Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 22:51   #1
Prvi svjetski rat

Poštovani
Zanima me prvi svjetski rat i njegovi uzroci s osvrtom na Austro-ugarsku i njezino okružje, ako slična tema već postoji molim moderatore da tu temu spoje.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:23   #2
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Poštovani
Zanima me prvi svjetski rat i njegovi uzroci s osvrtom na Austro-ugarsku i njezino okružje, ako slična tema već postoji molim moderatore da tu temu spoje.
Uzrok, preslagivanje snaga i interesa
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:30   #3
Dali je postojala ikakva šansa da centralne sile dobiju rat?

http://www.youtube.com/watch?v=7PA20wtiTfE - zanimljiv dokutmentarac Austrijskog ORFa za one koji razumiju njemački.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:58   #4
Quote:
Skripta kaže: Pogledaj post
Uzrok, preslagivanje snaga i interesa
Kakvi su bili Austro-ugarski interesi u širem području oko nje u vremenu neposredno prije prvog svjetskog rata?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 01:25   #5
Relativno glup rat sa idiotskim taktikama, malo osvajanja i velikim besmislenim žrtvama...


Kada su AMeri ginuli na Dan D,znali su zašto ginu i koji im je cilj.
Ova istrčavanja iz rova prikazana u Crnoj Guji, nisu ni trebala biti satirizirana, jebeni crni humor,priglupi zapovjednici i nesretnici koji su ginuli bez ikakvog razloga
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 11:51   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Relativno glup rat sa idiotskim taktikama, malo osvajanja i velikim besmislenim žrtvama...


Kada su AMeri ginuli na Dan D,znali su zašto ginu i koji im je cilj.
Ova istrčavanja iz rova prikazana u Crnoj Guji, nisu ni trebala biti satirizirana, jebeni crni humor,priglupi zapovjednici i nesretnici koji su ginuli bez ikakvog razloga
U njemačkoj verziji wikipedije sam pročitao da je bilo oko 17 milijuna žrtava Prvog svetskog rata i nakon njega u eurospkim državama postoje cijele izgubljene generacije ljudi pogotovo u UK.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 12:33   #7
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
U njemačkoj verziji wikipedije sam pročitao da je bilo oko 17 milijuna žrtava Prvog svetskog rata i nakon njega u eurospkim državama postoje cijele izgubljene generacije ljudi pogotovo u UK.
A šlag na tortu je bila Španjolska gripa.

No demografski se Europa relativno oporavila do WW2.

U WW1 je poginulo 10% Hrvatskog muškog radno sposobnog stanovništva.
Dnas bi 1% bilo katastrpfa,ali tada je to bilo blaže zbog većeg nataliteta
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 12:47   #8
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A šlag na tortu je bila Španjolska gripa.

No demografski se Europa relativno oporavila do WW2.

U WW1 je poginulo 10% Hrvatskog muškog radno sposobnog stanovništva.
Dnas bi 1% bilo katastrpfa,ali tada je to bilo blaže zbog većeg nataliteta
Dali je po tvom mišljenju A-U mogla barem teoretski dobiti rat i održati se kao jedna država?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 13:20   #9
Pa teško nakon što ih je Italija izdala,imali su slabiju mornaricu od nje a ratovanje jednostavno nije bilo dobro razvijeno,kao što su rekli previše glupih bitaka i loših taktika
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 14:03   #10
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Dali je po tvom mišljenju A-U mogla barem teoretski dobiti rat i održati se kao jedna država?
koliko god da su nijemci i austrijanci bili uspješni u ratu nisu ga mogli dobiti iz jednostavnog razloga. sile antante su posjedovale kolonije što znači da su imali resursa i ljudstva, s druge strane njemčake kolonije su do 1915. sve pale jer su bile slabo štićene i teško im je bilo prevesti vojnike tamo. silama antanama je pasao dugotrajni rat a razliku od centralnih sila, posebno njemačke koji su sve nade polagali u Blitzkrieg.

zanimljivo da je Blitzkrieg, hitlerova taktika izmišljena još prije WWI a način na koji su nijemci osvojili francusku u WW2 također su htjeli izvesti u WWI ali nisu uspjeli jer se pretvorio u Rovovski rat. taj plan se zove Schliefilov plan.
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 14:48   #11
Quote:
tommi91 kaže: Pogledaj post
koliko god da su nijemci i austrijanci bili uspješni u ratu nisu ga mogli dobiti iz jednostavnog razloga. sile antante su posjedovale kolonije što znači da su imali resursa i ljudstva, s druge strane njemčake kolonije su do 1915. sve pale jer su bile slabo štićene i teško im je bilo prevesti vojnike tamo. silama antanama je pasao dugotrajni rat a razliku od centralnih sila, posebno njemačke koji su sve nade polagali u Blitzkrieg.

