Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2009., 21:09   #1
Zimske gume - zajednička tema

Evo izašao je test zimskih guma za 2009, pa tko ove godina treba kupiti nove zimske gume neka si pogleda rezultate.
Testirane dimenzije su 185/60R14 i 205/55R16.
Više manje nije bilo iznenađenja, Good Year, Dunlop, Conti, novi Bridgestone su dobili očekivano dobre ocjene, ali uvijek postoji neki autsajder iz drugog plana za budget kupnju.

http://www1.adac.de/Tests/Reifentest...en/default.asp
babanghida is offline  
Old 17.10.2009., 15:37   #2
Zimske gume sezona 2009./2010. - zajednička tema

Barum Polaris 2, Toyo, Hankook, Sportiva snow ili Sava s3??? sto odabrati, cijene su tu negdje...185/55 R15
thx
enigm@21 is offline  
Old 17.10.2009., 15:50   #3
Ta Sportiva kaj je to? Hankook Sportiva, ili marka Sportiva?
Danny Z. is offline  
Old 17.10.2009., 16:02   #4
Barum je ceski, Toyo japanski, Sportiva kineski ,Sava slovenski proizvodjac.
Ali... posto recimo Sava potpada pod Goodyear, gume mogu biti iz Poljske, Turske...


Sportiva... bjez od toga, Barum i Sava su tu negdje samo sto je S3 na snijegu bolja od Polarisa i svakako bolji od kineza, Toyo je nekako najbolji izbor od sva 4 proizvodjaca.


Ali.... 185 55 15 dimenzija nije bas jeftina. Recimo 195 50 15 je oko 30% jeftinija opcija, provjeri. Ili 185 60 15, 185 50 15,175 65 15.....

Znam da je 55 profil skuplji u odnosu na 50 ili 60,65.


Stoga razmisli malo.

Ako te brine kako ce se auto ponasat na cesti... prakticki isto.

Ako te brine policija... plati 25 kuna na stanici za tehnicki pregled da ti upisu dodatnu dimenziju i mozes mirno spavat.
klinsider is offline  
Old 17.10.2009., 19:22   #5
toyo je ime, a ima i nešto tradicije.
barum je OK guma za nezahtjevne.
sportiva je guma iz portugala ili rumunjske, ne sjeća se točno. šara je dosta dobra, ali o kvaliteti neznam.

u tu grupu još uguraj nexen gume, koje su se pokazale skroz OK. ima ih na netu, sa cijenama, pa provjeri.
I wonder is offline  
Old 17.10.2009., 19:46   #6
Hankook je odlična guma, u novom Autoblicu u usporedbi zimskih guma bila je u top 3, daleko ispred Save i ostalih, bok uz bok sa Good Yearom i dr. skupljim gumama
moril is offline  
Old 17.10.2009., 20:28   #7
uzmi savu s3 i ne razmišljaj.... hebem ja te testove više... samo te zbune, pitanje koliko su točni.... stari poderao dva puta po 4 gume u dimenziji 175x65x14, sava s3 i gume su dobre za tu cijenu, kolega trenutno ima 185x65x15 isto sve 4 sava s3 i gume su dobre, testovi sad kenjaju kao loše na kiši.... zaboravi.... po zimi se ne možeš vozit kao po ljetu i uletavat u zavoje, kao zimska guma sava eskimo s3 je zadovoljavajuća i nećeš pogriješit. zahebi tu sportivu iz getroa i barum..... pogledaj malo po parkiralištu pa ćeš vidjeti koliko ljudi je cijelo lijeto vozilo na savi s3, a i ja ih znam nekoliko i bili su zadovoljni, naravnu za tu cijenu i s tim da je zimska guma, nije bila prebučna, brže se trošila nego ljetna ali prolazi.
Josip09 is offline  
Old 17.10.2009., 20:31   #8
nekupuj slovensko!!!
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Old 17.10.2009., 21:31   #9
Sorry Wonder, ali Barum nije dobra guma za nikog. To je plastika na kojoj po kiši možeš samo sklizat.
Kupio sam je jednom i nikad više. I to dok sam radio manje od 10k km na godinu, dakle nezahtjevan vozač.
Pomo is offline  
Old 17.10.2009., 21:35   #10
Da, ali ovdje se radio o zimskom barumu, ili si i ti imao dotičnog?
__________________
All generalizations are false, including this one.
-dominic- is offline  
Old 17.10.2009., 21:46   #11
...

znaci sad smo na dilemi: sava s3 ili hankook?
enigm@21 is offline  
Old 17.10.2009., 22:25   #12
Nokian WRG2 je isto tu negdje cjenovno, ako smijem dodat. kakva je, neznam

Hankook je model IceBear W300 ?
Ivo_22 is offline  
Old 17.10.2009., 23:26   #13
Jedan od najbrže rastućih svjetskih proizvođača guma, finska kompanija Nokian Tyres, predstavila je novu zimsku gumu Nokian WR G2. Poslije uspjeha u Severnoj Europi i Rusiji, Nokian širi svoje tržište i u centralnoj Europi. Gume iz serije WR namijenjene su tržištu centralne Europe koje se odlikuje nepredvidivim vremenskim prilikama s olujama i pljuskovima. Zahjtev koji je postavljen prilikom razvoja nove gume je da ima vrhunske karakteristike na bljuzgavici. Pošto je i u našim uslovima snijega sve manje, a bljuzgavica sve češća, guma je vrlo zanimljiva i za naše tržište.

