Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2013., 19:13   #121
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
bas kad sam mislila da sam skužila.... opet nista ne razumijem
jedan kaze ovako, dr.onako...
Samo strpljivo! Pokušaj sama razumijeti i postaviti stvari na svoje mjesto, a onda ćemo si međusobno biti od veće i velike pomoći, ako "zapnemo" negdje,.... i neće nam trebati puno vremena za "pohvatati" konce....
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 13:25   #122
Ima li netko ovdje iskustvo sa JOPPD obrascem za autorski honorar? Tko predaje obrazac, isplatitelj honorara ili primatelj honorara? Ako je honorar isplaćen u bruto iznosu, može li primatelj honorara sam uplatiti doprinose te predati obrazac Poreznoj upravi?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 09:50   #123
Hvala, Apis. Lakše je kad smo skupa !
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 11:05   #124
dal je netko gledao JOPPD obrazac.
Mene muči točka 8. pa dal netko zna objasniti koja se oznaka tu piše ako je redovna plaća isplaćivana..vidjela sam jedan primjer s redovnom plaćom i stavljena je oznaka 3...što to znači? ako netko zna, molim odgovor.
hvala
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 12:22   #125
Ovako ti piše na stranicama PU za točku 8

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.

Recimo da imaš radnika koji ti je došao raditi 15.01.2013.

Bilo bi period 15.01.2014. 31.01.2014. bio oznaka 1. Taj isti radnik 01.02.2014.-28.02.2014 oznaka 3

Isto ti je i sa bolovanjima na teret HZZO-a
Znači netko tko ti je prvi mjesec bolovanja bio oznaka 1 kad je otvorio bolovanje, ako bolovanje ide u drugi mjesec oznaka je 3, a recimo da se završava u trećem mjesecu oznaka je 2.

Iako nemam pojma čemu to koristi. jer osiguranje traje i kad je osoba na bolovanju...

Pozdrav!!!

Zadnje uređivanje Pero-zg : 18.11.2013. at 12:36.
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 12:31   #126
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Ovako ti piše na stranicama PU za točku 8

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.

Pozdrav!!!
da, to sam pročitala, al nije mi baš jasno..kaže da je ta oznaka 3 - najčešći slučaj...
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 12:45   #127
ako će se npr. s isplatom plaće isplaćivati i npr. naknada troškova prijevoza, tj. na isti dan, tada će sve zajedno ići u JOPPD obrazac na dan isplate plaće..
a što s putnim troškovima po putnom nalogu ako će biti u toku mjeseca? kako će se to rješavati? to će ići posebno obrazac ili?
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 14:51   #128
Radit će se poseban obrazac po konačnom obračunu putnog naloga. npr za službeno putovanje u siječnju 2014 rok za predaju obrasca je 15. veljače 2014.

Zadnje uređivanje Pero-zg : 18.11.2013. at 15:45.
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 21:08   #129
danas na seminaru tvrde da će biti izmjena te da bi se obveza predaje obrasca za putne troškove propisala nakon isplate a ne obračuna..također, ne prijavljuje se ništa u slučaju isplate predujma

princip je (po njima) načelno jednostavan, za sve oporezive prihode (drugi dohodak, plaća, dohodak u naravi) danom isplate nastaje obveza uplate doprinosa kao i poreza pa se moraju prijaviti isti dan ili najkasnije prvi slijedeći (pa bio on subota, božić ili štoveć)

ostali neoporezivi prihodi kao što su službeni put, materijalna prava prijavljuju se najkasnije do 15. u mjesecu za prethodni mjesec

sad više ne znam što se događa sa prijevozom ako se ne isplaćuje isti dan kad i plaća, jel ide do 15. ili kako?
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 22:43   #130
Quote:
nova28 kaže: Pogledaj post
da, to sam pročitala, al nije mi baš jasno..kaže da je ta oznaka 3 - najčešći slučaj...
Normalno da je najčešći slučaj oznaka 3, jer radnik samo u mjesecu kad je došao (kada je prijavljen na mirovinsko i zdravstveno) nosi oznaku 1, kada odlazi (kada ga se odjavljuje s mirovinskog i zdravstvenog) nosi oznaku 2, a sve druge mjesece (između prve prijave i odjave) nosi oznaku 3.

