Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2012., 11:19   #61
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Ne možeš ti kao podstanar nego mora vlasnik stana otići kod javnog bilježnika i ovjeriti izjavu da ima toliko i toliko ljudi u tom stanu. Jedino tako. Probano. Ali te onda može tužiti da imaš veći broj ljudi. Preporodio sam se otkada imam svoje vodomjere. Imam bar duplo manji račun a dvoje nas je što ispada 4 puta manji račun.
Evo mene ovo isto zanima. Znači ovjeriti izjavu kod javnog bilježnika "u stanu živi toliko i toliko" i odnijeti u Vodoopskrbu? Kome se to predaje? Se mora napisati i neki prigovor? Kod nas je isto situacija sa samovoljom predstavnika stanara koji samoinicijativno mijenja "odoka" broj stanara po stanovima.
Isla Misla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 13:30   #62
Napraviš sve kako sam napisao. Izjavu da u stanu tom i tom vlasnika toga, adresi toj, pod njihovim brojem (šifra) stanuje toliko ljudi. To ovjeriš kod bilježnika i odneseš u vodovod. Ja sam nosio kod Hitne na Heinzelovoj. Ne znam je li još uvijek tamo.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 14:59   #63
Ok, tnx. Provjerila sam i kod javnog bilježnika - 47 kunića za jedan primjerak te izjave.
Isla Misla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 20:25   #64
A kad ljudi u zgradi saznaju za taj sistem, kad shvate da mogu zaobići "samovolju Predstavnika", onda po sistemu "tko zadnji magarac" počnu slati Vodoopskrbi od bilježnika ovjerene izjave da im u stanu ne živi nitko. Pa neka susjedi plaćaju vodu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 01:55   #65
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
...da im u stanu ne živi nitko...
Jedan "korisnik" (tj osoba/stan s priključkom) = minimalno jedna prijavljena osoba (pa makar i nema nikoga)

Ako imaš svoje brojilo, plaćaš fiksni dio jer ne trošiš vodu. Ako imaš zajedničko brojilo plaćaš 1/[Broj stanara]
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 14:07   #66
Molim informaciju, koliko bi mogla koštati voda po osobi, uskoro krećemo u podstanare u Zg. pa bi mi ova inf. dobro došla.Unaprijed zahvaljujem.
kaya979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 14:24   #67
Quote:
kaya979 kaže: Pogledaj post
Molim informaciju, koliko bi mogla koštati voda po osobi, uskoro krećemo u podstanare u Zg. pa bi mi ova inf. dobro došla.Unaprijed zahvaljujem.
od 20kn koliko kosta fiksna naknada bez potrosnje do beskonacno ako se toliko potrosi. kod mene je od 40-70kn po osobi cca
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 20:10   #68
Quote:
morrak kaže: Pogledaj post
Jedan "korisnik" (tj osoba/stan s priključkom) = minimalno jedna prijavljena osoba (pa makar i nema nikoga)

Ako imaš zajedničko brojilo plaćaš 1/[Broj stanara]
Nekad bilo...bar u Zagrebu. Onda su počeli dozvoljavati brojno stanje nula. Ne znam, možda su to opet ukinuli.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 21:05   #69
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Nekad bilo...bar u Zagrebu. Onda su počeli dozvoljavati brojno stanje nula. Ne znam, možda su to opet ukinuli.
Kod mene u stubištu "prazni" stanovi imaju jednog stanara
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 21:20   #70
Quote:
morrak kaže: Pogledaj post
Kod mene u stubištu "prazni" stanovi imaju jednog stanara
Been there. Dok se nije pojavio pametnjaković sa stanjem nula. A na Vodoprivredi mi objasnili da i to može.

I ako ovjeri izjavu kod bilježnika, ni Predstavnik mu ne može ništa.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:01   #71
Nego, Prase, šta bi ljudi trebali? Pokoriti se prst na čelo odlukama predstavnika suvlasnika a ne stanara koji ti može staviti 4 osobe iako sam ja sam u stanu? I onda neka je plaćam njegova izdrkavanja? Ti kao predstavnik suvlasnika si dužan uvesti u zgradu posebna brojila ako nisi znao umjesto da ljudima mažeš oči sa glupostima. Odluku si traži sam. A provedbu te odluke uvelike otežava vodovod sa svojim pizdarijama da moraju SVI potpisati da hoće uvesti svoje vodomjere.

Zašto u stanu nebi moglo biti nula ljudi odnosno zašto stan nebi mogao biti prazan? Postoji li zakon koji tjera nekoga da živi u stanu?
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 16:08   #72
Pa upravo se to kod nas dogodilo. U ulazu hrpa podstanara. Već godinama, pazite godinama, nema uopće informacije/popisa koliko je ljudi po stanovima, vrlo predstavnik stanara sve, valjda, paušalno određuje. I odjednom se meni piše više ljudi nego što je. Šokirana sam. I dok sam ja prije bila ta koja je upozoravala zašto se ne vodi ažurnije o broju ljudi po stanovima i zašto mi moramo plaćati više za one koji se "švercaju" po stanovima, sad mi se to vraća kao bumerang (ili možda baš zato) da se ja moram pravdati koliko je nas. Baš sam bila ljuta. Zato sad fino kod javnog bilježnika (plaćam iznos kao da plaćam ekstra osobu u stanu) i onda u Vodoprivredu ili kakosevećzove.
Isla Misla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:25   #73
Ako ne postoji tehnička mogućnost uvođenja zasebnih vodomjera - a često ne postoji - onda je tema nerješiva.

