Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2013., 23:30   #1021
Ako netko zna više o certifikatima:

- od RBA sam davno dobio USB sa svim potrebnim za ulazak na račun
- od PU sam dobio certifikat (e-potpis) da mogu predavati ID, PDV itd, te uzimati porezne kartice

- koji je sada ovo vrag, zašto me Fina DERE sa 375,00 kn????

Vezano za gornje: Ovo do sada (RBA, PU) se nalazi u USB key, traži password za otvaranje i dalje radi... Ovo novo - što treba od hardwarea, opet nekakav USB na kasi?? Mislio sam da nešto znam, ali sada vidim da sam krivo mislio.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 07:11   #1022
ovo ti je certifikat za spajanje na server porezne uprave.

Ima tih certifikata mali milion svaka komunikacija na računalima ako se želi sigurnost ima svoj certifikat. U svijetu ima samo nekoliko tvrtki koje izdaje certifikate. Ostali se šlepaju preko njih, tako i FINA (ona njima plaća neku cifru a i oni moraju nešto zaraditi zar ne ). A vrhnje bere jedan južnoafrikanac koji ih je smislio 90-tih godina.

i valjda 300 na 5 godina. ovih 75 jel su ti to uvalili i demo certifikat

inače ovo ti je bagatelna cijena u odnosu kako se inače kreću cijene.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 09:10   #1023
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Je li u redu da na virmanu (dakle, nema fiskalizacije, ali mozda je ipak bitno) pise:
Način plaćanja: virmanom
...ili mora nekako drugacije?
Nacin placanja: T ili transakcija ? Ili nesto trece?
Po pravilima, sad treba pisati "Transakcijski racun".
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 09:15   #1024
A kako riješiti fiskalizaciju mjenjačnice? Ima li tko mjenjačnicu?
miman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:35   #1025
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
ovo ti je certifikat za spajanje na server porezne uprave.

Ima tih certifikata mali milion... svaka komunikacija na računalima ako se želi sigurnost ima svoj certifikat.

inače ovo ti je bagatelna cijena u odnosu kako se inače kreću cijene.
Nešto se nismo razumjeli?? Certifikati banaka, e-porezne su GRATIS, jer certifikat je uglavnom način kripto zaštite podataka i ništa drugo. U velikim serijama NE MOŽE koštati ovoliko, da je samo 10.000 poduzetnika to je 3 milje kuna. Budimo realni?!? Drpnut će oni daleko više milja kuna, NEPROFITNA Fina?!? Pa ako je certifikat za e-potpis također gratis, a sve je to u cilju LAKŠEG i bržeg poslovanja, kako to ovaj slavni fiškalski namet toliko košta?? 375 kn je SA PDV.

I to je DALEEEKO od bagatelne cijene, znam koliko vani to košta - ništa kod svih većih davatelja usluga koji su svjesni da je to brže, bolje, bez papira - NJIMA prvenstveno to povećava promet, kvalitet... Da, ali mi smo ofce, da je Fina rekla, a ministar amenovao: 3.000,00 kn - platili bi i to?!? Pa do kada tako?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:55   #1026
I tako to. Evo se jutros sa stranica PU NE MOŽE dobiti porezne kartice, a u svijetu oko nas NE RADE prodavaonice, NE RADE ni banke, možda sve, možda samo neke, ali izgleda da je rusvaj potpun.

Ništa čudno i neočekivano, ali postavlja se pitanje: TKO ĆE NADOKNADITI ŠTETU koju su megalomanske ideje na mini resursima prouzročile?? Dali je itko odgovoran za išta u Hrvatskoj, dali će ministra tko što pitati? Ako nije na odmoru, naravno.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:03   #1027
eh zato što kod banki one to plaćaju (imaš razne vrste certifikata) a ne ti , a jesi li ikad vidio da država plaća
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:04   #1028
e-porezna nisu gratis koliko ono plaćaš mjesečno (to ti je u toj cijeni sadržano)

i tko je rekao da je FINA neprofitna
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:11   #1029
Quote:
Scorpius kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo dosta jeftino: www.fakturist.com

