Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2015., 12:07   #1681
Quote:
erwin22 kaže: Pogledaj post
To je 16kW?
Toliko je projektirana od strojarskog inzenjera, nisam je sam izabrao i tolika će ići...men više zanima ima li ta Mitsubishi Ecodan neke zamjerke ili nedaj boze greške poznate nekome tko je stručan

Što se tiče solara znam da neću isplatiti investiciju nikad ali eto isto će bit na krovu jer je to ono što ja želim, a valjda ce pomoći malo smanjit racun od struje zimi...
bambushouse is offline  
Old 25.09.2015., 19:33   #1682
Molio bih nekoga tko je upoznat sa vise modela toplinskih crpki da po vlastitom iskustvu napravi razliku izmedju, ajmo rec, jako skupih toplinskih crpki i onih manje skupih. Vidim da sve rade po slicnom principu ali cijene znaju biti i do 40% skuplje. Dakle, Mitsubishi, Toshiba, Fuji, LG u odnosu na Buderus i ostale cija cijena ide i do 8000 - 10000 Eura. Jesu li to stvarno takve razlike u kvaliteti?
fidani is offline  
Old 17.11.2015., 18:57   #1683
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Evo sa temometal.hr:

Ekspanzijska posuda IMERA R12 - 130 kn.
Automatski odzracni loncic Caleffi sa nepovratnim ventilom - 59 kn.
Cirkulacijska pumpa za centralno grijanje HALM HEP Plus 25-40 - 896 kn.
Ventil sigurnosni 2.5 bara kovina - 56.52 kn.
Slavina punjenje/praznjenje kovina - 32.40 kn.
Nepovratni ventil - 26.22 kn.
Kuglasti ventil 2x 50 kn = 100 kn.
Pausalno bakar - koljeno 10 kn ; T komad 14 kn. cjev fi28 - 46 kn/m - ukupno 300 kuna pausal.
Izolacija cijevi - 20 kuna.
Termomanometar Caleffi - 116.91 kuna

Ukupno: 1737 kuna sa PDV.

Klima uređaj Korel trial vanjska jedinica M3OC-27HRDN1 - 7125 kuna sa PDV.
Ta klima vec moze grijati, ima grijalicu za odledjivanje, DC inverter itd.

http://www.frigo-kor.hr/Rainbow/Deta...2/Default.aspx

Plocasti izmjenjivac freon/voda koji je kupio Chvembo platio je - 1500 kuna.

Ukupno: 10362 kuna.

Nakon toga ajde da das jos 2000 kuna za elektroniku / kontroler / cjevne termostate.

Ugradnja majstor 3000 kuna ili manje.

Dakle za 15362 kune sa PDV bi imao zrak/voda toplinsku pumpu od 8.8 kW.

Jedino kaj nemas onak lijepu hydro jedinicu za 20 tisuca kuna + ruke extra

I rest my case....
Daj molim te ako znaš, s obzirom da spominješ Halm pumpu, koju odmaloprije i ja imam. Nije mi baš najjasnije podešavanje onih malih prekidača u elektronici. Nešto kao jumperi.
dankobo is offline  
Old 25.11.2015., 21:53   #1684
DIY toplinska pumpa

U ovom postu prije gotovo godinu dana sam predstavio samogradnju TP zrak voda:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=1327