Izuzetne vozne karakteristike na bljuzgavici

Ultra moderan asimetričan dezen gazećeg sloja (šare), daje gumi Nokian WR G2 karakteristike koje odgovaraju uslovima u centralnoj Europi. Oblik i raspored lamela na spoljnim ramenima olakšava upravljanje vozilom na svim podlogama, dok unutrašnja ramena omogućuju izvrsno prijanjanje. Nokian Tyres je takođe pionir u razvoju novih rješenja za sigurniju vožnju na bljuzgavici.

Oštre ivice unutrašnjeg djela bočnog zida

Oštre ivice unutrašnjeg djela bočnog zida izbacuju veće količine vode i raskvašenog snijega i povećavaju sigurnost vožnje na bljuzgavici. Ove ivice za bljuzgavicu efikasno sklanjaju u stranu snijeg i vodu između gume i puta i omogućuju izvrsno prijanjanje na bljuzgavici. Kanali su polirani što omogućuje 15% efikasnije odvođenje vode i snijega.

Asimetrična šara daje preciznost upravljanja i efikasno sprječava akvaplaning. Različit dezen šare na spoljnim i unutrašnjim ramenima poboljšava upravljivost na suhoj i mokroj podlozi.

Lamele koje “brišu” vodu između gume i podloge prilikom kočenja su još jedna inovacija Nokian Tyres-a. Prave lamele dozvoljavaju gazećem sloju da se ponaša kao brisač vjetrobranskog stakla na mokroj podlozi: on briše vodu ispod kontaktne površine gume s podlogom.


http://www.autobild.de/ir_img/68720678_b3ac4223c7.jpg , guma ima dobru šaru... ćitajući po netu guma je odlična, makar se na testovima nije baš proslavila.... inaće za te nokian gume kažu da su hebene za snijeg i zimu... mislim da je daleko bolja od save

neznam koja je cijena, mislim da je skuplja od gore navedenih
Josip09 is offline  
Old 17.10.2009., 23:59   #14
Nokian WRG2 185/55/15 , 695,00 kn/kom . Izvor cijena :http://www.vulkanizer.hr/zagreb_centar.html
15% popusta piše, onda ispada 591 kn/kom , dakle kojih 50-ak kn više od Save.
Nije pretjerana cijena jer se proizvodi u 86H XL (530kg/210km/h) varijanti (drugi proizvođači dobro to naplate,), dok je sava S3 (sa popustom 534kn) "samo" u 82T (475kg/190km/h), ako je bitna nosivost i indeks brzine za dotično vozilo.
Ivo_22 is offline  
Old 18.10.2009., 00:40   #15
ja sam prošle godine uzeo 4 save i kak živim na brijegu dosta sam se vozil po snijegu. lance nisam ni jednom imao potrebe stavljati, a penjal sam se bez problema po cesti (koja ima dobru strminu) pod 5-6cm snijega. za snijeg je strašna guma, dok po kiši mi je isto bila zadovoljavajuća...možda zato kaj su bile skroz nove pa ugl. za mene super i isplativa zimska guma iako sad po ovom novom adac-ovom testu ima koma ocjene
Maxum is offline  
Old 18.10.2009., 01:07   #16
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Hankook je odlična guma, u novom Autoblicu u usporedbi zimskih guma bila je u top 3, daleko ispred Save i ostalih, bok uz bok sa Good Yearom i dr. skupljim gumama
__________________
Tražim posao van HR...Ing. Elektrotehnike(energetike)
octavius is offline  
Old 18.10.2009., 13:09   #17
U autoblicu je test cijelogodišnjih guma.
Hankook optimo 4s bile su najbolje, uz goodyear vector.

hint:
hanki optimo su 300kn jeftinije od goodyeara
Glavni frajer kaže: is offline  
Old 18.10.2009., 15:43   #18
Kakva je fulda kristall montero 3 u 185/60 14..? Po adac-ovom testu je druga i ima odlicnu ocjenu na kisi sto mi je najbitnije...a i dosta jeftinija je od npr. UG7+ sto sam ciljao...jel ima netko iskustva iz prve ruke?
 
Old 18.10.2009., 16:01   #19
Ljetna Fulda Carat je odlicna, Montero 2 su mi bile ok na fiesti, valjda je i Montero 3 dobra, posto je na testu u vrhu karakteristika, a nije najskuplja.
klinsider is offline  
Old 19.10.2009., 10:26   #20
Najbolje jeftine zimske gume

Gledam ove 4 gume u uzoj varijanti za automobil koji se vozi na jadranu, a
povremeno ide na extremne zimske uvjete.
Znaci potrebna je guma koja na snijegu drzi solidno, ali ne mora biti TOP
guma za snijeg, ali mora kako-tako drzati po kisi i po suhome. Sto
preporucate od ovoga:

Pirelli - WINTER CARVING
FIRESTONE - WINTERHAWK
SAVA - ESKIMO S3
BF GOODRICH - WINTER G

Za Savu sam cuo da je dobra po snijegu, da je best buy, ali da po bljuzgavici, kisi i suhome ne valja nista. To onda ispada lose za dalmaciju (ako je istina).

Pohale sam cuo za Pirelli winter carving, ali nisam citao puno review-a pa ako neko ima iskustva.
DrTony is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:01.