Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2016., 14:35   #1521
Quote:
jedan-od kaže: Pogledaj post
Nitko te neće osuđivati, jer na ovom dijelu foruma ima hrpa ljudi koji su prošli ili još uvijek prolaze razne bolest (BAP, anksioznost, depresiju...).

Za ovaj dio s drogama ti ne mogu pomoći jer nemam baš nikakvog iskustva s drogama.

Za ovaj dio s depresijom i manijom ti mogu opisati svoje stanje, pa ćeš vidjeti da je vrlo slično.
Sve je počelo, prema dijagnozi, teškom depresivnom epizodom (pronađi neke moje posto, to je tamo detaljnije objašnjeno). U tom periodu sam se borio i sa stalnim suicidalnim idejama (a nije ni sad puno bolje, možda malo rjeđe, ali svako malo mi dođe ideja za suicidom). U početku je to bila samo depresija, ali nakon nekog vremena se počela javljati i manija (u vrlo sličnom obliku kao i kod tebe - sto misli što bih trebao napraviti, kako to napraviti...). S tim mislima je spavanje otišlo kvragu. Kao što je netko napisao te promjene su se dešavale sve češće i češće i u sve težim oblicima. Isto nisam mogao zaspati do ranih sati zbog tih stalnih misli u glavi. Nakon novog posjeta psihijatru dijagnoza je bila BAP.
Uzimanjem antidepresiva, stabilizatora raspoloženja i sredstava za smirenje (xanax) te manične epizode su se prorijedile, sad sam puno češće u depresivnim epizodama (bez obzira na antidepresiv).
Dobio sam tablete za spavanje koje mi uopće ne pomažu (sanval). Obzirom da navečer ne mogu zaspati bez obzira na uzetu terapiju, gledam TV sve dok mi se ne počne magliti pred očima i vidim skoro dvostruku sliku. Tada odem na spavanje i vrlo brzo zaspem.
Međutim to nekad zna biti oko 23 sata, a nekad u 4 sata.

Također nemam nikakve volje izaći s društvom, kojeg više skoro i nemam, jer sam se razočarao u neke ljude, neki su se prestali javljati jer su mislili tko zna što.

Da ne filozofiram. Traži liječnika opće medicine uputnicu za psihijatra (i to ako je moguće za hitan prijem). Ne moraš ostati na odjelu. Meni je psihijatar svaki put nudio da ostanem na odjelu, ali sam svaki put odbio.
Znam da su tablete nužno zlo, ali ovako ćeš se samo nastaviti mučiti samu sebe. Prema meni ovo je klasičan primjer BAP-a.
Hvala ti mnogo na postu i riječima podrške. Evo da se ne ponavljam, gore iznad sam napisala kakvo mi je stanje trenutno. I spavanje mi se popravilo u potpunosti, pronašla sam neko zanimanje i to me drži, kako bi rekla, održava me u normalnom toku života. Izmorim se preko dana, i onda sam već oko 23-24h u krevetu. I veoma lako zaspim. Što za prije oko 2 sedmice je bilo skoro pa nemoguće. I ujutro se dižem, ne više oko 15h, nego oko 10-11h. Tako sam sretna zbog toga. Ono što me rastužuje je to što se plašim da će brzo prestati i opet ću postati bezvoljna.
Ono što me fascinialo je to kako sam naglo promjenila ponašanje čim sam vam ovdje napisala ovaj prvi post moj na temi. Možda je to način da se malo kontrolišem, ako imam bap, možda je to, hmm, okidač za promjenu stanja.
Da li ti znaš šta pokreće tvoja stanja? Znam da isključivo zavise od nas samih i onoga što je u nama.
levitiram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 17:25   #1522
Da ja dodam i svoje iskustvo. Možda nekomu pomogne pročitati da nije sam Meni uvelike pomaže čitati o iskustvima drugih ljudi koji prolaze isto/slično kao i ja.

Znači kod mene su se dijagnoze mijenjale kao dani u tjednu. Prvo je bila socijalna fobija, pa depresivne epizode, pa emocionalno nestabilna ličnost, pa nespecifična neorganska psihoza i šečer na kraju: bipolarni afektivni poremećaj.

Kod mene se depresivna epizoda očituje tako da kao prvo puno spavam. Inače sam dosta ekstrovertirani tip, no u depresivnoj fazi mi je jedino utočište moj krevet i spuštene rolete. Tada se moja soba pretvara u špilju. Smanji mi se apetit, nemam volje ni za čime. Ne mogu se koncentrirati, usporena sam. Kao da se krećem kroz vosak ili med. Dolaze mi misli o samoozljeđivanju i bacanju stvari. Tako bude 1-2 dana i onda dođe prijateljica manija.