Prošle zime nije baš radila, više je bilo testiranje, prvo nije bilo dosta plina, onda je bilo previše plina u sustavu itd. Tek sam tijekom ljeta ispustio van višak plina i sada radi prema očekivanju. Tijekom zadnja 2 mjeseca potrošio sam 78kWh struje VT i 134kWh struje NT, a TP je van dala ukupno 670kWh topline. Imam na vodenoj strani kalorimetar pa vidim točno koliko stroj radi efikasno. Sustav se kombinira sa solarom i plinom. Uglavnom ovu TP ne ganjam da mi grije PTV na 50°C, nego radi u režimu s izlazom vode do cca 42°C te je osnovna podrška podnom grijanju. A poslijepodne uskače plin prema potrebi da dogrije spremnik kako bi se lijepo tuširali u toploj vodi. U istom razdoblju potrošeno je 27m3 plina. Iz toga izlazi da me 2 mjeseca grijanja koštalo 260kn, a da je radio samo plin koštalo bi cca 380kn. Nije baš značajna razlika u kunama, no kad su i ovako troškovi kuće mizerni :-) Ovdje gledam samo cijene energenata, bez paušala i naknada. Pošto je klima obična ON/OFF s kapilarom kao ekspanzijom, kako će temperaure padati sve će se manje koristiti. Veseli me jer je eksperiment uspio i rezultati su solidni. Preko ljeta fino hladu kuću preko fancoil-a instaliranog u sredini prizemlja kuće. Kada ispusti dušu ova vanjska jedinica ide neko čudo od 5kW inverter na to mjesto, pločasti izmjenjivač je dostatan za 6-7kW topline.
Chvembo is offline  
Old 30.11.2015., 13:28   #1685
Chvembo, da li mi možeš otprilike reći koliko treba toplinskoj pumpi (voda voda 8kW) da zagrije spremnik od 850l sa nekih 20 stupnjeva na 50 stupnjeva?

I kad već pitam, koja od ovih kombinacija je bolja:
Prva je da uzmem jeftinu Meeting pumpu (MDS30D)koja ima samo jedan krug grijanja, pa ju spojim na centrometalov cas-pbs od 850l i time riješim sanitarnu vodu i grijanje (podno po cijeloj kući). U tom slučaju bi mi to bio najjednostavniji i po meni dosta kvalitetan način grijanja, a jedino me brine taj meeting koji ima za taj model pumpe potreban protok vode od čak 3500l/h zbog tog njihovog karakterističnog cijevastog izmjenjivača.
Druga opcija je TP od 8kW sa standardnim pločastim izmjenjivačem (cca 2m3/h) koja bi direktno grijala podno grijanje bez pufera, a sanitarnu vodu bi dobivao kroz poseban spremnik.
Toplinske potrebe kuće su dosta male, nekih 6kW na -15 stupnjeva vani. Još svakako imam u planu imati peć na drva u dnevnoj sobi, za baš ekstremno hladne dane, ali više zbog ugođaja i želje da imam neki dodatni izvor grijanja.
hegedus is offline  
Old 30.11.2015., 14:00   #1686
Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
Chvembo, da li mi možeš otprilike reći koliko treba toplinskoj pumpi (voda voda 8kW) da zagrije spremnik od 850l sa nekih 20 stupnjeva na 50 stupnjeva?

I kad već pitam, koja od ovih kombinacija je bolja:
Prva je da uzmem jeftinu Meeting pumpu (MDS30D)koja ima samo jedan krug grijanja, pa ju spojim na centrometalov cas-pbs od 850l i time riješim sanitarnu vodu i grijanje (podno po cijeloj kući). U tom slučaju bi mi to bio najjednostavniji i po meni dosta kvalitetan način grijanja, a jedino me brine taj meeting koji ima za taj model pumpe potreban protok vode od čak 3500l/h zbog tog njihovog karakterističnog cijevastog izmjenjivača.
Druga opcija je TP od 8kW sa standardnim pločastim izmjenjivačem (cca 2m3/h) koja bi direktno grijala podno grijanje bez pufera, a sanitarnu vodu bi dobivao kroz poseban spremnik.
Toplinske potrebe kuće su dosta male, nekih 6kW na -15 stupnjeva vani. Još svakako imam u planu imati peć na drva u dnevnoj sobi, za baš ekstremno hladne dane, ali više zbog ugođaja i želje da imam neki dodatni izvor grijanja.
Nisam baš stručnjak da ti mogu reći koja je opcija bolja. Za voda voda sustav preporučam angažirati strojarskog projektanta pošto se radi o skupoj stvari i bitna je izdašnost bunara koju nije lako postići. Treba utvrditi koliki je vodnosni sloj itd.

Koliko znam pločasti izmjenjivač baš ne voli bunarsku vodu, a cjevasti je bolji za bunarsku, pločasti se koristi kada imaš ukopani zemni izmjenjivač.

Za ugrijati 850L vode s 20 na 50°C treba 30kwh topline, znači TP od 8kW će to odraditi za nešto manje od 4h ako cijelo vrijeme radi na punoj snazi.

