Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2015., 14:17   #1
Kombinirani spremnik vode

Pozdrav!
U dilemi sam oko spremnika vode za gijanje (pufera) koji u sebi ima spremnik tople vode.
Imat ću toplinsku pumpu, pa mi je jedna od varijanti da imam takav kombinirani spremnik koji bi mi davao i toplu sanitarnu vodu.
Postoje spremnici sa inox spremnikom u sebi, ali i oni sa orebrenom inox cijevi kao ovaj centrometalov cas-pbs spremnik. Kod njega piše da je namijenjen za korištenje u kombinaciji s niskotemperaturnim sustavima grijanja.
Mene konkretno zanima zašto je to važno da li je niskotemperaturni sistem ili nije, i zašto je konkretno bolje staviti cas-pbs od običnog cas-b(s) spremnika? Da li se voda unutar onog inox spremnika puno duže zagrijava od ove protočne cijevi? Koje temperature sanitarne vode se mogu postići protočno? Koliko je ta protočna cijev u praksi dobra? Bit će nas 7 u kući (dvoje odraslih i djeca), i da li ta cijev može zadovoljiti potrebe za toplom vodom nas svih 7?
Još mi jedna stvar kod tih kombiniranih spremnika nije jasna (bez obzira da li sa cijevi ili sa spremnikom u spremniku) - što u ljeti, kad ti ne treba voda u puferu? Da bi imao toplu sanitarni vodu, opet moraš cijeli spremnik grijati na određenu temperaturu, nije li to malo bacanje novaca? Razumijem da će se toplina uvijek podizati unutar spremnika, pa će se s vremenom topla voda uvijek nekako zagrijati, ali svejedno imam osjećaj da taj sistem s kombiniranim spremnikom nekako ne radi dobro ljeti (i onda kad nemaš potrebu za grijanjem samog objekta). Ili se varam? Teoretski, trebalo bi biti svejedno, jer toplina neće pobjeći (iako, spremnik se ipak hladi preko vanjske stijenke, kako god bila izolirana), ali bi ipak rado čuo neka iskustva s takvim sustavima.
Druga mi je opcija da imam dva spremnika odvojeno, tu bar znaš što je gdje
hegedus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:47   #2
Najprije ocijeni koliko vam je potrebno tople sanitarne vode:
1. za kupanje 7 članova (iako se nećete svi kupati za redom, a uzima se, koliko se siječam 40 l/članu)
2. zatim koliko treba vode u kuhinji
3. koliko treba tople vode za vešmašinu (ako je spojena na toplu vodu)
....
Sa tim podatkom "ulaziš" u izbor bojlera ili izmjenjivača.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 16:02   #3
To s tim koliko treba tople vode je jako varljivo. Djeca su još mala, pa se često kupaju. Za jednu kadu treba recimo 100l vode. Da li toliko mogu dobiti iz protočne cijevi?
Planirao sam imati 300l spremnik tople vode, jer bi ju grijao u jeftinijoj tarifi struje, pa da je po toj formuli 7x40 ima taman 280l.
Veš mašinu nisam planirao spojiti na toplu vodu, iako nije loša ideja.
U kuhinji će biti perilica (da li se isto može spojiti na toplu vodu)? Za ostale stvari u kuhinji ne treba ionako previše tople vode.
hegedus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 21:27   #4
Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
To s tim koliko treba tople vode je jako varljivo. Djeca su još mala, pa se često kupaju. Za jednu kadu treba recimo 100l vode. Da li toliko mogu dobiti iz protočne cijevi?
Planirao sam imati 300l spremnik tople vode, jer bi ju grijao u jeftinijoj tarifi struje, pa da je po toj formuli 7x40 ima taman 280l.
Veš mašinu nisam planirao spojiti na toplu vodu, iako nije loša ideja.
U kuhinji će biti perilica (da li se isto može spojiti na toplu vodu)? Za ostale stvari u kuhinji ne treba ionako previše tople vode.
Kod niskotemperaturnih izvora koji imaju limitiranu snagu kao što je TP konvencionalni spremnik PTV-a se uzima cca 50% veći od dnevne potrebe za toplom vodom. Tako je 300L spremnik ok za četveročlanu obitelj, no za 7 članova bi trebao biti od 400L. Druga opcija je akumulacijski spremnik koji onda indirektno grije PTV. Tu su 3 opcije:
1. Spremnik s uronjenim spremnikom PTV-a
2. Spremnik s orebernom sprialom
3. Sustav protočnog grijanja PTV-a toplm vodom iz akumulacijkog spremnika
Svaki od ovih sustava ima svojih prednosti i mana.

