Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2004., 12:22   #1
Pitanja za''glavne'' tj krscane i muslimane

jako bi me zanimalo da mi nasa braca krscani i muslimani odgovore na sljedece jednostavno pitanje

1) da li ste citali svete knjige drugih religija npr

(ako niste zasto niste

a ako jeste prepoznajete li ''rukopis'' bozji u njima)



a) TAO TE CHING od lao tse-a

b) BHAGAVAD -GITU od krishne

c) buddhine govore(sutre)

d) kabalisticku knjigu ZOHAR

e)PRINCIPIA DISCORDIA (od nase gospe ERIS )


dopustate li mogucnost da se ''vas'' Bog objavio i drugim narodima(ljudima) ili je to ipak ucinio samo u vasoj knjizi tj bibliji i/ili kuranu?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 13:27   #2
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

36. Mi smo svakom narodu poslanika poslali: "Allahu se klanjajte, a kumira se klonite!" I bilo je među njima onih kojima je Allah na pravi put ukazao, a i onih koji su zaslužili da ostanu u zabludi; zato putujte po svijetu da vidite kako su završili oni koji su poslanike u laž utjerivali. (sure 16)




Neiskljucuje se mogucnost, da oni imaju eto tako receno "rukopis" Boziji, a da je prvobitno njima poslat poslanik i da je nesto upisano u ovim knjigama koji si spomenuo, medutim koliko je ostalo od onoga sto im je objavljeno je pitanje.

Kada je covjecastvo postigao stepen za univerzalan zakon i objavu Uzviseni je poslao svoju zadnju objavu i ne samo "rukopis" nego upravo citat Bozije rijeci koji je nepromenjliv za sva vremena i sva covjecanstvo.


Dakle ovde je bitno, dali bi covjek pio vodu koja je izmjesana sa necist u tome je poenta?
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 13:35   #3
Cuj, svaki ce ti reci da je njegov "poslanik" najzadnji i najdoreceniji i da se na njega nemoze nista vise doreci. Zato je Muhamed za muslimane najmoderniji, odnosno najdoreceniji poslanik.....samo neznam zasto su onda islamske zemlje najzaostalije.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 14:17   #4
Quote:
kaskader kaže:
samo neznam zasto su onda islamske zemlje najzaostalije.
cuj kaski- mislim da ovdje mijesas razine postojanja i mijesas religiju sa ekonomijom, drustvenim odnosima i sl
tj kompleksno pitanje si pojednostavnio ..

pravo je pitanje doprinosi li religija napretku tj onom napretku na kojeg ti valjda ciljas - ekonomski/civilizacijski/socioloski...

tj neutemeljeno je reci da je japan tehnoloski i civilizacijski razvijena zemlja radi budisticke religije.

(ali priznajem da je srednjevjekovno krscanstvo u evropi i karikatura islama u afganistanu odgovorno za svekoliki nazadak evrope i ljudi u afganistanu.ZATO JER JE RELIGIJA TADA VLADALA SVIM ODNOSIMA!)

****
takodjer nije ni amerika napredna i nr. one radi krscanstva

ovo sto si rekao je za drugu temu koju smo oba otvorili tj pridonosi li islam napretku

i ja sam tamo napisao nesto slicno sto ti ovdje kazes tj ako islam zeli biti drzavna religija onda mora i preuzeti odgovornost za raznovrsne neuspjehe ..
ali tamo trebamo o tome govoriti a ovdje bih zelio da mi braca muslimani i krscani kazu zasto ne vole citati druge knjige nego samo jednu...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 07:26   #5
Re: Pitanja za''glavne'' tj krscane i muslimane

Quote:
parsifal kaže:
jako bi me zanimalo da mi nasa braca krscani i muslimani odgovore na sljedece jednostavno pitanje

1) da li ste citali svete knjige drugih religija npr

(ako niste zasto niste

a ako jeste prepoznajete li ''rukopis'' bozji u njima)



a) TAO TE CHING od lao tse-a

b) BHAGAVAD -GITU od krishne

c) buddhine govore(sutre)

d) kabalisticku knjigu ZOHAR

e)PRINCIPIA DISCORDIA (od nase gospe ERIS )


dopustate li mogucnost da se ''vas'' Bog objavio i drugim narodima(ljudima) ili je to ipak ucinio samo u vasoj knjizi tj bibliji i/ili kuranu?


Ne citam dela koja promovisu besmrtnost duse-kriva religija!

__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2004., 02:15   #6
Quote:
kaskader kaže:
Cuj, svaki ce ti reci da je njegov "poslanik" najzadnji i najdoreceniji i da se na njega nemoze nista vise doreci. Zato je Muhamed za muslimane najmoderniji, odnosno najdoreceniji poslanik.....samo neznam zasto su onda islamske zemlje najzaostalije.
Ja ti poredjenja, majko moja mila... ne suzdra se a da ti ne odogovrim...

Prvo: za nas nema modernosti u Islamu niti moderni poslanik il vec sta ti pises.
Mi, muslimani, Muhammeda a.s. postujemo i cijenimo na stupnju kako treba a ne sada da od toga pravimo holivudsku scenu.
Znaci nema pomodarstva u Islamu tj: nemoze nesto biti ili nebiti u trendu ili moderno jer to je VJERA a ne frizerski imidz kose

svasta al ljudi postavljaju g.... pitanja..

Drugo, niti je on najdoreceniji nego je to njemu Objava od Svemogućeg i on ne govori po svome hiru (kada je rijec o vjeri i vjerskim propisima)
3. Pitanje ti nije na mjestu i na takvo uopce ne treba davati komentar osim sto si Islamofob pa nemas nista bolje da skontas..
usput: Sarajevo je imalo javna kupalista (hamame) gdje su putnici namjernici mogli se okupati (gost za prenocenje takodje) a sto danas nemaju.. Tada kada je Sarajevo imalo hamame (kupalista) i javne odvodne kanalizacije, jedan Pariz nije imao ni jednoj korita nego su mokracu izbacivali kroz prozore

Ako se sjetis filma Kevin K u glavnoj ulozi u filmu Robin Hood kada je kroz dvogled "divljaka arapa" gledao i cudio se sta je to hmmm dovoljno ili da redam primjera oko zaostalosti sadasnje, prijasnje i buduce...
Uzrok i dekadenca islam.zemalja se odnosi od datuma kada su zbacili hilafet a uzeli i postali blijeda kopija drugih!....
Et ti nazadnosti najvece
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.