Jedino što nije za kafiće, jer nema mogućnost obračuna poreza na potrošnju, ali je prikladan za sve ostale djelatnosti.
Ne mogu doći sebi. Stalno mislim o tome gdje je kraj spuštanja cijena i potcjenjivanja rada informatičara. Onda naiđem na ovo:

http://www.tetrada.hr/besplatna-fiskalna-blagajna/

Besplatna fiskalna blagajna! Mislio sam da je za*******ja, ali ovi pišu da je to 0 Kuna. Što je tim ljudima? Koji im je k****! Mora biti da je ipak neka šala.
nnjuska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:41   #1030
Nisam proučavao link, ali ako postoje besplatne ostale vrste softvera, čak cijeli operacijski sustavi, ne vidim razloga zašto ne bi postojale i besplatne fiskalne blagajne.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:47   #1031
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Nisam proučavao link, ali ako postoje besplatne ostale vrste softvera, čak cijeli operacijski sustavi, ne vidim razloga zašto ne bi postojale i besplatne fiskalne blagajne.
Pa da, ne vidim što je tu tako čudno. Pa većina softvera na Androidu je besplatna, a rekao bi da su neki i dosta kompliciraniji od vulgaris fiskalne blagajne.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:10   #1032
Quote:
Sheriff kaže: Pogledaj post
Da li netko slucajno zna da li racuni za IZVOZ (bez pdv) moraju slijediti slijed ostalih racuna ili ih zasebno vodim ili nesto trece?

npr do sada smo ih vodili u zasebnom nizu tipa 1-2012?

Hvala
Evo da odgovorim svima koji su u dilemi kako označiti i numerirati račune. Ja sam nakon prekopavanja po dokumentima i nakon raznoraznih konzultacija shvatio sljedeće:

Računi idu po regularnim rednim brojevima,dakle neprekinuti niz,ako su iz iste blagajne da se tako izrazim. Ak imate jednu blagajnu,odnosno jedno prodajno mjesto,odnosno jedan ured...itd... u svom internom aktu definirate oznaku prodajnog mjesta,oznaku blagajne i numeraciju računa. U svezi s rečenim,negotovinski računi će imati na sebi napisano da je virmansko plaćanje i mislim da većina softova ima tu opciju već riješenu, gotovina-virmani-kartice...itd...

Dakle,

ako ste od 1.1.2013. izdali 5 gotovinskih računa,oni će imati redne brojeve:

001, 002, 003, 004 i 005.

Kad vam uleti virmanski račun ili neki drugi negotovinski, on će imati redni broj 006 , s tim da na njemu mora pisati "virmansko plaćanje".

To pojednostavnjuje numeraciju,jer više ne morate razdvajati negotovinske i gotovinske račune pod dvje šifre.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:15   #1033
Pitanje o blagajničkom maksimumu. Odnosi li se onaj maksimum od 10000 kn na obveznika fiskalizacije kao firmu (mikro subjekt) ili na blagajnu? Recimo da jedna firma u istom prostoru ima dvije blagajne, je li blagajnički maksimum 10000 kn po blagajni ili ukupno?
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:17   #1034
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Nisam proučavao link, ali ako postoje besplatne ostale vrste softvera, čak cijeli operacijski sustavi, ne vidim razloga zašto ne bi postojale i besplatne fiskalne blagajne.
Da nije virus?

nema objašnjenja koji su OS-ovi podržani,ma nema bože tebe,nego skini program i vidi šta ima.

Bajdvej, ima još besplatnih softova, ja sam ih par skinuo,ali nisu iz HR,tak da treba dorada.
Drugo, digitron iz buja slaže nekakvu pos blagajnu izgelda ko malo veći kalkulator,tako da mi se čini da su naiebali oni koji su se istrčali i kupili kompletna rješenja za 7-10.000 Kn.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:20   #1035
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
001, 002, 003, 004 i 005.

Kad vam uleti virmanski račun ili neki drugi negotovinski, on će imati redni broj 006 , s tim da na njemu mora pisati "virmansko plaćanje".

To pojednostavnjuje numeraciju,jer više ne morate razdvajati negotovinske i gotovinske račune pod dvje šifre.
krivo, ne smije imati vodeće nule
capt.Picard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:25   #1036
Malo sam proučavao ovaj besplatni program od Tetrade pa evo i prvih impresija:

Aplikacija ima nekih 65MB, od neupućenog korisnika može zatražiti dodatnu instalaciju nečega što se zove dotNetFx40, obavlja se na C disku bez mogućnosti izbora lokacije - i bez deinstalacijske rutine. Prilično neprofesionalno izveden posao, pogotovo kad pročačkate po kôdu i vidite varijable Turbo_BEZSIFRE ili nazive datoteka anteString i anteLink. Baza je MS ACCESS a ne MSSQL, kako tvrde na svom siteu (na dnu stranice), i zaključana je lozinkom.