1. najjednostavniji je i najjeftiniji, no nije baš sretno rješenje kod TP-a, ok je kada se loži na drva. Uronjeni spremnik PTV-a ima relativno mali kapacitet, obično je 180-200L te je relativno sporo njegovo grijanje preko stijenke iz okolne vode ako nije okolna voda značajno veće temperature od PTV-a. Zato je nepogodan za 7 članu obitelj i TP, a kod loženja na drva, nema problema, vanjska kotlovska voda na 80°C je svakodnevnica i PTV se bez problema zagrije.

2. Orebrena sprala je odlično rješenje. PTV se grije protočno i u previlu ima dovoljno kapaciteta da zagrije vodu za 2-3 izljevna mjesta koja su otvorena istodobno uz temperaturu vode u spremniku za samo nekoliko stupnjeva višu od izlazne temperature PTV vode, dovoljno ga je grijati na cca 48-50°C i bit će dovoljno tople vode. Spremnik se ujednačeno hladi odozdo prema gore i nema brige. Za 7 osoba treba dnevno cca 13kWh topline za toplu vodu. Jedina mana spirale je relativno skup spremnik i teško čišćenje kamenca u spirali. Mada se kamenca malo sakuplja jer se voda grije na relatvno nisku temperaturu i ne pregrijava se, te se ne izlučuje nepotrebni kamenac

3. Sustav s protočnom pripremom po uzoru na:
http://www.austria-email.com/fileadm...15-2-13_EN.pdf
Može se kupiti gotovi, a čak je jeftinije sam realizirati ovakav sustav.
Koristi se potpuno prazan akumulacijski spremnik, od 1000L ovakav spremnik košta samo 4000kn. Pločasti izmjenjivač oko 2500kn, glavna pumpa i recirkulacijska pumpa zajedno cca 1000kn, senzor protoka 400kn, elektronika cca 300kn, cijevi, fitinzi itd. Osobno sam radio sebi ovakav sustav te ima sve prednosti sustava s orebrenom spiralom, a nešto je jeftinije mi ispalo, nema problema s čišćenjem kamenca jednog dana jer se pločasti izmjenjivač jednostavno demontira. Princip je kao kod protočnih plinskih bojlera, senzor protoka detektira da je na nekoj pipi puštena voda i starta pumpu koja uzima vruću vodu s vrha spremnika i u pločastom izmjenjivaču grije PTV. U odnosnu na plin nema oscilacija temperature jer je izmjenjivač relativno velik i sadrži oko 3L vode na svakoj strani.

Ali pitanje je zašto ti kod TP treba puffer u grijanju? Aktualni modeli imaju inverter kompresore i prilagođavaju snagu potrebama objekta, pa nema potrebe za pufferom, dovoljan je klasični spremnik PTV-a odgovarajućeg kapaciteta. A nemoj baš nešto sanjati da ćeš baš uštedjeti korištenjem noćne tarife jer se spremnik ugrijan na 50°C tijekom noći jako brzo potroši na grijanju kuće tijekom dana, druga stvar je kada ga na drva zagriješ na 90°C, to je 4 puta više korisne topline u spremniku.

Gubitak spremnika od 1000L ugrijanog na 50°C koje je izoliran s 10cm izolacije i ispravno montiran je cca 1.5-2kWh, nije puno. Obični spremnik od 400L će opet imati dnevni gubitak ljeti od barem 1kWh. Gubitak je po vanjskoj površini spremnika, tako da ne raste proporcionalno povećanju volumena spremnika.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 22:31   #5
Hvala na odgovoru, sad mi je malo jasnije kako stvari funkcioniraju.
Toplinska pumpa je voda-voda. S obzirom na to, postoje preporuke da se stavi pufer, a ima i onih koji kažu da je moguće sve izvesti i bez njega, pogotovo zato što nema nikakvih radijatora nego je baš sve u podnom grijanju. Osobno mislim da je zbog pumpe bolje da ima pufer, ali možda to vrijedi na većim objektima s većim toplinskim gubicima. Moja kuća je na nekih 6kW gubitaka kod -15 vani/+20 unutra, tako da možda pufer stvarno i nije potreban. No, nešto mi u meni govori da ne bi bilo loše imati ga, makar i samo 300l, čisto da se pumpa malo rijeđe uključuje.
Nisam baš vičan samogradnji. Onaj centrometalov je skup, ne znam da li ima neki drugi proizvođač sa istim rješenjem, možda sa manjom zapreminom pa da bude jeftinije. Recimo, nekih 400-500l sa inox orebrenom cijevi, to bi mi taman bilo i za pufer i za toplu vodu. Mada, pitanje je onda koliko bi u stvari mogao izvući tople sanitarne vode, jer cijev mora imati određenu dužinu da bi mogla izmjenjivati toplinu sa okolnom vodom, ili bi onda sveukupna temperatura spremnika trebala biti viša.
hegedus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.