Manija je drugačija. TOTALNO. Kao prvo sam puna energije. Čak u 23h30 navečer. Ne spava mi se. Nisam gladna. Počinjem s čišćenjem svoje sobe. Bacam stvari za koje smatram da mi više ne trebaju (jer imam taj poriv za autodestrukcijom/destrukcijom), usisavam, brišem prašinu ispod svake jebene stvari. Preslagujem robu tako da svi rubovi budu uredno jedan iznad drugog, da ništa ne viri van. Onda složim krevet tako da otprilike 10 minuta gladim posteljinu dok nije savršeno ravna i bez faldi. Onda idem u kupaonicu, ribam, čistim, perem, sve dok nije tak čisto da se može s poda jesti. Nosim šarene boje, lakiram nokte u najluđe nijanse. Svijet mi mora biti psihodeličan.
Uvijek vodim inventuru koliko stvari imam. To mi daje osijećaj sigurnosti.

Onda navečer kad treba ići spavati mene i dalje drži. Neku večer sam poželjela biti majka. Uistinu sam si umislila ovaj vikend otići van i spavati s nekim potpunim neznancem da mi napravi dijete. Onda sam si pod spavaćicu ugurala jastuk i tako otprilike 15 minuta po sobi paradirala umišljajući si da sam buduća mama. Onda sam svojoj mami išla nabrajati što ti sve treba u 1. tjednu kad beba dođe doma. Nabrajala sam stvari i zbrajala cijene, kao da sutra idem po to. Primjetila sam da kad sam u maniji da sam VRLO sklona promiskuitetnom seksualnom ponašanju. Onda nema onog tko bi me obuzdao. Sa svima bi spavala, barila se, vucarala po tamnim kutevima klubova. Onda uzmem terapiju i legnem u krevet, a misli mi poput pčela roje glavom. Toliko brzo i bučno da si rukama moram pridržavati glavu da ne eksplodiram valjda.

Jučer sam se s mamom posvađala. Zviznula sam knjigu u zid. Popila svoju redovitu terapiju + 2 normabela. Kao da me netko maljem kresnuo po glavi spavala sam i probudila se tupa kao tupi nož. Danas sam sva usporena i kao u svom oblaku. Sve mi je svejedno. Ne mogu učiti jer se ne mogu skoncentrirati. A to što učim kao da je na svahiliju pisano.

Ovo je SAMO isječak. Pišem dnevnik koji je svjedok još puno luđim stvarima.
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 10:49   #1523
Quote:
Jaga12 kaže: Pogledaj post
usisavam, brišem prašinu ispod svake jebene stvari. Preslagujem robu tako da svi rubovi budu uredno jedan iznad drugog, da ništa ne viri van. Onda složim krevet tako da otprilike 10 minuta gladim posteljinu dok nije savršeno ravna i bez faldi. Onda idem u kupaonicu, ribam, čistim, perem, sve dok nije tak čisto da se može s poda jesti.


Ajd dođi mi u goste, bit ću ti naaajbolja prijateljica.


Okej, sad ozbiljno. Ja sam ti neki psiholog-amater (ako dobijem na lotu, planiram upisati Kibernetiku psihoterapije. )

Tako da ovo što ti pričam uzmi sa zrnom soli.

Ustanovila sam da manija svoje korijene vuče iz maničnih obrana o kojima piše Melanie Klein, a koje nastaju u najranijem djetinjstvu. Često kao reakcija na emocionalno zanemarivanje. To kasnije prelazi u grandioznost, sličnu narcisističkoj, o čemu pak piše Alice Miller.

Intelektualizacija, recimo, spada u manične obrane. Ima ih još. Onda kad to sve padne dolje (putem psihoanalize ili samoanalize) na površinu izlazi onaj osjećaj o kojem pišu na topicu "egzistencijalna kriza". Taj proces bi se mogao učiniti lakšim pomoću tehnika kao što su EFT, EMDR, Wingwawe, pa i nekim oblicima meditacije.

Bipolar bi tako prešao u rapid-cycling, miješano stanje te se stabilizirao na blagoj depresiji.