Situacija je takva da su svi motivirani da lažu, i to u obadva smjera - da lažno umanjuju svoje brojno stanje, i da lažno uvećavaju susjedovo stanje.

A efikasne metode kontrole nema. Može se izvjesiti na oglasnu ploču lista broja prijavljenih ljudi po stanovima, ali tu listu će onda ljudi ignorirati, kloniti se sukoba, a opet zapomagati da "netko" mora "zavesti reda".

Po meni je Predstavnik tu neko najmanje zlo, neki minimum jadne kontrole. Jer to je ipak osoba koja živi u zgradi, za koju je u nekom času neka većina odlučila da nije potpuni manijak, i koja se jedina bavi s tim koliko gdje ima ljudi. Vodoprivredi je tak svejedno, njima ni iz džepa ni u džep.

Nažalost onda mora raditi donekle i presiju na ljude, jer se često prave blesavi kad treba povećati stanje, a vrlo promtno traže smanjivanje. Redovna pojava ljeti, čim se ide na more traže smanjenja, a kad se vrate zaborave se javiti.

Zadnje uređivanje ZloPrase : 04.06.2012. at 19:30.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:45   #74
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ako ne postoji tehnička mogućnost uvođenja zasebnih vodomjera - a često ne postoji - onda je tema nerješiva.

Situacija je takva da su svi motivirani da lažu, i to u obadva smjera - da lažno umanjuju svoje brojno stanje, i da lažno uvećavaju susjedovo stanje.

A efikasne metode kontrole nema. Može se izvjesiti na oglasnu ploču lista broja prijavljenih ljudi po stanovima, ali tu listu će onda ljudi ignorirati, kloniti se sukoba, a opet zapomagati da "netko" mora "zavesti reda".

Po meni je Predstavnik tu neko najmanje zlo, neki minimum jadne kontrole. Jer to je ipak osoba koja živi u zgradi, za koju je u nekom času neka većina odlučila da nije potpuni manijak, i koja se jedina bavi s tim koliko gdje ima ljudi. Vodoprivredi je tak svejedno, njima ni iz džepa ni u džep.

Nažalost onda mora raditi donekle i presiju na ljude, jer se često prave blesavi kad treba povećati stanje, a vrlo promtno traže smanjivanje. Redovna pojava ljeti, čim se ide na more traže smanjenja, a kad se vrate zaborave se javiti.
Sorry ali predstavnici suvlasnika su najčešće totalni idioti koji nemaju pametnijeg posla nego zajebavati pošten svijet. Kako to nema tehničke mogućnosti uvesti posebne vodomjere? Svaki stan ima cijev kroz koju dolazi voda jel tako? Koji je onda problem odrezati tu cijev i natakariti vodomjer? Nikakav? A to ste dužni napraviti ali se pravite mutavi nekako a ne znam zašto. Ustvari, znam. Razlog je što se onda mora nešto raditi a ovako se uzimaju pare za ništa i nerad. Otkud uopće pravo predstavnika da odlučuje koliko ljudi ima u stanu? Od kuda mu pravna podloga za to da odlučuje u tuđe ime i to onoga s kime nema baš nikakve veze osim što živi u istoj zgradi?
A onda još budu i toliko bezobrazni da ljudima prijavljuju i živinu koju imaju u stanu jer valjda mačka potroši vode kao i čovjek
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:19   #75
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Kako to nema tehničke mogućnosti uvesti posebne vodomjere? Svaki stan ima cijev kroz koju dolazi voda jel tako?
Ne, nije tako. Neki stanovi imaju zajedničke vertikale dovoda vode, dakle više cijevi (kuhinja/WC/kupaona) i trebali bi više vodomjera.

A uopće naknadno uvođenje posebnih vodomjera u smislu suglasnosti, tko kome što dozvoljava i tko onda očitava vodomjere je organizacijska noćna mora. Moguće, ali teško.

Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Otkud uopće pravo predstavnika da odlučuje koliko ljudi ima u stanu? Od kuda mu pravna podloga za to da odlučuje u tuđe ime i to onoga s kime nema baš nikakve veze osim što živi u istoj zgradi?
Predstavnik ništa ne odlučuje, nego skuplja podatke od suvlasnika. A kad suvlasnici ne surađuju ili daju krive podatke, pokušava ih kontrolirati.

Što je nemoguća misija, jer mu nitko ne mora uopće otvoriti vrata. Pa onda fula. Nekad u plus, nekad u minus. Na minus se nikad nitko ne buni.