I mojoj kući je dovoljno cca 6kW kada ozbiljno zahladi, imam solar koji godišnje odradi 3000-3500kWh topline i dosad sam trošio oko 550m3 plina godišnje što je godišnji trošak ispod 2500kn. Sada sam ovu malo klimu još nakalemio na sustav, te bi time troškovi grijanja i tople vode u kući trebali doći na ispod 2000kn godišnje
Chvembo is offline  
Old 30.11.2015., 14:17   #1687
Hvala, brz si!
Već imam bunar, i to prilično izdašan. Nedavno sam ga bušio, a radili su mi ga ljudi koji se time bave. Proučili su sva mjerenja od Vodoprivrede, i točno se zna vodostaj i količina vode na mom području, pa su mi napravili 12cm bunar za kojeg mi tvrde da ima sigurno i više nego dovoljno vode. Padne vodostaj zimi, ali evo još sad mi je voda na 3.5 metara dubine, a cijeli bunar je 9 metara dubok. Jako je šljunčano područje, bogato vodom. Prijatelj mi ima istu situaciju nekih 150m zračne udaljenosti, isti takav bunar i voda-voda pumpu, i nikad nije imao premalo vode. Njemu su rekli da može računati na 30l/s, što mi je možda i malo krivo ostalo u sjećanju jer zvuči kao jako puno vode. Uglavnom, voda mi nije problem. Čak je i dosta čista, ako izuzmemo pokoje zrnce pijeska koje bi se isfiltrira. OK, kužim da je tu još i pitanje metala u vodi i koječega što se ne vidi golim okom. Ali voda je pitka, bar za sada tako kaže prijatelj nakon višestrukih analiza koje je radio.

Za kuću mi je rađen strojarski projekt, ali s plinskim sistemom. Ja sam naknadno, dok je gradnja već bila u tijeku, odustao od plina. Dugo sam vagao između voda voda i zrak voda sistema, i na kraju sam odlučio ići na voda voda. Imam jednog inžinjera s kojim to zajedno radimo, ali činjenica je da nitko to tu kod nas ne zna baš previše, a opet meni sve to s toplinskim pumpama ne djeluje tako komplicirano. Odustao sam od zrak vode sistema jer kod nas stvarno ima puno vlage u zraku, i dosta dana po zimi u minusu (Varaždin, zračnom linijom sam 1.5 km od Drave). Znam da se to s zrak voda pumpama danas rješava standardno, ali šteta mi je sve te vode pod nogama, na nekih 14-16 stupnjeva (mjereno). Ionako sam htio, bez obzira na toplinsku pumpu, bušiti nekakav bunar ili zabijati cijev, jer ću koristiti tu vodu za domaćinstvo. Ima nas 7 u kući, i nek svaki najmanje 3 puta pusti vodu iz kotlića, već si na nekih minimalno 150l dnevno samo za zahode. Hidrofor se već radi, i TP će biti spojena na njega tako da će potopna pumpa opet raditi maksimalnom snagom dok ne napuni posudu, pa će iz nje polakše istjecati voda za TP.
Dakle, nakon svega ostajem na sljedećem - jeftina Meeting pumpa od 8kW (MDS20S) + cas-pbs, ili neka od 8kW i spremnik za toplu vodu, sve bez pufera.
hegedus is offline  
Old 30.11.2015., 14:38   #1688
Nemoj miješati hidrofor za potrebe vode u kući i pumpu za bunarsku vodu TP-a, to su dvije nezavisne pumpe i imaju nezavisni rad!!

Bitno je da imaš i upojni bunar iste dubine kao onaj iz kojeg uzimaš vodu, te u taj bunar vraćaš vodu iz TP-a. U tom slučaju pumpa za vodu troši jako malo stuje, npr 200W, jer se uhlađena voda "prirodnim padom" vraća u upojni bunar, spojene posude, zatvoreni sustav. Kod hidrofora trošiš puno više struje po m3 ispumpane vode jer ju dižeš na površinu i ona se na vraća u zemlju, te ju još dodatno tlaćiš na tlak hidroforske posude.
Chvembo is offline  
Old 30.11.2015., 17:24   #1689
Znači, jednostavno se stave 2 pumpe, pa svaki sustav pali i gasi svoju? Jedna iznad druge u bunar? Ili za potrebe tp ne treba biti potopna? Nije mi jasno onda kako tp regulira protok. Ako njoj treba 2 m3 na sat, onda se stavi pumpa te jačine, tj tog kapaciteta na određenoj dubini vode, ili sama tp ima neki regulator protoka, kao slavinu koju jače ili manje otvori?
Koju pumpu za TP mi savjetuješ?

