Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2012., 16:42   #1
Arrow Intelektualno (ne)poštenje

Obično se intelektualno (ne)poštenje odnosi na akademske krugove, naučnike, itd., iako mislim da se ova tema do izvesne granice može odnositi i na, recimo, forumaše. Jeste li nekad razmišljali o tome šta znači biti intelektualno (ne)pošten? Šta je intelektualno (ne)poštenje?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 00:41   #2
Pa... intelektualno poštenje jedan je od onih pojmova za koje svi znaju što znači, a nitko ne zna objasniti.

Kad već pitaš za forum i forumaše, taman sam nedavno nešto razmišljala o odnosu etike i forumskog diskursa. Na tragu toga da je forumska komunikacija u svojoj naravi polemika. Ona se ne odvija između dva diskutanta, nego između svakoga od diskutanata i publike. Diskutanti naizgled razgovaraju jedan s drugim, a zapravo vode svatko svoj monolog, ako ćemo pravo.

Tako se "intelektualno poštenje" često spominje u kontekstu izvrtanja, pogrešnog citiranja, vađenja iz konteksta, logičkih pogrešaka, isticanja vlastitih uvjerenja gdje im nije mjesto... A to su stvari koje su zapravo u naravi polemike. Cilj je polemike ismijati drugoga i uvjeriti one treće.

Ponekad se polemički stil promatra kao ravnopravan ostalim oblicima diskusije i razmjene mišljenja, no rekla bih da i dalje ima jako negativnu konotaciju. Po meni, s pravom. Može biti zabavno nabacivati se blatom i pobuđivati niske strasti, uglavnom i jest i sudionicima i publici, ali s vremenom dojadi. Poželi se čovjek kvalitete.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:28   #3
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Pa... intelektualno poštenje jedan je od onih pojmova za koje svi znaju što znači, a nitko ne zna objasniti.

Kad već pitaš za forum i forumaše, taman sam nedavno nešto razmišljala o odnosu etike i forumskog diskursa. Na tragu toga da je forumska komunikacija u svojoj naravi polemika. Ona se ne odvija između dva diskutanta, nego između svakoga od diskutanata i publike. Diskutanti naizgled razgovaraju jedan s drugim, a zapravo vode svatko svoj monolog, ako ćemo pravo.

Tako se "intelektualno poštenje" često spominje u kontekstu izvrtanja, pogrešnog citiranja, vađenja iz konteksta, logičkih pogrešaka, isticanja vlastitih uvjerenja gdje im nije mjesto... A to su stvari koje su zapravo u naravi polemike. Cilj je polemike ismijati drugoga i uvjeriti one treće.
To je loš cilj. Loša motivacija. I to po diskutante, po tijek razgovora, po neke konačne zaključke, manje više po sve faktore.

Bolji su razmjena ideja, i zabava.


S druge strane, bio sam na Politici zadnjih 2 dana. Ovo što opisuješ je modus operandi direktno precrtan tamo. Ono što mi je palo na pamet je, dobar dio ljudi je toliko usidren u takav pristup, poput vlaka na tračnicama, da je teško uopće ih zamisliti kao sposobne za nešto drugačije.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 12:23   #4
Nije ništa neobično što će takav oblik diskusije biti prisutniji tamo gdje se inače operira osobnim mišljenjima i gdje je zapravo rasprava svrha sama sebi, bez mogućnosti utvrđivanja nekakve objektivne istine i zaključka.

Da se razumijemo, polemika sama po sebi nije nužno loša, kad među sudionicima postoji konsenzus oko primjene upravo tog načina. Problem je kada samo jedna strana inzistira na njoj. Još gore, kada publika uopće nije svjesna da je zapravo sudionik, ona treća strana.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 12:51   #5
Publika je bitna samo egzibicionistima IMO.






-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 11:33   #6
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Obično se intelektualno (ne)poštenje odnosi na akademske krugove, naučnike, itd., iako mislim da se ova tema do izvesne granice može odnositi i na, recimo, forumaše. Jeste li nekad razmišljali o tome šta znači biti intelektualno (ne)pošten? Šta je intelektualno (ne)poštenje?
Problem je u tome što neki nisu toga ni svjesni da su intelektualno nepošteni ni u kojoj mjeri, kako prema sebi tako i prema drugima; jer misle zapravo da nisu te tjeraju i zagovaraju svoju retoriku ili znaju te s ciljem žele navesti drugu stranu na sasvim krivi zaključak.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Pa... intelektualno poštenje jedan je od onih pojmova za koje svi znaju što znači, a nitko ne zna objasniti. ...
Istina, pojam se može protumačit na različita načine ovisno o uvjerenjima drugih.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.