Kad nema kontrole, potencijalno se može desiti da onaj zadnji naivac u zgradi ustanovi da plaća cijeli račun zgrade, jer su se svi susjedi odjavili prije njega.

Zadnje uređivanje ZloPrase : 06.06.2012. at 15:28.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 15:45   #76
Nisu problem životinje nego ljudi koji se masovno ne prijavljuju.
Čula sam za slučajeve a i većina sigurno ovdje, da po svakog zgradi uvijek postoji određeni broj sustanara koji prolaze free što se tiče plaćanja vode.
Ljudi jednostavno lažu koliko ih ima, predstavnik ne može uvijek pogoditi koliko ih je unutra, a onda mi koji prijavimo točno koliko nas je i ne muljamo, plaćamo naravno i za one koji troše tu istu vodu potpuno besplatno.
Nažalost, realnost kod nas već duuuugo godina u zgradama gdje su suvlasnici u pitanju.

A za vodomjere sam i ja pitala još prije par godina, stvarno je to teško izvedivo, od suglasnosti svih suvlasnika, do i same cijene ako želiš uvesti samo za sebe jer drugi neće, do toga da komunalci ne mogu to uvijek niti provesti uz najbolju volju jer su cijevi tako postavljene itd, itd...

Uglavnom dosta tu ima nepravdi što se tiče plaćanja kad živimo u zgradi koja je građena prije devedesetih pa većinom nije etažirana, nego jedan vodomjer na zgradi, pa ti plaćaj za podstanare koji nisu prijavljeni, za suvlasnike kojih je uvijek višak jer se nisu prijavili predstavniku... kažem, naša realnost nažalost.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 20:41   #77
Račun za vodu - Zagreb

Ne znam jel bila tema i ne znam jel joj mjesto ovdje, al ono, dobrano sam poživčanio kad sam vidio da mi je račun za vodu došao.

Stan je od 39 kvadrata, iznajmljujemo cura i ja i račun je bio 500 kuna. (Troje prijavljenih ne pitajte zašto )

Dotad je dolazio manji račun, maksimalno do 300 kuna. I posljednja dva mjeseca, jedan 470, drugi 500.

Što napraviti? Išao sam do predstavnika stanara i njoj se ne da ništa, kao, tako je kako je

Išao u vodovod, oni nešto lupetaju da oni to ne mogu provjeriti bla bla...

Što napraviti?
redizajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 21:36   #78
razumijem te ali ne mozes bas nista napraviti osim platiti ili se odseliti.
stan u kojem sam ja, ima nas 4 i voda dolazi cca 250kn, stan koji rentamo ima ih 3 i sad za 7 mjesec su dobili 400kn
i sad se pitate kako to. pa zgrada u kojoj sam ja je relativno mala, svi se poznajemo, i svi su prijavljeni i ocito nikome ne curi pipa ili vodokotlic.
drugi stan sa vecim iznosom vode je u puno vecoj zgradi gdje vjerojatno nisu prijavljeni svi stanari (manje ih je prijavljeno) i suvlasnici su bezobrazni i ne popravljaju svoje instalacije (slavine, wc kotlice itd i vjerojatno curi nekome).
jedno od "rijesenja" je postavljanje vodomjera za svaki stan (u starim zgradama redovito je to neizvedivo, a i samo se djelomicno placa po vlastitoj potrosnji) ili sazvati sastanak suvlasnika i pred svima procitati koliko je osoba prijavljeno po stanovima i objasniti problem pa ce se susjedi sami poceti prozivati i pokazivati na stvarno stanje o broju prijavljenih osoba. i predstavnik suvlasnika bi trebao (ako zeli i ako ga stanari puste u stan) pogledati svaku slavinu i vodokotlic i ukazati na problem
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 21:58   #79
Neka normalna potrošnja u Zagrebu (po vodovodu) je 5-8 m3/mj po osobi.
Sve preko toga ili negdje curi, ili je u zgradi puno neprijavljenih.

Jedna mogućnost je i da je potrošnja "fiktivna" - ako im se ne javi stanje zajedničkog vodomjera, vodovod "procijeni" i onda znaju lupiti ogromnu brojku. Kasnije, kad konačno očitaju, priznaju preplatu. Slično radi i plinara. Predstavnik je taj koji obično javlja stanje.

A druga mogućnost je da je konkretna uplatnica pokrivala više od mjesec dana, mjesec i pol ili čak više. Ne znam zašto imaju takvu tupavu šemu s uplatnicama, da svako malo pokrivaju različite periode.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:03   #80
Zgrada je mala, broj prijavljenih je znatno smanjen u odnosu kad su racuni bili do 300 kuna.

Pitao sam predstavnika i ona kaze da je sve u redu s prijavama (valjda je i njoj u cilju da je sve normalno ).

Jel pod "fiktivna" mislis da je svaki racun ista cifra ili je oko te cifre?

A vjerujem da predstavnica nista ne ocitava jer mi racun za vodu dolazi 1. iduceg ili cak nekad i u istom mjesecu. Racun za 7. mjesec dosao je 31.7.
__________________
Samo je jedan Dražen Petrović
redizajn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.