Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2011., 12:56   #41
Svi smo u pravu. Država nije pratila razvoj. Nema dobro riješen sistem za odobravanje gradnje. Država u krajnjoj situaciji služi ljudima. No ako se nepridržavamo reda događaju se situacije da nema sigurnosti i naknadnog uređenja takvih naselja. Promijenite situaciju demokratski na Izborima.
daliborlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:46   #42
Quote:
daliborlife kaže: Pogledaj post
Svi smo u pravu. Država nije pratila razvoj. Nema dobro riješen sistem za odobravanje gradnje. Država u krajnjoj situaciji služi ljudima. No ako se nepridržavamo reda događaju se situacije da nema sigurnosti i naknadnog uređenja takvih naselja. Promijenite situaciju demokratski na Izborima.
Ne politizirati jer ovo nije forum o politici, a uostalom i ona i ova i bilo koja vlada su tu bile iste i nisu radile ništa.

Točno je napisao John-Doe-25, isto se već vidi u nekim postovima na temi, a nadam se da će i još koji novinar osim Škopljanca prepoznati problematiku.
Ovaj zakon je nasilne naravi, osiromašit će građane (do bankrota) i popunit švedske stolove na domjencima gradskih i drzavnih uprava. Nadam se građanskom neposluhu, a primjećujem i da su brojne zakonske odredbe u totalnom neskladu s ostalim pozitivnim zakonima (Zakonom o nasljeđivanju, Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Zakonom o diskriminaciji, pa i Ustavom)
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 22:35   #43
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Ma naravno, jasno da rušenje nije rješenje, no svakako se morala voditi briga o socijalnoj, pa čak i primoranoj gradnji, te onda takvu gradnju paušalno odrediti nekom simbolikom kao što je već u par zemalja učinjeno. Nikada ne treba zaboraviti da je najveći krivac za bespravnu gradnju birokracija, da su bespravni graditelji (socijalni) već nekoliko puta zbog toga stradali. I tu bi aparat dobro zaradio jer bi:

- svi sve prijavili bez trajnih strahova o ovrsi, (čitaj: manje kriminala i socijale, veće zivotne mogucnosti, proračunske uštede...)
- raznorazne komunalne sluzbe ubirale bitno veće naknade po kvadraturi od sadašnjih
- porez na nekretnine (koji vrlo brzo dolazi) bi bio povećan

Osobno znam za slučaj gdje je obitelj bankrotirala nakon 4 godine čekanja, jer em su plaćali podstanarstvo i uz to kredit za gradnju kuće koju nisu izgradili zbog neizdavanja dozvole. E sad zamisli sličnu obitelj koja je podigla kuću jer je voda došla do grla i sad em su jednom već uništeni, em će ih sada dokrajčiti.
Previše idealiziraš bespravne graditelje. Bilo je gradnji iz nuždi ali velik broj bespravnih gradnji na Jadranu odvijao se ovako:

- kupila se oranica ili pašnjak za 5-10 000 eura umjesto građevinske parcele za 50 -100 000 eura
- izgradila sa kuća bez papira i bez plaćanja poreza
- godinama se zarađivao novac iznajmljivanjem na crno

..i sada im slijedi nagrada u obliku leglizacije i ruganje u faci gomili kretena koji su legalno gradili i potrošili 10-20 puta više novca da dođu do krova nad glavom.

Za takve su troškovi ove leglizacije sasvim minorni u odnosu na uštedu kada su išli u bespravnu gradnju...a takvih ima na tisuće.


I da. Ja sam jedan od onih kretena koji je legalno gradio i kojemu bespravni susjedi govore da je ispao budala.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 09:35   #44
Ajd ponovno pročitaj postove pa ćeš vidjeti da razlikujem socijalnu i ostalu gradnju.

Zadnje uređivanje Katrin : 18.07.2011. at 15:33.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 01:57   #45
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Ajd ponovno pročitaj postove pa ćeš vidjeti da razlikujem socijalnu i ostalu gradnju.
Ne zamaraj se, ogorčeni su pa grizu.

Prijatelj radi za 2500kn/mj. Gdje da izbaci tu "jednu" sobu kako bi imao za dokumentaciju, komunalije?

Birokracija nas ubija odugovlačenjem a preskupo skupo plačamo neke izmišljene lokalne samouprave.
Kutinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:07   #46
Za te pare, nema za komunalije ni za šupu.

Alion je svejedno kriminalac, kako mu uopće pada na pamet graditi kad nema love za papire? Kako se samo usuđuje pomisli graditi?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 16:47   #47
Nikako da u zakonu pronađem što s ovakvim slučajem kojih vjerujem ima na tisuće.

Imam kuću legalno 70 m2, nadozidao sam nelegalno sobu - 20m2. Zanima me hoću li sada komunalne i vodne doprinose platiti samo za tih 20m2 ili za svih 90m2 jer u zakonu ne vidim nigdje objašnjenje za takvo što, a za ovih 70m2 sam već sve prije uredno platio. Pa neću valjda dva put plaćati jedno te isto, ispadne me par kvadrata sobe više nego da sam vilu radio??
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 16:58   #48
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Nikako da u zakonu pronađem što s ovakvim slučajem kojih vjerujem ima na tisuće.