zanimljivo da je Blitzkrieg, hitlerova taktika izmišljena još prije WWI a način na koji su nijemci osvojili francusku u WW2 također su htjeli izvesti u WWI ali nisu uspjeli jer se pretvorio u Rovovski rat. taj plan se zove Schliefilov plan.
Navodno je britanski premijer Lloyd George izjavio: "Taj rat ćemo izgubiti" i da je samo dolazak amerikanaca spasio antantu od sloma na zapadnoj fronti.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 15:47   #12
koliko sam ja nacuo Njemci nisu izgubili rat na fronti nego kod kuce
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 00:54   #13
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Navodno je britanski premijer Lloyd George izjavio: "Taj rat ćemo izgubiti" i da je samo dolazak amerikanaca spasio antantu od sloma na zapadnoj fronti.
amerikanci su se pred sam kraj rata uključili, gledao sam jedan dokumentarac da kada su se uključili u rat poslali su u početku jednu diviziju sa generalom pershingom načelu. ameri nisu htjela odmah poslati veliku vojsku jer su inzistirali da se mobilizirani prvo trebaju proći vojnu obuku za razliku od europljana. čak su britanci i francuzi predbacivali amerima da se malo brinu za rat
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 00:55   #14
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
koliko sam ja nacuo Njemci nisu izgubili rat na fronti nego kod kuce
tamo je izbila glad i komunisti su počeli svoje štrajkove zbog toga su morali potpisati primirje
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 02:59   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Relativno glup rat sa idiotskim taktikama, malo osvajanja i velikim besmislenim žrtvama...


Kada su AMeri ginuli na Dan D,znali su zašto ginu i koji im je cilj.
Ova istrčavanja iz rova prikazana u Crnoj Guji, nisu ni trebala biti satirizirana, jebeni crni humor,priglupi zapovjednici i nesretnici koji su ginuli bez ikakvog razloga
Tesko da su znali da su americki biznismeni financirali Hitlera.
Alberto69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 11:15   #16
Definitivno najbolji opis rata je dan u razgovoru izmedju Bakdricka i Crne guje....

Baldrick ne shvaća zašto je izbio rat
Crna Guja kaže da je počeo radi atentata
Baldrick pita jeli ubilo kakvog kobasičara ili pivara
Crna Guja odgovara da je ubilo princa
Baldrick pita kako je onda došlo do ovog stanja
Crnoj Guji nije jasno o kakvom stanju on govori
Baldrick kaže da prije nije bilo rata a sad ima rata
Crna Guja shaća da pita kako je počeo rat
Crna Guja kaže da je izbio rat zbog toga što su se zemlje vezale savezima
Baldrick pita zašto su se zemlje vezale
Crna Guja odgovara da je plan saveza bio odvraćanje od rata
Baldrick pita kako je onda izbio rat?
Crna Guja odgovara da su ti planovi imali malu grešku, bili su beskrajno glupi
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 11:25   #17
Je li postojala ikakva šansa da se Austro-ugarska održi nakon izgubljenog rata? U jednom dokumetrarcu sam čuo da je Franjo Josip I bio taj koji je skupa držao A-U.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 13:37   #18
Prije par godina sam čitao knjigu nekog profesora iz Austrije koji je pisao o Austro-Ugarskom planu povlačenja iz Srbije jednom kad bi Srbija priznala poraz u WW1, pisali su i uvjeti predaje koje je Srbija trebala prihvatiti i plan da se vlast vrati Srpskim vlastima u Beogradu nakon što se većina AU vojske povuće van njenih granica. Ne mogu se sjetiti imena knjige i bila je pisana na njemačkom, pa ako možda netko zna koja je to knjiga da mi javi.
__________________
Dreams we dreamed at night, were never meant to come to life;
This time in my life, I was hurt enough to care.
Krik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 15:41   #19
Jedan od uvjeta je bilo kaznjavanje atentatora. Njihov idol i vodja, pokovnik Dragutin Dimitrijevic Apis je strijeljan 1917. g. Vecina Mladobosanaca su posalije postali komunisti. Da se nesto sprema jasno je i iz sudbine srpskog junaka i komite Koste Vojnovica koji je vodio iznimno uspjesnu gerilsku borbu protiv Bugara. I on je poginuo 1917. Njegovu je slavu prisvojio Kosta Pecanac.

Objava rata u Europi 1914. je popracena velikim demonstracijama podrske svojim vladama u svim europskim prijestolnicama. Pa tako i u Becu. Dva su vrlo razlicita covjeka na dan demonstracija u Becu tocno predvidjeli krajnji ishod tog rata, raspad velikih carstava i socijalne revolucije. Bili su to Franjo Josip i Lav Trocki.
Alberto69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:01   #20
Bio sam letos na liniji Solunskog fronta-u Makedoniji,na planini Kajmakcalan i na Baba planini ispod vrha Pelister(na 2200-2300 m nadm.visine).Tamu su se makljali Francuzi i Srbi sa jedne i Bugari na drugoj strani.Zacudio sam kada sam video kako su izgledale i kako su dobro bile postavljene Bugarske postrojbe u odnosu na Francuze.Jos stoje neke bolnice i rovovi koje su gradili Bugari i Francuzi.Prema tome sto sam vidio i cuo,Bugari su dobijali Francuze i bili su u povolnjijem polozaju.A na kraju su se povukli,kada su njihovi saveznici kapitulirali.
Vidio sam i koliko je Makedonaca poginulo sa obe strane -jer su bili regrutovani sa obe strane-i sa srpske i sa bugarske strane.Moji rodjaci koji zive tamo su imali pradjedove koji su se borili jedan na bugarskoj a drugi na srpskoj strani.Vidio sam i slike u uniformama...kakva glupost
buemba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.