Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2013., 20:22   #121
Quote:
Uskrsnula kaže: Pogledaj post
Za razliku od retardirane neklasifikacije, recimo, predraga stojadinovića, po kome su čak i panteisti i deisti - ateisti
Pa u 18. stoljeću ti je to bilo otprilike to. Samo malo blaži način da se kaže da je ateist (jer je biti ateist ili reći direktno nešto takvo bilo prešokantno, ne mogu to ni zamisliti tako lako)... Poanta je bila čisto odmaknuti se od svih tih religija i imati neku distancu s koje se kritizira religija, a opet možda je i tim samim ljudima (poput Voltairea npr. koji je bio deist, kao i mnogi drugi enciklopedisti), to bio prevelik skok. Nije se još otvorio kulturalni prostor za "ateiste", to je bilo preradikalno.

Ali sa stajališta crkve, Voltaire je bio jednako kao što je danas netko ateist, vjerojatno i puno puno gore jer je kritizirao crkvu. Kao što je i za Židove svoga vremena Spinoza (famozni panteist) bio ateist, tako su ga percipirali nekako i zato su ga, između ostalog, i izbacili iz svoje zajednice i sinagoge...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 20:31   #122
.. ne zanimaju me klasifikacije koje prave sledbenici neke ideologije ..
.. osim ako ne naprave valjanu klasifikaciju ..

.. jer .. ako usvojiš to .. onaj koga religija xy smatra nevernikom taj je nevernik ..
.. onda su .. recimo .. iz pozicije muslimana svi nemuslimani nevernici ..
.. ili .. onda su .. iz pozicije monoteističkih religija .. svi vernici politeističkih religija nevernici ..

.. ateista nije onaj koji ne veruje u nekog specifičnog boga ..
.. to je ona retardacija koja se prosipa u okviru ideologije novoateizma .. svi smo mi ateisti .. samo sam ja otišao za jednog boga dalje ..

.. ateista je onaj koji ne veruje .. ni u kakve bogove ..

..


.. drugo .. ne verujem da tad nije bilo pravih .. tvrdokornih ateista ..
.. ali mislim da ih se tad više moglo naći među .. običnim pukom ..
.. mada .. bilo ih je i među ovima ..

.. tako da je .. prisvajanje panteista i deista .. deo novoateističke apologetike ..
.. hajd .. nekako i da razumem kad se manipuliše ovim mrtvima .. koji ne mogu da se brane ..
.. al mi je naročito zanimljivo kad vidim da svojataju ljude koji .. grizu grebu otimaju se .. jer nikako ne spadaju tu ..
.. to mi dođe slično kao svojatanje bošnjaka od strane srba i hrvata .. kao .. vi ste u stvari srbi .. ili hrvati ..
.. jes .. hau jes nou ..
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.