Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Smatrate li da je Hrvatska sekularna država?
Da 8 33.33%
Ne 15 62.50%
Ne znam 1 4.17%
Glasovatelji: 24. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2016., 12:27   #21
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Hm, ako "seru" protiv nje valjda imaju neke razloge. Ali ne želim se u to sad miješati.

Crkva se dosta miješa u obrazovanje - npr. u nekim osnovnim školama učenici moraju na početku i/ili na kraju školske godine/polugodišta te za Dan kruha zajedno s profesorima ići u obližnju crkvu na misu što smatram ogromnom glupošću. Ako ne žele na misu, zašto bi morali?
Ja nikad nisam čuo da moraju svi bez obzira na vjeru, mi smo u razredu imali dvoje troje nekatolika, njima je jednostavno škola, počimala ili završavala (ako se to može reći za prvi i zadnji dan škole) sat ranije ili kasnije
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 12:34   #22
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ja nikad nisam čuo da moraju svi bez obzira na vjeru, mi smo u razredu imali dvoje troje nekatolika, njima je jednostavno škola, počimala ili završavala (ako se to može reći za prvi i zadnji dan škole) sat ranije ili kasnije
Nisam rekao da moraju bez obzira na vjeru. Ako neko (kršćansko) dijete ne želi taj dan ići u crkvu, zašto bi moralo ići? To su većinom škole koje su pretežito, ako ne i cijele kršćanske.
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 12:56   #23
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da moraju bez obzira na vjeru. Ako neko (kršćansko) dijete ne želi taj dan ići u crkvu, zašto bi moralo ići? To su većinom škole koje su pretežito, ako ne i cijele kršćanske.
Daj molim te dijca do 5 razreda a i poslije ne znaju bi li piškila ili kakila. Uglavnom sve ovisi o roditeljima i sve se da riješiti na lijep i kulturan način, ako želiš da ti dijete ne ide na misu lijepo popričaš s nastavnikom i ok.
Ne znam čemu stvarate probleme gdje ih nema
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 13:00   #24
Ma uopće s tim vjeronaukom u školama je totalna glupost, koja invalidira samu ideju sekularizma. Kome je do vjeronauka neka svoje dijete vodi na isti, u van-nastavnim aktivnostima. I to je to. Škola je obavezna u RH, i školovanja je javna stvar, ako je crkva odvojena od države onda joj nije ni mjesto u školi.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 13:01   #25
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ma uopće s tim vjeronaukom u školama je totalna glupost, koja invalidira samu ideju sekularizma. Kome je do vjeronauka neka svoje dijete vodi na isti, u van-nastavnim aktivnostima. I to je to. Škola je obavezna u RH, i školovanja je javna stvar, ako je crkva odvojena od države onda joj nije ni mjesto u školi.
Je li vjeronauk obvezan predmet u školama?
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 13:04   #26
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Je li vjeronauk obvezan predmet u školama?
Nije, ali nije mu niti mjesto tamo. Previše je u malim sredinama, oni koji nisu vjernici pod pritiskom, kao i njihova djeca da bi pohađali isti, pa linijom manjeg otpora na to i pristaju. Kada je dijete iz nečega izuzeto, voljom roditelja, a na što odlaze ostali tada se osjeća drugačije, deprivirano i pod socijalnim pritiskom, da ne kažem zadirkivanjem vršnjaka.

Jednostavno, ako smo sekularna država, vjeronauku nije mjesto u školi, barem ne pod redovnim nastavnim aktivnostima, ako već.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 13:31   #27
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Daj molim te dijca do 5 razreda a i poslije ne znaju bi li piškila ili kakila. Uglavnom sve ovisi o roditeljima i sve se da riješiti na lijep i kulturan način, ako želiš da ti dijete ne ide na misu lijepo popričaš s nastavnikom i qok.
Ne znam čemu stvarate probleme gdje ih nema
Ne znam kako je kod tebe bilo s "piškinjem" i "kakinjem", ali vjerujem da većina zna. Nitko ne stvara probleme - samo kažem da djecu ne bi trebalo tjerati na takve stvari. Nalazimo se na forumu gdje se - gle čuda - slobodno raspravlja o različitim temama.