Imam kuću legalno 70 m2, nadozidao sam nelegalno sobu - 20m2. Zanima me hoću li sada komunalne i vodne doprinose platiti samo za tih 20m2 ili za svih 90m2 jer u zakonu ne vidim nigdje objašnjenje za takvo što, a za ovih 70m2 sam već sve prije uredno platio. Pa neću valjda dva put plaćati jedno te isto, ispadne me par kvadrata sobe više nego da sam vilu radio??
Ukoliko za ovih 70 m2 imaš papire (dozvolu), platiti ćeš samo za tih dograđenih 20 m2! To se sve elaborira u tehničkom opisu arhitektonskog snimka tako da nema straha od duplog plaćanja!

Papirologija (arh. snimak + statika + geodeta), bi te u konačnici mogla izaći više nego komunalni doprinos, vodni doprinos i kazna!
To je u ovakvim slučajevima tako - kod legalizacije malih površina i dogradnji!
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 18:09   #49
Quote:
dodo5 kaže: Pogledaj post
Ukoliko za ovih 70 m2 imaš papire (dozvolu), platiti ćeš samo za tih dograđenih 20 m2! To se sve elaborira u tehničkom opisu arhitektonskog snimka tako da nema straha od duplog plaćanja!

Papirologija (arh. snimak + statika + geodeta), bi te u konačnici mogla izaći više nego komunalni doprinos, vodni doprinos i kazna!
To je u ovakvim slučajevima tako - kod legalizacije malih površina i dogradnji!
Hvala, ajd bar ne moram baš sve duplo plaćat. Znaš li mozda okvirno cijene papirologije (geo, arh)...mozda po m2...?
I sto treba sadrzavati geo snimak, (samo iskolcenje objekta ili što jer ako je cijela parcela tu ce bit susjedskih ratova).
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 19:09   #50
Treba ti:
Arhitektonski snimak izvedenog stanja za dograđeni dio. Ako imaš projekt za ovih 70 m2 daj to arhitekti da ne mora sve ponovo snimati na terenu jer pročelja se sva moraju prikazati. Inače ovo dođe oko 5-6 €/m2 bruto kada se radi cijeli objekt, ali budući da je dogradnja možda naplati paušalno. Fer bi bilo i za tebe i za njega oko 2.000-2.500 kn.

Zatim statika. Inače za cijeli objekt ide oko 1,2-1,5 €/m2 bruto površine. U tvom slučaju 700-1.000 kn bi bilo ok.

Geodet i geodetski elaborat cca. 5.000 kn. Mora izaći i snimiti sve i izraditi elaborat i ovjeriti ga u katastru.
E sada, budući da je to tek krenulo ne znam da li će kada se dobije rješenje o legalnosti objekta (a za koje se mora predati sve ovo što sam naveo) geodet morati raditi i prijavni list za upis u gruntovnicu. To bi bilo još oko 4.000-5.000 kn, ali to još ne znam.

Prije svega toga izvaditi izvod iz katastra za tvoju parcelu i posjedovni. To je 50-100kn.

Možda ti se čini puno no mala je razlika u izradi tvoje dogradnje i cijelog objekta. Forma i sadržaj tih mapa je isti ali manjeg obima. Puno arhitekata će možda odbiti ovo jer će odraditi skoro pa isto posla nego za cijeli objekt od npr 200 m2, a naplatiti će manje.

Zadnje uređivanje dodo5 : 02.09.2011. at 19:24.
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 19:18   #51
Nema iskolčenja. Iskolčenje se radi neposredno pred građenje objekta gdje geodeta kolčićima odredi položaj objekta kako bi izvođač znao gdje da betonira, zida i sl.
Ovdje se radi klasični geodetski elaborat predmetne parcele i svega na njoj u svrhu, kak bi rekao, reguliranja prostorno-pravnih odredbi.
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 22:29   #52
Hvala za info, malo me zbunjuje geodetski dio. Npr. meni je tj. bivšoj vlasnici, a sada meni, susjed uletio 25m2, tu napravio par šupa pol na mojem, pol na njegovom i pravi se mutav, a ja ga već tri godine ganjam kroz institucije i mogao bi još 33 kako je sve "brzo". Kako će se to odraziti u svjetlu geo snimka glede legalizacije mog objekta i moze li on tu otezavati geodetu tj. u konačnici meni.
Takvih slučajeva ima gro, a napominjem da je moj objekt u cijelosti na mom zemljištu.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 11:05   #53
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Hvala za info, malo me zbunjuje geodetski dio. Npr. meni je tj. bivšoj vlasnici, a sada meni, susjed uletio 25m2, tu napravio par šupa pol na mojem, pol na njegovom i pravi se mutav, a ja ga već tri godine ganjam kroz institucije i mogao bi još 33 kako je sve "brzo". Kako će se to odraziti u svjetlu geo snimka glede legalizacije mog objekta i moze li on tu otezavati geodetu tj. u konačnici meni.
Takvih slučajeva ima gro, a napominjem da je moj objekt u cijelosti na mom zemljištu.
Zajebano!

