, lovačko je oružje i kratko vatreno oružje – lovački pištolj odnosno lovački revolver za zadavanje samilosnog hica u odstrjelu, koji nije manjeg kalibra od 7,62 mm, a naboji mu razvijaju kinetičku energiju veću od 300 džula.


http://www.lovac.info/zakoni/Praviln...a_i_naboja.doc
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 05:16   #71
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
...A kad se već poteglo pitanje kalibra ne isplati se uzimat ništa manje od 9mm Luger, .45 ili .40SW, a revolver u kalibru .357magnum (koji možeš punit i sa .38 special).
Ako mislite sami puniti, ne uzimajte pištolje za kratke naboje kao što su 9mm Luger/Para (9x19) ili 40 S&W. Ti naboji imaju veoma mali barutni prostor i iznimno su osjetljivi i na najmanja odstupanja u količini punjenja. Stoga, samo mala količina baruta preko maksimalne mjere je dovoljna da tlakovi strelovito rastu, što može izazvati eksploziju oružja. Na ovo su posebno osjetljivi pištolji Glock i ostali koji imaju jače naglašene uzlazne rampe na zadnjem otvoru cijevi radi pouzdanijeg punjenja. Zbog toga čahure nisu u potpunosti okružene čelikom cijevi i ako tlakovi pređu granicu izdržljivosti čahure, dolazi do njenog popuštanja i ostalo možete zamisliti.

Pojašnjenje na engleskom ovdje http://www.thegunzone.com/glock/glock-kb-faq.html , pogledajte malu sliku zadnjeg dijela cijevi, desno, sredina, gdje piše GLOCK NO GLOCK.

Duži naboji poput 10mm, 45 ACP, 9x23, a pogotovo oni za revolvere su manje osjetljivi na varijacije u barutnim punjenjima.

Napomena: velika većina 45 ACP (uključujući i modele 1911) pištolja nemaju potpuno okruženje čahure čelikom cijevi pa imaju istu situaciju. Međutim, zbog njihovih nižih tlakova i većeg barutnog prostora, osjetljivosti na varijacije barutnog punjenja je manja pa je taj problem naglog porasta tlakova zbog navedenog znatno manji.

NAPOMENA: Opisani problem je nepoznat pri uporabi kvalitetnih tvorničkih naboja. To se redovno dešava kod naboja punjenih od strane strijelaca, jer većina opreme za punjenje koju oni koriste nije toliko točna i pouzdana kao tvornička.
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 05:39   #72
Ne sjećam se da sam spominjao samostalno ručno punjenje? Post se odnosio na energiju i zaustavnu snagu metaka.

A kad je već to spominje, eksplozije oružja se događaju onima koji barut mjere količinski, a ne težinski.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 10:08   #73
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se da sam spominjao samostalno ručno punjenje? Post se odnosio na energiju i zaustavnu snagu metaka.
Početno pitanje je bilo:
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
nadam se da pišem na pravom mjestu....
imam namjeru kupiti pištolj...(za rekreativno gađanje i sl.)
Tebe sam naveo jer si spomenuo kalibre koji nisu jednostavni za punjenje, i pretpostavljam da većina onih koji ovo čitaju nisu s tim upoznata. Bit je u tome da ako hoćeš biti dobar strijelac, moraš pucati, ako hoćeš pucati, moraš puniti, osim ako su ti prihodi takvi da si možeš priuštiti tvorničke naboje za češća gađanja. Moje namjere su bile upozoriti na to one koji prvi put kupuju pištolj/revolver. Jer, najgore što si možeš napraviti je uletjeti u kupovinu pa tek tada shvatiti da si kupio ono što ti ne odgovara. Ne pitaj me kako sam ja to naučio. Srećom, ono što nije odgovaralo meni, odgovaralo je drugom.

Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
...A kad je već to spominje, eksplozije oružja se događaju onima koji barut mjere količinski, a ne težinski.
Što se tiče punjenja, nije mi poznato da itko važe barut, osim onog malog broja pojedinaca koji pune za karabine za natjecanja. Ponajmanje to rade poduzeća koje proizvode velike količine naboja dnevno.