Zadnje uređivanje hmxhmx1 : 07.08.2016. at 13:45.
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 14:42   #28
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod tebe bilo s "piškinjem" i "kakinjem", ali vjerujem da većina zna. Nitko ne stvara probleme - samo kažem da djecu ne bi trebalo tjerati na takve stvari. Nalazimo se na forumu gdje se - gle čuda - slobodno raspravlja o različitim temama.
Ja osobno mislim da je dobro da dijete koi put ode u crkvu a nisam veliki vjernik, čisto radi edukacije da shvati da se nema čega bojati.
A glede donošenja odluka misliš da si u trećem osnovne bio sposoban donijeti odluku potpuno svjestan njenih pozitivnih i negativnih strana?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 15:10   #29
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ja nikad nisam čuo da moraju svi bez obzira na vjeru, mi smo u razredu imali dvoje troje nekatolika, njima je jednostavno škola, počimala ili završavala (ako se to može reći za prvi i zadnji dan škole) sat ranije ili kasnije
A koje je to godine bilo, i u kojem mjestu?
Velika je razlika između Rijeke i Zadra, ili između 1991. i 2001.

Vjeronauk u školama i takve manifestacije dokaz su da Hrvatska nije sekularna država.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 17:25   #30
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Vjeronauk u školama i takve manifestacije dokaz su da Hrvatska nije sekularna država.
Ovim slijedom predmnijevam kako bi privatizacija školstva bio ultimativni dokaz kako RH nije sekularna država...
kradem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 19:06   #31
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A koje je to godine bilo, i u kojem mjestu?
Velika je razlika između Rijeke i Zadra, ili između 1991. i 2001.

Vjeronauk u školama i takve manifestacije dokaz su da Hrvatska nije sekularna država.
Je još i imena, inače okolica Rijeke, sredinom devedesetih
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 02:03   #32
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Hm, ako "seru" protiv nje valjda imaju neke razloge. Ali ne želim se u to sad miješati.
Problem je u tome sto oni koji seru najcesce nemaju nikakve razloge za to....vec seru da bi srali.
Kao da ja npr. serem kako je sladoled od vanilije los, mada ga ne jedem niti zelim jesti.


evo naprimjer ovaj tvoj primjer.
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Crkva se dosta miješa u obrazovanje - npr. u nekim osnovnim školama učenici moraju na početku i/ili na kraju školske godine/polugodišta te za Dan kruha zajedno s profesorima ići u obližnju crkvu na misu što smatram ogromnom glupošću. Ako ne žele na misu, zašto bi morali?
Nitko u ovoj zemlji nikoga ne tjera da bude vjernik ili katolik...samim time nemoraju ucenici nista...ako ne zele ici na misu ne moraju.

Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da moraju bez obzira na vjeru. Ako neko (kršćansko) dijete ne želi taj dan ići u crkvu, zašto bi moralo ići? To su većinom škole koje su pretežito, ako ne i cijele kršćanske.
Uf pardon....gle, zeli li to dijete biti krscanin ili ne zeli?....ako zeli onda se mora ponasati kao krscanin a to ukljucuje i odlazak u crkvu i svu ostalu dosadu...., ako mu se to sa druge strane ne svidja....npr. ako ne zeli ici u crkvu ( kao sto se meni nije islo ).....nemora ...neka ne ide. Nece biti krscanin i dovidjenja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 02:31   #33
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ja nikad nisam čuo da moraju svi bez obzira na vjeru, mi smo u razredu imali dvoje troje nekatolika, njima je jednostavno škola, počimala ili završavala (ako se to može reći za prvi i zadnji dan škole) sat ranije ili kasnije
Kao da djecu zaboli ona stvar hoce li neko drugo dijete ici na vjeronauk ili nece.