Zadnje uređivanje hegedus : 30.11.2015. at 17:52.
hegedus is offline  
Old 30.11.2015., 20:57   #1690
Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
Znači, jednostavno se stave 2 pumpe, pa svaki sustav pali i gasi svoju? Jedna iznad druge u bunar? Ili za potrebe tp ne treba biti potopna? Nije mi jasno onda kako tp regulira protok. Ako njoj treba 2 m3 na sat, onda se stavi pumpa te jačine, tj tog kapaciteta na određenoj dubini vode, ili sama tp ima neki regulator protoka, kao slavinu koju jače ili manje otvori?
Koju pumpu za TP mi savjetuješ?
Nemam iskustva, no radni parametri pumpe za TP su drukciji od one za hidrofor. Kako sam rekao, treba pumpa radnog tlaka 1bar pri 3m3 na sat, cca 200W. Ima netko iz Samobora s Meeting pumpom na forumu, pretrazi starije postove pa pitaj covijeka.
Chvembo is offline  
Old 30.11.2015., 21:09   #1691
Pa jesam, probao sam kontaktirati forumaša Nitko666, ali mi ne odgovara. Očito ga nema više ovdje online.
hegedus is offline  
Old 07.12.2015., 09:12   #1692
Ecoinverter Gorenje 10A

Zanimam se za ugradnju slijedeće TP: Ecoinverter Gorenje 10A
Sistem grijanja zrak-voda - podno grijanje.
Komentari?
Hvala.
Emmet is offline  
Old 21.12.2015., 22:36   #1693
Imam još jednu dilemu, nadam se da Chvembo još čitaš ovaj thread.
Dakle, ipak ću raditi samo običan pufer, ne i kombinirani sprenik. Jednostavno je preskup.
Ideja je da s toplinskom pumpom u jeftinijoj tarifi struje malo jače zagrijem spremnik, a po danu se onda ta voda koristi za grijanje objekta.
Recimo da po danu trebam nekih 3-4 kW topline maksimalno za grijanje. Ako uzmem spremnik od 500l, koliko pohranjenih kW energije imam ako ga zagrijem na 50 stupnjeva, a u podno idem s 35?
Zapravo, ako gledam da kroz skuplju tarifu struje imam od 7 do 21 sat, znači da kroz tih 14 sati imam potrebu za cca 50kW topline. Možda i malo manje, ali ajde tu negdje. Koliko mora biti velik spremnik da pohrani tu energiju, i koja je temperatura vode za to potrebna?
hegedus is offline  
Old 22.12.2015., 09:15   #1694
Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
Imam još jednu dilemu, nadam se da Chvembo još čitaš ovaj thread.
Dakle, ipak ću raditi samo običan pufer, ne i kombinirani sprenik. Jednostavno je preskup.
Ideja je da s toplinskom pumpom u jeftinijoj tarifi struje malo jače zagrijem spremnik, a po danu se onda ta voda koristi za grijanje objekta.
Recimo da po danu trebam nekih 3-4 kW topline maksimalno za grijanje. Ako uzmem spremnik od 500l, koliko pohranjenih kW energije imam ako ga zagrijem na 50 stupnjeva, a u podno idem s 35?
Zapravo, ako gledam da kroz skuplju tarifu struje imam od 7 do 21 sat, znači da kroz tih 14 sati imam potrebu za cca 50kW topline. Možda i malo manje, ali ajde tu negdje. Koliko mora biti velik spremnik da pohrani tu energiju, i koja je temperatura vode za to potrebna?
1000L vode ugrijanih za 1°C sadrži 1.1kwh energije, za 50kWh treba spremnik od 1000L ugrijati na 75°C, pa da ga hladiš do 30°C.
Ukratko, zaboravi na velike akumulacije u nočnoj tarifi s TP. Ali ipak je nočna tarifa zanimljiva i ima dosta utjecaja na trošak. Ne očekuj s TP efikasno grijati na temperature iznad 50°C.

