Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2019., 09:51   #1
ISO certifikati

ISO certifikati su potrebni hrvatskim tvrtkama i koriste se najviše za mahanje pred potencijalnim klijentima i kao dio imidža.

A koliko je tu stvarnog postupanja po njima ? Ionako tvrtke moraju se držati zakonskih i podzakonskih propisa u svojem poslovanju.

ISO je više kao sistem dobre poslovne prakse koji je kodificiran i stavljen na položaj ideala.

Ali koliko je u stvari riječ o mrtvom slovu na papiru ? Znam nekoliko tvrtki inside-out koje imaju tri najvažnija certifikata. Osim što logotipi stoje na memorandumu, Webu i zidovima tvrtke, nitko živ na njih ne obraća pažnju. Ne postoji svijest u tvrtkama da je to dio definiranog poslovnog procesa niti se itko referira na njih.

Uvijek svi samo gledaju koliko postupaju po vanjskim propisima i nekim internim pravilnicima, recimo. ISO je onako, neprimjetan. Mrtvo slovo.

Kakva su vaša mišljenja i iskustva o ISO ?
__________________
Istina je moj motto
Kochis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2019., 20:50   #2
Ako ne postoji svijest o tome, onda bi tim tvrtkama certifikacijsko tijelo trebalo oduzeti certifikat. Tako je barem by the book. U praksi se to rijetko događa jer ovi prvi žive od ovih drugih.

Ti standardi mogu doprinjeti ako je tvrtka već od prije zbog regulative, zahtjeva industrije ili bilo kojeg drugog zahtjeva dužna implementirati i provoditi neki proces poput informacijske sigurnosti, zaštite na radu, upravljanja otpadom i sl.

Tada nositelji mogu biti favorizirani od strane klijenata ako ih posjeduju (npr. tenderi i sl.).

Inače, značajan je trošak održavanja tih procesa koje standardi zahtjevaju sa možda izuzećem 9-ke ali to je ionako norma koju gotovo svi imaju i pomalo je izgubila smisao.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2019., 20:58   #3
U firmi imamo npr. ISO 9001 i 14001, no čini mi se da nitko u firmi ni ne zna o čemu ti standardi govore, a kamoli da ih se pridržava.

Certificiranje obično izgleda tako da neki inspektor prošeće po firmi, kaktiga neš kontrolira (dan prije se izmisle i isprintaju neki papiri da mu se pokažu), pa bude odveden na ručak i za par dana na mreži osvane novi primjerak certifikata koji se lijepi na raznorazne dokumente da se pokaže kako mi super upravljamo kvalitetom.

Ide po principu platiš i dobiš. Ako jedna certifikacijska tvrtka ne želi dati certifikat, dat će neka druga, a ovu prvu više nitko neće zvati.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.