Inače, kad si spomenuo korištenje 38 Special revolveru 357, ne bih to prepručio (kao ni 44 Special u 44 Magnum) osim onima koji redovno vode računa da DOBRO očiste bubanj prije nego pucaju magnum naboje. Naime, dužim ispaljivanjem 38 Special (koji redovno imaju olovne kugle) u 357 ležištu stvara naslage odmah gdje završava 38 čahura. Kad hoćeš koristiti 357 naboj, on će obično ući u bubanja, ali kod ispaljivanja konus čahure za držanje kugle se otvara i tada je ograničen naslagama, što pak iznimno povećava tlakove. Malo više o tome ovdje http://thefiringline.com/forums/arch...?t-381749.html http://www.thehighroad.org/archive/i.../t-494891.html . Iz tih razloga, u 357 nikad ne koristim 38 Special, već 357 čahure punim manjim količinama baruta.

Usput, molim te shvati ove informacije dobronamjerno. Da ih je meni netko dao kad sam se počeo baviti streljaštvom, uštedio bi mi podosta lutanja.
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 20:30   #74
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Što se tiče punjenja, nije mi poznato da itko važe barut, osim onog malog broja pojedinaca koji pune za karabine za natjecanja. Ponajmanje to rade poduzeća koje proizvode velike količine naboja dnevno.
Količina baruta se mjeri u grainima. 1 grain = 0.0648g

Kada mjeriš količinski, uvijek ti se događa neka mala varijacija u težini punjenja i stoga dobivaš različite tlakove i raszličite izlazne brzine, od čega pak varira preciznost (pogotovo na većim udaljenostima) itd itb. Kada mjeriš težinski te varijacije nema (puno je manja). Zbog toga svatko tko misli ozbiljije pucat na natjecanjima barut mjeri isključivo težinski.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Inače, kad si spomenuo korištenje 38 Special revolveru 357, ne bih to prepručio (kao ni 44 Special u 44 Magnum) osim onima koji redovno vode računa da DOBRO očiste bubanj prije nego pucaju magnum naboje.
Higijena oružja je jedan od bitnijih aspekata ozbiljnijeg vlasnika oružja...

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Naime, dužim ispaljivanjem 38 Special (koji redovno imaju olovne kugle) u 357 ležištu stvara naslage.........Iz tih razloga, u 357 nikad ne koristim 38 Special, već 357 čahure punim manjim količinama baruta.
Možeš i sam puniti .38 special, ali ne korsitit olovne kugle.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Usput, molim te shvati ove informacije dobronamjerno. Da ih je meni netko dao kad sam se počeo baviti streljaštvom, uštedio bi mi podosta lutanja.
Zbog čega bih ih shvatio zlonamjerno?
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 14:14   #75
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Količina baruta se mjeri u grainima. 1 grain = 0.0648g

Kada mjeriš količinski, uvijek ti se događa neka mala varijacija u težini punjenja i stoga dobivaš različite tlakove i raszličite izlazne brzine, od čega pak varira preciznost (pogotovo na većim udaljenostima) itd itb. Kada mjeriš težinski te varijacije nema (puno je manja). Zbog toga svatko tko misli ozbiljije pucat na natjecanjima barut mjeri isključivo težinski.
Nabaviti preciznu vagu...

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Higijena oružja je jedan od bitnijih aspekata ozbiljnijeg vlasnika oružja...
Potpis... To je jedan od najbitnijih aspekata...

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Možeš i sam puniti .38 special, ali ne korsitit olovne kugle.