Ne znam je li itko od stručnjaka to radi. Kako se uopće liječi bipolar?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 13:28   #1524
Quote:
levitiram kaže: Pogledaj post
Hvala ti mnogo na postu i riječima podrške. Evo da se ne ponavljam, gore iznad sam napisala kakvo mi je stanje trenutno. I spavanje mi se popravilo u potpunosti, pronašla sam neko zanimanje i to me drži, kako bi rekla, održava me u normalnom toku života. Izmorim se preko dana, i onda sam već oko 23-24h u krevetu. I veoma lako zaspim. Što za prije oko 2 sedmice je bilo skoro pa nemoguće. I ujutro se dižem, ne više oko 15h, nego oko 10-11h. Tako sam sretna zbog toga. Ono što me rastužuje je to što se plašim da će brzo prestati i opet ću postati bezvoljna.
Ono što me fascinialo je to kako sam naglo promjenila ponašanje čim sam vam ovdje napisala ovaj prvi post moj na temi. Možda je to način da se malo kontrolišem, ako imam bap, možda je to, hmm, okidač za promjenu stanja.
Da li ti znaš šta pokreće tvoja stanja? Znam da isključivo zavise od nas samih i onoga što je u nama.
Ne znam što uzrokuje promjenu stanja. Da to saznam onda bih možda mogao to i kontrolirati (barem malo). Nagle promjene stanju su simptom BAP-a. Meni se nekad dešava da sam npr. čitav dan u depresiji, a nekad dođe i više puta promjena depresija - manija.

Najbolje mi je kad sam u nekoj ravnoj fazi, ali sam skužio da nakon te ravne faze češće dolazi do teže depresije ili do manije (u manjem broju slučajeva).
Ali, naravno ta "ravna faza" nikad ne traje dugo (ne sječam se da je potrajala cijeli dan). Uvijek depresija-manija. Ne znaš što je gore.
jedan-od is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 20:46   #1525
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Okej, sad ozbiljno. Ja sam ti neki psiholog-amater (ako dobijem na lotu, planiram upisati Kibernetiku psihoterapije. )

Tako da ovo što ti pričam uzmi sa zrnom soli.

Ustanovila sam da manija svoje korijene vuče iz maničnih obrana o kojima piše Melanie Klein, a koje nastaju u najranijem djetinjstvu. Često kao reakcija na emocionalno zanemarivanje. To kasnije prelazi u grandioznost, sličnu narcisističkoj, o čemu pak piše Alice Miller.

Intelektualizacija, recimo, spada u manične obrane. Ima ih još. Onda kad to sve padne dolje (putem psihoanalize ili samoanalize) na površinu izlazi onaj osjećaj o kojem pišu na topicu "egzistencijalna kriza". Taj proces bi se mogao učiniti lakšim pomoću tehnika kao što su EFT, EMDR, Wingwawe, pa i nekim oblicima meditacije.

Bipolar bi tako prešao u rapid-cycling, miješano stanje te se stabilizirao na blagoj depresiji.

Ne znam je li itko od stručnjaka to radi. Kako se uopće liječi bipolar?
Oprosti, ne znam leži li to do stanja u kojem sam trenutačno, ali ja ovo nisam niš razumjela

Želiš reći što?
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:27   #1526
Ma, do mene je, pokušala sam previše toga sažeti u jedan post.