Ti tkz. "pritisci" su vise u glavama roditelja nego kod djece..nedavno sam gledao neki dokumentarac na tu temu, i svi nesto mudruju i kao fol su zabrinuti za jadnu djecu...a kada se pita djecu sto misle...njima sve pet.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 02:59   #34
Osoba se može osjećati kršćaninom i da ne pripada nijednoj od postojećih kršćanskih crkava. I bez mise i ostale dosade. Isus je dao samo dvije zapovijedi, ona o misi spada u crkvene zapovijedi. U svakom slučaju, Crkva ima pravo izricati svoje mišljenje o društvenim pitanjima, djelovati u skladu sa svojim načelima. Ono što se, međutim, pojavljuje u diskursu eksponiranih vjernika je njihovo uvjerenje da su oni bolje osobe od "nevjernika". Upravo to je u suprotnosti s naukom Nazarećanina. Imamo primjer obitelji Orešković, koja je jako dobro situirana pa je htjela ljetovati na račun poreznih obveznika. Baš me zanima bi li Isus da se obratio tehničkom premijeru rekao: Idi na misu u hvarskoj katedrali! ili Razdijeli svoje bogatstvo siromašnima! Poanta nije da sam ja ljubomorna na uspjeh i materijalno blagostanje navedene obitelji, nego da su većina vjernika farizeji i žive nešto sasvim suprotno od onog što propovijedaju.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 04:38   #35
Quote:
funes kaže: Pogledaj post
Osoba se može osjećati kršćaninom i da ne pripada nijednoj od postojećih kršćanskih crkava. .
tocno...ispravak one moje gore recenice ...neka se pojam "krscanin" zamjeni sa "katolik".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 09:13   #36
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Problem je u tome sto oni koji seru najcesce nemaju nikakve razloge za to....vec seru da bi srali.
Kao da ja npr. serem kako je sladoled od vanilije los, mada ga ne jedem niti zelim jesti.


evo naprimjer ovaj tvoj primjer.

Nitko u ovoj zemlji nikoga ne tjera da bude vjernik ili katolik...samim time nemoraju ucenici nista...ako ne zele ici na misu ne moraju.

Uf pardon....gle, zeli li to dijete biti krscanin ili ne zeli?....ako zeli onda se mora ponasati kao krscanin a to ukljucuje i odlazak u crkvu i svu ostalu dosadu...., ako mu se to sa druge strane ne svidja....npr. ako ne zeli ici u crkvu ( kao sto se meni nije islo ).....nemora ...neka ne ide. Nece biti krscanin i dovidjenja.
Još uvijek ne shvaćaš bit toga što govorim... Bit je u tome - ponavljam - da u nekim školama - to su većinom manje škole (npr. područne) - djeca MORAJU ići. Rekao si da si ateist, ali nekako se jako boriš za kršćanstvo ovdje. Uz to imaš i Isusa kao avatara/profilnu sliku.
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 09:55   #37
Samo formalno. Jasno je da su klerikalci zauzeli najviše institucije, tu drmaju i stopiraju promjene. O moralnom autoritetu crkve danas neću niti pričati: pastiri blagoslivljaju spomenike hladnokrvnim ubojicama-što tek onda očekivati od njihovog stada?
Jasno da je vjeronauk u školama jedna od najvećih travestija modernih vremena (nije da nam ih fali), ali je i sasvim razumljivo zašto se bore rukama i nogama da to zadrže!? Djetinjstvo je pravo doba za usađivanje klica jer vjera se ne može kasnije nametnuti a za spaljivanje knjiga je prekasno.
I zašto da ja sad ovdje pišem kako bi trebalo vjernicima uvesti porez nakon kojeg bi u Hrvatskoj ostalo valjda 10% katolika-kad to nema šanse da naprave. I ovo pisanje nema smisla
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 10:28   #38
Još jedna stvar koja pobija sekularnost Hrvatske je i blagoslivljanje predsjedničkog ureda.
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 10:43   #39
Dokle daleko to ide je da se u skolstvu pa i vrticima ne moze dobiti posao bez preporuke zupnika.
Dobar je i primjer koji je bio u novinama da ravnateljica skole - opce poznata Vekic, nije dozvolila da jedna odlicna ucenica iz njene skole dobije stipendiju za razmjenu ucenika jer je iz rastavljenog braka.
Crkva je vec zauzela poziciju vrhovnog arbitra u drustvu za skoro sve.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 12:53   #40
Quote:
funes kaže: Pogledaj post
Osoba se može osjećati kršćaninom i da ne pripada nijednoj od postojećih kršćanskih crkava.

Može, ali onda nisi pravi Hrvat/ica, jer da bi to bio moraš biti pripadnik rimokatoličke crkve. Kod nas je kršćanstvo pa samim time i Krist sveden na poganskog slavenskog nacionalističkog boga s tom razlikom što je poganski bog imao jurisdikciju samo nad svojim plemenom, a ovaj čije je područje djelovanja svemir kao takav u domaćoj inačici postao je hrvatski bog.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.