Kod mene je grijanje podešeno na sljedeći način:
Veći dio dana smo odsutni od kuće, pa je grijanje u režimu: od 03:30 do 6:30 ujutro 22°C, od 6:30-15:00 20.5°C, od 15:00 - 21:00 22°C, pa nadalje opet zadano 20.5°C. Sve je pomakunuto nekoliko sati ranije zbog tromosti podnog grijanja. U pravilu kada nije jako hladno grijanje se u potpunosti gasi u vremenima kada je zadano 20.5°C sobne temperature.
Chvembo is offline  
Old 22.12.2015., 18:33   #1695
Kako podesiš da ti u određeno vrijeme grijanje bude 22, pa onda 20.5 i tako dalje? Ja mislim u svakoj sobi imati termostat, ne znam da li rade takve da je to moguće na svakom od njih podesiti, ili ti imaš možda jedan za cijelu kuću pa onda na njemu imaš mogućnost programiranja?
Meni se činilo da nije loše ići u jeftinijoj tarifi sa malo toplijom vodom u pufer, jer si mislim kako je ukupni trošak manji ako je COP recimo 2.5 ali u noćnoj tarifi, nego kad je COP 4 ali po danu, zar ne?
hegedus is offline  
Old 22.12.2015., 19:12   #1696
tip napravio preradu klime u podno grijanje, jedino kaj ne kužim ovo s bojlerom, da li postoji več gotov ili se mora radit "custom"?

Quote:
Hacking Daikin split type air conditioner into air-to-water type heat pump
https://harizanov.com/2012/03/hackin...ype-heat-pump/

https://harizanov.com/2012/03/hackin...dsc05301/#main
organiceko258 is offline  
Old 22.12.2015., 19:48   #1697
Koristi "superheat" toplinu za grijanje sanitarne tople vode. Na taj nacin je rijeseno da uvijek grije toplu vodu bez obzira da li je klima u rezimu grijanja ili hladjenja kuce. Ima Frigokor svoje KOS sisteme s takvim spremnicima.
Chvembo is offline  
Old 22.12.2015., 19:57   #1698
Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
Kako podesiš da ti u određeno vrijeme grijanje bude 22, pa onda 20.5 i tako dalje? Ja mislim u svakoj sobi imati termostat, ne znam da li rade takve da je to moguće na svakom od njih podesiti, ili ti imaš možda jedan za cijelu kuću pa onda na njemu imaš mogućnost programiranja?
Meni se činilo da nije loše ići u jeftinijoj tarifi sa malo toplijom vodom u pufer, jer si mislim kako je ukupni trošak manji ako je COP recimo 2.5 ali u noćnoj tarifi, nego kad je COP 4 ali po danu, zar ne?
Vecina sobnih termostata (ebay po 20USD) omogucuje programiranje rada po satima. Kod mene se radi o centralnom regulatoru koji dobiva informacije o vanjskoj temperaturi i sobnoj u dnevnom boravku i na osnovu njih regulira temperaturu vode koja ide u podno grijanje, i pali i gasi pumpu podnog.
U spremnik od 500L znaci mozes spremiti cca 12kWh energije za koristenje na jeftinoj tarifi. Dodatno pustis da je cijelu noc u svim sobama osim spavacih zadana temperatura nesto visa, npr. 23C pa u betonu glazure akumuliras energiju, a u 7 ujutro termostat prebaci na nizu zadanu temperaturu. Kod mene se grijanje (pumpa) potpuno gasi ako je sobna visa od zadane za 1C.
Chvembo is offline  
Old 30.12.2015., 08:29   #1699
Imas kakav link na te termostate na ebay-u?
hegedus is offline  
Old 30.12.2015., 08:54   #1700
Oba ova modela sam kupovao i dobri su:
http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen...pnzMToR8w8QeQg

http://www.ebay.com/itm/Heating-Ther...kAAOSwI-BWJOZQ

U zidu treba biti okrugla kutija kao za utičnicu za njihovu montažu.

Ovakve zelene glave za regulaciju podnog nemoj kupoivati, meni su 2 riknule nakon godinu dana:
http://www.ebay.com/itm/Open-Thermal...8AAOSwWnFV9Zeb
Chvembo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.