Zbunjuje to što se te iste oznake koriste za prijavljivanje dviju različitih promjena.
Prvo ---> ovo što sam gore pisala (prva prijava, radni odnos i odjava radnika)
Drugo ---> kod prijave bolovanja koja nisu na teret poslodavca (mjesec u kojem bolovanje počinje, u kojem traje i u kojem završava) nosi potpuno iste oznake.

Tako je moguća kombinacija:
Radnik kojemu nije prvi mjesec rada- oznaka je 3, a neka je u tom mjesecu za koji se predaje JOPPD započeo bolovanje na teret HZZO, kada se bude popunjavao red za to bolovanje, stavit će se broj 1.

Drugim riječima: radnik oznake 3. ima istovremeno oznaku bolovanja 1

Ali kada se zna da se istim oznakama prijavljuju dvije različite stvari, postaje razumljiva upotreba oznaka.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 22:59   #131
Quote:
itapita kaže: Pogledaj post
danas na seminaru tvrde da će biti izmjena te da bi se obveza predaje obrasca za putne troškove propisala nakon isplate a ne obračuna..također, ne prijavljuje se ništa u slučaju isplate predujma

Točnije, ako je isplaćen predujam prije puta i pokriva troškove puta, kada se putni nalog obračuna ---> ide u obrazac,
a ako nije bilo predujma ---> tek kad se isplati,
a ako isplaćeni predujam pokriva samo dio troškova ---> tek kad se obračuna i isplati razlika ide cijeli putni nalog u obrazac.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 23:05   #132
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Ima li netko ovdje iskustvo sa JOPPD obrascem za autorski honorar? Tko predaje obrazac, isplatitelj honorara ili primatelj honorara? Ako je honorar isplaćen u bruto iznosu, može li primatelj honorara sam uplatiti doprinose te predati obrazac Poreznoj upravi?
Obrazac predaje isplatitelj, jer se radi o drugom dohotku i ne isplaćuje bruto iznos primatelju, već usteže porez i prirez (doprinosa nema).
Odgovorila sam kao da se radi o najčešćem primjeru isplate u praksi.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 23:09   #133
znači, u svakom slučaju nakon obračuna samo ako nema isplate koja ga slijedi?
to je logično..

jel znaš što se događa sa eu strancem, poslodavac hr firma, plaća je najnormalniji dohodak od nesamostalnog rada, a čovjek donese A1 i traži primjenu prava svoje zemlje..što je sa porezima, da li ovise o statusu rezidenta ili uvijek idu prema mjestu rada (hr) te što sa doprinosima?
mislim, nije valjda da se očekuje da ih mi obračunavamo (talijanske, španjolske, njemačke itd..), ako ne, treba li neki zahtjev prema mfin, nešto sam (na)čula da sklapa sporazum sa strancem da je on sam obveznik plaćanja svog doprinosa..
da li da mu se da uputa da je on obveznik podnošenja JOPPD-a..ili ?

itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 00:55   #134
Koliko sam shvatila, za potrebe JOPPD obrasca je potrebno samo znati koliki je doprinos za mirovinsko osiguranje (svesti ga na srednji tečaj NBH i toliko uvećati osnovicu za obračun doprinosa (B.12.), a istovremeno ga iskazati u 13.1. kao izdatak jer se plaća vani (kombinacija koja samo opisuje događaj i ništa više)
Dalje nastavlja kao svaki drugi nesamostalni rad: osnovica, osobni odbitak, porez i prirez, neto za isplatu.
Pogledaj stjecatelja 0004 (tabela 2) i vrstu primitka 0071 (tabela 3), možda se tu krije to što tražiš, ako se porez i prirez plaća u tuzemstvu.
Više o tome ne znam pa ako saznaš više, napiši .....
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 07:27   #135
Quote:
itapita kaže: Pogledaj post
jel znaš što se događa sa eu strancem, poslodavac hr firma, plaća je najnormalniji dohodak od nesamostalnog rada, a čovjek donese A1 i traži primjenu prava svoje zemlje..što je sa porezima, da li ovise o statusu rezidenta ili uvijek idu prema mjestu rada (hr) te što sa doprinosima?
mislim, nije valjda da se očekuje da ih mi obračunavamo (talijanske, španjolske, njemačke itd..), ako ne, treba li neki zahtjev prema mfin, nešto sam (na)čula da sklapa sporazum sa strancem da je on sam obveznik plaćanja svog doprinosa..
da li da mu se da uputa da je on obveznik podnošenja JOPPD-a..ili ?