Ako kreneš u legalizaciju geodeta će ti snimiti tvoju parcelu i sve na njoj pa će te u uredu za graditeljstvo za ovih susjedovih 25 m2 pitati ''a što ćemo s ovim?''.

S druge strane, može geodet i arhitekt to ne prikazati u dokumentaciji ali onda će referent izaći na teren i reći da dokumentacija za legalizaciju ne odgovara stanju na terenu.

Moj savjet je: odi do nadležnog ureda za graditeljstvo sa kopijom iz katastra za svoju katastarsku česticu (ako se na njoj ne vidi taj susjedov objekt ucrtaj ga da oni vide kako to izgleda) i pitaj što ti je činiti i koji su postupci.

Po tim uredima ima izvanrednih ljudi, a ima i šljama; no budi uporan. Oni su ti dužni dati savjet. Nadam se da si u nekom većem mjestu/gradu jer referenti i voditelji ureda po manjim mjestima nerijetko ne znaju što učiniti.
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 21:57   #54
prijavi ga građevinskoj inspekciji, onda će on morati :
a) rušiti
b) legalizirati - neka otkupi tih 25m2 po normalnoj cijeni za to područje
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 10:14   #55
Zahtjev za legalizaciju treba pridat do kraja sl godine!?! A šta ako do tad neuspijem rješiti papire za kuću tj parcelizaciju???
andjela1502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:40   #56
Na našoj građevinskoj čestici imamo uredno izgrađenu kuću i sve potrebne dozvole (kuća je građena pred 30ak godina). Pred nekih 20 godina je napravljena u dvorištu pomoćna građevina u kojoj je pa recimo šupa/spremište i dio u kojem držimo kokoške. Za tu građevinu nemamo nikakve papire.

Pročitala sam zakon o legalizaciji bespravne gradnje, ali mi se čini da se on odnosi na stambene objekte jer se spominje plaćanje komunalija itd. To smo mi već sve napravili prilikom izgradnje kuće. Zanima me koji je postupak legalizacije te pomoćne građevine.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:43   #57
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Na našoj građevinskoj čestici imamo uredno izgrađenu kuću i sve potrebne dozvole (kuća je građena pred 30ak godina). Pred nekih 20 godina je napravljena u dvorištu pomoćna građevina u kojoj je pa recimo šupa/spremište i dio u kojem držimo kokoške. Za tu građevinu nemamo nikakve papire.

Pročitala sam zakon o legalizaciji bespravne gradnje, ali mi se čini da se on odnosi na stambene objekte jer se spominje plaćanje komunalija itd. To smo mi već sve napravili prilikom izgradnje kuće. Zanima me koji je postupak legalizacije te pomoćne građevine.

Imate na forumu još jednu temu o legalizaciji, samo pod politikom. Možda biste tamo prijed dobili odgovore
https://www.forum.hr/showthread.php?t=623702
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:07   #58
i na kokošinjce se naplaćuje komunalni i vodni doprinos
samo su cijene manje

legalizira se sve, bez obzira na namjenu
po novinama pišu o stambenim zgradama jer su te najzanimljivije

Quote:
andjela1502 kaže: Pogledaj post
Zahtjev za legalizaciju treba pridat do kraja sl godine!?! A šta ako do tad neuspijem rješiti papire za kuću tj parcelizaciju???
Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se najkasnije do 31. prosinca 2012. i po proteku toga roka ne može se više podnijeti.

bitno je predati potpun zahtjev za legalizaciju, nije bitno dobiti dozvolu u tom roku

Zadnje uređivanje Katrin : 29.09.2011. at 09:40.
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 12:31   #59
Molim savjet, ako mi možete pomoći. U obiteljskoj kući je nadograđen kat prije cca 30 godina (uređen stan od oko 65-70 m2) za koji nemamo nikakve papire jer je svojedobno negdje zapelo, no sad niti ono što je postojalo od papira ne možemo pronaći (gradio je pokojni svekar). Sada bismo predali zahtjev za legalizaciju, tj. učinili sve potrebno za predaju zahtjeva, no problem radi osoba koja živi u tom stanu, nije vlasnik, ali živi u tom stanu i tvrdi da je u posjedu stana. Je li ona dužna omogućiti pristup stanu, tj. na koji je način možemo prisiliti da nas kao vlasnike stana pusti u stan da se mogu obaviti poslovi potrebni za legalizaciju (sudskim putem, policijom...)?
Također, može li se izračunati okvirna cijena koliko bi to koštalo s obzirom na kvadraturu i na to da za taj stan ne postoje nikakvi papiri, odnosno je l' možemo to znati unaprijed (npr. ako uzmemo neku firmu koja se bavi time, kažu li oni odmah otprilike cijenu?).
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 20:28   #60
morate naći papire donjeg dijela kuće inače će vam opaliti kaznu za cijelu kuću
u gradskom arhivu su spremljene kopije dozvola, možete zatražiti kopiju svoje, ali morate znati godinu izdavanja , broj dozvole i sl.
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.