Zbog čega bih ih shvatio zlonamjerno?
Ovo sam i ja htio pitati... Danas ima toliko vrsta zrna da to nije normalno, ide se do te mjere da osim sto imas zrna sa kosuljicama, mozes si birati i od kakvog materijala kosuljica da bude, bakar, teflon, najlon, mesing pa cak i niklovani za "silver bullet" izgled... O vrstama zrna također, jos vece perverzije... Uz danasnju tehnologiju, mozes i od .22 kalibra napraviti da radi stetu visestruko vecu od istoga kalibra prije 30 godina...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 03:29   #76
Prema onom što znam, težinski mjere samo strijelci puškama za natjecanja. Do sad nisam vidio niti jednog s pištoljem i revolverom da to radi, čak ni natjecatelje koji i te kako pucaju. Svi oni pune na poluatomatskim prešama, koje su sve do jedne pune barut na zapremninu. Probaj napuniti par stotina naboja mjereći vagom, čak i automatskom, pa ćeš vidjeti koliko će ti uzeti vremena.

Glede kugli, mali broj puca one s košuljicama, samo oni koji su zbilja do grla u natjecanjima i novac nije problem, koriste ih. Mi obični smrtnici koristimo olovne lijevane i ako su dobro rađene, nama su zaista dobre. Osim toga, cijevi s olovnima znatno duže traju. Neki koriste samo lagano presvučene tankim slojem bakra ali postotak strijelaca koji ih koriste je mali, često se znaju oljuštiti kod mako većih brzina.

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Zbog čega bih ih shvatio zlonamjerno?
Svašta mi se dešavalo, vjeruj mi na riječ, neki ljudi nisu voljeli ako njihova nije bila zadnja. Ipak, sad sam dobar s njima. Koji put odem zajedno na strelište .
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 08:43   #77
Barem danas se te stvari mogu nabaviti i jeftino iz vana, ako je ovdje skupo... Do 1000 kn mislim se izbjegava carina, a ovaj reloading kit nije funkcionalni dio oruzja pa mislim da ne podlijeze nekim posebnim regulativama... Kupujes, pomalo komad po komad i napravis si pravi reloading bench doma...

http://www.midwayusa.com/browse/Brow...=9315***731***
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 15:23   #78
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Glede kugli, mali broj puca one s košuljicama, samo oni koji su zbilja do grla u natjecanjima i novac nije problem, koriste ih. Mi obični smrtnici koristimo olovne lijevane i ako su dobro rađene, nama su zaista dobre. Osim toga, cijevi s olovnima znatno duže traju. Neki koriste samo lagano presvučene tankim slojem bakra ali postotak strijelaca koji ih koriste je mali, često se znaju oljuštiti kod mako većih brzina.
Olovo je s jedne strane jeftino, ali i jako nezahvalno jer jako prlja cijev...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 02:04   #79
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Olovo je s jedne strane jeftino, ali i jako nezahvalno jer jako prlja cijev...
Da, olovo je zaista najjeftinije, ali cijev i cijelo oružje prvenstveno prlja mast za podmazivanje kugli i neke vrste baruta što kod, naročito nižih, tlakova stvaraju garež. Najnečistiji; revolveri, najčistiji; jednometni pištolji. Također, ne zaboravi da u istom oružju, olovne kugle daleko manje troše cijevi ako se koriste isti baruti i punjenja za iste početne brzine.
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 01:41   #80
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj samo 18 posto domacinstava ima legalno vatreno oruzje a u jednoj od naj mirnijih drzava na svijetu Finskoj,preko 50 posto.Procitaj gore podatak o Brazilu u kojem je zabranjeno posjedovanje vatrenog oruzja sto se tice tog bijega koji spominjes.Ilegalno oruzje moze nabaviti ko hoce i kriminalac ce uvijek imati oruzje.Ja cu ti kalasa na crno za 100 eura sutra nabaviti ako ces kupiti.Problem je i porast ilegalnog oruzja ako su uvjeti za legalu prejaki.Bolje je da je registrirano sa registriranim ces dobro promisliti prije nego napravis sranje a ko hoce oruzje nabaviti na crno moze uvijek.
dobro rečeno
pošto nisi stavio da ti se mogu slati poruke kontaktiraj me u inbox može?
Zlatko_Crnković is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.