To znači da se podacima ne može pristupiti direktno, što je donekle OK (sigurnosni razlozi), ali vlasnik podataka nije Tetrade već korisnik-vlasnik poduzeća koji treba fiskalizaciju. Ovo mi izgleda kao klasična iznuda gdje su podaci de facto taoci: plati podršku, ili poseban financijski aranžman s nama pa ćeš onda dobiti svoje podatke. Osim toga, izvedena je i remote veza s adminom iz Tetrade, bez ikakve garancije s njihove strane da neće kopati po podacima - što bez ugovora ne bi smjeli. O ugovoru ili bilo kakvom drugom aranžmanu na siteu nema nikakvih informacija.

Unatoč cijeni od nula kuna, intervencija telefonom ili emailom je 250kn/h, što se može saznati tek nakon instalacije, klikom na gumb Podrška. Kratka i jednostavna pitanja putem e-maila se ne naplaćuju posebno.

Nakon što je aplikacija pokrenuta, prvo što ćete se zapitati je: gdje da stavim svoj certifikat? O ovoj najvažnijoj informaciji u uputama nema ni riječi, kao ni na njihovom siteu. Možda da pošaljem kratak i jednostavan besplatni email?

Iznenađujuće je da aplikacija nakon malo zasukanih rukava ipak uredno radi

Ipak, opći dojam je jako loš jer iza nje stoji neinformativan site zbog kojeg Tetrade može dobiti 7000kn kazne za gospodarski prekršaj, slabašne upute, ključno neodgovoreno pitanje o certifikatu i upitna poslovna praksa navlakuše brzopletih kupaca koji za nula kuna dobijaju 250 glavobolja po satu.

Treba li komentirati forumaša koji sa samo jednim postom dolazi i nudi nevjerojatnu ponudu?



Disklejmer: ne radim kao informatičar i ne razvijam fiskalni softver
K.Stjepan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:34   #1037
Hvala ti Stjepane na ovoj analizi. Bila sam svjesna da je vjerojatno u pitanju reklama, ali besplatan softver je besplatan softver, dobra je informacija i zato je pušteno. Ovo ne znači da je sad reklamiranje dozvoljeno
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:51   #1038
Nemam ništa protiv reklame (osim ako mi na modnoj reviji ne istrčiš s Pervolom) sve dok se jasno znaju pravila igre. Ovo bi bio dobar soft da je malo bolje izveden, ali i ovakav je funkcionalan, uz uvjet da znaš viriti ispod haube.

Ovdje dolazimo do problema zbog kojeg je tema i otvorena: poduzetnici ne trebaju znati kopati po softveru. Tome služe ITjevci.

Žao mi je Tetrade što imaju loš odnos prema klijentima, jer su uz pravilno komuniciranje mogli napraviti solidan posao.
K.Stjepan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:58   #1039
i jeste li ustrojili veleprodajne račune?
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:03   #1040
Quote:
K.Stjepan kaže: Pogledaj post
Malo sam proučavao ovaj besplatni program od Tetrade pa evo i prvih impresija:
meni se digne kosa na glavi čim vidim dotnet i to još četvorku...
onak, ideje je ok, ali izvedba baš i nije...
a to da će biti besplatno sve, to mi je jača glupost, naravno da će gledati da zarade negdje (osim ako su dobili na lotu, pa ajde da sjebemo ostale).
Mislim čak da će većina i morati početi poslovati na taj način, besplatni sw, a naplata podrške (i za prateći hw i opremu, internet, a i za sw, instalacije, obuka itd). TO je svjetski trend

Quote:
Ipak, opći dojam je jako loš jer iza nje stoji neinformativan site zbog kojeg Tetrade može dobiti 7000kn kazne za gospodarski prekršaj
to je najmanji problem, a portal nema veze sa ovim zakonom (pročitaj pažljivije). Bitnije je to što su nova firma na tržištu, neprovjerena...
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.