Konkretno pitanje glasi - da li u sklopu terapije čeprkate po djetinjstvu, učite kako kontrolirati emocije i opustiti se?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 10:04   #1527
Da, baš to i radimo u sklopu psihoterapije. Donijela sam čak neke slike iz djetinjstva, pa smo o tome pričali, pa mu čitam isječke iz svog dnevnika kad imam manične epizode koje zapišem, pa radim Yogu već 2 mjeseca redovito, svaki dan. Učim prihvaćati emocije, još radim na kontroliranju
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:50   #1528
da li je moguće bipolarni poremećaj razviti u bilo kojoj životnoj dobi?
ja se već godinama liječim od anksiozno-depresivnog, s tim da imam i borderline.
od jeseni sam bila u totalnom kukiju. promijenili su mi brdo terapija da se izvučem. od svega sam imala samo brdo nuspojava. loših.
i onda - baaaam - ko iz vedrog neba - preko noći - ja postanem oooodlično: puna samopouzdanja, spremna da promijenim posao, partnera, život iz stuboka. razmišljam o teretani. ja koja nikad nisam digla niš teže od 2 kile. i apsolutno sam nesportski tip. nemrem se fokusirati. iziritirana sam, al kad popijem xanax osjećam se užasno i umrtvljeno, dok mi je u uni depresiji i anksi on savršeno dobro pasao.
btw. imam 45 godina.
jel moguće da je ovo manična epizoda? prva? u tim godinama?
prilično se bojim toga svega, nikad nisam razmišljala da bih mogla i to zaraditi...
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:10   #1529
Da, moguće je.
Za dijagnozu BAP-a "potrebna" je jedna manična epizoda. Ona može nastupiti u bilo kojoj dobi.
To mi je rekla moja psihijatrica, pa prenosim.
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 15:47   #1530
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
da li je moguće bipolarni poremećaj razviti u bilo kojoj životnoj dobi?
ja se već godinama liječim od anksiozno-depresivnog, s tim da imam i borderline.
od jeseni sam bila u totalnom kukiju. promijenili su mi brdo terapija da se izvučem. od svega sam imala samo brdo nuspojava. loših.
i onda - baaaam - ko iz vedrog neba - preko noći - ja postanem oooodlično: puna samopouzdanja, spremna da promijenim posao, partnera, život iz stuboka. razmišljam o teretani. ja koja nikad nisam digla niš teže od 2 kile. i apsolutno sam nesportski tip. nemrem se fokusirati. iziritirana sam, al kad popijem xanax osjećam se užasno i umrtvljeno, dok mi je u uni depresiji i anksi on savršeno dobro pasao.
btw. imam 45 godina.
jel moguće da je ovo manična epizoda? prva? u tim godinama?
prilično se bojim toga svega, nikad nisam razmišljala da bih mogla i to zaraditi...
moj muž je prvu epizodu imao sa 44 godine, zamoli nekoga bliskog sa strane da te prati
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 21:37   #1531
Jedno moje zapažanje/razmišljanje o bipolarnom poremećaju. Meni se čini da ima dosta slučajeva bipolara/manične depresije kod pojedinaca koji dolaze iz konzervativnih obitelji Ako je to tako kako se meni čini to bi bilo pomalo čudno jer ova bolest uzrokuje ponašanje koje je posve suprotno od konzervativnog
Neznam006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 22:03   #1532
Quote:
Neznam006 kaže: Pogledaj post
Jedno moje zapažanje/razmišljanje o bipolarnom poremećaju. Meni se čini da ima dosta slučajeva bipolara/manične depresije kod pojedinaca koji dolaze iz konzervativnih obitelji Ako je to tako kako se meni čini to bi bilo pomalo čudno jer ova bolest uzrokuje ponašanje koje je posve suprotno od konzervativnog
Zašto čudno? Pa bipolarno ponašanje bi bilo logična pobuna protiv konzervativnosti.
Vivian Volcano is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 10:05   #1533
Ne samo konzervativne nego i pomalo izolirane obitelji kojima je jako stalo do toga da im dijete osvjetla obraz pred selom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 12:28   #1534
Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Zašto čudno? Pa bipolarno ponašanje bi bilo logična pobuna protiv konzervativnosti.
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne samo konzervativne nego i pomalo izolirane obitelji kojima je jako stalo do toga da im dijete osvjetla obraz pred selom.
Nda... onda bi pola djece u državi bilo bipolarno... Moji nit su nešto konzervativni, nit su izolirani nit su me ikad tjerali na išta ili imali nekakva posebna očekivanja što se tiče školovanja, imala i možda previše slobode pa eto mi ga opet...

Ili imaš gen(e) za bap ili nemaš...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:04   #1535
Danas ima više ljudi s tom dijagnozom nego ikad. Gdje su do sada bili svi ti geni? Spavali zimskim snom i povremeno se ukazivali tek ludim umjetnicima?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:32   #1536
Danas ima više ljudi sa bilo kojom dijagnozom nego ikad. Ne vjerujem da si tako naivna da smatraš da ono što nije bilo dijagnosticirano nije niti postojalo.
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:02   #1537
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Danas ima više ljudi sa bilo kojom dijagnozom nego ikad. Ne vjerujem da si tako naivna da smatraš da ono što nije bilo dijagnosticirano nije niti postojalo.
<Robert Torre> Farmaceutskoj indistriji odgovara čim više novih dijagnoza. Izmisli problem i ponudi riješenje za njega . </Robert Torre>
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:55   #1538
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
<Robert Torre> Farmaceutskoj indistriji odgovara čim više novih dijagnoza. Izmisli problem i ponudi riješenje za njega . </Robert Torre>
Da, to je marketinška tehnika koja se koristi za prodaju svega pa tako niti farmaceutska industrija nije izuzeta od toga.

Slažem se da ima tjelesnih i blažih psihičkih tegoba koje se mogu učinkovito tretirati i prirodnim putem, ali bojim se da bap nije jedan od njih.
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 18:22   #1539
Normalno da nije, kad nitko to ozbiljno ne pokušava.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 20:10   #1540
Quote:
Mmps kaže: Pogledaj post
Slažem se da ima tjelesnih i blažih psihičkih tegoba koje se mogu učinkovito tretirati i prirodnim putem, ali bojim se da bap nije jedan od njih.
Ma jasno, slažem se s tobom za bipolarni.
To sam komentirao općenito .. da će svaku p*zdariju proglašavat npr. poremećajem prilagodbe i onda klasificirat u DSM-u.
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Normalno da nije, kad nitko to ozbiljno ne pokušava.
Koliko sam ja "educiran", koriste se KBT i stabilizatori sa ili bez AD-ova ...
Imaš nove ideje?
(nešto novo, nešto divlje )
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:03.