Ako ima A1 onda ima reguliran status u svojoj zemlji. O broju dana ovisi gdje će plaćati porez, a s doprinosima vrlo vjerovatno nemaš posla, no to svakako provjeri u ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između HR i njegove zemlje. Imaš ih sve na stranicama porezne uprave.
Nisu svi ugovori jednaki.

Mi imamo 2-3 puta godišnje isplate FR rezidentu, mi ne plaćamo ništa, sve on rješava. Doduše, on i ne radi kod nas nego je u svojoj zemlji i odradi prema ugovoru ponešto za nas, pa je to malo drugačije od tvog slučaja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 09:17   #136
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Ovako ti piše na stranicama PU za točku 8

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.

Recimo da imaš radnika koji ti je došao raditi 15.01.2013.

Bilo bi period 15.01.2014. 31.01.2014. bio oznaka 1. Taj isti radnik 01.02.2014.-28.02.2014 oznaka 3

Isto ti je i sa bolovanjima na teret HZZO-a
Znači netko tko ti je prvi mjesec bolovanja bio oznaka 1 kad je otvorio bolovanje, ako bolovanje ide u drugi mjesec oznaka je 3, a recimo da se završava u trećem mjesecu oznaka je 2.

Iako nemam pojma čemu to koristi. jer osiguranje traje i kad je osoba na bolovanju...

Pozdrav!!!
znači ta oznaka 3 bi bila ako radnik normalno radi svaki mjesec kontinuirano već npr. 5 godina?

hvala
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:13   #137
Da li netko ima iskustva s izaslanim radnicima da može objasniti, iz svoje svakodnevne prakse, meni koja nikad ništa slično nisam imala niti vidjela u svom okruženju:

1. što točno treba napraviti u HZMO ili HZZO kad radnici RH (rezidenti) idu van raditi?
2. ako dođe u firmu raditi stranac s potvrdom A1, ne treba obračunavati doprinose, ali tko i kako plaća te doprinose na koje su osigurani u inozemstvu?
3. da li se stranacu s potvrdom A1 mogu isplatiti dodaci na plaću (plaća u naravi, božićnica preko neoporezivog iznosa,....) kao plaća ili kao drugi dohodak?
4. kako se postupa sa strancem koji nije osiguran u inozemstvu? Postoji li takav slučaj?

Prije nego saznam odgovore na ta pitanja, nema mi koristi pokušati razumijeti JOPPD šifrarnike 2. i 3..
Hvala!

Zadnje uređivanje apis16268 : 19.11.2013. at 15:22.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:18   #138
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prestala sam čitati sve časopise, jer ima toliko pogrešaka u njima da je najbolje sam sa sobom se sve dogovoriti.
Bila sam na radionici RIF-a gdje su nam podijelili knjigu s primjerima, a vidjela sam i reklamu da i TEB ima neku knjigu.
Moj savjet je: odabrati prikladnu knjigu s primjerima + stranice porezne uprave o JOPPD-u + otići na neku radionicu ili seminar i nakon toga biti sam svoj majstor.
je to možda ova knjiga koju prodaju na svojim stranicama za 150,00kn?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:20   #139
Da, to je ta knjiga.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:36   #140
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, to je ta knjiga.
znači valja? ili da još malo počekam da vidim što će još do kraja izmijeniti?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.